Kara Merhem (İhtiyol) Nedir, Faydaları?

Kara Merhem (İhtiyol) Nedir, Faydaları?

İçindekiler

Kara merhem adı herkes tarafından duyulmuştur. Etkili bir krem olarak bilinen kara merhem, geçmişten bugüne kadar gelen kremlerden bir tanesidir. Hatta bu merhem insanların birbirine sık sık tavsiye ettiği merhemler arasında bulunur. Her deva olarak bilinen kara merhem ne işe yarar?  Bu kadar ünlü olmasına rağmen oldukça da ucuz bir kremdir. Faydaları da fiyatına göre fazladır. Cilt üzerinde oluşan bütün iltihaplı sorunlarda son derece etkilidir.

Bu ilacın uygulaması da basittir. Uygulama sırasında tek dikkat edilmesi gereken nokta hijyen kurallarına uymaktır. Bu cilt ürünü genellikle iltihaplı lezyonlara sürüldüğü için hijyene dikkat etmemek iltihabın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Öncelik her zaman temizliktir. Genital bölge ya da koltuk altı gibi alanların temizliği biraz zor olduğu için duştan sonra kara merhem sürmek tavsiye edilebilir. Bu sayede merhemin sürüleceği bölge temizlenmiş de olur.

 

 

Kara Merhem Nedir?

 

Peki kara merhem nedir, gerçek ismi nasıldır? Merhemin adı ihtiyol pomattır. Antiseptik özellikli olan bu kremin adına kara merhem denilmesi, diğer kremlerin aksine renginin beyaz olmamasından kaynaklanır. Siyah rengi halk arasında bu kreme kara merhem denilmesinde neden olur. Krem %10 ihtiyol, %10 ‘u lanolin ve %80’i vazelin içerir. Ayrıca bitki ekstreleri de bulunur. Merhem deri üzerine haricen uygulanır. Özellikle basur tedavisinde kullanılabilmesi ile bilinir. Basur tedavisinde basur memeleri ortadan kalkana kadar bu merhem kullanılmalıdır. Formül aynı zamanda ameliyat olmuş basur hastalarında da işe yarar. Ameliyat sonrasının daha rahat geçirilmesini sağlar.

 

 

İsmi Neden Kara Merhem Olmuştur?

 

Kremin renginden dolayı ismi kara merhem olarak bilinir. Kükürt bu kremin renginin siyah olmasına neden olur. Hatta kreme kara merhem demek o kadar yaygındır ki, kendi ismi ile bilinmez. Genel olarak birisine tavsiye edilecekse kara merhem olarak telaffuz edilir. Bazı ilaçların ünü isminin de önüne geçer ve etkisi, rengi gibi özellikleri ile anılır. Kara merhem de bu ilaçlar arasında yer alır. Kokusu biraz kötü olsa bile bu formülü kullananlar bu kremi her zaman bir başkasına tavsiye ederler. Ancak kara merhem adı halk arasında geçerli olan addır. Tıp dilindeki ismi İhtiyol Pomad’dır. Bu ismi de etkin maddesinden dolayı alır.

 

 

 

Kara Merhem Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

 

İlaç bütün eczanelerden satın alınabilir. Kara merhem doğrudan lezyonlar üzerine uygulanır. Küçük bir parça sürüldüğü takdirde ilaç hemen etkisini gösterir. İçi iltihap dolu sivilceler de kısa sürede belirgin bir iyileşme sağlar. Kara merhem sivilce tedavisinde küçük bir miktar kremi sivilce üzerine sürmek yeterlidir. Yine bir başka iltihaplı durum olan kıl dönmelerinde de bu krem kullanılabilir. Batık tırnakların tedavisinde de kara merhem oldukça işe yarar. Tırnak kesilir, uygun bir dezenfektan ile temizlenir be ardından üzerine kara merhem sürülür. Tırnak kenarında oluşabilecek iltihaplarda önlenir. Egzama da çok can sıkıcı bir deri hastalığıdır. Yoğun kaşıntısının yanında görüntüsü de rahatsız eder. Bu hastalığın hem kaşıntısını hem de cilt üzerindeki etkisini iyileştirir. Bu ilaç aşağıda yazan rahatsızlıkların giderilmesinde işe yarar;

 • İltihaplı çıbanlar
 • Sivilce tedavisi
 • Cilt sorunlarına tedavisi için kullanılır.
 • Derideki döküntüler
 • Egzama
 • Tırnak batması
 • Basur
 • Dolama

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Nasıl Kullanılır?

 

Bu ürünün kullanımı oldukça kolaydır. Sürüleceği bölge su ile güzelce temizlenir. Daha sonra merhemden bir parça alınarak bir pamuk yardımı ile lezyon üzerine sürülür. Çıban tedavisinde üzeri kapatılır. Böylece birkaç gün kara merhem sürülür ve çıbanın kendi kendine aktığı görülebilir. Deri üzerinde oluşan lezyon tam olarak iyileşene kadar tedaviye devam edilir.

Sivilce tedavilerinde üzerini kapatmaya gerek yoktur. Egzama, tırnak batması ve diğer cilt sorunlarında da bölge açık bırakılabilir. Ancak çıban oluşumunda kapatılması özellikle tavsiye edilir. Çıbanları sıcak tutmak iyileşme süreçlerini hızlandırır. Çıbanın patlamadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Basura İyi Gelir Mi ?

 

Kara merhem basur tedavisinde de kullanılır. İlacın içinde bulunan doğal maddeler birçok sorunu tedavi etmesine yol açar. Basur tedavisi zor ve sıkıntılı bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde bu kremin kullanılması çok eski bir gelenek sayılabilir. Krem basurun durumuna göre etki gösterir. Genellikle 10 gün gibi bir zaman iyileşme sürecinin başlamasına yeterlidir. Ayrıca bu kremin bir başka özelliği basur oluşumunun tekrar olmasını engellemesidir. Kanamalı basurlar da da etkilidir. Kanamayı keserek hastanın rahat etmesini sağlar.

Basur tedavisinde bu merhemi kullanmak isteyenlerin çekinmesi gereken bir durum yoktur. Çok uzun yıllardır kara merhem basur da kullanılır ve etkisi kanıtlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Biogaia Damla Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

Kara Merhem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bu ürünün genel olarak çok fazla olumsuz etkisi görülmez. Ancak yine de bazı durumlarda dikkatli olunması gerekir. Kara merhem kullananların bilmesi gereken bazı detaylar bulunur;

 • Krem kükürt ihtiva eder.
 • Tamamen iyileşme sağlanan kadar kullanılması gerekir.
 • Kükürt konusunda hassasiyeti olanların kullanması sakıncalıdır.
 • Nadiren cilt üzerinde alerjiye neden olabilir.
 • Şeker hastalarında bu merhem kullanılmaz.
 • Hamile ve emziren kadınların doktora danışmaları şarttır.
 • Kremi kullanırken iltihabı sıkarak çıkartmamak gerekir.
 • Ağız ve göze temas ettirilmemelidir.
 • Haricen kullanılır.
 • Çocuklarda kullanımına dikkat etmek gerekir.
 • Kara merhem kullanırken bölgenin ve ellerin temiz olması şarttır.
 • Son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanılması sakıncalıdır.
 • Bu merhemin çocuklar ile teması engellenmelidir. Saklama sırasında bu noktaya dikkat etmek gerekir.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad ) Eczane Fiyatı 2023

 

Kara merhemin fiyatı 33.25 TL’dir. Bu kadar ucuz olmasına rağmen etkileri çok yüksektir. Krem eczanelerden satın alınabilir. Reçeteye gerek yoktur. Yırtık kaplarda satın ürünleri almayın,ayrıca alırken son kullanma tarihine dikkat edin.

 

 

Zararı Var Mıdır?

 

Bunu çok fazla kişi soruyor bunun içinde sizlere açıklama gereği duyduk. Özellikle bu ürünü çok fazla sürmeyeceksiniz. İçerisinde kükürt olduğunda çok fazla kullanımlarda zehirlenmelere kadar gitmektedir. Bunun yanında bazı ciltlerde alerji yapabilme gibi özelliği vardır. Alerji yapma durumundan dolayı ilk önce küçük bir bölgede uygulama yapın daha sonra kullanın. Yoksa alerjiden dolayı kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun yanında fazla miktarda ciltte kızarıklık yapabilmektedir.

 

 

 

Kullananlar Ne Diyor?

 

Kara merhem(ihtiyol) kullananlar aşağıda düşünceleri paylaşmıştır. Bu kullanıcı yorumları size yön gösterecektir. İşte yapılan yorumlar;

Serdar diyor ki: Benim için mucizedir tabi ki başkaları için nedir bilemem. İltihabım için yani çıbanım için kullandım söküp attı bundan dolayı süper

Pervin diyor ki: Kullanım güzel sonuç verdi ama deriyi deforme etti bu hoşuma gitmedi. Çok güçlü bir özelliği var.

Salih diyor ki: Kokusunu hiç beğenmediğim ama basurum için süper sonuç vermiş hoşuma giden bir merhemdir. Birçok olumsuz yorum görsem de denedim ben de sonuç verdi.

Meltem diyor ki: Görünümü sanayideki yağlara benziyor ama ilginç işe yarıyor. Bende kullandım tırnak batması için sonuç verdi.

Feyyaz diyor ki: Bende herhangi bir yan etki göstermedi ama tam sonuç da alamadım. Birçok arkadaşım denemişti sonuç almıştı bende onun üzerine kullandım.

 

 

Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Yüzümde çok fazla sivilce var, kullansam olur mu?

Cevap 1: Evet, özellikle iltihaplı sivilceler de kara merhem oldukça etkilidir. Ancak sivilcelerinizi sıkmamanız ya da kaşımamanız önerilir.

Soru 2: Bu deri ilacının basura iyi geldiği doğru mu?

Cevap 2: Düzenli kullanımda basur tedavisinde oldukça etkilidir. Hatta basurun tekrar etmesini önlediği bilinir. Basur ameliyatı sonrasında da kullanılabilir.

Soru 3: Koltuk altımda çok büyük bir çıban var, kara merhem kullanmam söylendi, nasıl uygularım?

Cevap 3: Öncelikle koltuk altınızı güzelce yıkayın. Bir pamuğun ucuna kara merhemi sürün, ardından bu pamuk ile merhemi çıbanlı bölgeye uygulayın. Sonra üzerini gazlı bez ile kapatın. Birkaç gün içinde iyileşmenin farkına varacaksınız.

Soru 4: Bu cilt ürünü kaç gün kullanılır?

Cevap 4: Kara merhemin ne kadar kullanılacağına dair kesin bir süre vermek zordur. Uygulama bölgesinde oluşan sorun ortadan kalkana kadar kullanmak gereklidir.

Soru 5: İlaç ne kadar sürede etkisini gösterir?

Cevap 5: İlacın etkisini gösterme süresi çok kısadır. Birkaç gün içerisinde lezyonlu bölgede iyileşme görülür.

Soru 6: Kara merhemi sürdükten sonra üzerini kapatmak gerekir mi?

Cevap 6: Çıban tedavisinde kara merhemi sürdükten sonra üzerini steril bir bez ile kapatmak doğru olur. Hem çıbanın mikrop kapması engellenir hem de iyileşme süreci hızlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

371 yorum

 1. Yüzümde iltihap vardı kara merhem sürdüm ve kızarma oldu. Kızarıklığın geçmesi için ne yapmalıyız?

  • Çok fazla kızarıklık oldu ise kullanımı bırakın, Eğer hafif bir kızarıklık ise az bir şey sürerek kullanmaya devam edin. Kızarıklık için bir ürün kullanmayın çünkü tahriş olabilir. Su ile yıkamanız ve güneşe çıkmamanız yeterli şu an.

 2. Merhana yeni doğum usptım 40 hün oldu dikişimin bittiği yer hala acıyo iltihap mıdır bilmem ama kullansam sorun olurmu ?

  • Merhabalar doğum sonrası olduğu mutlaka doktorunuza danışmalısınız, doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız acil şifalar.

 3. Vajinamda bartholin kisti var sürsem iyi gelirmi acaba agrisindan yürüyemiyorum bile

 4. 7 inci aydan bu yana bende hemorait var.arada b bir kanìyor.hic iyi olmuyor2 adet nohut büyüklüģünde dìşarda içerdede 2 adet 4.5 santim yìrtìk var.dr recbutin 58mg/5mg rektal krem. anrecta %04 rektal merhem kortos 27mg/5mg fitil modet 1000mg tablet.bekunus tablet verdi.yaklaşìk 2 ay ara verdim.6 aydìr kullanìyorum.geçmedi çok aģrìm var.karamerhemin faydasi olurmu

  • Karamerhem bu konuda çok fayda sağlamaktadır, kullanmanızı tavsiye ederiz. Acil şifalar dileriz.

  • Efendim benim sorunum makatta sağ yanmakta büyük ve çok ağrılı bir şişlik var o kısım da ise yararmi lütfen yardımcı olun çok acı cekiyorum

 5. Bacağımın en üstünde kıl dönmesi meydana geldi. Kara merhem sürdüm herhangi bir delik oluşturup içini akıtmadı bu yüzden kıl dönmesi hala içinde fakat her sürdüğümde şişliğini azalttı şuan ufacık kaldı diyebilirim.Bu normal midir devam edersem sonuç alır mıyım?

  • Merhabalar düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz bu şekilde olabiliyor. Anlattıklarınıza göre fayda da görmüşsünüz.

 6. Ayak parmagimin altinda nasir gibi birsey olustu ama çıbanda olabilir diyorlar genel cerrahi bakmadi bile cildiyeye gonderdi bu sure zarfinda antibiyotik ve krem kullandim bi faydasi olmadi gittikce buyudu ve enfeksiyon kapmis aşırı sert ve yayilmaya başlıyor etkisini görür muyum kullanirsam ?

  • Enfeksiyon kapmış ise kara merhem kullanımı önerilmez. Bu durum için kullanmanızı önermeyiz.

 7. merhabalar benim ayak parmağımda tırnak batması var üç aya yakındır devam ediyor acaba bu kremi kullansam iyi gelir mi

  • Tırnak batması için kullanabilirsiniz fayda görenler var yalnız görmeyenlerde var. Acil şifalar dileriz.

 8. merhaba kuyruk sokumumun bittiği noktada şişlik çıktı üzerine uturamıyorum daha öncede çıkmıştı sivilce gibi sıkmıştım ama derinden çıkıyor.
  şimdiki daha derin gibi kara melhem kullansam fayda görürmüyüm sizce

 9. Koltuk altında 7,8 aydır kol dönmesi çıban gibi bişey var sıkınca çıkmıyor bezelye gibi bir top var içinde kara krem kullansam fayda görürmüyüm

  • Tam olarak ne olduğunu bilmeden bir şey demek güç, muayane olun ilk önce sonra teşhisten sonra doktor önerisine göre kullanın.

 10. merhaba kuyruk sokumumun bittiği noktada şişlik çıktı üzerine uturamıyorum daha öncede çıkmıştı sivilce gibi sıkmıştım ama derinden çıkıyor.
  şimdiki daha derin gibi kara melhem kullanıyorum bir faydası olurmu doktora gittim boşaltalım dedi istersen 3gun sonra kendi kendine patlar dedi yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazim

  • Merhabalar kara merhem kullanın fayda edecektir şayet etmezse de doktorunuza gidip orayı boşalttırın acil şifalar dileriz.

 11. Merhaba bir yaşında bebeğinin parmağı iltihap oldu patlamadı bir türlü bu merhem iyi gelir mi bir de patladıktan sonra kullanmayı bırakmak mi gerekir

 12. Merhaba tırnak batmam var fakat, seker hastasıyim kara merhem kullanmak uygun degil yaziyir neden acıklarmısınız.

  • Merhabalar hastalığınızdan dolayı etkileşim olup yan etki riskleri fazla onun için doktor önerisi alırsanız kullanabilirsiniz. Bunun haricinde direk kullanın dememiz risk olur, muayene olun hekim önerisi olursa kullanabilirsiniz.

  • Merhabalar..başımın en üst kısmında yağ bezesi var ve iltahap 4-5 gündür cok acı veriyor.antibiyotik kullandim gecmedi ama iyice yumuşattı.bu ilacı kullansam bi zarari olurmu acaba?enfeksiyon varsada ters bi etki yaparmi?

 13. Merhabalar
  Makat bölgesinden 3 cm yukarda oluşan iltihaplanmada şişlik oluştu şuan oturamıyorum ve yürümekte zorluk cekiyorum daha önce bu bölgeden iltihap boşaltırmıştım tekrar oluştu kullanabilir miyim.

 14. Parmağımda dolama çıktı bitkisel yollarla gidermeye çalıştım ama faydası olmadı iltihap akıp akıp geri birikiyor kara merhem kullansam sıkıntı olur mu

 15. Merhaba benim de kalçamın iç kısmında şişlik oluştu apse dendi içi boşaltıldı ancak hala ağrısı devam ediyor ve sürekli iltihap akıyor ve çok sert demir gibi kara merhem kullanmam uygun olur mu

  • Merhabalar faydası olur kullanın fayda göremezseniz de proctolog krem isimli ilacı kullanın. Acil şifalar dileriz.

  • Aslı hanım şuan bende de aynı döküntü var fakat doktora gitmedim ameliyat nasıl geçti sonrasında sıkıntı oldu mu yara çok büyük mü oluyor direk kara merhem kullanılsa işe yarar mı ameliyat olunmasa

 16. Rozasea hastalığımdan ötürü burnumun üstünde, yanlarında ve elmacık kemikleri bölgesinde sivilceler ile kılcal damar büyümesi var.
  Kara merhem o kullanabilirmiyim.
  İyi günler diliyorum.

 17. Merhabalar. dudağımın üstünde siyah nokta vardı onu sıktım . Iki gun sonra cok garib bi şekilde uçuğa benzer şeyler çıktı. Üzeri de şuan kabuk bağladı. Bunu kullansam mı diye düşündüm. Ama yorumlarda iz bıraktığını duydum kullanmalı mıyım. Sosyal medya hesabiniz varsa yaranın fotografını da atabilirim

  • Merhabalar anlattığınıza göre bu merhemi kullanmanız doğru değil. Bir de tam teşhis önemli bundan dolayı da bir doktora muayene olmalısınız.

 18. Genital bikini bölgesini ağada yaptırtıktsn 1 hafta sonra bir cıban oluştu inçinde irin yok kan var kara merhem kullanmam doğru olur mu teşekürler

  • Tam olarak teşhis konmadan kullanmanız doğru olmaz. Net bir sorun olsaydı kullanabilirsiniz muayene olmanızı tavsiye ederiz.

  • Slmlar vertigo için üretilmiş bir ürün değildir ama kullanıp fayda görenler var deneyebilirsiniz.

 19. Merhaba alnımda kocaman bir şiş şeklinde bir sivilce var bugün eczaneye gittim bana bunu önerdi bende aldım bide yarabandı aldım. Sizce nasıl kullanmalıyım akşam mı sürmem gerekiyo yatmadan önce mi ve sürdükten hemen sonra yarabandı ile yapıştırmalımıyım. Ve bu krem iz bırakır mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • merhabalar kullanım şekli yazımızda mevcuttur,yarabandı kullanmadan akşam sürebilirsiniz. Krem iz bırakmaz.

 20. Mrbalar aşil tendonu zedelenmesinden dolayı topuk dış kemiğinin olduğu bölgede ödem oluştu faydası olur mu yardımcı olursanız çok sevinirim

 21. Bende işaret parmağı büyüklüğünde bir hemoroit var.dun eczaneden aldım kara merhemi bugün sürdüm vaydasi olurmu teşekkürler.

 22. Merhaba bende kolumda 2.5 cm capında yumuşak doku kist var şişti enfeksiyonlu gibi kızardı kolumun üzeride sebasekist gibi kullansam bu krem nasıl olur

  • Merhabalar enfeksiyon var ise kullanmanızı önermeyiz tam teşhis için doktora görünmelisiniz farklı durumlar olabilir acil şifalar dileriz

 23. Ayağımda 2 yıla yakın topuk dikeni var kara melhem sürüyorum dayanılmaz acılar çekiyorum bu krem geçirirmi

  • Topuk dikeni etki alanı değil ama kullanıp fayda görenler var denemenizi tavsiye ederiz acil şifalar.

  • En az iki saat su ile temas etmemesi gerekmektedir, kullandıktan 2 saat sonra cildiniz bu merhemi emdikten sonra denize girebilirsiniz.

 24. Kiz kardeşimin Makat bölgesinde yırtılmalar var ve çok ağrısı var bu merhem iyi gelirmi

 25. Bende kan pıhtılaşmasından dolayı basur olmuş 2 gündür kullanıyorum şişlik küçüldü. Doktora gittim sende kullanılmaz dedi. Fakat küçülüyor.

  • Doktor önerisi önemli, tabiki etkili merhem iyi gelme ihtimali yüksek.Doktorunuz reçete ettiği ürünleri tercih etmenizde yarar var.

 26. Merhabalar kalcamin birleşim yerinde makat yakınında kıl dönmesi var 4 aydır ne ağrı ne akıntı hiçbirşey yoktu geçen hafta hortladı akintida olmuyor sistikce şişti ve ağrıdan duramıyorum bu krem iltihabin bosalmasina yardımcı olur mu ne şekilde ve günde Kaç kez kullanmam lazım

  • Merhabalar faydası olur kesinlikle kullanım şekli yazımızın içinde detaylı olarak var,acil şifalar.

 27. Ben de bu kremin yüzdeki benleri yok ettiğini duymuştum açıkçası pek güvenemedim ilk başta onun için soruyorum yüzdeki kahverengi benleri yok etmek için kullanımı uygun mudur?

 28. Ben de bu kremin yüzdeki benleri yok ettiğini duymuştum ama ilk başta güvenemedim o yüzden soruyorum bu krem yüzdeki benleri yok eder mi?

  • Benleri yok etme gibi bir özelliği yok normalde ama kullanan bazı kişiler bu şekilde benleri azalttı durumunu yaşamıştır. Bu açıdan belirli bir süre deneyebilirsiniz ama dikkatli olmalısınız.

  • Normalde benleri yok etme gibi bir etksi bulunmuyor ama benler için kullanıp da fayda görenler var. Sizde deneyebilirsiniz benleriniz için.

 29. Yüzüm de şişlik ve kızarıklık oluştu içi dolu ve sert çıban galiba. Kara merhem kullanmalı mıyım? Kullanırsam nasıl kullanabilirim?

  • Kullanabilirsiniz ama az miktarda kullanın kullanım şekli detaylı olarak konu içerisinde var yine de tam anlayamadı iseniz tekrar yazınız.

 30. İyi günle 4 gündür bikini bölgede sağ altarafa doğru çıban çıktı ansızın ama simdi çok açıyor kara merhem iyi gelirim bide siz sarın falan diyorsunuz sürdükten sonra eğer tuvalet konusunda nasıl olacak bide bikini bölgesi için önerirmisiniz

 31. Ellerimde egzama vardı fakat egzamalıktan çıkıştı iltihaflanmalar başladı parmak aralarında. Geçiyor fakat zaman içinde tekrarlıyor. Eczacım kara merhemi önerdi henüz kullanmadım iyi gelir mi diyelim iyi geldi tekrarlar mı yine. Kalıcı Bi çözümmüdür

 32. Benim 6 aylık bir oğlum var ve doğuştan tutmak batması var neredeyse gidersem gidin hangi doktora götürürsem goturim hiç bir faydası olmadı.bende şifa ihtiyaç %10 pomad yani kara Melhemi önerdiler ama korkuyorum bişey olur mu DİE küçük bebeklere de kullanabilir miyiz her hangi bir sakıncası olur mu kullanırsak da nasıl kullanmalıyız?

  • Bu merhem iyi gelebilir ama 6 aylık bebekte yan etkiler ortaya çıkarabilir.Küçük bebekler için uygun değil ama yine de son karar sizin.

 33. Alınımda kocaman uçsuz bir sivilce oluştu yüzüm burunlarıma kadar çok fazla şişti kara merhem kullanmalı mıyım?

 34. Göz kapağımda arpacık çıktı.Akabinde iltihap yaptı.Dr a gittim göz damlası antibiyotik pomat verdi.Ilaçlar yaradı gözümdeki kızarıklık ve şişlik gitti.Ancak sadece küçük beze şeklinde kan topladı.Dr.şelazyon oluşmuş dedi.Yani iltihabın tamamı çıkmamış.Kara merhemi sürsem faydası olur mu?

 35. 2 gündür hemoroid problemi yaşıyorum.Proctolog ve daflon kullandım banamısın demedi.Kara merhem e başlayayım mı ve nasıl kullanmalıyım?

  • Kara merhem daha etkilidir doğru mantık yalnız biraz sabırlı olun ve düzenli kullanın kullanım şekli konu içinde ayrıntılı vardır. Acil şifalar.

 36. Merhaba
  Gezi esnasinda ayağına bir cisim battı,sivri bir tas olabilir.
  Galiba çıktı üstünde 2 haftadır.dolaşıyorum,üstüne basabiliyorum ama topuğunda minnacık bir sislik oluştu elimle bastırınca çok hafifte olsa açıyor,
  Her hangi bir renk değişikliği yara yok,acaba topuğum o batan cismi içine mi aldı diye düşünüyorum.
  Buna kara merhem.iyi gelir mi acaba?

 37. Merhaba bıyığımı ters almamdan dolayı şişik ve kızarıklık oluştu sürsem iyi gelir mi?

 38. Yanağımda kocaman kızarıklık çıktı çıban gibi ağrı sızı var ucu yok ama kara merhem aldım sürdüm açıkmi duracak yoksa üstüne peçete VS koymamız lazimmi

 39. Merhaba Yanağımda kocaman kızarıklık çıktı çıban gibi ağrı sızı var ucu yok ama kara merhem aldım sürdüm açıkmi duracak yoksa üstüne peçete VS koymamız lazimmi

 40. Fistul oldum yogun intihap var kanla karisik kan geliyor zarari olurmu bu kremi kullansam

 41. Merhaba benim cinsel organımın etrafında şu kabarcığı şeklinde kaşıntıda yapan kabarcıklar oluştu daha önce çıban için kullanmıştım iyi gelmişti bu kabarciklari yok etmek için kullanabilirmiyim

 42. Merhaba benim 2 yıldır Hidradenitis suppurativa rahatsızlığım var. Göğüs aramda iltihaplı açık yaralar oluşuyor kara merhem kullansam etkisini görür müyüm?

  • Merhabalar bu sorun için kullanmanız riskli olabilir doktor önerisi kullanmanızı tavsiye ederiz acil şifalar.

 43. Merhabalar benim göğüs ucunda iltihap birikimi var doktora gittim antibiyotik ve bir merhem kullanıyorum kara merhem kullansam iyi gelirmi

 44. Merhabalar göğüs ucunda iltihap birikimi vardı antibiyotik kullanıyordum ama açısından uyuyamiyordum kara merhem kullana bilirmiyim diye yazdım ama cevap gelmedi bir gece sabaha doğru agrım çekilmez oldu sabah hemen eczaneden aldırdım ilk sürdüm rahatlık hissettim ertesi gün 2 defa sürdüm ve bir kaç saat sonra pecetenin içi gol olmuştu ve çok rahatladım o agrım acım gitti annem tavsiye etmişti allah annemden ve bunu üretkenlerden razı olsun harika bir merhem umarım herkese şifa olur allah tüm hastalara şifa versin

  • Merhabalar yorumlara anında yetişemeyebiliyoruz yoğunluktan dolayı kusura bakmayın bir cevapta yazdık aslında doktor önerisi ile kullansanız daha iyi olurdu ama şifa buldu iseniz devam edin dikkatlice.

 45. Merhaba benim hidradenitis suppurativa rahatsızlığım var. Göğüs aramda iltihaplı açık yaralar oluşuyor kara merhem kullansam etkisini görür müyüm acaba

 46. Oğlum 3 yaşında bir senedir gozunde dış arpacık çıkıyor,inip tekrar çıkıyor geçmiyor .Kara merhem surulebilir mi gozune?

 47. Merhaba iç çamaşırın geldiği yani bacak arasında ciban tarzı yani derinin altında orta derece bi iltihap ssiskinligi var bu ilacı çok tavsiye ettiler sunet olmuş çocuklar gibiyim yürümekte çok zorluk çekiyorum acisida tabi ayrı sizce iyi gelir mi ve ayağımın topuğunda 3 tane siğil var onada kullansam olurmu ?

  • Merhabalar çıbana çok iyi gelir kullanabilirsiniz. Siğil için kullanın ama yeteriz kalabilir.

 48. Merhabalar eşimin göğsünde mastit oluştu ve apse yaptı kara melhem kullana bilirmiyim faydası olurmu

 49. Merhaba sağ omzumun hemen altında uzun süredir misket büyüklüğünde var olan yağ bezesi agrı yapmaya ve iltihap toplamaya başladı 2 cerrahla görüştüm operasyonla alınır fakat iz iz kalır dediler o yüzden yaptırmak istemiyorum kara merhem sürsem fayda görür müyüm?

 50. Kızım 1yaş 2 aylık tırnak batması var akşamları sürüp yatırıyorum ne zamana düzelir bide kesin iyileşir mi

  • Kesin diye bir şey yok ama iki haftaya iyileşmesi gerekmektedir ama yaşı küçük bu durum değişebilir.

 51. Merhaba kuyruk sokumumda kizariklik şişlik ve ağrı var kıl donmesi apsesi teşhisi konuldu kara merhem iyi gelirmi? kıl dışarı cikabilirmi?

 52. Merhaba bnm yüzümde ve ense kısmında egzama var bi faydası olurmu ve nasıl kullanmalıyım tskler şimdiden

 53. Merhaba, koltuğumun altında büyük bir çıban çıktı ufak bir yerden patlamış ama daha içi dolu daha devam etmem gerekiyormu.

 54. Koltuk altında yağ bezesi vardı . Apse yaptı sanırım kızarma ve ağrı var .faydası olur mu ?

 55. Merhabalar. Sağ elimin baş parmağı eklemini yarim santim kadar kestim. Ancak enfeksiyon kapmis kırmızı ve sis durumda doktora gittim antibiyotik yazdı. Ilaç bitti ancak bi değişiklik ve iyileşme yok bu merhemi kullanmalı mıyım ?

 56. Mrb oglum 13 yasinda gecen mayis ayinda tirnak batmasindan dolayi dr a gittik batik kismi kesip dikis atti malesef 3 ay sonra tekrarladi. Agustostan bu yana asla dr a gitmem diyor yine krem sirkeli su tuzlu su domaset baglamak bilumum seyler yaptik bir sonuca ulasamadik bazen hicbirsey yapmadan birakiyorum iltihap akiyor biraz sislik de var bi kabuk bagliyor bi akiyor bazen kanli olabiliyor ergen cocuk cok zor bu krem ise yarar mi

  • Merhabalar evet iltihapları kurutup iyileştirir kullanmanızda fayda var. Acil şifalar dileriz.

 57. Merhaba hocam; benim makatla testis arasında apse oluştu, birkaç gündür kara merhem kullanıyorum ve küçük bi delikten iltihap az miktar çıktı ama içi hala dolu kullanmaya devam etmek istiyorum tamamen boşalması için, bu merhemi açık haldeki yarama uygulayabilir miyim ?

 58. Merhaba ben de bağsur var galiba büyük abdeste çıkar ken yanma oluyor bizaman oturamıyorum kara merheme sürsem iyi gelirmi acaba yanma içerde oluyor teşekkürler

  • Merhabalar kara merhem iyi gelir içerideki yanmaya da etki edecektir o da basur kaynaklıdır büyük olasılıkla.

 59. Merhaba boyun kısmım da surekli tekrar eden sivilceler var. Zamanla körelip tekear ediyor icleri sert ama sıktıgım da ici dolu kullan bilirmiyim ne kadar sure her gun mu yoksa belirli aralıkta mi kullanabilirim.

  • Merhabalar sivilceler çıktığında geçene kadar kullanın tekrar ederse tekrar kullanın günde 1 kere kullanmanız yeterli olacaktır.

 60. Merhabalar, benim vajinal mantardan sonra bartholin kistine benzer apse oluştu otururken ve yürürken ağrısı var. Bu kremi kullanmalı mıyım? Yardımlarınız için teşekkür ederim

 61. Kil dönmesinde krem sürdükten sonra üzerini kapatmalimiyim yada kil donmesi iltabi için bu kremi kullanabilir miyim?

 62. Kil dönmesi iltap için kullanabilirmiyim bide kullanabilirsem üzerini kapatmalimiyim bi fayda gorebilirmiyim?

  • Üzerini kapatmadan dikkatlice kullanın ve de yararı göreceksiniz. Fayda görme ihtimaliniz çok yüksek.

 63. Merhaba oğlumun başında kıl kökü iltihabı var .iltihaplı bölgelerde saçları dökülüyor acaba bizde bu merhemi kullana bilirmiyiz.

  • Merhabalar iltihap için faydalı olur ama saç dökülmesi için fayda sağlamaz dökülmenin neden olduğunu bulmalısınız bunun içinde doktora muayene olmanızı tavsiye ederiz.

 64. Eskiden kurumun yazdığı ilaç şimdi iptal edilmiş o dönem 3 lira olan merhem şu anda 25 lira. Kısa süre önce bir çıban problemi yaşadığımda araştırma yaptım alınacak gibi değil. Bu kadar yönlü bir ilacın kurum reçetesinden çıkartılması mantıksız değilmi? Ve işin ilginç yanı bu merhemin muadilide yok

  • Tüy dökebilir kullanan bazı kişiler bu durumu ifade etmişti ama direk tüy dökücü olarak kullanmak sakıncalıdır.

 65. Yanağımda sivilce vardı iltihaplı sıktıkça intihap geliyor ama şişlik inmiyor ertesi gün yine intihap geliyor sıktıkça yine inmiyor kara merhem iyi gelirmi nasıl kullanmalıyım

 66. Kasığımda büyük bir çıban çıktı..arkadaşım köpek memesi olabilir dedi.kara melhem sürebilirmiyim

 67. Merhaba göbek deliğimde kızariklik var ve intihaplanma var bu merhemin faydasi olurmu temizlerken tırnağım yoldu

  • Merhabalar kızarıklık ve iltihaba iyi gelmektedir, düzenli olarak kullanmanızı tavsiye ederiz.

 68. Merhaba bende anal fissür (makat yırtığı) var basurla belirtileri tamamen aynı bende 1 yıldır var bir türlü geciremedim ameliyat da olmak istemiyorum bu krem fayda gösterir mi sizce

  • Merhabalar kara merhemi kullanan birçok kişi ayda gördüğünü ifade ediyor sizde deneyin inşallah fayda sağlayacak.

 69. merhabalar genital bölege tam değil ama iç çamaşırın lastiği geldiği bölgede 2 aydır ucu hiç olmayan şişlik şeklinde oturamıyorum hareket edemiyorum işimden dolayı doktoroda gidemiyorum 2 aydır bu acıyı çekiyorum acaba bu kara merhemi kullansam faydalı olurmu

 70. Merhaba bende tirnak batmasi var ilhtihap dolu ve şislik fe var ama ichtolin diye bir krem kulaniyorum o da aynisimi

  • Merhabalar söylediğiniz kremle aynı değil kara merhem diğer ismi ihtiyol pomaddır.

 71. yanagımda 1 aydır şişlik var içi iltihaplı gibi.
  cildiye doktoruna gittim antibiyotik kullandırdı ama tam iyileşme olmadı.bu merhemi kullanabilirmiyim. teşekkürler

 72. Merhaba benim kulak memede sivilce gibi bişey çıktı ama ucu yok kulak memem şişti içi top gibi sanki iltihap var acaba işe yararmı

 73. Merhabalar…bende uzun bir arastirma sonucu hemoroid icin kullanmaya karar verdim.gunde kac kez kullanmaliyim…agri yapiyormu…ve kullanim sonrasi cibanda oldugu gibi uzerini kapatmak gerekirmi…simdiden tesekkurler.

  • Merhabalar kullanımdan sonra üzerini kapatmaya gerek yok günde bir kere yeterli olacaktır genellikle ağrı yapmaz.

 74. Merhaba bende uzun süredir makatta çatlak ve şişlik oluşuyor yürümekte oturup kalkmakta zorluk çekiyorum kara merhemi tavsiye edermisiniz

 75. Merhaba Bende kilkoku iltabina bağlı yağ bezesesi çıkıyor birde ellerinde egzama var iy gelirmi

  • Merhabalar kıl köküne bağlı yağ bezesinde fayda eder ama egzama da etmez. Egzama için advantan krem kullanın.

 76. Sivilcelere nasıl kullanılır 32 yaşındayım ve strese bağlı sivilce ve lekerim var sorunlu bölgeye sivilcenin üstüne mi sürmek lazım yoksa genel olarak yüzüme uygulamalımıyım siyah alın burun çene kısmında bolca siyah nokta var bir sürü şey kullandım geçmedi bu krem fayda edermi

  • Sivilcelere fayda eder sadece sivilce ve çevresine sürün tüm yüze uygulamayın. Şayet bu merhemi kullanın bir süre geçmezse sivilceleriniz ve lekeleri başka öneride bulunacağız acil şifalar dileriz.

 77. merhabalar, bartholin apsesi olduğunu düşündüğüm sıkıntım var deri altında 1 cm çapında ucu olmayan şişlik var ihtiyol kullansam fayda sağlarmı çok acı veriyor 2 gündür

 78. Merhabalar
  Benim makatın biraz üst sağ tarafında şişlik var 5 gündür oturamıyorum ve yürümekte zorlanıyorum agrı da yapıyor kara merhem kullanmalımıyım yoksa ameliyatla içinin boşaltılması mı gerekir

  • Merhabalar kara merhem fayda eder ama ameliyat için durumunu görmemiz lazım bunun için doktora muayene olmalısınız.

 79. Temmuz ayında kuyruk sokumunda kıl dönmesi olduğu için apse yapmış akıtıldı fakat kesi atılan yer zaman zaman açık yara gibi oluyor bu kremi kullanıp batikonlayarak üstüni kapatıyorm faydası olurmu

 80. kuyruk sokumum da kıl dönmesi var iyice şişmişti ağrı yapıyordu ben de sürdüm ama üzerini gazli bezle kapattim şimdi küçüldü sis olan kısım fakat ilacı surmeye başladığımdan beri ateşim çıkıyor kimileri stresten dedi kimi ilaçtan sizce bırakmalıyim yoksa devam mı edeyim

  • Ağrınızdan dolayı ateş yapıyordur ateş düşürücü kullanın geçmiyorsa kullanımı bırakıp doktora muayene olun.

 81. Merhaba ben yazmıştım 10 Mayıs da bir sorum daha var şuan iltihab çok şişmiş hem de çok merhemi süreyim mi bırakayım mi

  • Merhabalar bir miktar daha kullanın etki etmezse kullanımı bırakın ve fucidin kremi kullanın.

 82. Merhabalar ben beş gün önce anal apse ameliyatı oldum apse temizlendi ameliyat ile ve şu anda açık bir yara var ordan iltihap geliyor ve yavaş yavaş da kapanacağını soyledi doktorum ama çok dikkat etmemi enfeksiyon kaptirmami söyledi o bölgeye karamelhemin faydası olurmu gerek iyileşmesinde gerek enfeksiyon kapmasın diye

 83. Merhaba ben beş gün önce anal apse ameliyatı oldum ve o bölge açık bırakıldı azar azar iltihap akiyor o bölgeye karamelhemin faydası olurmu

  • İki kere sormuşsunuz soruyu buradan cevap verelim kullanın faydası olacaktır iltihap için çok etkilidir.

 84. Makat catlagi için kara merhem kullanabilir miyim?? Bir yorumda kullanılır, bir yorumda kullanılmaz demissiniz, kafam karıştı.makat catlagi, anal fissür aynı şey değil mi?

  • Makat çatlağı anal fissür evet ama kişiden kişiye değişebiliyor bu durum siz kullanın deriz genel olarak kullananlar fayda gördü.

 85. Yere düştüm elimin dirseği taşa deydi ve deydiği yer şiti aradan 3 hafta gecti daha inmedi kara merhemi kullanmam doğrumudur iltihap mı ki

 86. Merhabalar lütfen yardımcı olun kuyruk sokumunda kıl dönmesi olduğunu düşünüyorum sadece küçük bi morluk var ve azda olsa o morlukta sertlik hissi var. (sadece küçük bi karartı, delik yok) duruş pozisyonuma göre ağrım oluyor (sırt üstü yatmak, yaslanarak oturmak) bir yerde bir kadının yorumunu okumuştum kıl dönmesini geçirmiş. Apse veya sivilce olduğunu çok düşünmüyorum ama sertlikten dolayı olabilirde hem apse değilse bile kiri yağı varsa olan iltihapı toplar ve patlatır kılda dışarı çıkar diye düşünüyorum. Merhemi sürüp gazlı bezle kapatsam işe yarar mı geçirir mi lütfen cevaplarsanız çok sevinirim

 87. Merhaba benim bıyık bölgesi dudak kenarlarında,birde kaşlarımda baktıklarım var şişiyor iltihap oluyor kılda çıkamıyor bu genellikle adet döneminde oluyor sonra sakinleşince bazıları deri üstüne çıkınca alabiliyorum bu her ay böyle devam ediyor dr.iğneli epilasyon önerdi kıl görünmediği için o da mümkün değil çok ağrılı ve sancılı geçiyor bunun için önerir misiniz?iz yaparmı acaba şimdiden teşekkür ediyorum.

 88. Bartolin bezi için uygunmudur bu krem çok ağrım var ve bir türlü patlamiyor.Lutfen yardımcı olun

 89. Merhaba hocam. 2 gün önce makat apsesi ameliyatı oldum açık olan yaraya sürsem kapanmasında hızlanma sağlarmı açık yaralarda bi zararı varmı ?

 90. selamlar, penis uzerinde karnabahar seklinde genital sigiller (HPV) olustu bu kremi kullanabilirmiyim ?

 91. Merhabalar ayağımın baş parmaklarının kenarlarında kızarıklık ve hafşf şişkinlik var üstelik ağrı ve sızlama yapıyo neyden olduğunu çözemedim soğan lapasıyla tuz karışımı pansumanı yapıp sardım bi işe yaramadı ağrısını alması için kantron yağı da sürüyorum ama faydası yok. Buz koyup aprısını alıyo ama bi zamn sonra yeniden başlıyor. Bu kara merhem işe yarar mı sizce? Doktora gitmedim daha. Yorumlayı okuyunca bana da yardım edersiniz diye tahmin ettim. Lütfen yardım edin. 21 yaşındayım.

 92. Merhaba bir ay once parmagimi kestim.Tetanoz asisi oldum.Yaraya dikis atilmadi.Fakat elim devamli suda oldugu icin mikrop kapti.kesigin oldugu bolge kizardi ve sisti.3 gundur antibiyotikli krem suruyorum.dahada sisti ama iltihap belirli bolgeye dogru toplandi acaba kara merhem kullanabilirmiyim ? Tesekkurler..

  • Kullanmanızı tavsiye etmeyiz fucidin krem gibi antibiyotik içerikli kremleri kullanın geçecektir.

 93. Merhaba.Bartholin apsesi oluştu bu kremi 2 kere kullandım sıcak su banyosu uyguladım aynı zamanda. Patladı fakat tam çıkmadı iltihap ve şişlik inmedi. Devam etmeli miyim ihtiyol kreme?

 94. İyi günler. Parmağımda yaklaşık bir hafta önce metal kesiği oluştu. hiç bir sıkıntı yoktu yara kapandı bir hafta sonra parmağım şişti. Doktora gittim film çekildi iltihap var deyip antibiyotik krem ve hap verdi iki gündür kullanıyorum şişlik devam ediyor. Şişmiş olan yere Kara merhemi kullansam faydası olurmu..

 95. merhaba benim halk dilinde kelebek hastalığı denen (lütus) dan dolayı çenemde çıkan iltihaplı koyu renkli kabarcıklar var uzun zamandır geçmesi için kullanmadığım ürün kalmadı. Bu merhemin faydası olabilirim? şimdiden teşekkür ederim

 96. Merhaba 18 yaşında oğlumun sağ koltuk altında 2.5 cm uzunluğunda sertlik vardı ultrasonda apse denilidi onu cerrah aldı şimdi de aynısı öbür tarafında var faydası olurmu acaba yumuşatıp patlatırmı

 97. Merhaba, 2 sene once bacagimdan sivrisinek (ya da bocek) isirigi sonucu her zamanki gibi kasintili kizarip moraran koca bir sislik olustu. Sonra sisilik iyilesti ama bezelye buyuklugunde sivilce gibi bir kabarcik deri altinda kaldi, iyilesmedi. rengi koyu bayaa ve iltihap gibi duruyor. ama bayaa deri altinda. doktora gosterdim, sinek isirigi bunu yapmaz, onemli birsey degil dedi herhangi bir ilac recete etmedi. ama ben eminim sinek ya da bocek isirdi cunku beni ne zaman sivrisinek soksa ayni olur. sadece bu iyilesmedi. ustelik cok cirkin bir goruntusu var ve surekli elime geliyor. kara merhem kullanmami onerir misiniz?

 98. Merhaba,

  birkac yil once sivrisinek isirmasi sonucu bacagimda ici iltihap dolu bezelye buyuklugunde sislik olustu ancak bayaa deri altinda, yuzeye yakin degil. 2 sene olmasina ragmen gecmedi. rengi koyu kirmizi hatta soluk mor diyebilirim. Doktora gittim, sivrisinek isirigi bunu yapmaz, deri altinda zaten diyerek birsey recete etmedi. dilersem cerrahi islem icin cerrahla gorusebilirsin dedi. karamerhem kullansam etkisi olur mu?

 99. Merhaba akan iltihabı kuruturmu yorumlarda hep iltihapların akıtılmasına yardımcı olur denilmiş benim iltihabım akıyor onu kuruturmu acaba teşekkürederim.

 100. özel bolgemde yanı yumurtalarımın altında ıntahaplı sıvılce gıbı yara var kullansam sorun olırmu

 101. Mrb iyi günler bende intihaplı romatizma var özellikle ayak parmakların sisiyo davul gibi kara melhem sürsem iyi gelirmiş tskler romotalid adrid diolar doktor dilinde

 102. Merhabalar benim ayak tırnakalarımda kalınlaşma yani mantar var bu ilaç iyi gelirimi acaba bilgilendirirseniz sevinirim kolay gelsin

 103. merhaba benim eşim koktuk altında kopek memesi çıktı doktora giti iltahap korutucu verdi ama hiç bir faydasını görmedi kara merhem iyi gelirmi

 104. İyi günler Ensemdeki yağ bezesi için doktor önerdi 3 gündür kullanıyorum hala patlamadı kızardı ucu toplandı ama bir türlü patlamadı. 5 yıl önce ameliyat olup aldırmıştım yine aynı yerden çıktı ben bir fayda göremedim bende bu krem hayal kırıklığı yarattı işe yaramadı

 105. Merhabalar yanağımda ucu olmayan siyah nokta vardı ve çok şişmişti ve geçen yıl onu aldırdım ama şuan yine şişlik var içinde siyah nokta olduğu belli siyah görünüyor çünkü kara merhem kullanmamda bir sakınca var mı daha fazla iz bırakır mı

  • Merhabalar doktorunuzun önerisine göre kullanmalısınız çünkü bir ameliyat geçirmişsiniz acil şifalar.

 106. Merhabalar benim ayak parmağımda tırnak batması oluştu neler yaptıysam geçmedi pedikür kremler şuanda enfeksiyon iltihap oluştu çok ağrım var çorap bile giyinemiyorum kara merhem işe yararmı lütfen cevap verirseniz çok sevinirim

 107. Merhabalar sıkıntıdan dolayı burun çevremde ve cenemde siyah noktalar çıktı azalmada olmuyo bu kremi kullansam olurmu ve nasil kullanicam

 108. Selamlar. Penis kök bolgesinde sislik olustu. Daha oncede meydana geliyordu ama bu kadar sislik olmuyordu. Kil donmesidir diye hastaneye gittim. Once beni enfeksiyon diyerek kirkuttular hatta 2 gun hastanede yatirdilar. Bu sure zarfinda antibiyotik kullandim ve sislik bi sure sonra gecti. Simdi yine tekrar etti. Hareketlerimi kisitliyor ve aci veriyor. Ne oldugu konusunda doktorlarda bisey demedi. Kara merhem aldim ama kullanmaya korktum. Tavsiye edermidiniz?

  • Dikkatli bir şekilde kullanın olumsuzluk görürseniz kullanımı bırakın acil şifalar.

 109. Efendim ben 1.5 sene önce ayağımı kırdım çivi taktılar. Ben bu çivileri 1.5 ay önce aldırdım dikiş yerimde şişlik var doktora çıktım iltihap var dedi bu kremi kullanırsam geçermi?

 110. Merhaba;
  1 hafta once kalcamda ciban cikti yaklasik 4 gunden beri karamerhem kullaniyorum sicak uyguluyorum ama 2 gunden beri agri ve sislik fazlaladto yureme de sıkıntı yaşıyorum etkisini ne zaman gösterir

  • Merhabalar kullanıma devam edin 2 hafta içerisinde etki göstermektedir ama durum kişiden kişiye değişebilir. Acil şifalar dileriz.

 111. 3 yıl önce basen kısmımin orda çıban cıktı ama sıktım çok uğraştım geçmedi şimdi orda taş gibi nohut büyüklüğünde üstünde bi delik var kullansam kara merhemi işe yararmı?

 112. 15 yaşında oğlum ayak baş parmağında dolama çıktı.şişkinlik ve kızarmada var.Kara merhem kullanalım mı? Birde sürdükten sonra açık mi kalsın bezle saralım mı? Yan etkisi var mı?

  • Merhabalar kara merhem sürebilirsiniz iyi gelecektir. Üzeri açık kalsın pek bir yan etkisi yoktur.

 113. Merhaba yüzümde sag yanagımda îltihaplı sivilce var içi irin akıyo sonra kan cıkıyo geri şişiyo inmiyor kara merhem sürsem işe yarar mı leke bırakır mı

  • Merhabalar işe yarar ama dikkatli şekilde kullanın. Leke bırakacağını düşünmüyoruz.

 114. Merhabalar ,hemoroid için uygun demissiniz fakat nasıl kullanılır anlamadım.Disardaki hemoroid memelerine mi sürülür yoksa kulak çubuğu gibi birşeyle makatin içine mi sürülür?

 115. Merhabalar , makat ile vajina arasında perianal apse oluştu . Doktora gittim bosalttı içini . Yalnız bir ay sonra tekrar orası şişti ve sertlik oluştu . Ve kendiliğinden patladı iltihap kendiliğinden akıyor . Sürekli de öyle kendiliğinden akıyor . Kara merhemi kullansam geçer mi ?

 116. Merhaba sivilce için kullanırken tüm yüze uygulandığında herhangi bir olumsuz etkisi olur mu

 117. Sol yanağımın kulağa doğru olan kısmında şişlik ve buna bağlı ağrılı kızarıklık oluştu. Ucu yok. Kara merhem faydalı olur mu acaba ?

 118. Benim omzunda büyük bir yağ bezesi var şişti intihap var sanırım ağrı yapıyor, doktor alınmasını gerektiğni söyledi ama ben aldırmak istemiyorum.kara merhem iyi gelir mi intihapi sökturmek için

 119. Merhaba 2hafta önce 19 aylık oğlumda sünnet derisi iltihabı oldu. İltihap bir noktada birikti ve sertleşti ama sanki geçmiyor. Az miktarda kullanabilir miyiz?

  • Merhabalar az bir şey kullanın çünkü küçük çocuklarda kullanılması doğru değil.

 120. Merhabalar benim avuç içinde dikişli yaram var dikişşlrr tam kaynamadan alındı şuan acıklık yok ama tam da kapanmadı kullanabilir miyim

 121. İyi günler diliyorum bnim bir hafta önce sağ göğsünün yan tarafında çıban çıktı baya ateş ve halsizlik yaptı kara merhem ve antibiyotik augmentin1000 lik kullaniyorum çıban bir kaç yerden patladı lakin bir delik baya açıldı nohut tanesi gibi ordan akıyor bn halen kara merhem kullanıyorum bnim korkum o delik kapanirmi halen azda olsa içi iltihap mevcut bu konuda bilgi verirseniz çok sevinirim cerraha gitmeyede korkuyorum

  • İyi günler çok geçmiş olsun kullanım şekliniz doğru ama bu neden oldu buna bir doktor bakması gerek. Doktora görünmenizde fayda var.

 122. Lütfen cvp bekliyorum kara merhemi o açık olan deliğin üstüne sürüp steril gazlı bezle kapatıyorum doğrumu yapıyorum kara merhemi halen surmekle

 123. Merhabalar bende iltaplama var yüzüme bazen vuruyor yüzümde gittiğinde yara oluşuyor ve yüzüm yağlı bu kara merhemi kullanirsam iyi gelir mi doktora da gittim kaç ilde de göründüm doktora iyi bir yanıt alamadim.

 124. Merhaba bu kara kirem kaç günden sonra etkisini gösterir ve iyleştiğini nasıl anlarimm basuru tamamen yok ediyormu

 125. Merhaba, bende 2 adet anal fistül vardı ve 3 ay önce ameliyat oldum içleri boşaltıldı ama tekrar şişmeye ve akmaya başladı. Kara merhem kullansam iyi gelir mi? Ayrıca Crohn hastasıyım

 126. 2 tane anal fistülüm vardı 3 ay önce ameliyat oldum ama nüksetti. Fistül dışında çatlaklar da var. Kara merhem iyi gelir mi fistüle ve çatlaklara?

 127. Merhabalar ben Mahmut sağ kasık bölgede bacağımın iç yüzeyinde bir kist var yaklaşık 2 cm kadar, doktoxra gittim yağ kisti e benzemiyor dediler MR istediler ancak 4 ay sonraya verdiler kara merhem kullanmayı tavsiye ediyormusunuz. Siteden takip edemeyebilirim mail yoluyla yanıtlarsanız sevinirim. Teşekkürler…

 128. Mrb penis ustunde cikan ve icinden yag cikan sivilce benzeri bir problemim var uzun zamandir sanirim gittikce yayiliyor.Bu kremi kullanabilirmiyim etkili olurmu cvplarsaniz cok sevinirim.

  • Merhabalar tedbirli şekilde kullanın geçmezse doktora muayene olmanızda fayda var.

 129. Sanirim fordyce spots dedikleri durum.
  Kabarciklar ve beyaz benekler var.Kabarciklarin bazilarini sıkınca icinden yag cikiyor.
  Kara krem etkili olurmu kullanabilirmiyim.?

  • Etkili olur kullanabilirsiniz diğer yorumunuza da cevap verdik geçmiş olsun.

 130. dizimde ağrı vardı yogun yürütmeye n .gece surup sardım. yuzde elli geçti devam etsem sakıncası varmı. ayrica seker hastası kullanamaz deniyor dogrumudur .tesekkurler.

  • Şeker hastalarında tedbirli ve dikkatli olunmalıdır ya da doktor önerisi ile kullanılmalıdır. İyi geldi ise tedbirli şekilde kullanabilirsiniz.

 131. Merhabalar anal kısmıma yakın yerde şişlik ve ağrı fazla ucu yok doktora gittim apse dedi ameliyat olmak istemıyorum şırınga İLE cektıler ama 1 gun surdu tekrar ağrısı başladı ateşlenme ve titreme yapıyor sureklı yatamıyorum oturamıyorım kullansam olurmu bu kremi arkadaşım önderdi ?

   • Merhaba ben fistül ameliyatı oldum ama yaram tam olarak iyileşmedi ve sürekli iltihap geliyor kara merhemi nasıl kullanabiliriz makatın içinemi dışınamı uygulamak lazım. Çünkü fistül iç tarafta

  • Olur kullanabilirsiniz sorunlarınız bitince de kullanımı bırakmalısınız.

 132. merhaba kalcamda surekli aktif sivilce cikiyor ici dolu bunun icin surebilir miyim ve gunde kac kez kullanmaliyim

  • Merhabalar sürebilirsiniz günde 1 ya da 2 kez kullanmanız yeterli olacaktır.

 133. Yüzümde rosa ve leke var serum aldım krem aldım gunes koruyuc bitkisel içerikli kızarık mavi ışık akarsiti yağ bezeleri goz altında yüzde domur domue yuvarlk bisiylr va rici dolu değil surebilirmiym yakarmi paracaliyor bunkrem çünkü dolamayi neyi ne yapicam gül suyuda kullanıyorum yüzüme ne dokundu hangi serum yada krem bilmyrm

 134. Merhaba ayak parmağımın yumuşak derisinde siğil çıktı doktora dondurma tedavisi uygulattım ama hala düşmedi. Sürsem iyi gelirmi koparır mı

 135. Merhaba, eşimin sırtında çok büyümüş siyah nokta var, kara merhem işe yarar mı acaba? Bu kadar soruya üşenmeden geri dönmüşsünüz, harikasınız. Şimdiden teşekkürler.

 136. Merhaba, eşimin sırtında çok büyümüş siyah nokta var, kara merhem işe yarar mı acaba? Bu kadar soruya üşenmeden geri dönmüşsünüz, harikasınız. Şimdiden teşekkürler.

  • Merhabalar kullanmanızda fayda var fayda edebileceğini düşünüyoruz şimdiden geçmiş olsun.

 137. Fissürden ameliyat oldum enfeksiyondan dolayı makat apsesi gelişti ve akıntı olmaya başladı bu krem fayda saglarmi acaba

 138. Kızımın üst göz kapağında arpacık çıktı kullanmadığımız ilaç kalmadı hiç biri fayda etmedi 5 aydır gün geçtikçe dahada büyüyor kara merhem fayda sağlar mı acaba

 139. Merhaba bartholin kistim var sürsem iyi gelir mi ve iyi gelirse patladığında kullanımı bırakmalımıyız

 140. Candida mantarı var kasıktan ayağıma da bulaştı biraz sıksam içinden su gibi bişey çıkıyor birçok mantar ilacı aldım çok uzun sürede geçirdi sıçradı başka yere kara merhem kurutur mu bunu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?