Otrivine Burun Spreyi Ne işe Yarar, Fiyatı?

Otrivine Burun Spreyi Ne işe Yarar, Fiyatı?

İçindekiler

Otrivine burun spreyi, oldukça etkili olan bir burun açıcı spreydir. Farklı nedenlerden dolayı tıkanmış olan burun kanallarını açar ve bu sayede rahat bir şekilde nefes alınmasına yardımcı olur. Otrivine burun spreyi, mutlaka doktor kontrolünde ve kısa süreli kullanılmalıdır. Her ilaçta olduğu gibi bu ilacı da doğru bir şekilde ve doğru bir sürede kullanmak gerekir. Bilinçsiz olarak kullanılan burun spreylerinin bağımlılık yapabildiği, nefes ve koku almada sorunlara neden olabildiği bilinen bir gerçektir. Yani bu tarz sorun yaşayan kişiler burun spreyine bağımlı hale gelmiş olan, spreyi devamlı yanında bulunduran ve sprey olmadan rahat bir şekilde nefes alamayan kişilerdir.

Otrivine sprey mucizevi sayılan bir ilaçtır ve burun kanallarını açmada oldukça etkilidir. Bizler de bu yazımızda Otrivine nedir, nasıl kullanılmalıdır, yan etkileri var mıdır gibi tüm merak ettiklerinizi yanıtlamaya çalışacağız.

 

 

Otrivine Burun Spreyi Nedir, Nasıl Bir Spreydir?

 

Bu sprey, burun tıkanıklığı sorununu hızlı bir şekilde ortadan kaldıran bir ilaçtır. Bu ilaç burun kan damarlarını daraltır ve o şekilde etki gösterir. Dekonjestan (Burun tıkanıklığı sorununu gidermek için kullanıma sunulan geniş ilaç sınıfı) olarak isimlendirilen ilaç grubuna dahil bir spreydir. Bu ürün kullanıldığı ilk andan itibaren burundaki tıkanıklığı hızlı bir şekilde açmaktadır. Yüksek ateş, soğuk algınlığı, alerjik kaynaklı akıntılar ve sinüzit nedenli burun tıkanıklarının ortadan kaldırılmasında yardımcı olur.

Birkaç dakika gibi kısa bir sürede etkisini gösteren Otrivine burun spreyinin etkisi 12 saate kadar devam etmektedir. Bu ilaç aynı zamanda orta kulak iltihabı tıkanıklığının da giderilmesine yardımcı olarak kullanılabilir. Tüm bunlar dışında doktor tarafından muayene esnasında da kullanılabilmektedir.

 

 

İçeriğindeki Etken ve Yardımcı Maddesi Ne?

 

Etken madde: Bu ürünün her 1 ml’de 1 mg ksilometazolin hidroklorür içermektedir.

Yardımcı madde: Bu ürünün yardımcı maddeleri saf su, sodyum klorür, benzalkonyum klorür, disodyum fosfat, disodyum edetat ve sodyum dihidrojen fosfattır.

 

 

Otrivine Burun Spreyi Nerelerde Yarar Sağlar?

 

Bu ürün tıkalı olan burun kanallarını açan mucizevi bir ilaçtır. Bu ilaç aşağıdaki durumlarda kullanılmaktadır:

 • Farklı nedenlerden kaynaklanan burun tıkanıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Burun tıkanıklığını giderdiğinden dolayı rahat bir şekilde nefes alınmasını sağlar.
 • Sinüzit, yüksek ateş, soğuk algınlığı ve alerjik akıntı kaynaklı tıkanıklarının giderilmesinde etkilidir.
 • Orta kulak iltihabındaki tıkanıklığın azalmasına yardımcıdır.
 • Burun akıntısını keser.

 

 

Otrivine Burun Sprey ’inin Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

 

Burun spreyi mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Eğer doktor tarafından başka bir kullanım şekli tarif edilmediyse otrivine spreyi yetişkin olanlar ve 6 yaş üzeri çocuklar günde 3-4 defa kullanabilirler. Sprey her burun deliğine bir defa püskürtülmelidir. Son kullanımın yatmadan önce yapılması tavsiye edilir.

Spreyde bulunan koruyucu kapak çıkarılır. İlk kullanımda önce havaya sıkılarak sprey kullanıma hazır hale getirilir. Burun temizlenir ve ileriye hafifçe eğilerek başlık burun deliğine yerleştirilir. Spreye basılır ve aynı anda nefes alınır. Bu sayede spreyin dağılması kolay olur. Aynı işlem diğer burun deliği için de yapılır. Kullanımdan sonra kapak kapatılır. Sprey ölçülü doz şeklinde geldiğinden dolayı her defada gerekli olan doz alınmış olur.

Çocuklarda Kullanımı

Otrivine sprey altı yaşın üzeri çocuklarda kullanılmalıdır. Altı yaş altı çocuklarda kullanılmaz.

Hamile Ve Emzirenlerde Kullanımı

Bu ürün hamilelerde kullanılmaz. Kullanım esnasında hamile olduğunuzu fark ederseniz doktorunuzla iletişime geçiniz. Spreyi emzirirken kullanmak için mutlaka doktor onayı gereklidir.

Araç Ve Makine İle Kullanımı

İlacın araç ve makine kullanımına dair bilinen olumsuz bir etkisi bulunmaz.

Böbrek Ve Karaciğer Yetmezliğinde Kullanımı

Özel bir kullanım durumu olmamakla beraber mutlaka doktora danışılmalıdır.

Kullanmayı Unuttuğunuzda

Spreyin kullanımı unutulursa ancak bir saat içinde hatırlanırsa sprey kullanılabilir. Fakat hatırlama daha uzun süre sonra olursa o zaman unutulan doz atlanır ve bir sonraki sprey dozu normal zamanında alınır. Unutulan dozların dengelenmesi için çift doz alınmamalıdır.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Kullandıysanız

Bir doktor ya da eczacıyla konuşulmalıdır.

 

Kullanım şekli resimli anlatım

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Önemli Bilgiler

 

 • Bu formülün içindeki maddelerden herhangi birine karşı alerji durumu varsa ilaç kullanılmamalıdır.
 • Yakın tarihte burunla ilgili herhangi bir operasyon geçirenler ilacı kullanmamalıdırlar.
 • Burun mukozasında özel iltihaplı bir durum varsa ilaç kullanılmamalıdır.
 • Burun formülünü altı yaşın altında çocuklarda kullanılmamalıdır.
 • Özellikle çocuklar için ve yaşlılar için önerilen dozlar asla aşılmamalıdır.
 • İlaç beş günden fazla devamlı olarak kullanılmamalıdır.
 • Tansiyonu yüksek olanlar, kalp rahatsızlığı olanlar, Tiroit bezleri çok çalışanlar, göz tansiyonu ve şeker rahatsızlığı olanlar, prostat büyümesi olanlar ve feokromastom hastaları otrivine burun spreyini dikkatli bir şekilde kullanmalıdırlar.
 • Spreyinin bazı ilaçlarla kullanımı etkileri azaltabilir. Diğer kullanılan ilaçlar mutlaka doktora bildirilmelidir.

 

 

Otrivine Burun Spreyi Yan Etkileri Nelerdir?

 

Otrivine yan etkileri farklı şekillerde ortaya çıkabilir. Tüm ilaçlarda olduğu gibi ilaç içeriğine karşı duyarlı olan kişilerde yan etkiler meydana gelebilir.

Çok Ciddi Yan Etkiler: Ciltte meydana gelen döküntü, kaşıntı gibi alerjik belirtiler çok ciddi yan etkilerdir. Bu durum ilaca alerjiniz olduğunu gösterir. Bu etkiler meydana gelirse mutlaka doktora ulaşılmalı ya da hastane acil bölümüne gidilmelidir. Acil müdahale gerekebilir.

Ciddi Yan Etkiler: Kalp atışlarında hızlanma ya da düzensizlik ve bulanık görme ciddi yan etkilerdir. Oldukça seyrek görülmekle birlikte eğer görülürse doktora bildirilmeli ya da hastane acil bölümüne gidilmelidir. Acil müdahale gerekebilir.

Hafif Yan Etkiler: Bulantı, baş ağrısı, bölgesel olarak yanma hissiyatı, burun mukozasında kuruluk olması ve tahriş hafif yan etkilerdir. Ortaya çıkarsa doktora bilgi verilmelidir.

İlginizi Çekebilir: Biogaia Damla Nedir,Faydaları nelerdir, Nasıl Kullanılır?

 

Otrivine Burun Spreyi Fiyatı 2023?

 

Otrivine fiyat olarak 35.64 TL’dir. Otrivine burun spreyi reçete ile tüm eczanelerden alınabilir. Alım yaparken son kullanma tarihine özellikle dikkat edin. Ayrıca kutusu yırtık veya açılma şüphesi olan ürünleri değiştirin. Fiyat konusunda da çok farklı söyleyen yerlerden alım yapmayın.

 

 

Bu İlacın Muadilleri (Eş Değerleri) Nelerdir?

 

Otrivine burun spreyin muadilleri olabilecek yani aynı içeriğe sahip olan çok sayıda ilaç vardır. Eğer muadilinin kullanılması gerekiyorsa aşağıdaki ilaçları kullanabilirsiniz.

-Nasovıne nazal sprey

-Berkolın doz ayarlı burun spreyi

-Zolın 10 ml sprey

-Naze burun spreyi 10 ml

-Xylazol burun spreyi

-Xylo-Comod nazal spey

 

 

Otrivine Sprey Prospektüs Bilgileri

 

İlacın prospektüs bilgilerini merak edenler için sunduk. Kafasına takılanlar için cevap olacaktır, bu ürün ithal üründür.

Etken Maddesi Ksilometazolin Hcl
Atc Kodu R01AA07
Üretici Şirket Novartis Sağlık,Gıda ve Tarım Ürünleri San. Tic. A.Ş.
Geri Ödeme Kodu A05830
Fiyat Bilgisi 6.53 TL
Orjinallik Durumu Original İlaç
Reçete Normal Reçeteli
Dozajı IU
Birim Cinsi
Ambalaj Durumu 10

 

 

Otrivine Sprey Saklama Koşulları Nasıl Olmalı?

 

İlacı çocukların görmeyeceği ve erişemeyeceği yerlerde saklanmalıdır. Sıcaktan korunmalı ve ambalajında saklanmalıdır. Saklanma koşulu 30 derece oda sıcaklığıdır. Son kullanma tarihine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Tarihi geçmiş ilaç asla kullanılmamalıdır. Ürünün ya da ambalajın bozuk olduğu fark edilirse kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Gaviscon Şurup Nedir,Faydaları Nelerdir?

 

 

Kafanıza Takılan Sorulan ve Cevapları

 

Soru 1: Otrivine kullanımının ideal süresi nedir?

Cevap 1: Otrivine ideal kullanım süresi doktor tarafından bildirilmelidir. Ancak uzun süreli devamlı kullanılan bir ilaç değildir. Doktorun önerdiği kullanım süresinin üstüne çıkılmaması gerekir.

Soru 2: İlaç açıldıktan sonra kaç günde kullanılır?

Cevap 2: Açılan burun spreyi en fazla 28 gün kullanılabilir. Bu süreden sonra kullanılmaz.

Soru 3: Otrivine bağımlılığı tedavisi nedir?

Cevap 3: Bilinçsiz ilaç kullanımı kimi zaman bu tarz bağımlılıklar ortaya koyabilir.  Bağımlılığı genel spreyin taklit ilaçlarıyla yapılmaya sağlanır. Başarılı olunmazsa burun eti ameliyatına başvurulabilir.

Soru 4: Beyin için herhangi bir zararı var mıdır, varsa nelerdir?

Cevap 4: Klinik çalışmalarda herhangi bir zarar tespit edilmemiştir. Böyle bir yan etkisi yoktur.

Soru 5: Bebeklerde kullanılabilir mi?

Cevap 5: Bebeklerde kesinlikle kullanılmaz.

 

 

Otrivine Sprey Kullananların  Yaşadıkları

 

Otrivine sprey kullananların yorumları bu ilacı kullanmak isteyen ya da kullananlar için yol gösterici olabilir. Ancak her şekilde en son karar doktor konturolünde verilmelidir. Yapılan yorumlarda göz çarpan şey bilinçsiz ilaç kullanımının yaygınlığı ve bu durumun nasıl kötü sonuçlar yol açtığıdır. Bu nedenle ilaçlar mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdırlar. Aksi halde beklenen etkiler elde edilemeyebilir. İşte kullanıcı yorumları:

 • Ben otrivine spreyi uzun yıllar kullandım. Şu an  spreyi bırakabilmek için tedavi görüyorum. Kullanım süresi dışında asla kullanmayın.
 • Bu burun spreyi nöbetçi eczane aratan bir ilaçtır. Geceleri, o koyulukta nefes almaya çalışırken bulunur ve nefes alınır.
 • Bu hayatta en uzun süre ilişki kurduğum ilaçtır.
 • Arada bir burnum tıkanırdı, ben de bir arkadaşımın tavsiyesiyle bu ürünü aldım. Kullanım süresinden daha fazla kullandım. İlk başlarda oldukça etkiliydi ancak bir hafta sonra etkisi azaldı. Ayrıca ilacı tamamen bırakınca tıkanıklık sorunum daha da fazlalaştı.
 • Bağımlılık oluşturmasa güzel sonuç veriyor. Sinüzit ve burun tıkanıklığını hızlıca açıyor. Önerim kısa süre kullanıp bırakın. Tekrarlarsa şikayetiniz kısa süreli kullanımlar yapın.
 • Doğru ve hekim önerisi ile kullanıldığında fayda görülen bir spreydir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

 1. Yaklaşık bir yıldır kullanıyorum ve artık tam bagımlı oldu bırakamıyorum ve burnumda kemik egriligi ve et büyümesi var nefes alamıyorum gece nöbetçi eczane aradığım saatler oldu sipreyi kullandığım zaman çok rahat nefes alıyorum ama bırakamıyorum kesinlikle kullanmanızı tavsiye etmiyorum.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?