Arı Sokmalarına Karşı Yapılması Gereken 5 Acil Müdahale

Arı Sokmalarına Karşı Yapılması Gereken 5 Acil Müdahale

İçindekiler

Özellikle bahar ve yaz ayları ile beraber böcekler hareketlenmeye başlar ve çoğalır. Havanın daha da ısınması ile beraber özellikle arılar hareket kabiliyeti kazanır. Çoğumuz arıdan çekinir ve uzak durmaya çalışırız ama çoğu zamanda arı sokmalarına maruzda kalırız. Arı sokması sağlığınız için son derece tehlikeli olabilir. Arı sokmalarına karşı yapılması gereken 5 acil müdahale bilgisini öğrenerek kendinizi güvene alabilirsiniz. Diyelim ki arı sokmasına maruz kaldığınız yapacağınız şey aşağıdaki 5 durumdur. İşte o ayrıntılar.

 

5.Hemen Bir Ambulans Çağırın

 

 

Allerjik reaksiyonlara yatkın bir bünyeye sahipseniz veya ısırıldıktan sonra şu belirtilerden birine sahipseniz derhal tıbbi müdahaleye ihtiyacınız vardır:

-Baş dönmesi

-Şişmiş dil

-Cilt patlamaları

-Solunum fonksiyonlu sorunlar

 

4.İğneyi Çıkarın

 

 

Arılar soktukları bölgede iğnelerini bırakırlar. Cımbızla ya da tırnağınızla iğneyi çıkartabilir veya kredi kartı gibi düz bir nesneyle o bölgeyi kazıyabilirsiniz. Bu işlemlerden önce aletleri yıkamayı unutmayın. Vücudunuzun içerisine girmesini önlemek içinde  dikkatli davranmayı ihmal etmeyin.

 

3.Buz Uygulaması Yapın

 

 

Arı ısırıklarından sonra iltihaplanma ve şişme kaçınılmazdır, ancak etkilenen bölgeye soğuk bir şeyler uygulayarak en az şişlikte kalması sağlanabilir. Bu ısırmaya karşı yapmanız gerek en iyi şey ise beze sarılı bir miktar buz olabilir. Buzu ısırılan bölgeden bekletip şişmesi ve morarması önlenebilir. Bunun yanında metal parayı da bu bölgeye koyup şişmesini önleyebilirsiniz.

 

2.Isırılmış Bölgeyi Tedavi Edin

 

 

Arı sokulan bölgeyi ilk olarak sabunlu su ile yıkayın, daha sonra ince bir sabun hafif katman oluşturabilirsiniz. Alternatif olarak kalın bir kabartma tozu ve su bileşimi hazırlayabilirsiniz. Bal ve diş macunu da arı sokmalarına karşı mükemmel etki eder. Bal ve diş macununu 20-30 dakika bekletip daha sonra yıkayın. Bu şekilde morarmadan en kısa sürede ten renginiz eski haline dönecektir. Sağlık Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

1.İlaç Kullanın

 

 

Rahatsızlığı gidermek ve alerjik reaksiyonu azaltmak için analjezikler ve antihistaminikler gereklidir. Bununla birlikte ilaçlar talimatlara uygun alınmalıdır ve analjezikler küçük çocuklara verilmemelidir.

Yukarıdaki öneriler altın değerinde ipuçlarıdır. Bunları önemsemenizi tavsiye ederiz. Sağlığın her leyden önce geldiğini unutmayalım. Sağlık konuları ile ilgili sizleri bilgilendirmeye devam edeceğiz bizi takipte kalın iyi günler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?