Adet (Regl) Sancına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

Adet (Regl) Sancına Ne İyi Gelir, Nasıl Geçer

İçindekiler

Adet(regl) her sağlıklı bayanın doğurma özelliği olduğunu gösteren önemli bir işarettir. Her ay sürekli olarak tekrar eder ve vücudun yenilenmesini sağlar. Ortalama 3 ile 7 gün sürer ve bu kişiden kişiye göre değişir. Çeşitli hastalık, stres, ilaç gibi durumlarda bu dönem ya gecikir ya da ileri bir tarihe ertelenir. Adet (regl) ifadesinin Latincesi dismeenore olarak geçmektedir. İşte bayanların özel günü olarak adlandırdığımız bugünlerin çok zor geçtiğini biliyoruz. Birçok bayan ağrılı, sancılı, sinirli, asabi, yorgun ve süzülmüş bir şekilde bu günlerde gözükürler ve durumda onların farklı zamanlarda olduğunu karşıdaki kişiler hemen anlar.

İşte bu durumlarda özellikle dayanılmayacak sancıların olduğunu biliyoruz. Adet sancısına ne iyi gelir diyorsanız yazımızı okuyun. Birçok bayanın deneyip çok iyi sonuçlar aldığı ve sancıların kesildiği fikirleri aşağıda sıraladık.

 

 

 

Adet Sancısının,Ağrısının Temel Nedenleri

 

  • Magnezyum miktarının azlığı: Magnezyum azlığı şiddetli bir şekilde ağrı ve sancı yapmaktadır. Bundan dolayı da vitamininiz yeterli mi değil mi buna baktırmalısınız. Magnezyumunuz düşük ise bunu tamamladığınızda sancınız ve ağrınız da geçecektir.
  • Miyomların varlığı: Rahim ağzında olan kötü huylu olmayan miyomlar ağrı ve sancı sebebi olabilmektedir.
  • Rahim ağzının dar olması: Bu şekilde bir yapının olması basınç düzeyini arttırıp baskıya sebep olduğu için şiddetli ağrı ve sancı yapma ihtimali çok fazla artar.
  • Adenomiyozis: Bu sorunda rahmin içerisinde bulunan endometrium tabakası rahmin iç kısmına doğru değişik şekiller de büyür bundan dolayı da ağrı ve sancı yapar.

 

 

 

Adet Sancısının, Ağrısının Yan Nedenleri

 

-Vücutta oluşan çeşitli enfeksiyonlar

-Yumurtalık kistleri ve tümörleri

-Uterusta oluşan polipler

-Rahim içinde araçların bulunması

-Rahmin boyun kısmın normalden dar olması

-Rahim içindeki yapışık pozisyonlar

-Rahimde bulunan tümörler

-Kızlık zarının adet görmeyi engelleyecek pozisyonu

 

 

 

Adet Sancısını Ortadan Kaldıracak Besinler

 

1.Bitter Çikolata

 

 

İlk başta biraz garip gibi gelebilir ama gerçekten önemli faydası var ve sancıları,ağrıları azaltıyor. Özel günlerde önemli derecede magnezyum kaybı olmaktadır bunu dengelemek gerekmektedir. Kakaoda magnezyum çok fazla miktarda bulunmaktadır, bitter çikolatayı da bol bol tüketmeniz bunun içi yeterli olacaktır. Yalnız çok fazla şeker ve doğal olmayan maddelerden uzak durun.

 

2.Nane Çayı

 

Nane kokusu ile ve yemeklerde kullanımı ile müthiş tat verir. Yeşil renginden dolayı da çok ama çok etkilidir. Birçok ilacın içeriğinde de bulunmaktadır. Ağrı kesici özelliği bulunduğundan dolayı bu sıkıntılı dönemi çok daha rahat atlatabileceksiniz. Ağrı kesici özelliğinin yanında sakinleştirme,gerginliği azaltma gibi etkisi de bulunmaktadır.

Hazırlanışı ve Kullanımı: 2 su bardağı kaynamış suya 3 yaprak taze nane yaprağını 10 dakika bekletip demlenmesini sağlayın. Daha sonra ise yapraklarını süzün. Adet dönemi sancılarınız olduğunda günde 3 kere bu çayı için.

 

3.Zencefil Çayı

 

Bu bitki çoğu ilacın içeriğinde bulunuyor sebebi ise müthiş derece etkili sonuç vermesidir. Adet ağrınız ya da sancınız var ise şiddetle kullanmanızı tavsiye ederiz. Kullanan birçok bayan sancısının önemli ölçüde azaldığını ifade etmiştir. Düzenli ve doğru kullanımın önemi ise büyük tabikide.

Hazırlanışı ve Kullanımı: İlk olarak zencefili soyup güzelce durulayın. Daha sonra ise zencefili ince dilimler olacak şekilde dilimleyin. Bir geniş bardak suya bu dilimleri ilave edin ve ortalama 7-8 dakika kaynamasını sağlayın. Demlendikten sonra ise üzerine limon sıkabilirsiniz ya da bal ekleyebilirsiniz. Adet döneminde günde 2 defa bu çayı düzenli olarak tüketin.

 

4.Lavanta Çayı

 

Kokusu ve etkisi ile müthiş bir bitkidir lavanta. Son yıllarda bayanlar özel günlerinde bu bitkiyi çok daha fazla kullanmaktadır. Düzenli kullandığınızda bu sıkıntılı dönemlerinizde çok yararlı etkileri olacaktır. Ağrıları azaltma,sancıyı alma, gevşetme gibi etkileri vardır.

Hazırlanışı ve Kullanımı: Aktarlardan yani bitkisel ürün satan yerlerden paketlenmiş lavantaları alın. Bazı marketlerde de bulunabiliyor. 1-1.5 yemek kaşığı kurutulmuş lavantayı kaynamış  2 su bardağı suya atın. 8-9 dakika kadar kısık ateşte demlendirdikten sonra ılımasını sağlayarak için. İçerisine az miktarda hakiki bal ilave edebilirsiniz. Adet dönemi başlamadan 1-2 gün önce günde 2 defa bu çayı düzenli olarak için.

 

5.Tarçın Çayı

 

Müthiş şekilde etki eden kokusu ile herkesi büyüleyen bitkidir. Şeker ihtiyacını kesen ve kış günlerindeki soğuk algınlığına karşı mucizeler yaratan doğal şifadır. Bu faydalarının yanında kasılmalara karşı vücudu rahatlatma etkisi de vardır. İşte özel günleriniz çok sıkıntılı geçiyorsa deneyeceğiniz bir öneridir. Yukarıdaki çayları da anlattık evinizde hangisi bulunuyorsa herhangi birini deneyebilirsiniz.

Hazırlanışı ve Kullanımı: Tarçın tozundan çok tarçın kabuğu kullanmanızı öneriyoruz. Suyu kaynatın ve tarçın çubuğunun üzerine suyu ilave edin. 2 su bardağı kaynamış suya küçük tarçın çubuğu yeterli olacaktır. 10 dakika bekleyin demlensin ondan sonra içebilirsiniz. Adet döneminizden 2 gün önce günde 2 fincan içmeniz yeterli olacaktır. Adet dönemi bitene kadar kullanın.

 

6.Civan Perçemi Kürü İbrahim Saraçoğlu

 

Prof. Dr. İbrahim Sararçoğlu hanımlara bu sıkıntı günleri için civan perçemini öneriyor. Uzun uzun burada anlatmak yerine aşağıya videosunu ekledik. İbrahim Saraçoğlu’nun kendisinin anlatımı ile bu kürü uygulayıp şifa bulabilirsiniz.

 

 

Yapılması Faydalı Olan Ek Tavsiyeler

 

A)Kafenli Ürünler Kullanmayın

Bu sıkıntılı günlerde kafein içeren çay, kahve, kola, enerji içeği gibi ürünlerde uzak durun. Çünkü tam tersine sancıyı ve ağrıyı arttırır daha çekilmez bir hal aldırır. Bu içeceklerin yerine bitkisel çaylar, ayran, süt, taze sıkılmış meyve suları tüketilmelidir.

B)Sık Duş Alın

Vücudu gevşetmek ve rahatlatmak gerek bunun için banyo yapmalısınız. Yukarıdaki bitki çaylarının yanında bu tavsiyeleri de yaptığınızda kesinlikle rahatlayacaksınız. Adet döneminden bir gün önce ve süresince her gün kısa süreli ılık su ile duş alıp vücudunuzu rahatlatın faydasını göreceksiniz.

C)Sıcak Su Torbası Koyun

Sıcak su torbasını karın bölgesinin alt kısımlarına koyarak biraz bekleyin. Hatta bu sıcak su torbasını çok hafif hareketle masaj yapın çok iyi geldiğini sancının şiddetini aldığını göreceksiniz.

D)Bol Su İçin

Birazcık klasik gibi gelebilir ama su tüketimi ile doğru orantılı olarak sancılar azalmaktadır. Mümkün olduğu kadar bu özel günlerde ılık su için.

E)Yoga Yapın

Son dönemde çok fazla yapılan yoga iyi sonuçlar vermektedir. Kasılmaları önlediği için çok güzel etkiler oluşturmaktadır. Düzenli yaptığınızda daha çok yarar göreceksiniz.

F)Koşu ve Egzersiz

Ara ara yapacağınız koşu ve egzersizler vücudun kan akışını düzenlediği için bu gibi zamanlarda herhangi bir sıkıntı ile karşılaşma ihtimalinizi azaltır.

G)E Vitamini Alın

Birçok yapılan çalışmaya göre E vitamini alanların almayanlara göre sancılarının ve ağrılarının hızlı bir şekilde geçtiği tespit edilmiştir. Eczanelerde E vitamini kapsülleri satılmaktadır adet sancısı olduğunuz zamanlarda kullanın mutlaka etkisini göreceksiniz.

H)Tuzu Azaltın

Tuz bilindiği gibi suyu daha fazla tutar ve bu durumda vücuda ağırlık ve kasılma yapar. Bundan dolayı da az tuz kullanarak vücudun daha az su tutmasını sağlayın. Dolaylı olarak etkilerini göreceksiniz.

İ)Stresten Uzak Durun

Sinir ve stres bugünlerde vücudu çok daha fazla hırpalamaktadır. Mümkün olduğu kadar bugünlerde stresli durumlardan uzak durun. Bunun yanında aşırı derecede çalışmayın biraz daha sakin çalışmalar yapın. Mümkün olduğu kadar daha fazla dinlenin.

J)Uzun Süre Ayakta Durmayın

Ayakta durmak kasılmalara sebep oluyor bunun için uzun sürede ayakta kalmayı uzanın ya da dinlenin. Bu maddeyi ve diğer yukarıdaki maddeleri yaptığınızda çok daha rahat bir şekilde bu zamanı geçireceksiniz. Her ay rutin olarak bu dediklerimizi yaptığınızda daha mutlu bir şekilde bu özel zamanlar geçecektir.

 

İlginizi Çekebilir: Adet Söktürücü Bitkiler ve  Adet Söktürücü Hareketler Nelerdir?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?