Bebeklerde Gaz Sancısı Yapmayan Yiyecekler

Bebeklerde Gaz Sancısı Yapmayan Yiyecekler

Yenidoğan bebeklerde gaz sancısı oldukça sık rastlanan bir durumdur. Yenidoğan bebeklerin sindirim sistemi henüz yeterli derecede gelişmemiştir. Bebeklerin bağırsakları sindirime yardımcı mikroorganizmalar bakımından da fakirdir. Genellikle probiyotik olarak bilinen bu mikroorganizmalar sindirime yardımcı olur ancak bebekler steril doğduklarından sindirim sistemlerinde henüz bu bakteriler bulunmaz. Bu nedenle emzirme sonrası bebeklerde gaz sancısı oluşur ve her emzirme sonrası bebekte oluşan gazın çıkarılması gerekir.

Anne sütü alan bebeklerde, annenin emzirme süreci boyunca gaz yapmayan yiyecekler tüketmesi, bebeklerde gaz sancısını engellemeye yardımcı olur. Peki bebeklerde gaz sancısı yapmayan yiyecekler hangileridir? Bebeklerde gaz yapan yiyeceklerin bilinmesi ve bunların tüketilmemesine özen gösterilmesi emzirme sürecini keyifli ve mutlu bir şekilde sürdürmek için oldukça önemlidir.

Bebeklerde Gaz Sancısı Yapan Yiyecekler Hangileridir?

Emziren annenin diyetinde aşağıdaki gıdalardan bulunmaması, bebekte gaz sancısı oluşumunu engellemeye yardımcı olabilir:

  • Kuru fasulye, nohut gibi bakliyatlar

  • Lahana, soğan, karnabahar, brokoli gibi sebzeler

  • Portakal, limon, greyfurt gibi narenciye ürünleri

  • Çay, kahve, çikolata gibi ürünler

  • Süt, yoğurt, peynir gibi süt ürünleri

Bebeklerde Gaz Sancısı Yapmayan Yiyecekler Hangileridir?

Her besin vücutta bir miktar gaz yapar. Bazı besinler bebeklerde rahatsızlık oluşturabilecek kadar gaz yapabilirken bazıları ise tolere edilebilir bir miktar gaz oluşturur. Kırmızı et, tavuk ve hindi gibi et ürünleri, pişmiş koyu yapraklı sebzeler, pirinç, ceviz ve badem gibi yemişler ile meyvelerin bir çoğu annede rahatsızlık verecek miktarda gaz oluşturmaz. Emzirme sırasında düzenli ve sağlıklı bir diyetle annenin hem besin ihtiyacı karşılanmış olur, hem de anne sütü alan bebeğin gaz sancısı sorununun en aza indirilmesi sağlanır.

Gaz sancısı bebeklerde oldukça sık rastlanan, bebeğin sindirim sisteminin zamanla gelişmesiyle 3. ila 4. aylar arasında azalan bir durumdur. Bu nedenle anne, bebeğini emzirirken bunun hem anne hem de bebek için muazzam bir zaman olduğunu, anne ile bebeğin arasında kurulan duygusal bağın temeli olduğunu unutmamalıdır. Emzirme dönemi annenin sağlıklı bir psikolojiye sahip olması, bebeğiyle emzirme sırasında kuracağı bağı güçlendirir.

Emzirme serüvenini keyifli bir hale getirmek için yararlanabilirsiniz. Hem kendiniz hem de bebeğiniz için özel olan bu süreci faydalı bilgilere ulaşarak keyifle sürdürebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?