Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklar

Kilo Almaya Neden Olan Alışkanlıklar

İçindekiler

Hepimizin bildiği gibi günümüz insanlarının en büyük problemlerinden biri fazla kilolardır. Alınan fazla kilolar hem sağlık açısından hem de psikolojik açıdan zararlıdır. Kıyafetlerinizin içine girmekte zorlanırsınız, kilonuzu gördükçe moraliniz bozulmaya başlar. Kilo vermek için harcadığınız çabalar da bazen sonuç vermeyebilir. Diyete başlamanız, spor ve egzersiz yapmanız fayda etmez. Bunun nedeni ise yaptığınız bazı yanlış alışkanlıklardır. Bu alışkanlıklar kilo almak için adeta birebirdir. Bundan dolayı bu alışkanlıkları bırakmanız oldukça önemlidir.

Düğün Öncesi Zayıflamak İsteyenler İçin İpuçları

Tuz Tüketimi

Tuz tüketimi aşırıya kaçtığında oldukça tehlikeli durumlara neden olabilmektedir. Bunun yanı sıra kilo almanıza da neden olduğunu biliyor muydunuz? Evet, fazla tuz tüketimi hücrelerin gereksiz yere su toplamasına ve kilo artışına neden olur. Bundan dolayı günlük 4 gramdan fazla tuz kullanmamaya dikkat etmelisiniz. Ayrıca tuz içeren fast food ürünlerini, şarküteri ürünlerini mümkün olduğunca az tüketmeye çalışın.

Poured out Salt

Öğün Atlamak

Kilo almamıza neden olan bir diğer yanlış alışkanlık ise öğün atlamak ve sık yemek yemektir. Kilo vermek uğruna yapılan bu alışkanlıklar aslında tam tersi bir sonuca neden olur. Öğünlerinizi belirli bir düzen içerisinde yemek, öğün atlamamak ve günlük kalori ihtiyacınızı geçmemek kilo vermenize yardımcı olacaktır. İster günde 6 küçük öğün yapın, isterseniz de 3 normal öğün yapın. Karar size kalmış. Ayrıca öğünlerinizde sağlıklı beslenme oldukça önemlidir. Bunun için sağlıklı besinler tercih etmeye çalışın.

ogun-atlamak

Mutlu Hissetmek İçin Yemek Yeme

Bazen stresli ve mutsuz hissettiğimiz zamanlarda yemek yeme isteğimiz artar. Çikolata ve benzeri yiyecekleri tüketmek elbette vücudun endorfin salgılamasına neden olur. Böylelikle daha da keyifli hale geliriz. Fakat bu tür alışkanlıklar kilo almamıza neden olmaktadır. Bu alışkanlığımızı bırakmamız zayıflamamızda oldukça önemlidir. Stres anında bir bar veya bir koca kutu çikolata bitirmek yerine bir parça yiyerek de endorfin salgılanmasına yardımcı olabilirsiniz. Ya da böyle durumlarda yemek yeme alışkanlığınız varsa az yemeye çalışabilirsiniz.

mutlu-hissetmek-icin-yemek-yeme

Hareket Eksikliği

Hepimiz insanız ve bazen kendimizi kontrol edemeyebiliriz. Günlük kalori ihtiyacımız aşabilir ve fazla kalori alabiliriz. Fakat böyle durumlarda önemli olan kalori dengesini sağlamaktır. Yani bir başka deyişle alınan kaloriler ile yakılanları dengede tutmak önemlidir. Eğer gün içerisinde aldığınız kaloriler yaktıklarınızdan fazlaysa kilo almanız kaçınılmazdır. Bu nedenle düzenli olarak egzersiz yapmanız kilo almanız engellemek için yararlı olacaktır. Hareket eden vücut kalori yakacak ve aldığınız kalorileri ile yakılanlar dengelenecektir. Yüzme, koşu, aerobik gibi sporlar kalori yakma konusunda oldukça yararlı olacaktır.

hareket-eksikligi

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?