Sağlıklı ve Işıltılı Saçlar İçin Bakım Önerileri

Sağlıklı ve Işıltılı Saçlar İçin Bakım Önerileri

İçindekiler

Sağlıklı, ışıltılı ve bakımlı saçlara sahip olmayı kim istemez ki? Ancak istenilen görünümü yakalamak her zaman kolay olmayabilir. Gün içinde pek çok farklı çevresel faktöre maruz kalarak yıpranan saçların sağlığını iyileştirmek için düzenli bakım yapılması gerekir. Saç tipine ve ihtiyaçlarına uygun planlanan saç bakım rutini ile ışıltılı ve sağlıklı saçların keyfi sürülebilir. İşte detaylar…

Doğru Saç Bakım Ürünlerini Kullanın

Saçların sağlıklı ve bakımlı olabilmesi için tıpkı cilt gibi karşılanması gereken temel ihtiyaçları vardır. Saça ihtiyacı olan bakımı sağlamanın en etkili yolu doğru bir saç bakım rutini oluşturmaktır.  Bu nedenle saç bakım rutininin her saç özelinde ihtiyaçlara ve saç tipine uygun ürünler içerecek şekilde oluşturulmasına dikkat etmek gerekir.

Saç tipine uygun saç bakım ürünlerini tercih etmemek saçın yıpranmasına ve saç bakım rutininden hedeflenen faydanın sağlanamamasına neden olabilir. 

 

Saçlarınızı Çok Sık Yıkamayın

Sık sık ve bol şampuanla yıkadığınızda saçlarınızın daha temiz olduğunu hissediyor olabilirsiniz. Ancak saçların buna gerçekten ihtiyacı yok. Hatta saçları çok sık yıkamak saçların yağlı görünmesine neden olabilir.

Gereğinden fazla yıkamak saçların doğal yağ dengesini bozan bir durumdur. Saç derisindeki sebumun sık yıkama nedeniyle yok edilmesi sonucunda saç derisi saç köklerine ulaşması için daha fazla sebum üretimine başlar. Bu aynı zamanda saçların daha hızlı yağlanması anlamına gelir.

Saçları her gün yıkamak saç derisindeki koruyucu bakterilerin yok edilmesine, buna bağlı olarak saçta kepeklenme ve dökülme gibi sorunlar yaşanma riskinin artmasına neden olabilir. Saçların ne kadar sıklıkta yıkanması gerektiğiyse saç tipine ve saç derisine göre kişi özelinde değişebilir. 

 

Saçlarınızı Nemlendirmeyi İhmal Etmeyin

Cildiniz gibi saçlarınızın da etkili bir nemlendirmeye ihtiyacı olduğunu biliyor muydunuz? Saçları nemlendirmek için nemlendirici etkiye sahip şampuanlar tercih edilebilir. Bunun yanı sıra saçlara ihtiyacı olan nemi sağlamak üzere özel olarak formüle edilmiş saç kremleri, saç bakım yağları ve saç bakım serumları gibi çeşitli ürünler saç bakım rutinine dâhil edilebilir.

İlginizi Çekebilir: Biotin Nedir, Ne İşe Yarar?

Aşırı Sıcak Sudan Kaçının

Sıcak su kirleri çıkarma özelliğinden dolayı pek çok durumda tercih edilse de saçların yıkanması sırasında çeşitli sorunları beraberinde getirir. Saçların gereğinden fazla sıcak suyla yıkanması saçlardaki uçucu yağların ve nemin kaybolmasının en önemli nedenlerindendir. Bunun sonucunda saçlarda kuruluk ve kepek sorunu gelişebilir. Saçların kırılganlaşması ve zayıflayan saç köklerinin dökülmesi gibi istenmeyen durumlar yaşanabilir.

Saçları olması gerekenden daha soğuk suyla yıkamak ise saç derisinde fazla yağ ve kir birikmesine neden olabilir. En doğrusu saçların ılık suyla yıkanmasıdır. Ilık su kullanmak saçlardaki kiri çözmeyi ve saç derisindeki gözenekleri açmayı dengeli ve sağlıklı bir şekilde sağlar.

Saçlarınızı Düzenli Olarak Fırçalayın

Saçların düzenli olarak fırçalanması bakımlı ve sağlıklı saçlara sahip olmayı sağlayan en önemli adımlardan biridir. Elbette saçların doğru saç fırçasıyla doğru şekilde fırçalanması kaydıyla.

Saçları yanlış saç fırçasıyla ve ıslakken fırçalamak saçların kırılmasına ve yıpranmasına neden olabilir. Saçlar ıslakken taranacağı durumlarda dolaşıklıkları nazikçe açmak ve elektriklenmeleri önlemek için geniş dişli taraklar tercih edilmelidir.

Saçları günde iki kez taramak kan dolaşımını hızlandırır. Saçın doğal yağının saç derisine eşit şekilde dağılmasına yardımcı olur. Saçların beslenmesini, daha sağlıklı ve parlak olmasını sağlar. 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?