Omurganıza Zarar Veren Etkinlikler Nelerdir?

Omurganıza Zarar Veren Etkinlikler Nelerdir?

İçindekiler

Omurga kelimenin tam anlamıyla vücudun bel kemiğini bir araya getirir. Her yaşta omurgamıza dikkat etmemiz gerekir. Sizler için omurganıza zarar veren günlük etkinlikler nelerdir? Bunun cevabını aşağıda detaylı ve net bir şekilde açıkladık. Gün içerisinde yaptığımız bazı rutin hareketler omurgamıza zarar vermektedir. Bunların çoğu zaman zarar verdiğini bil bilmeden davranıyoruz. Omurgamıza zarar veren hareketleri öğrenerek daha sağlıklı bir bele kavuşacaksınız. İşte omurganıza zarar verebilecek günlük aktivite listesini yaptık.

Omurganıza Zarar Veren Hareketler

 

1.Diş Fırçalama

 

 

Ayakta durduğumuz zamanlarda omurganın üzerinde basınç, uzun bir süre yürüyüşe göre çok daha fazladır. Her gün saatlerce ayakta durmanız gerekiyorsa, omurganızdaki zararlı etkiyi hafifletecek bir yol bulmalısınız.

Nasıl önlenebilir?

-Dişlerinizi fırçalarken, duvara ya da lavaboda diğer elinizle destek alabilirsiniz.

 

2.Bulaşık Yıkama

 

 

Bulaşık yıkarken genellikle gergin kollarla yarım bükülmüş bir pozisyonda dururuz. Bu nedenle göğüs kafesinin intervertebral diskleri hızla aşınır ve bu da omuzda noktaları arasında ağrıya yol açar.

Nasıl önlenebilir?

-Bulaşık yıkarken dizinizin altına tabure ya da sandalye koyun. Bu basıncın düşürülmesine yardımcı olacaktır.

 

3.Araba Tekerleğini Değiştirme

 

 

Araba lastiği değişirken omurganızı zorladınız ve ağrılarınız olabilir. Bu duruma dikkat edin deriz.

Nasıl önlenebilir?

-Arabaya doğru yaslanmayın. Bunun yerine ona paralel bir şekilde durun. Hatta gözleriniz arabanın çamurcalığı ile aynı seviyede olsun. Böylelikle hiçbir şekilde omurganıza baskı yapmamış olursunuz.

 

4.Süpermarketten Gelirken Poşet Taşıma

 

 

Süpermarkete gitti iseniz büyük ihtimalle poşette taşıyacaksınızdır. Burada önemli olan dengeli bir taşımadır. Yani bütün eşyaları tek bir poşete doldurup taşımak yerine ikili bir şekilde denge kurmanız sağlıklı olacaktır.

Nasıl önlenebilir?

-Ağır nesnelerin dizlerin bükülmüş haliyle kaldırılması gerektiğini unutmayın. Kadınlar için 5 kg kadar ağırlık taşımak yeterlidir. Erkekler içinde 11 kg kadar taşımak  yeterlidir.

-Daima, her iki elinizle eşit olarak dağıtılan ağırlıklarla birlikte poşet taşımayı unutmayın. Sağlık Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

 

5.Yerleri Temizleme

 

 

Her gün olmasa bile haftada en az bir kere yerleri temizliyorsunuzdur. Bu şekilde omurgalarınıza çok fazla yükleniyorsunuzdur.

Nasıl önlenebilir?

-Zemini ellerinizle ya da bir bezle temizlemeyin.  Onun yerine bir paspas veya fırça kullanın.

 

6.Ayakkabıları Giyerken

 

 

Eğilmiş bir şekilde durursanız intervertebral disklerinize zarar verirsiniz. Sürekli baskı altındaki vücut uzuvları omurgadan ayrılır ve düzleşme yapar. Bir bölgedeki ağrıyı sıkıştırmaya neden olur.

Nasıl önlenebilir?

-Oturup ya da bacağınızı yukarı kaldırıp ayakkabılarınızı öyle bağlamalısınız. Kesinlikle çömelerek bu işlemi yapmayın.

 

7.Sırt Çantası Taşırken

 

 

Sırt çantalarını sadece okul öğrencileri kullanmaz. Kullanılabilir alanlarda herkes tarafından tercih edilebilir. Ağır bir çanta ve yanlış taşıma omurgayı tehdit etmektedir.

Nasıl önlenebilir?

-Sırt çantalarının üzerinde iki kayış vardır. Her ikisine de yükün eşit bir şekilde dağılması çok önemlidir.

-Geniş ve yumuşak kayışlı olan sırt çantalarını kullanın. Bu şekilde boynunuzdaki ve omurganızdaki basıncı düşürürler.

 

8.Yüksekten Ağır Nesneler Almak

 

Bir şeye ulaştığınızda omurga uzuyor. Örneğin resimdeki gibi bir eşyayı alırsanız ağırlığın hepsi aniden omurgalara binecek ve bu da vücuda bir anda zorlama yapacaktır. Bunun sonucunda da omurganız zarar görecektir.

Nasıl önlenebilir?

-Yukarıdan bir şey almanız gerekiyorsa, basıncı minumuma indirmek için bir sandalye kullanın. İdeal olması gereken ise alacağınız eşyanın göğüs seviyesinde olmasına özen gösterin.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?