Verilen Kiloyu Nasıl Koruruz?

Verilen Kiloyu Nasıl Koruruz?

İçindekiler

Fazla kilolardan kurtulmak ve zayıflamak oldukça güzel bir olaydır. Özellikle de kadınlar için bu durum eşi benzeri bulunmaz bir şeydir. Fakat uzun uğraşlar ve çabalar sonucu verilen kiloları korumak da oldukça önemlidir. Çabalarınızın ve uğraşlarınızın boşa gitmemesi için kilonuzu korumalı ve kilo almamaya çalışmalısınız. Ne yazık ki birçok insan zayıfladıktan sonra kilolarını koruyamayıp kilo almaya başlıyorlar. Bu da zayıflamak için yeniden uğraş verilmesine neden oluyor. Bunun sonucunda da hem psikolojik olarak hem de vücut sağlığı açısından olumsuz bir durum ortaya çıkarıyor. Peki, verilen kiloyu nasıl koruruz ? Mevcut kiloyu sabit tutmak için neler yapabiliriz?

Diyete Başlamadan Önce Dikkat Etmeniz Gerekenler

Süreklilik

Öncelikle sağlıklı beslenme hayatınız boyunca devam etmelidir. Sadece zayıflarken yapılan diyetlerde sağlıklı besleniyorken diyetten sonra yine sağlıksız beslenmeye başlarsanız kilo almanız kaçınılmazdır. Bu nedenle sağlıklı beslenmeyi dönem dönem uygulamak yerine sürekli hale getirmelisiniz.

sureklilik

Dengeli Beslenmek

Eğer kilo verdikten sonra kilonuzu korumak istiyorsanız mutlaka dengeli beslenmelisiniz. Özellikle de karbonhidrat ve protein dengesini korumalısınız. Bunun için doktorunuzdan yardım alabilirsiniz.

dengeli-beslenme

Sıvı Tüketimi

Kilonuzu korumak için sıvı tüketiminizi makul bir seviyeye getirmelisiniz. Sağlıklı bir insanın gün içerisinde 1,5-2 litre arasında su tüketmesi gerekiyor. Eğer gün içerisinde yemeği fazla kaçırdığınızı düşünüyorsanız 2,5-3 litre arasında su tüketmeniz kilonuzu korumanızda yardımcı olacaktır.

sivi-tuketimi

Kilo Koruma Programını Bozduysanız…

Diyet ve spor yaparak kilo verdiniz ve kilonuzu korumak için belirli bir programa başladınız. Fakat bir an kendinize hakim olamayıp programın dışına çıktınız. Bu gibi durumlarda çok fazla endişe etmenize gerek yok. Aldığınız yağlar vücutta depolanmadan önce önlem olarak içtiğiniz su miktarını ve protein miktarını %50 kadar arttırın. Ayrıca gündelik olarak aldığınız karbonhidrat miktarını da azaltmaya çalışın.

kalori-dengesini-saglayin

Öğün Atlamayın

Daha önceki yazılarımızda da belirttiğimiz gibi öğün atlamak kilo vermenize yardımcı olmaz. Aksine kilo aldırır. Bu nedenle öğün atlamamaya çalışın. Günlük 3 ana öğün ve 2 ara öğün yapmaya çalışın. Ayrıca öğünlerinizi dengeli tutmaya çalışın. Bir öğününüzde karbonhidrat diğer öğünlerinizde proteinli besinler tüketin. Sebzeleri ise hayatınızda asla çıkarmayın.

ogun-atlamayin

Fazla Kaloriden Uzak Durun

Yağlı besinleri ve içeriğinde fazla şeker bulunan besinlerden mutlaka uzak durmalısınız. Ayrıca unlu mamulleri de hayatınızdan çıkarın. Bu tür besinler fazla kalori barındırdığından kilo almanıza neden olacaktır.

fazla-kaloriden-uzak-durun

Kalori Dengesini Sağlayın

Arada bir sevdiğiniz yiyecekleri tüketebilirsiniz. Fakat dikkat etmeniz gereken nokta kalori dengesini kurmaktır. Aldığınız kaloriler ile yaktığınız kalorileri dengelemelisiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?