Espresso Makinesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Espresso Makinesi Seçerken Dikkat Etmeniz Gereken 5 Şey

Kahvenin kalitesini kokusundan anlayan kahve tiryakilerindenseniz bu leziz içeceği yalnızca dışarıda tüketmek yeterli gelmeyebilir. Ev ya da ofisinize kahve makinesi alarak bulunduğunuz her yerde kahve keyfinizi sürdürebilirsiniz. İyi bir kahve yapmak için kahve çekirdeğinin kalitesinin yanı sıra demleme işlemini yapacak makinenin özellikleri de önem taşır. Gelin, espresso kahve makinesi seçerken dikkat etmeniz gerekenlere birlikte göz atalım.

1. Espresso Makinesinin Türü

Espresso makineleri; tam otomatik, yarı otomatik ve manuel espresso makinesi olarak üç kategoriye ayrılır. Tam otomatik makinelerde kahvenin yoğunluğunun nasıl olacağına siz karar verirsiniz. Bu makineler kahve çekirdeklerini kendi içinde öğütür. Suyu belli bir basınçta dilediğiniz oranda çekilmiş kahvenin içerisinden geçirerek sert ve yoğun bir kahve elde eder. Sütü buharlaştırma ve krema yapabilme özelliği bulunur. Bunların yanında damak tadına göre kahvenin su miktarını ayarlamanıza imkân tanır.

Yarı otomatik makinelere genellikle dışarıda kahve içmeye gittiğimiz mekânlarda rastlarız. Profesyonel kahve barlarında benzerleri bulunur ve kullanabilmek için iyi bir kahve altyapınızın olması gerekir. Bu makinelerde çekirdekler tam otomatik makinelerdeki gibi içerisinde değil, başka bir yerde öğütülür. Sütü buharlaştırma, damak tadınıza göre krema yapmanıza imkân tanıma gibi özellikler sunar.

Manuel makineler ise artık çok tercih edilmediği için giderek piyasadan silinmeye başladı. Bu nedenle tercih yaparken tam ya da yarı otomatik modelleri değerlendirebilirsiniz. Eğer kahve hazırlamaya fazla zaman ayırabilecekseniz yarı otomatik makineleri seçerek espressonuzun keyfini çıkarabilirsiniz. Fakat hızlı ve pratik bir model arıyorsanız tam otomatik kahve makineleri ihtiyacınızı kolayca karşılayabilir.

2. Öğütücüye Sahip Olup Olmaması

Öğütücüsü olmayan bir kahve makinesinin klavyesiz bir bilgisayardan farkı yok. Eğer kahve makinesinde öğütücü bulunmuyorsa kahvenizi hazırlayabilmek için çekirdek değil, öğütülmüş kahve almalısınız. Ancak öğütülmüş kahvenin daha çabuk bayatladığını da unutmamanız gerekiyor. Bir diğer seçenek ise kahve makinesinin yanında ekstra bir öğütücü almak. Bunlarla uğraşmak istemiyorsanız içerisinde öğütücüye sahip bir espresso makinesini tercih etmek, en mantıklı seçenek olabilir.

3. Espresso Makinesinin Kalitesi

Espresso makinesinin fiyatı oldukça yüksek. Bu nedenle seçim yaparken makinenin malzeme kalitesine dikkat etmek gerekiyor. Kaliteli modeller uzun süre sorunsuz kullanılır ve aynı performansta kahve yapmaya devam eder. Böylece hem bütçenizi koruyabilir hem her fincanda aynı lezzeti yakalayabilirsiniz. Ayrıca makinede oluşabilecek herhangi bir arıza durumunda servis desteğine hızlıca ulaşabiliyor olmak da çok önemli. Böylece yaşanan sorun kısa sürede profesyonel kişiler tarafından çözülebilir, siz de kahve keyfinize kaldığınız yerden devam edebilirsiniz.

4. Kolay Temizlenebilir Olması

Kahve makinesinin kalitesi kadar temizlenmesi de önemli. Espresso kahve makinenizin uzun ömürlü olmasını ve içtiğiniz kahvelerin lezzetinin yıllarca aynı kalmasını istiyorsanız cihazın temizliğini düzenli olarak yapmanız gerekir. Makinenin içerisinde zamanla yanık kalıntıları ve kireç birikir. Bu kalıntılar uzun vadede kahvenizin kalitesini düşürür ve makinenizin ömrünü kısaltır. Espresso makinesini alırken yanında makine için tasarlanan su arıtıcılarını edinerek cihazda kalıntı birikmesinin önüne geçebilirsiniz. Ayrıca alacağınız makinenin parçalarının kolayca takılıp çıkarılabilir olmasına dikkat edebilirsiniz. Bu sayede makinenin temizliğini kolayca yapabilirsiniz.

5. Tasarımı ve Boyutu

Birçok özelliğe dikkat ederek seçeceğiniz espresso makinesinin görünümü de elbette önemli. Kendi zevkinize uygun renk ve modelde bir kahve makinesi, espresso hazırlama keyfini katlayabilir. Ayrıca mutfak dekorasyonunuza uyum sağlarsa cihazı yıllarca severek kullanırsınız. Seçeceğiniz makinenin boyutuna da dikkat etmelisiniz. Eğer küçük bir mutfağa sahipseniz çok yer kaplayan modelleri tercih etmek, uzun vadede makineyi kullanmayı zorlaştırabilir. Uygun bir alanınız veya kahve köşeniz varsa diğer modelleri de değerlendirebilirsiniz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?