Gaviscon Şurup Nasıl Bir Şeydir, Faydaları?

Gaviscon Şurup Nasıl Bir Şeydir, Faydaları?

İçindekiler

Bu şurup mide ile ilgili meydana gelen sorunlarda kullanılan bir ilaç türüdür. Mide yüzeyi üzerinde tabaka oluşturmasıyla ve bu sayede mideyi korumasıyla bilinir. Gaviscon özellikle mide yanmasında ve reflüde oldukça etkilidir. Gaviscon şurup nedir, ne işe yarar, nasıl kullanılır gibi merak ettiğiniz her detayı bu yazımızda bulabilirsiniz. Oldukça etkili bir ilaç olan ve doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilen bu sıvı formülü bilinçli kullanmak en az şurubun kendisi kadar önemlidir.

Şurup kendi içinde farklı çeşitlere ayrılabilir, ayrıca şurubun tableti de mevcuttur. Mide yüzeyinde farklı sebeplerden dolayı tahriş olmuş yerleri korumada oldukça etkili olan ilaç mutlaka doktor tarafından reçete edilerek kullanılmalıdır. Bu şurubun etkili olması için ilacı doğru bir şekilde kullanmak oldukça önemlidir. Bu nedenle şurubun etken maddesi, yan etkileri, kullanım şekli gibi kıstasların detaylı bir şekilde bilinmesi gerekir.

 

 

 

Gaviscon Şurup Nedir,Nasıl Bir Şeydir?

 

Sıklıkla reçete edilen bir ilaç olmasından dolayı Gaviscon nedir diye bir soru hemen hemen herkesin aklına takılabilecek bir sorudur. Gaviscon advance nane kokusunda ve tadında olan ve sıvı halde bulunan bir şuruptur. Yoğun kıvamlı bir şuruptur ve karton kutu içinde 200 ml cam şişe olarak satılır. Reçeteli bir şekilde satışa sunulan şurup mide ile ilgili yaşanan problemlerin ortadan kaldırılmasında oldukça etkilidir.

İçinde var olan etken maddeler sayesinde hızlı bir iyileşme süreci yakalanabilir. 250,00 mg sodyum aljinat, 80 mg kalsiyum karbonat ve 133,50 mg sodyum bikarbonat etkin madde olarak bildirilmiştir. (Her bir 5 ml süspansiyon) Karbomer, metil paraben (E218), sodyum sakarin, propil paraben (E216), sodyum hidroksit, nane aroması ve saf su yardımcı maddelerdir. Mide rahatsızlığı çeken pek çok hastaya doktorlar tarafından sıklıkla reçete edilir.

 

 

 

Gaviscon Şurup Neye İyi Gelir, Nerelerde Kullanılır?

 

İlacın ne işe yaradığını merak edenler tüm detayları bu yazıda bulabilecekler. Bu şurup en genel haliyle mide rahatsızlıklarında etkili olan bir şuruptur. Midede tahriş olan yerlerin korunmasını sağlar. Tüm eczanelerden temin edilebilen şurup uygun bir fiyata sahiptir. İlacın iyi geldiği rahatsızlıklar aşağıdaki gibidir:

 • Mide içinde olan yemeğin ağıza gelme durumu
 • Reflü
 • Reflü kaynaklı olan hazımsızlık
 • Mide yanması sorunu
 • Mide ekşimesi
 • Herhangi bir hastalık sebebiyle veya hamilelikten sonra ortaya çıkan mide sorunlarında Gaviscon şurup etkili olmaktadır.

 

 

 

Gaviscon Şurup Nasıl Kullanılır?

 

-Her şeyden önce Gaviscon şurup kullanımı ile ilgili olarak gerekli olan planlamayı doktorunuz yapacaktır. Alınması gerekli olan doz miktarını ve ilacın ne kadar süre kullanılacağını doktorunuz belirleyecektir. Bu nedenle tedaviyi kendi kararınızla kesmemeli ya da uzatmamalısınız. Doktorun başka bir şekilde önermediği durumlarda Gaviscon şurup ağızdan alınarak kullanılır. Şurubu kullanmadan önce iyice çalkalamak gereklidir. Yetişkin kişiler ve 12 yaş üzeri çocuklar yemek yedikten sonra veya yatarken 10-20 ml yani 2-4 tatlı kaşığı kullanabilirler. 6-12 yaş arası çocuklar ise yemeklerden sonra ya da yatarken 5-10 ml yani 1-2 tatlı kaşığı kullanabilirler. Ancak on iki yaş altı çocuklarda Gaviscon şurup kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Gaviscon şurup altı yaş altındaki çocuklara önerilmemektedir.

-Yaşlı kişiler için doz ayarlaması gerekmemektedir. Böbrek veya karaciğer yetmezliği gibi özel durumlarda dikkatli olunmalı, doktor tavsiyesiyle kullanılmalıdır. Gaviscon şurup hamilelik ve emzirme döneminde kullanılabilen bir ilaçtır. Ancak kullanım için doktorunuzla görüşmeniz gereklidir. Gaviscon şurubun araç ve makine kullanımını etkilediği belirtilmemiştir.

-Eğer şurubu kullanmanız gerekenden daha fazla kullandıysanız herhangi bir etki oluşması beklenmez. Yalnızca karında şişlik hissedilebilir. Ancak yine de doktor veya eczacınıza danışmalısınız. Eğer bu ürünün kullanmayı unuttuysanız, unutulan dozları dengelemek amacıyla ilacı çift doz almayınız. Yani hem normal dozu hem de unutulan dozu aynı anda içmeyiniz. İlacı belirtilen doz şeklinde almaya devam ediniz.

 

 

 

Gaviscon Şurup Hakkında Bilinmesi Lazım Olanlar

 

İlacın içinde yer alan maddelerden herhangi birine alerjisi olan kişiler bu şurubu kullanmamalıdırlar. Bu durum kendini nefes almada güçlük ya da deri döküntüsü şeklinde belli etmektedir. Bu durumda ilaç kullanılmamalıdır. Mide formülünün dikkatli kullanılması gereken durumlar aşağıdaki gibidir:

 • Doktor tarafından kalsiyum ve/veya sodyum kısıtlaması önerilmişse,
 • Kalp ya da böbrek rahatsızlıklarına sahipseniz ya da geçmişte bu tarz rahatsızlıklar olmuşsa,
 • Midede var olan asit seviyesi çok yüksekse,
 • Şiddetli böbrek yetmezliğinde,
 • Yedi gün kullanımdan sonra belirtilerde düzelme meydana gelmezse bu şurup dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır. Gerekli olan tedavi doktor tarafından düzenlenmelidir.

Bu şurubun diğer ilaçlarla birlikte kullanımında bazı kısıtlamalar söz konusu olabilir. Çünkü Gaviscon şurup başka ilaçlarla birlikte kullanıldığında ya bu şurubun ya da diğer ilaçların etkisi değişebilmektedir. Bu nedenle başka bir ilaç kullanımı söz konusuysa bu durum mutlaka doktora iletilmelidir. Kullanımını bırakmak yalnızca doktor kontrolünde olmalıdır. Doktora danışmadan ilaç kesilirse hastalık belirtileri yeniden ortaya çıkabilir. Bu ilaç kullanımından yedi gün sonra belirtilerde bir değişme olmazsa doktora danışılmalıdır.

 

 

Gaviscon Yan Etkileri

 

Şurup içindeki maddelere duyarlı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir. Eğer bu ürün  kullanımı esnasında deri döküntüsü, nefes almada zorluk, baş dönmesi, yüzde, dudaklarda, dilde ya da boğazda şişme meydana gelirse şurubu kullanmayı hemen durdurarak bu durumu derhal doktora bildirmek ya da hastane acil bölümüne başvurmak gereklidir. Bunlar oldukça ciddi yan etkilerdir ve asla zaman kaybedilmemelidir. Bu çok ciddi olan yan etkilerin görülme sıklığı oldukça seyrektir. Şurup içindeki maddelere alerjiden dolayı oluşabilecek bu yan etkiler dışında şurupla ilgili olarak yaygın görülen başka yan etkiler bildirilmemiştir.

 

 

 

Gaviscon Şurup Fiyatı 2023?

 

Gaviscon şurup fiyat olarak (Gaviscon 500 mg 200 ml likit) 40.64 TL’dir. İlacı kullanmadan önce eczacıdan gerekli bilgilerin alınmasında ve ilaç kullanma talimatının okunmasında fayda vardır. Alınan şurup mutlaka doktorun önerdiği şekilde kullanılmalıdır. Ambalajı yırtılmış ürünler alınmamalıdır. Benexol B12 Faydaları Nelerdir?

 

 

 

Muadilleri(Eş değerleri) Hangi İlaçlardır?

 

Aşağı yukarı aynı özelliğe sahip olanları da sizler için sıraladık. Bu ürünü bulamadığınızda ya da çeşitli sebeplerle kullanamayacak olduğunuzda imdadınıza muadilleri yetişecektir. Aşağıdaki ilaçlar yüzde yüz aynı özelliğe sahip olmasa da hemen hemen aynı sonuçları alacağınız ürünlerdir.

 • Digestan çiğneme tableti (çiğneyerek kullanılır)
 • Gasvin 500 mg
 • Pronat oral süspansiyon 200 ml
 • Refcon double action
 • Gasvin dua çiğneme tableti

 

 

 

Muhafaza Edilme Koşulları Nasıl Olmalıdır?

 

Reckitt Benchiser Healtcare International Limited şirketi üretici firmadır. İngiltere’de merkezi bulunmaktadır. Birçok kişi buzdolabında saklayarak yanlış yapmaktadır, buzdolabında saklamayın. 25 derecedeki oda sıcaklığında muhafaza edin. Çocuklar kapağını açıp içebilir bunun içinde onların ulaşamayacağı noktalarda tutun. Son kullanma tarihini geçenleri bir şey olmaz deyip kullanmayın, direk atın. Kapağını açıp bırakarak muhafaza etmeyin, her zaman iyice kapatın.

İlginizi Çekebilir: İburamin Zero Ne İşe Yarar,Kullanımı Nasıldır?

 

 

En Fazla Merak Edilen Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Bu sağlık ürünü nasıl saklanmalıdır?

Cevap 1: İlacı çocukların göremeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde ve ambalajının içinde saklanmalıdır. 30 derece altında oda sıcaklığında durabilir. Buzdolabına koyulmamalıdır. İlaç son kullanma tarihinden sonra kullanılmamalıdır.

Soru 2: Gaviscon şurubun başka türleri var mıdır?

Cevap 2: Kendi içinde başka çeşitleri bulunur. Ayrıca şurubun tablet olarak muadili de mevcuttur. Hangisinin kullanılması gerektiğine doktor kontrolünde karar verilmelidir.

Soru 3: Bu şurubu kullanırken alkol alınabilir mi?

Cevap 3: Gaviscon şurup kullanırken asla alkol alınmamalıdır.

Soru 4: Aç karnına da kullanılabilir mi?

Cevap 4: Şurubun daha etkili olabilmesi için asla aç karnına alınmamalıdır.

Soru 5: Bu ilaç ne kadar süre sonra etki eder?

Cevap 5: Gaviscon şurubun ortalama olarak bir hafta içinde etkili olması gerekmektedir. Eğer bir hafta sonra rahatsızlık belirtilerinde bir değişme olmazsa doktora başvurulmalıdır.

Soru 6: Gaviscon şurubun etki ettiği başka rahatsızlıklar var mıdır?

Cevap 6: Yukarıda belirttiğimiz rahatsızlıkların tedavisinde kullanılmaktadır. Eğer başka türde rahatsızlıklar varsa Gaviscon şurup bu rahatsızlıklarda kullanılmamalıdır.

 

 

Kullanıcı Yorumları (Gerçek Kişilerin Düşünceleri)

 

Gaviscon şurup kullananlar aşağıdaki yorumları yapmışlardır. Bu yorumlar sizlere yol gösterici olacaktır. İşte kullanım sonucu ortaya çıkan düşünceler

Salih diyor ki: Reflüm için kullanıyorum, kullanınca çok rahatlatıyor ve ferahlık hissi oluşuyor. Uzun süre reflü şikayeti olmuyor, çok azalıyor. Ayrıca mide ekşimem içinde çok fayda gördüm.

Hasan diyor ki: Mide rahatsızlıkları için gördüğüm en etkili ilaçlardan biridir. Çok hızlı bir şekilde etki edip sonuç veriyor. Kullanmanızı tavsiye ederim verilen paraya değer.

Pelin anlatıyor: Bende denedim tek sorunu geçici çözüm sunması onun haricinde gerçekten güzel bir formülü var. Mide girişi ağrılarını hemen gideriyor.

Burhan anlatıyor: Midem de oluşan yanma şikayetleri için denedim süper sonuç verdi, arada bu şikayet olunca kullanıyorum hızlı şekilde geçiriyor.

Melek diyor ki: Kullanıcı yorumlarına bakarak bu ürünü denemiştim hemen hemen herkes olumlu görüş belirtmiş faydalı bir ilaç Bende midem de reflüden dolayı ağrı, öksürük şikayetleri için kullanıyorum şifa buluyorum. Size de öneririm.

 

Parol Niçin Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullananlar Memnun Mu?

Sosyal Medyada Paylaşın:

20 yorum

 1. Bende peptik ülser varmış. Midem ağrıdıkça doktorlar bu şurubu yazdı içtiğim zaman ağrı yanma geçiyordu. Meğer bakteri acısız bir şekilde midemi deldi ölümden döndüm. Böyle bir özelliği var mide duvarı delinesiye kadar haberiniz olmuyor. Şurubu bıraktığınızda şikayetleriniz geçmiyorsa gastroenteroloji uzmanına gidin direkt. Yoksa ölürsünüz yada mide kanseri olursunuz.

  • 5 aylık bebekte kullanılmaz doktora muayene ettirin çok gerekli görürse ona göre ilaç yazacaktır acil şifalar dileriz.

  • Yemeklerden sonra 2 yemek kaşığı kadar kullanın. Günde 2 kere kullanmanız tavsiye edilir.

   • Yemekten önce mi sonra mı icilecegini unuttum ben şuan yemekten önce içiyorum dogrumu

  • Mide ağrısına iyi gelmektedir. Ramazan ayındaki mide ve bağırsak şikayetleri arttığı için kullanılır ve de başarılı bir mide ilacıdır.

 2. Surubu doktorum ac karna tarif etmisti ,eczaci da ac karna olarak yazmis kutu izerine.bi karisiklik yada tedaviye gore farkli kullanim olabilirmi

  • Tedaviye göre farklı kullanım önerileri olmaktadır. Prospektüs de yazılandan farklı kullanımlar olabiliyor.

 3. bende mide yanması,ekşime,ağıza acı su gelmesi olmuyor şikayetim sürekli şişkinlik aşırı geğirme ve yutkunma zorluğu bu şurubun acaba faydası olurmu bir çok hekime muayene oldum hiç biri yazmadı hep mide koruyucu yazıldı ancak 2sene olacak hiç bir yararını görmedim

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?