Nescafenin Faydaları ve Zararları Hakkında?

Nescafenin Faydaları ve Zararları Hakkında?

İçindekiler

Bugün sürekli olarak içtiğiniz bir içecek hakkında size bilmediklerinizi aktaracağız. Her gün severek tükettiğiniz nescafenin vücudumuza nasıl etkileri var hiç düşündünüz mü? İşte bu kadar sıklıkla tükettiğiniz bir içeceğin bize nasıl etkilerinin olduğunu bilememiz gerekir. işte bizde bugün nescafenin faydaları ve nescafenin zararları  neler hepsini sizlere detaylı olarak aktaracağız.

Bu bilgilerden sonra nasıl bir şey tükettiğinizi daha net bir şekilde bilip ona göre hareket edeceksiniz. Genel olarak toplumda uykumuzu kaçırdığı ve geç uyumamızı sağlayan bir sıvı olarak bilinir. İşte bu kapsam nescafe  3’ü 1 arada zararları olmak üzere ayrıntılara bakalım.

 

 

Nescafe Nasıl Bir Şeydir?

 

Bu içeceğin temelinde kahve çekirdeği vardır. Bu çekirdekler tadı ve lezzeti sağlamaktadır. İlk defa ise bu kahve türünü piyasaya girmesini sağlayan ise Nestle markasıdır. Hazır bir şekilde oluşturulan içeriğin hızlı bir şekilde tüketilmesi esasına dayanarak birçok farklı çeşitle piyasada bulunan marka çok beğenilmektedir. Türk kahvesine yakın özellikler bulundursa da farklı birçok noktası mevcuttur. Fındıklısı olmak üzere birçok aroma çeşidi bulunmaktadır. Bu aromasından dolayı birçok yaş grubun tarafında sürekli tüketilmektedir. İçeriğinde önemli derece kafein olan bu içeceğin fiyatının ekonomik olması sürekli talep görmesinde de önemli bir etken. Zaman zaman zararları sıralansa da kahve severler buna tam olarak eğilmiyor.

 

 

Nescafenin İçeriğinde Neler Var?

 

Temel olarak temel maddesi kahve çekirdeğidir ama bunun yanında bulunanları ise şu şekilde sıralayabiliriz.

 • Yapay şeker
 • Kahve beyazlatıcısı (3’ü 1 arada kullananlar için)
 • Glikoz şurubu
 • Bitkisel yağ (hidrojinize)
 • Asit düzenleyici (dipotasum fosfat,sodyum polifosfat, trisodyum sitrat)
 • Süt proteini
 • Emülgatör
 • Topaklanmayı önleyen madde
 • Tuz
 • Kıvamı arttıran madde
 • Aroma sağlayıcılar
 • Çözünebilir kahve
 • Buğday yani gluten ihtiva eder.

Bu saydığımız içerikte kremalı olan türleri içinde maddeler vardır. Krema yan süt tozu kullanmadığınız bazı maddeleri tüketmemiş olacaksınız.

 

 

Nescafe 3’ü 1 Arada Besin, Enerji ve Kalori Miktarları

 

Aşağıda verilen değerler 18.5 gram için geçerlidir. Bu değerleri bilerek buna göre tüketmenizde fayda var. Nescafe kaç kalori diyorsanız aşağıdaki tabloya bakabilirsiniz.  Kalori miktarlarını dikkate alarak tüketim yaptığınızda  kilo alıp almama gibi durumları da kontrol etmiş olacaksınız.

 

Hazırlanışı Nasıldır?

 

 • 1 fincan kaynamış filtre edilmiş suya ya da süte 1 tatlı kaşığı Nescafe (isteğe göre az fazla az eksik olabilir) Daha sonra ise damak lezzetine bağlı olarak 1.5 ya da 1 tatlı kaşığı şeker ilave edip güzelce karışmasını sağlayın. Bu şekilde Nescafeniz hazır olmuş olacaktır.
 • Diğer bir formülde süt tozu ile olandır. 1 fincan kayanmış suya 1 tatlı kaşığı Nescafe  (isteğe göre az fazla az eksik olabilir) 2 tatlı kaşığı kadar da süt tozu ilave edip 1 tatlı kaşığı da şeker ekleyip karıştırıp mis gibi kahve içebilirsiniz.

 

Nescafenin Faydaları (Yararları) Nedir?

 

Aşağıdaki yaraları dengeli ve yeterli ölçüde tüketildiğinde olur. Aşırı ve dengesiz ölçüde tüketildiğinde ise tam yerine fayda yerine zarar getirir bunu bilmelisiniz.

1.Enerjinizin Artmasını Sağlar

Bazı kişiler sürekli yorgunluk ve halsizlikten şikayet ederler. İşte bu gibi bir durum sizde var ise ve herhangi bir sağlık sorununuz da yok ise sizin için bu içecek faydalı olacaktır. Kısa sürede üzerinizdeki uyuşukluğu atmanıza yardımcı olur. Bu içeceğin içindeki kafein damarlar yoluyla beyne gidecek ve beyinde gerekli uyartıyı oluşturup vücudun harekete geçmesini sağlayacaktır. Yalnız günde 1 en fazla 2 fincan için. Daha fazla sağlık sorunlarına yol açabilir.

2.Stresin Miktarını Normale Çekiyor

Bu konuda araştırma sonuçları mevcut abartıya kaçmadan günde 1 fincan Nescafe içen kişilerde stres miktarı olması gereken değerlerde kalıyor. Özellikle de sabah içilen kahvede bu daha fazla etkili oluyor. Stresli bir hayatınız var ise ya da ya böyle bir işiniz var ise günde 1 tane içmenizi öneririz. Stresle ilişkisi bilim adamlarınca kanıtlanmış.

3.Bağırsakları Normale Göre Daha İyi Çalıştırıyor

İçeriğindeki maddelerden dolayı bağırsak hücreleri uyarılıyor ve bu şekilde bağırsak besinleri daha iyi sindiriyor. Özellikle bağırsak sorunları yaşayan kişiler fayda görüyor. Kabızlık durumunda da çok etkili oluyor ve kabızlığı gideriyor. Tabiki aşırı derece de içmeden bunları sağlıyor.

4.Kanseri Önlemeye Yardımcı Olur

Kanser artık dünyada en fazla can alan hastalıkların başında geliyor. Bu noktada önemli olan kansere yakalanmadan önceki süreçtir. Yani sağlıklı beslenip bu duruma yakalanmamak en doğru olandır. Bunun içinde kahve içen bireylerin yüzde 30 daha az kansere yakalandığı kanıtlanmıştır. Ortalama günde 2 tane içen bireylerde bu etki ortaya çıkıyor.

5.Zayıflamaya Yardımcı Olur

Birçok diyetisyenin önerdiğine şahit olmuşsunuzdur. Bu kahveyi şeker ve süt tozu kullanmadan içtiğinizde vücudunuzda yağ yakımını arttıracaktır. Yağ yakımının fazla olması da size kilo verdirecektir. Yapılan bir klinik çalışma metabolizma çalışma hızını %10 arttırdığı gözlemlenmiştir.

6.Depresyon İçin Bire Birdir

Yanlış duymadınız depresyon dedik. Ruhsal sorunların büyüyüp psikolojik hal almasıyla depresyon haline dönüşebiliyor. Yalnız günde 1 bardak tüketildiğinde ise rahatlama ve gevşeme sağlayarak depresyon riski azaltılıyor. Bu durum Hardvard üniversitesinde yapılan bir çalışma ile de kanıtlanmıştır. Ortalama günde 2 bardak kahve depresyon riskini %60’a kadar azalttığı bu üniversitenin yaptığı çalışma ile kanıtlanmıştır.

7.Baş Ağrısı Sorununu Çözüyor

İçeriğindeki kafeinden dolayı ağrı kesme özelliği vardır. Başınızın ağrıması durumunda içildiğinde hızlı şekilde ağrıyı azaltır ve geçirir. Migren ağrılarında da hafifletici özelliğe sahiptir. Deneyen kişiler bunu net bir şekilde görmüştür.

8.Pankreasın Sağlıklı Olmasını Sağlıyor

Pankreasta ortaya çıkacak sağlık sorununu önlüyor. Şeker hastalığı ve pankreas kanserine karşı da bir zırh oluyor.Onlarca denek üzerinde yapılan çalışma ile bu durum kanıtlanmıştır.

9.Alzhemir Riskini Azaltır

Bunamak olarak bilinen alzhemir hastalığı çok tehlikelidir. Her şeyi unutturan bu hastalık çok tehlikelidir. Yaşlanan kişilerde bu hastalık çok fazla görülür ve de herhangi bir tedavisi de yoktur. Bunun içinde öncesinde sağlıklı yaşamak şarttır. İşte bu içeceğin içeriğindeki maddeler bu hastalığa yakalanma riskine karşı sizi koruyor.

10.Karaciğer Sağlığını Korur

Çok önemli bir organımızdır, vücutta bir çok yaşamsal olayda rol oynar. Hepatit ve karaciğer sağlık sorunları bu organın düzenli çalışmadığında ortaya çıkar. İşte bu noktada günde 2 fincan kahve içinlerin karaciğer rahatsızlıklarına yakalanma ihtimali %80 oranında azalır.

 

 

Nescafenin Zararları Nelerdir?

 

Özellikle fazla tüketildiğinde bu etkilerinin ortaya çıkması kolaylaşır. Çok fazla tüketmeniz durumunda aşağıdaki durumları sizde de görülme ihtimali artacaktır.

1.Tansiyonu Normal Değerlerin Üzerine Çıkartıyor

Tüketim artınca kalpte çarpıntı ve buna bağlı olarak da kanın damarlara yaptığı basınç yani tansiyon yükseliyor. tansiyonun yükselmesi demek birçok sağlık probleminin beraberinde gelmesi demektir. Bunun içinde dikkatli olmanız gerekmektedir.

2.Kalpte Çarpıntı Meydana Getiriyor

Bu durumu bu içeceği tüketen birçok kişi yaşamıştır. Özellikle aç karnına ya da arka arkaya birden fazla tükettiğinizde kalpte çarpıntı oluşacaktır. Bu durumun sürekli olması durumunda ise çeşitli kalp, damar, tansiyon problemleri yaşanacaktır.

3.Uyku Problemi

En çok bilinen yan etkisi(zararı) budur. Birçok kişi uykusunun gelmediğini anında fark ediyor. Sürekli içip uyumadığınız da belli bir süre sonra uyku bozukluğu sorunu yaşayabilirsiniz. Bunun içinde çok fazla içmemeye ve uykum gelmesin diye de bol bol tüketmeyin.

4.Doğurganlığın Azalması

Bu etki bayanlarda ortaya çıkıyor. yıllarca düzenli içildiğinde hamile kalma ihtimali azalıyor. Ayrıca hamile bayanlar sürekli tükettiğinde düşük yapma durumu ortaya çıkıyor. Bunun içinde biraz daha doğru tüketilmesi gerekmektedir.

5.Vitamin ve Mineral Kaybına Neden Oluyor

Vücudun en çok ihtiyaç duyduğu maddelerden ikisi vitamin ve mineral. Bu iki madde çok fazla nescafe tüketiminden dolayı idrarla dışarı atılıp vücudun bu iki madde eksikliğine sebep oluyor. Bu durumda ise birçok sağlı problemleri ortaya çıkıyor.

6.Mide Hastalıklarının Artmasına Sebep Oluyor

Gastrit, ülser ve karın ağrısı gibi şikayetlerin artmasına ve doğru orantılı olarak mide sorunları ortaya çıkıyor. Özellikle de reflü şikayetleri yaşanıyor. Kahvenin çok içilmesi reflü yapıyor ve yaşam kalitesini bozuyor.

7.Çok Fazla İdrara Çıkma Hali

Sürekli olarak lavaboya çıkma ve tekrar tekrar idrarınızın geldiğini göreceksiniz. Bu durum moralinizi bozacak ve iş aksamalarına neden olacaktır. İnsülün durumunun dengesini bozarak bu hastalığa sebebiyet veriyor.

8.Şeker Hastalığı Riskini Artırıyor

Özellikle şekerle tüketildiğinde Tip 2 yani şeker  hastalığı riski arttırıyor. Bunun içinde mümkün olduğunca az şekerli için ve az tüketin. 3’ü bir arada olanlarda risk daha yüksektir.

9.Görme Problemleri

Nescafenin göze zararları da yapılan çalışmalarla kanıtlanmıştır. Göz bozukluğu, astigmat ,miyop, hipermetrop, katarakt gibi göz sorunlarını tetiklediği bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Göz problemleri olmaması için ideal tüketim şarttır.

Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir, Nasıl Kullanılır,Fiyatı Ne Kadardır?

 

 

Nescafenin Zayıflatma Etkisi Var Mıdır?

 

Bu konu hakkında bir miktar detayları yukarıda faydaları kısmında vermiştik. Şekersiz ve süt tozsuz içildiğinde metabolizmayı hızlandırdığını ve de yağ yakımını sağladığını söyledik. Ayrıca aç karnına tüketildiğinde ise tokluk hissi sağlayacak ve daha az şeyler yiyerek zayıflamanızı sağlayacaktır. Bunun yanında vücudu her açıdan çalıştırdığı için kiloları verdirecektir. Birçok diyetisyenin de öneri listesinde bulabilirsiniz. Hatta vücut geliştirme sporu yapanların bir numaralı yağ yakıcı besin maddesi olduğu için sürekli tüketirler. Nescafe diyeti diye diyet programı da mevcuttur. Yani her açıdan etkili bir kilo verdiricidir.

 

 

 

Bu Konu İle İlgili En Sık Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: İçtiğimizde uykumuzu kaçırır mı?

Cevap 1: Yukarıda belirttik enerji verir, zindelik kazandırır diye. İçeriğinde kafein olduğu için uyarıcı etki yapar ve uykuyu kaçırır. Uyumadan önce içilirse uykunuzun gelmez, bundan dolayı doğru zamanda içilmelidir.

Soru 2: İshalim var bunun için fayda sağlar mı?

Cevap 2: İshal olmadığınız durumunda tükettiğinizde ishali kesecek ve bağırsak sistemini normalde dönderecektir.

Soru 3: Son kullanma tarihi geçen nescafelerinizi atmayın kullanın diye şeyler duydum doğru mu?

Cevap 3: Böyle söyleyenle var ama bu doğru değil kesinlikle kullanılmaz.

Soru 4: Emziren bayanlar kullandığında sütünü azaltır mı, içmemesi mi gerek?

Cevap 4: İçeriğinde kafein bulunduğunda bebeğe süt yoluyla geçer. Bunun içinde tüketilmemesi önerilir. Ayrıca sütü azaltma etkisi de vardır. Bunun içinde emziren bayanlar daha farklı içecekler kullanmalıdırlar.

Soru 5: Şeker hastalarında şekeri yükseltir mi, böyle bir etkisi var mıdır?

Cevap 5: Hekiminiz önerilerine göre tüketmeniz en doğru olandır. Şayet şeker kullanmıyorsanız şekerinizi yükseltmez böyle bir durumu yoktur.

Soru 6: Adet(regl) durumunu etkiler mi?

Cevap 6: Adet(regl) gecikmesine ve adet sancılarının ortaya çıkmasına neden olabiliyor. Bunun içinde çok fazla tüketilmesi önerilmiyor. Adet dönemine yakın daha az tüketin ya da birkaç gün içmeyin. Bu özel günleri daha rahat geçirmenize yardımcı olacaktır.

İlginizi Çekebilir: Lifli Gıdalar Nelerdir?

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

7 yorum

 1. Kimse baslamasin üç senedir kullanıyorum.birakamiyirum zarar li olan her etkisi mevcut gözlerimin altı mosmor cilt sorunları çoğalıyor evet cokkk zayıflatıyor ama insani bitiriyor kısacası kimseye tavsiye etmem

 2. Benim uymumu kacırmadıüı gibi, dahada iyi uyumamı sağlıyor bilim adamları bunuda acıklasın

 3. Nobet tutuyoruz zararli da olsa icecez napalim uykumu kaçırıyor ve rahatlatyor içmek icin yeterli bir sebep

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?