Subay Traşı Kimlere Yakışır, Subay Traşı Saç Modelleri Nelerdir?

Subay Traşı Kimlere Yakışır, Subay Traşı Saç Modelleri Nelerdir?

Merhabalar diyerek güzel bir saç konusuna daha giriş yapıyoruz. Bugün size bahsedeceğimiz konu subay traşı hakkında olacaktır. Toplumda birçok kişi bu saç şekillendirmesi hakkında tam net bilgilere sahip değil bizde bu konuya detaylı açıklamalar getirerek ne olduğu konusunda bilenmesini istedik. Subay traşı saç modelleri genellikle erkeklerin tercih ettiği bir saç stilidir. Uzun yıllardır sevilerek kullanılan bu saç şekillendirmesi kuaförlerden sıklıkla istenilir. Kendi içerisinde kişiden kişiye ufak tefek farklılıkları da olabilen bir saç modelidir. Birçok kişi bu saç tarzını amerikan traşı ile karıştırmaktadır. Amerikan traşı ile arasında benzerlik olsa da tam olarak aynısı değildir. Bu konudaki tüm bilgiler alt başlıklar halinde sizlere anlatalım.

 

Subay Traşı Nedir, Nasıl Olur?

 

Birçok kişinin sorduğu sorudur. hemen en doğru bir şekilde ifade edelim. Saçların yan kısımlarının genellikle 3 numara tarak ve makine ile kısaltılarak ve üst kısımlarının daha uzun bırakıldığı modeldir. Bu modelde saçların yanları mutlaka makine ile kısaltılır, saçların üst kısımları ise makasla kısaltılır. Üst kısımla alt kısım arasındaki geçiş belirgin değildir ve çok hafif hissettirilmeden yakın bir geçiş vardır. Kuaförlere gidip bu modeli istediğinizde saçlarınızın yanlarını 3-4 numara tarak ile makine ile kısaltır daha sonra istediğiniz uzunluğa göre üstleri de makasla alarak görünümü ortaya çıkarır. Biraz tercihe göre uzunluğu değişebilecek bir saç stilidir.

 

Subay Traşı Nasıl Ortaya Çıktı?

 

Bu ismi nasıl aldı nasıl ortaya çıktı bunu anlatalım. Zamanında bulaşıcı hastalık ortaya çıkıyor ve de herkese kolayca bulaşıyor, bu hastalık ordunun içinde de yayılmasın diye askerlerin saçlarını kısaltıp bu model veriliyor ve de adını subay taşı şeklinde koyuyorlar. Bu şekilde de ordunun içerisinde hastalık yayılmıyor, o günden bugüne isi bu şekilde. Ayrıca askerler şapka ya da kep taktığı için saçlarının yan kısımları görünüyor bu şekilde de kısa bir görünüm veriyor, uzun kısımda şapka ya da kepin altında kalıyor. İşte bu saç tarzının ortaya çıkışı bu şekilde olmuştur.

 

Subay Traşı Kimlere Yakışır?

 

Kimlere yakışır bu nokta önemlidir. Çünkü sonuç olarak kısa saç modelidir bundan dolayı da bazı kafa yapılarında güzel durmaz. Bundan dolayı da aşağıda sayacağımız özellikler sizde var ise bu saç modeli size yakışacaktır.

 • Ense kısmının düzgün olanlara
 • Daha önce saç ekimi yaptırmayanlara
 • Kulağı kepçe olmayanlara
 • Simetrik bir kafa yapısına sahip olanlarda
 • Yuvarlak ve oval yüz yapısına sahip olanlara
 • Gür saçlı olan kişilere
 • Çene be alın yapısı uyumlu olan kişilere
 • Kilolu olmayanlara

 

Subayı Traşı Kimlere Yakışmaz?

 

Her kişiye bu saç görünümü gitmez bunu herkes bilmeli. Bazı kişiler bu saç görünümünü beğenir ondan dolayı da ısrarla yaptırmak ister ama size yakışmayacaksa bu saç kesinlikle yaptırmayın. Görevi gereği yaptıranların durumu ise ayrıdır. Aşağıdaki özellikler sizde var ise bu modeli yaptırmayın. Çünkü yakışmayan saç stili sizin görünümünüzü çok fazla etkileyecektir. Bundan dolayı da kendinize uyum sağlayan modelleri kullanın. Güzel duran bir saç modeli kesinlikle sizi çok farklı gösterecektir.

 • Kepçe kulaklı olan kişilere
 • Uzun yüz yapısına sahip olan kişilere
 • Ense bölgesinden alım yapılarak saç ekimi yaptıranlara
 • Saçları çok fazla seyrek olan kişilere
 • Kafa şekli çok bozuk olan kişilere
 • Çok uzun çene yapısına sahip olanlara
 • Kafa yapısı ve yüz yapısı küçük olan kişilere
 • Alın yapısı çok geniş olan kişilere
 • Yüzünde çok fazla sivilce olanlara

 

Erkek Subay Traşı Nasıl Yapılır?

 

Bu modelin evde yapımı biraz zordur çünkü makasla düzeltme işlemi vardır. Bundan ötürü de uzman bir kuaförde bu modeli yaptırmalısınız. Öncelikli olarak saçların yan kısımları traş makinesi(3 numara tarak) ile kısaltılır. Yan kısımların kısalığın kişiden kişiye göre değişebilir. Saçların üst tarafı da makasla kısaltılır, bu kısalıkta uyumlu olarak yapılır. Bu traşta geçiş belirsizdir ve uyumlu bir geçiş vardır. Amerikan traşındaki gibi  yan kısımları ile üst kısımlar arasından belirgin uzunluk farkı yoktur. Erkek kısa saç modeli arasında yer almaktadır.

Kesinlikle Bakın: 3 Numara Saç Modelleri

 

Subay Traşının Avantajları Nelerdir?

 

Kullanan kişiye birçok kolaylık sağlamaktadır bundan dolayı da çok fazla tercih edilmektedir. Birçok erkeğin zamanı olmadığından dolayı bu tip kısa saçları daha çok sever çünkü saçlarına daha az zaman harcayacaktır. Asker olanların ve TSK mensubu olan kişilerin sürekli olarak kullandığı saç olduğununda altını çizelim.

-Bakımının son derece kolay ve zahmetsiz olması

-Özellikle sıcak günlerde kişiye çok rahatlık sağlar.

-Tarama işlemleri yoktur ve zaman kaybettirmez.

-Kolay ve hızlı şekilde alır,kişiyi uğraştırmaz.

-Duşta son derece kolay yıkanır.

-Kısa olduğu için saç sorunları ortaya çıkarmaz.

-Kişiyi olduğundan daha genç ve enerjik gösterir.

-Birçok yerde rahatlıkla kullanılabilen şekillendirmedir.

-Çok fazla saç ürünü kullanmayı gerektirmez.

 

Subay Traşı ve Amerikan Traşı Arasındaki Fark?

 

Bu iki traşın ne farkı olduğu konusunda farklı görüşler var. Bu yanlış görüşleri ortadan kaldırarak ne gibi farkları olduğunu anlatalım. İkisi de kısa saç stili olduğu için birbirine benziyormuş gibi görünür ama tam aynı değildir. Bunun haricinde iki model de yanlar kısa üstler daha uzundur. Bu saydıklarımız benzer özellikleri idi peki ne fark var? Birincisi amerikan tıraşında üstler çok uzun bırakılır ve de yanlar çok kısa olur yani belirgin bir geçiş vardır. Subay traşında yanlar kısa, üstler ise onla uyumlu şekilde kısadır. Ayrıca geçiş belirgin değildir net bir şekilde görülmez. Amerikan traşı marjinal bir saç tarzıdır her yerde kullanmak biraz zordur ama subay traşı her ortamda rahatlıkla kullanılır.

 

Sakalla Beraber Kullanılabilir Mi?

 

Sakalla beraber kullanılabilir ama çok aşırı gür sakal modellerini önermiyoruz. Bu modelle beraber daha çok kirli sakal kullanmanızı tavsiye ediyorum. Bu traşla beraber bazı kişilere sakalın yakışmadığını da belirtelim. Günümüzde sakal çok popüler olduğu için illa ki bırakacağım diyorsanız kirli sakalın bırakın ve güzel uyumu fark edin.

 

Subay Traşı Caiz Mi?

 

Bu konuda en doğru bilgileri din adamları verecektir ama yine bu konu din görevlilerini açıklayalım. Peygaberimiz (S.A.V) kafirelere benzeyenler bizden değil buyurmuştur. Bu saç modeli ile gayet düzgün bir görünüm kazanılıyor ve de absürt durumlar ortaya çıkarmıyorsa caizdir. Bunun dışında marjinal ve müslüman olmayanlardan örnekler alınarak yapılıyorsa o zaman caiz değildir. Yani bazı noktalara dikkat ederek kullandığınızda caiz bir saç stilidir.

Kesinlikle Göz Atın: Erkeklere Yakışan Dalgalı Saç Modelleri

 

Subay Traşı Modelleri İçin Öneriler

 

Bu saç kesimi içinde farklı tarzlar vardır. Kendi içerisinde yanların uzunluğu kısalığına göre ve üst kısmındaki şekillendirmeye göre değişik stiller ortaya çıkarılabilir. Yanların uzunluğu 3,4 numara yapılabilir,bu numaralarda başka tercihlerde ortaya çıkabilmektedir.  Üst kısımların kısalığı ve şekillendirmesi makasla olduğu için değişik görünümler çıkarılabilir. Yedek subay traşı da denen bu saç modeli hakkında size örnekler sunalım.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?