Adet Gecikmesinin Sebepleri ve Tedavisi?

Adet Gecikmesinin Sebepleri ve Tedavisi?

İçindekiler

Tüm bayanların hayatlarında yaşadığı bir durum olan adet gecikmesi tedirginlik yaratmaktadır. Bu durumun ortaya çıkması ile beraber hamilelikten tutunda birçok şüphe ortaya çıkmaktadır. Bu durumu yaşayan bayanlar adet gecikmesinin nedenleri nelerdir diye hemen sorgulamaya başlıyorlar. Sizde bu durumla karşılaştıysanız ilk başta sakin olup durumu değerlendirin. Yani bu durumu neden yaşadınız bunun sebeplerini inceleyin.

Birçok kadının en büyük korkusu acaba hamile miyim olmaktadır. Bu durumda ihtimal dahilinde ama sadece bir tanesidir. Bu durumun ortaya çıkması bayanlara sıkıntı zamanlar oluşturabiliyor. Sağlıklı bir kadında adet olma süresi ortalama 22 ile 34 gün arasında değişmektedir. Bu süre aşıldı ise bir problem var demektir. Bunun neden olduğunu ve çözüm önerileri neler bunlara bakalım.

 

 

 

Adet(Regl) Gecikmesinin Ortaya Çıkmasına Sebep Olan Durumlar

 

1.Gebe(Hamile) Olma Durumu

 

 

İlk akla gelen durum hamile miyim olacaktır. Şayet çocuk istiyorsanız bunun içinde cinsel yaşamınız yoğun ise yapmanız gereken bir test yaptırmaktır. Yalnız adet gecikti diye hemen gebe olacağınız anlamına da gelmesin. Çünkü bu durumun onlarca nedeni vardır, gebelik sadece bunlardan bir tanesidir.

 

 

2.Doğum Kontrol Haplarının Kullanımı

 

 

Doğum kontrol haplarının hedefi hormonlardır. Bundan dolayı da vücutta değişiklikler oluşturuyor ve bu durumun olmamasının nedeni olabiliyor. Kimyasal bir yapının vücuda verilmesi normal düzende sorun oluşturabiliyor. İlla ki doğum kontrolü uygulayacaksanız bunun için jinekoloğa gidip beraber karar vermelisiniz. Bu şekilde daha doğru bir yaklaşım olacaktır.

 

 

3.Aşırı Stres

 

 

Aşırı stresin ortaya çıkması tüm insanları etkilemektedir. Birçok kişide stres mide,bağırsak,cilt gibi yerlerde sorunlarda ortaya çıkardığını kanıtlanmıştır. İşte stresin bayan vücudunu da bu yüzden etkilemesi çok doğaldır. Bunun içinde bayanların düzenli olarak her ay gerçekleşen vücut fonksiyonu sekteye uğrayabilir. İşte bunun için yapmanız gereken stresi mümkün olduğu kadar azaltmaktadır. Sizleri stresten uzaklaştıracak aktiviteler yapmanızı öneririz.

 

 

4.Depresyon

 

 

Depresyon kesinlikle vücuttaki her noktayı etkiliyor. Bu şekilde bitik haldeki ruh halinizin olması durumunda biyolojik yapılarınız da bundan etkilenecektir. Normal şekilde gerçekleşen döngünüzde sekteye uğrayabilir.

 

 

5.Çok Fazla Egzersiz Yapmak

 

Bazı bayanlar fit kalmak ve vücudunun görünümünü dirileştirmek için normalden daha çok egzersiz yapıyor. Elbetteki egzersiz vücut için faydalıdır ama oranın yapılan spor diyebiliriz. Her şeyin  fazlasının zararlı olacağını unutmayın. Bunun için vücudunuza aşırı derece yüklenmeden dinlenerek egzersizler yapın. Yoksa adet döngünüzde sorunlar ortaya çıkabilir.

 

 

6.İlaç Kullanımı

 

 

Birçok ilacın yan etkileri arasında yazar adet gecikmesi yapabilir diye. Bunun için kullandığınız ilaçlara dikkat edin. İlaçların yan etkilerine bakın. Mümkün olduğu kadar ilaç kullanmayın. Birçok ilacın kimyasal içeriği insan vücudunda çeşitli zararlar oluşturabilmektedir.

 

 

7.Kilo Alımı ve Kilo Verilmesi

 

 

Ani derecede kilonun alınması ya da ani derecede zayıflama metabolizmaya şok etkisi oluşturduğu için regl tarihiniz büyük oranda değişecektir. İşte bunun için ani değişimlerden uzak durun.

 

 

8.Yaşınız

 

 

Yaş önemli bir noktadır. Vücudunuz yirmili otuzlu yaşlardan sonra deforme olabilir ve bundan dolayı da bu süreç sorunlu olarak gerçekleşebilir. Bunun için yaş arttıkça sorunlar yaşama riski giderek artmaktadır. Yalnız bu herkeste doğru orantılı olarak gerçekleşecek diye de bir kural yoktur.

 

 

9.Dengesiz ve Yetersiz Beslenme

 

 

Birçok sorun oluşturabildiği gibi vücudun düzenli olarak gerçekleştirmesi gereken durumları da etkiler. Dengesiz ve yetersiz beslenme birçok sağlık problemi ortaya çıkarmaktadır. Bu durum sürekli olarak devam ederse özel günlerinizi de etkilemeye başlayacaktır. İşte bunun için dengeli ve düzenli beslenin. Çünkü vücudun ihtiyaç duyduğu vitamin ve mineraller besinlerden karşılanmaktadır.

 

 

10.Emzirme Durumunun Varlığı

 

 

Emziren annelerde bu durum değerlendirilmiş ve birçok kişide adetin düzenli gerçekleşmediği görülmüştür. Vücudun süt üretmesi ve buna bağlı olarak fonksiyonunun sekteye uğradığı tespit edilmiştir. Emzirme işlemi bittikten sonra düzene girecektir.

 

 

11.Tiroid(guatr) Hastalığının Olması

 

 

Bu şekilde boğazda görülen bir rahatsızlığınız var ise bu konuda vücudunuzun diğer noktalarındaki kısımlar bundan etkilenebilir. Böyle bir sağlık probleminiz var ise bu bir sebep olabilir.

 

 

12.Yumurtlamanın Düzensiz Olması ve Tedavi Görülmesi

 

 

Bu durumda sebeplerden biridir. Bu şekilde problemler kesinlikle düzensiz bir vücut yapısının ortaya çıkmasına sebep oluyor. Yumurtlama sorunu var ise ve tedavi de görüyorsunuz bu durumu yaşayabilirsiniz.

 

 

13.Polistik Over Sendromunun(PCOS) Olması

 

 

Bu sendrom bir sağlık problemidir. Bu sağlık problemi de adet düzensizliğine neden olmaktadır. Bunun niçin olduğunu ancak hekiminiz karar verebilir çeşitli testlerle. Polistik overın tedavisi edilmesiyle beraber rutin döngü devam edecektir.

 

 

Adet(Regl) Gecikmesi Kaç Gün Sürede Normal Olarak Değerlendirilir,En Fazla Gecikme Süresi

 

Ortalama olarak 7-8 güne kadar gecikme durumu normal kabul edilebilir. Bu zaman diliminden sonra ise normal değildir. En fazla ne kadar olabilir derseniz bunun belli bir rakamı yoktur, birkaç ay bile gecikme yaşayabilirsiniz. Bu konuda dikkatli olun ve takip edin.

İlginizi Çekebilir: Hamilelik Sürecinde Adet Olunur Mu?

 

 

Konuyla İlgili Videomuzu da İzleyebilirsiniz

 

 

Tedavi Yöntemleri Nelerdir?

 

Alıç Bitkisini Deneyin: Bu bitki uzun yıllardır kullanılıyor ve çok iyi sonuçlar ortaya çıkarıyor. Alıç adet düzensizliklerini ortadan kaldıran bir bitkidir. 1 su bardağı kaynayan suya 1 tatlı kaşığı alıç atıp demlendirin ve günde 3 defa için. Bu bitkinin çayını düzensizlik ortaya çıkınca içmeye başlayın.

Bitki Çayı Formülünü Kullanın: Çok iyi sonuç verdiğinin altını çizelim. Detaylı ve mucize bir karışım olarak da nitelendirilebilir. Ortalama 1500 ml kaynayan suya 1 çay kaşığı olmak üzere civanperçemi,kimyon,zerdeçal,kiraz sapı,ada çayı,nane ilave edilip ortalama 5-6 dakika kadar kaynatılıp 15 dakika demlenip içilir. Çok kısa sürede müthiş faydalar sağlayacaktır.

Hormon Testi Yaptırın: Kadın doğum uzmanına giderek bu testin yapılması birçok sorunun ortaya çıkmasını sağlayacaktır. Bu test nedenleri ve onun sonucunda uygulanacak yöntemleri ortaya çıkaracaktır.

Ultrasonla Rahim ve Yumurtalıklara Bakılması: Bu durumun yapılması çok yararlı olacak ve tedavi için önemli bir done kaynağıdır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?