Hamilelik Sürecinde Adet (Regl) Olunur Mu?

Hamilelik Sürecinde Adet (Regl) Olunur Mu?

İçindekiler

Uzman hekim olarak hamileyken adet olunur mu sorusunun cevabını sizlere net bir şekilde ifade edeceğim. Bilindiği üzere hamilelik(gebelik) başlayınca artık adet(regl) dönemi sonlanır. Normal koşullar altında altında hamile kalan bayan adet olmaz. Çok istisna olmakla beraber hamilelikle beraber adet gören bayanlar olmaktadır. Yalnız bayanlar hamilelikte her kanamanın adet(regl) olduğunu zannediyorlar bu doğru değildir. Her kanama adet kanaması değildir, bu kanamalar farklı kanamalardır. İşte en çok karışan nokta budur, her kanamayı gebelikte adet kanaması olarak değerlendiriyoruz. Bu kanamaların bir sürü sebebi vardır bunu aşağıda açıkladık.

 

 

Gebe(Hamile) İken Adet Sanılan Kanamaların Sebepleri

 

1.Düşük Yapma Durumu

Bazı bayanlar düşük yapar yani bebek ölü doğar. Bu durumun ortaya çıkmasından önce ilk önce ağrılar ve sancılar başlar. Bunun yanında hafif kanama ve kahverengi sıvı gelir. işte ilk başlarda bu belirtilerin ortaya çıkması çoğu bayan tarafından yanlış algılanır. Daha sonra devam eden süreçte ise kanama artar ve yoğunlaşır. Bunun sonucunda ise düşük yapılır. Bu süreçte kesinlikle bir kadın doğum uzmanına muayene olunmalıdır. Bu durumun olma ihtimali her 5 bayandan 1’i gibi ihtimale sahiptir.

2.Dış Gebeliğin Ortaya Çıkması

Dış gebelik durumunun olmasında kanamada meydana gelmektedir. Bu kanamanın olması da adet kanaması ile karıştırılmaktadır. Kanma olması ile beraber ağrı,hafif sancı,tansiyonun düşmesi,halsizlik,yorgunluk,karında sızı gibi durumlarda ortaya çıkmaktadır. İşte çoğu zaman bu durumla regl karıştırılmaktadır.

3.Hormon Yapısında Meydan Gelen Farklılıklar

Bayan vücudunda çocuğun varlığının ortaya çıkması doğal olarak hormon farklılıklarını ihtiva edecektir. Bu hormon seviyelerinde meydana gelen değişimler zaman zaman çeşitli kanamalar oluşturabilmektedir. İşte bu olayın meydana gelmesini çoğu birey yanlış yorumlamaktadır. Yani aslında sorun yanlış algılamadır. Bunu gelip kadın doğum uzmanına aktarınca net gerçekler ortaya çıkmaktadır.

4.Gebe İken Pembe Sıvı ve Kanın Gelmesi

İşte bu durumun ortaya çıkması çok ama çok nadir olmaktadır. Pembe renklidir ve çok az miktarda gelmektedir. Bundaki sebepte bebeğin varlığıdır. Pembe rengin yanında hafif kanda bulunmaktadır. Yine bu kanın varlığı da yanlış yorumlanmaktadır.

5.Yerleşme Kanamasının Olması

Yerleşmeden kastımız fetüsün kendine yer edinmek istemesidir. İşte bu yerleşme sürecinde çeşitli damarlara baskı sonucunda kanamalar olabilmektedir. Bu kanamanın varlığı da adet kanaması olarak yorumlanabilmektedir. Bu tür kanama çok nadir ve sınırlı görülür. Ayrıca rengi tam kırmızı da değildir. Renkten bile kolaylıkla adet kanamasından ayrılabilmektedir. Bu kanama en fazla üç gün en az bir gün sürmektedir. Bu süreçte dikkatli olunmalı ve endişeye kapılmamalıdır. Sıkıntılar olursa kadın doğum uzmanına muayene olunmalıdır.

6.Doğum Kontrolünün Yapılması

Birçok bayan korunmak için doğum kontrol haplarını tercih etmektedirler. İşte bu ilacı kullanan kişilerde adet olma düzensizliği saptanmıştır. Bu doğum kontrol haplarını kullanırken bırakıp hamile kalmış iseniz bunun sonucunda yoğun olmamakla beraber kanamalar olabiliyor. Bu durumu bazı kadınlar yaşayabiliyor. İşte bu kanamayı farklı çeşit olarak değerlendirebiliyor bu son derece yanlış bir değerlendirmedir.

 

 

 

Adet Kanaması İle Birbirine Karıştırılan Kanama İsimleri

 

 • Dış gebelik sonucu kanama
 • Düşük kanaması
 • Erken doğum isimli kanama
 • Boş gebelik sonucu kanama
 • Annenin karnında bebeğin vefat etmesi ile oluşan kanama türü
 • Rahip ağzında oluşan polip (servikal polip) sonucu kanama
 • Rahmin tam ağzında oluşan enfeksiyon sonucu kanama
 • Rahimde veya vajina da oluşan kitlelerden dolayı kanama
 • Mol gebelik denen gebelik türünden dolayı kanama
 • Kısmi yani tam olmayan düşükte kanama
 • Düşük ihtimali olan kişilerde oluşan kanamalar

 

 

 

Hamile(Gebe) Durumunda Adet Olursa Ne Kadar Sürer?

 

Hamilelik durumunda adet olmanın çok çok az bir ihtimal olduğunu ifade ettik. Şayet adet olursanız düzenli ve normal süreçteki gibi bir durum beklemeyin. Bu gebelik sürecinde bir veya iki defa ile sınırlı olur. Olması durumunda ise kanama şeklindedir daha çok hatta bazı bayanlar bu durumu tam olarak anlayamamaktadır. Bu durumu yaşadığınızda herhangi bir zararın olduğu konusunda bir çalışma yoktur. Yine de durumu kadın doğum uzmana danışın.

İlginizi Çekebilir: Adet Sancısına Ne İyi Gelir?

İlginizi Çekebilir: Adet Söktürücü Bitkiler ve Hareketler Listesi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?