İshal Yapan Yiyecekler Hakkında Her Şey!

İshal Yapan Yiyecekler Hakkında Her Şey!

İçindekiler

Merhabalar bugün bir sağlık konusu hakkında aradığınız her şeyi verecek bir konu hazırladık. Bu bilgilerden sonra kafanızdaki soru işaretler tamamıyla gitmiş olacak. Bugünkü konumuz ishal yapan yiyecekler hakkında olacaktır. İlk önce ishal nedir bunu tanımlayalım.

Çok fazla ve aşırı sıvı şekilde tuvalete çıkmaya ishal denir. İshal tabiki bir sağlık sorunudur, tabi bu bazı durumlarda istisna olarak değerlendirilebilir. Örneğin kabızlık çekiyorsanız ve bu durumda besinlerde yardım alarak bu durumu yaşamanız son derece iyidir ve bir problemi çözmüş demektir. Genellikle normalden fazla yağlı besinler, çok şekerli ürünler, bazı meyveler ve bitkiler bu durumu oluşturmaktadır. İshal yapan şeyler hakkında size bilgiler sunalım.

 

 

İshal Yapan Besinlerin İsimleri

 

1.Acı Biber

Acı yerken çok güzel lezzet verir, hatta sizi daha fazla yemeye sevk eder. Acı biberin içeriğindeki kapsaisin maddesinden dolayı mide ve bağırsak üzerinde çalışma etkisi gösterir ve sık tuvalete çıkarır. Dışkınızın halini de önemli ölçüde değiştirir.

 

2.Basit Şekerler

Genelde çocuklar şeker ve şeker türevlerini sık tüketirler. Yetişkinler ise arada bu ürünleri fazla tüketirler. Bayramların vazgeçilmezi olan şekerler birçok çocuğu ve yetişkini hızlı şekilde ishal eder. Biraz fazla tükettiğinizde bu durumu yaşayacaksınız.

 

3.Cips ve Çeşitleri

Cips ve çeşitlerinde yağ ve baharat olduğunda dolayı bağırsaklar üzerinde çok hızlı etki gösterecektir. Sürekli olarak sizi tuvalete mahkum edebilir, bu da bu listenin önemli taşlarından biridir denebilir.

 

4.Alkol ve Çeşitleri

Alkol vücut için zararlıdır, birçok organ her açıdan bu içecekten hemen etkilenir. Bu etkilenmenin başında mide ve bağırsaklar gelmektedir. Biraz dozunu kaçırdığınızda hemen bu bağırsak problemini yaşayacaksınız. İçmeden önde iki kere düşünün deriz.

 

5.Kavun

Kavun yaz meyvesidir, kış aylarında da seralarda üretilenler marketlerde yerini alıyor. Özellikle yazın biraz fazla tükettiğinizde hemen sizi tuvalete çıkaracaktır. Bu konuda etkili olan bir meyvedir. Karpuza göre bu etkisi çok daha yüksektir.

 

6.Çikolata

Çikolatanın şekerli yapısı ve içeriğindeki maddelerden dolayı fazla tüketildiğinde hızlı şekilde bağırsak ve mide çalışır ve büyük abdestin formunu değiştirir. Bazı kaynaklar bu listede almasa da birçok kaynakta bu yiyeceği ishal yapanlar arasında değerlendirmektedir.

 

7.Patates Kızartması

Şekerli besinler kadar yağlı besinlerde bu etkiyi gösterir. Yağlı patates kızartması bu durumun ortaya çıkmasını sağlayan gıdaların başında gelir. İçeriğindeki yağın etkisi ile midede ve bağırsaklarda önemli etkiler yaparak bu durumu sağlar.

 

8.Yağlı Besinler

Sadece şeker içeren ürünler bu etkiyi yapmıyor, tam tersine yağlı besinlerinde mideyi ve bağırsağı bozma etkisi var. Bunu birçok kişi yaşamında test etmiştir. Aşırı yağlı gıdalar hemen bağırsakları çalıştırarak bu durumu vücutta ortaya çıkarmaktadır.

 

9.Üzüm

İçeriğinde doğal şeker olsa da tüketim oranı biraz arttığında bağırsaklar üzerinde çalışma hareketleri göstererek ishale neden olur. Kavundan sonra bu etkiyi gösteren önemli meyvelerin başında gelmektedir. Bu durum birçok kişide yaşanmıştır.

 

10.Yaş Antep Fıstığı

Çok fazla yediğinizde hemen bağırsaklarınızın çalıştığını göreceğiniz bir gıdadır. Çok hızlı şekilde sizi tuvalete çıkarır. Özellikle fıstığın yaş olanı bunu yapar, kuru olanın yapma ihtimali biraz daha azdır. Kabızlık çekenlere kesinlikle önerilir. Ayrıca bağırsağınızı da çalıştırmak içinde kesinlikle yaş Antep fıstığı tüketin.

 

11.Asitli İçecekler (Kola vb.)

İçeriğinde çok fazla yapay tatlandırıcı ve asit olmasından dolayı bu durumun ortaya çıkmasına gazlı içecekler sebep olur. Gazoz,kola bunlardan başta gelenleridir. Mide ve bağırsakları zararı olduğu için bu ürünleri çok fazla tüketmemelisiniz. Diğer şekerli besinlerle beraber gazlı içecekleri tükettiğinizde dışkı formunuz hemen değişecektir.

 

12.Baklagil Grubu

Özellikle kuru fasulye ve nohutun sindirim sistemi üzerinde gaz çıkarma,bağırsakları çalıştırma gibi etkileri vardır. Bu besinler tüketildiğinde gaz ve ishal sorunları ortaya çıkabilir, bundan dolayı dikkat etmekte fayda vardır. Bu besinleri görünce aklınıza gelmesi gerekenlerin başında gaz sorunu gelmelidir.

 

13.Süt ve Süt Ürünleri

Sütün içeriğine baktığımızda karşımıza çıkan şekere laktoz diyoruz. Bu şekerin sindirilmesi için laktaz denen enzimin vücut tarafında salgılanması gerekmektedir. Bu enzimin düzenli salgılanmaması da ortaya midede ağrı,ishal ve gaz sorunlarını beraberinde getirir. Bundan dolayı da süt,peynir,yoğurt gibi ürünler özellikle de yaz aylarında bu etkileri sıklıkla oluşturabilmektedir.

 

14.Kiraz

En sevilen meyvelerin başında gelmektedir. İçeriğinde çok faydalı vitaminler ve mineraller bulunmaktadır. Lifli gıda grubuna giren kiraz kabızlık durumunu ortadan kaldırır ve sindirim sistemini hızlı bir şekilde çalıştırır.

İlginizi Çekecektir: Lifli Gıdalar Nelerdir?

 

İshali Kesen Yiyecekler Hangileri?

 

Yukarıdaki besinlerin zıttı çalışanları da vardır. Yani ishalinizi kesmek istiyorsanız muz,şeftali,lifli gıdalar, pirinç çorbası, haşlama patates,sarı elma, şekersiz çay, nane limon,peynir, patates közlemesi tüketmelisiniz. Bu gıdaların hepsi denendi ve bu konuda onlarca kez başarılı sonuçlar alındı. Sizde böyle bir durumu yaşarsanız kullanabilirsiniz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

1 Yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?