Leodex Plus Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri?

Leodex Plus Ne İçin Kullanılır, Yan Etkileri?

İçindekiler

Selamlar diğer bir tablet hakkında sizlere bilgi vermeye başlayalım. Bugün üzerine duracağımız konu leodex plus isimli ilaç hakkında olacaktır. Oral yolla yani ağızdan alınan bir tablettir. Bu ilaç ağrı kesici, iltihap giderici, ateş düşürücü özelliğe sahiptir. Ayrıca kas gevşetici ve ağrılı kas spazmlarını giderici etkisi de vardır. Güçlü bir ağrı kesici olarak nitelendirilebilir.

Leodex plus 25 mg film tabletler şekilde bulunmaktadır. Bu ilacın ruhsat sahibi ve üretimi Bilim İlaç Sanayi A.Ş’dir. Bu film tablettin üretim yeri ise Gebze-Kocaeli’dir. Beyaz mor bir kutusu vardır ve her kutuda 20 tablet bulunmaktadır. Normal reçeteli bir ilaçtır ve eczanelerde satılmaktadır. Şimdi de bu tablet hakkında diğer detaylara göz atalım.

 

Leodex Plus Nedir?

 

Ağrı kesici, kas gevşetici, ateş düşürücü, iltihap giderici ve ağrılı kas spazmlarını gideren sarı renkli yuvarlak tablettir. Streoid olmayan iltihap giderici ilaçlar (non-steroid antiinflamatuvar ilaçlar NSAİİ) grubu içerisinde bulunmaktadır. Bu haplar yuvarlak, sarı renkli, iki tarafı düz özelliklere sahiptir. Güçlü bir ağrı kesicidir sadece ağız yoluyla alınır başka kullanım şeklide yoktur. Yani özetle ağrı kesici özellikli haptır leodex plus. Güçlü bir ağrı kesici özelliği olduğu içinde kaslardaki ağrıları hızlıca giderir.

 

Leodex Plus Etken Maddesi ve Yardımcı Maddesi

 

İçeriği hakkında da sizlere bilgiler verelim. Bir ilacın yani hapın içinde hangi maddeler bulunduğu son derece önemlidir. Bu tabletin etken maddesi 25 mg deksketoprofene eşdeğer 3.69 deksketoprofen trometamol ile 8 mg tiyokolşikosid isimli iki yapıdır. Bu tabletin yardımcı maddeleri ise; talk, sarı demir oksit, propilen glikol, titanyum dioksit, hidroksipropil metil selüloz, gliserol distearat, kolloidal silikon dioksit, sodyum nişasta glikolat, mikrokristalin selüloz, prejelatinize nişastadır. Bu içeriği incelediğimizde içi bir formül olduğun söyleyebiliriz. Kortizonlu bir ilaçta değildir bununda altını çizelim.

 

Leodex Plus Ne İşe Yarar?

 

Hangi hastalıklarda bu hapı kullanabilirsiniz buna bakalım. Kullanım alanlarını aşağıda tek tek açıkladık bunların dışında kullanmamanızı tavsiye ederiz.

 • Ağrılı kas kasılmalarının semptomik tedavisinde kullanılır.
 • Osteoartrit(kireçlenme) iyi edilmesinde kullanılır.
 • Eklem dışı romatizma tedavisinde kullanılır.
 • Ameliyat sonucundan ortaya çıkan ağrıların ortadan kaldırılmasında kullanılır.
 • Vücutta yükselen ateşi düşürür.
 • Vücutta oluşan iltihabı kurutur.
 • Vertebral kolonun ağrıları sendromlarını iyi etmek için kullanılır.
 • Kasları gevşetir kas gevşetici özelliği vardır.
 • Sırt, kalça, bel, boyun, omuz ağrılarının giderilmesinde kullanılır.
 • Akut ve kronik sırt ağrılarını ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Kaza ya da spor yaralanmaları sonucu ortaya çıkan burkulma, ezilme, incinme gibi durumların ağrılarını ve şişliklerini ortadan kaldırmak için kullanılır.
 • Bursit, tendinit gibi yumuşak doku romatizması sonucu ortaya çıkan şişlik ve ağrıları gidermek için kullanılır.

 

Leodex Plus Faydaları

 

Bu tabletin birçok yararı vardır. Kullanan birçok kişi net şekilde yararlarından bahsetmiştir. Bu hapın ne gibi faydaları var aşağıda belirttik.

-Kasların sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Vücuttaki ateşi normal seviyeye getirir.

-Vücutta ağrıları giderir ve kas ağrılarının giderilmesinde önemli rol oynar.

-Bel, boyun, sırt, omuz sağlığının korunmasına yardımcı olur.

-Kireçlenme sorununu ortadan kaldırır.

-Eklem rahatsızlıklarını giderir.

-Vücuttaki iltihabı kurutarak büyük hastalıkların önüne geçer.

 

Leodex Plus Kullanım Şekli

 

-Hekiminiz size bu tableti reçete edip kullanım şekli sundu ise o şekilde kullanın. Kullanım tavsiyesinde bulunmadı ise aşağıdaki dozlarda kullanın.

-Bu ilacı sadece ağızdan bol su ile tok karnına alınır. Bu hapı alırken bol su ile almanız önemlidir bu duruma dikkat edin.

-Günde 2 film tablet 12 saat aralıklarla alınmalıdır. Bu dozdan daha fazla kullanmayın. Kullanım süresi bu hapın maksimum 1 haftadır bu süreden daha uzun kullanmayın. Normal tedavisi süresi bu tabletin 4 ila 7 gün arasındadır.

Çocuklarda kullanım durumu

Yaş sınırı vardır 18 yaşın altındaki kişilerde kesinlikle kullanılmamalıdır. Bu kapsamda çocuklarda kullanılmaz.

Yaşlılarda kullanım durumu

Yaşlılar için bir çalışma yoktur bundan dolayı da doktor önerisi ile kullanabilirler.

Hamile(Gebe) ve emzirenlerde kullanım durumu

Hamileler ve emziren kişiler bu tableti kullanmamalıdır.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda kullanım durumu

Bu hasta grubunda güvenirliği çalışmalarla incelenmemiştir bundan dolayı da doktor tavsiyesine göre kullanılmalıdır. Doktorunuz önermez bu hasta gurubunda bu ilaç kullanılmamalıdır.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanma durumu

Kan pıhtılaşmasını önlemede kullanılan heparin, varfarin ve diğer ilaçlar, epilepsi(sara) için kullanılan fenitoin ve hidantoinler, bazı duygu durum bozukluklarında kullanılan lityum, romatoid artrit ve kanser tedavisi için kullanılan metotreksat, bakteriyel enfeksiyonlar için kullanılan sülfametoksazol, asetilsalisik asit(aspirin), kortikostreoidler veya diğer antiinflamatuvar(iltihap tedavisinde kullanılan) ilaçlar ile birlikte kullanılmamalıdır.

Araç ve makine kullanma durumu

Bu ilaç araç makine kullanımını orta ve hafif düzeyde etkileyebilir. Başta dönme, uyku, sersemlik, uyuşma durumları yapabilmektedir bundan dolayı makine ve araç kullanımına dikkat edilmelidir. Mümkünse bu ilaçla beraber araç ve makine kullanılmamalıdır.

Kullanım miktarından fazla kullanırsanız

Fazla kullanım durumunda riskler ortaya çıkabilir ama bir tablet gibi minimal fazla kullanımlarda sorun teşkil etmez. Kullanım miktarı fazla olduğunda bir sağlık kuruluşuna görünmeniz gerekmektedir.

Kullanım dozunu unutursanız

Unutulan miktarı dengelemeye çalışmadan normal rutinde kullanılmaya devam edilmelidir.

Yiyecek ve içecekle beraber kullanma durumu

Bol su ile bu hap alınmalıdır. Akut ağrıları olanlarda bu tablet aç karnına kullanılmalıdır diğer durumlarda tok karnına alınmalıdır. Yiyecek ve içeceklerle beraber bu hap kullanıldığında mide ve bağırsaklarda yan etki olasılığını azaltır. Ayrıca yemeklerden yarım saat önce alındığında da daha iyi ve çabuk etki gösterme durumu oluşacaktır.

 

Loedex Plus Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

1.Bu ilacın içindeki etken ya da yardımcı maddeye karşı alerjisi olanlarda kullanılmamalıdır. Kullanıldığında ciddi riskler ortaya çıkabilmektedir.

2.Maksimum kullanım süresi 7 gündür bu süreden daha fazla kullanmayın. Ortalama kullanım süresi ise 5 gündür.

3.Bu tableti 18 yaşından küçükler kullanamaz.

4.Hamile ve emziren kişilerde riskli grup olduğu için kullanılmamalıdır.

5.Alkol ile beraber kesinlikle alınmamalıdır. Alkol ile beraber alındığında yan etki riski ortaya çıkabilmektedir.

6.Tok karnına ve bol su ile içilmesi önerilir günlük doz 2 tablettir.

7.Bypass ameliyatı olacak ya da olmuş kişilerde kullanılmaz.

8.Başka bir kas gevşetici ilaçla beraber kullanmayın. Devamlı olarak kullandığınız bir kas gevşetici var ise bunu hekiminize söyleyin.

9.Yaşlı kişilerde mide ve bağırsak kanaması yapabilir bundan ötür titizlikle kullanılmalıdır.

10.Reçeteli ya reçetesiz olarak bu ilacı eczanelerden alabilirsiniz.

 

Leodex Plusu Kimler Kullanamaz?

 

-18 yaşından daha küçük olan kimselerde

-Hamile(gebe) kalma durumunun bulunan bayanlarda

-Hamile ve emziren kişilerde

-Sara hastalarında ve sara nöbeti olan kişilerde

-Bu tableti almaya başladığınızda ishal ortaya çıkarda

-Kan pıhtılaşmasını ortadan kaldıran ilaç kullanın kişilerde

-Kanama riski bulunan kişilerde ve kan pıhtılaşma bozukluğu olanlarda

-Kas ve kasların görev yapamaması durumunda olanlarda

-Aspirin ve streoid olmayan antiinflamatuvar ilaca karşı alerjisi olan kişilerde

-Ciddi derece de kalp yetmezliği olan hastalarda

-Orta ve şiddetli karaciğer ve böbrek yetmezliği olan kişilerde

-Daha önce mide ve bağırsak kanaması geçiren kişilerde

-Koroner arter bypass ameliyatı olacak ya da olmuş kişilerde

-Daha önce streoid olmayan antiinflamatuvar ilaç kullanımına bağlı olarak mide ve bağırsak delinmesi yaşayan kişilerde

-Astım, atakları, akut alerjik nezle(burun için yüzeyinin kısa süreli iltihap oluşumu),kurdeşen, anjiyoödem(alerji sonucu oluşan yüzde ve boğazda şişme görülmesi), nazal polipler(burun içinde alerjiden dolayı oluşan şişlik) gibi hastalıklarda aspirin ya da streoid olmayan antiinflamatuvar ilaç kullanıldıktan sonra göğüste hırıltı olan kişilerde

-Daha önceden sürekli olan mide ülseri yara kanama, sindirim bozukluğu olan kişilerde

İlginizi Çekebilir: Etol Fort Nedir, Neye Yarar?

 

Leodex Plus Yan Etkileri ve Zararları

 

Hafif yan etkiler

Ağızda kuruluk, şişlik, midede bulantı yada kusma görülmesi, terlemenin olması, ciltte hassasiyet oluşumu, idrara daha fazla gitme, hafif bulanık görme durumu, iştahsızlık(anoreksi), ciltte kaşıntılı döküntü görülmesi, keyifsiz ruh hali, yenilenleri sindirmede zorluk, uykuda düzensizlik, duyularda anormallik, sivilce oluşumu, karında ağrı oluşumu, kabızlık, su tutulumu

Ciddi yan etkiler

Yüksek kan basıncı, düşük kan basıncı, sersemlik görülmesi, deri döküntülerin olması, böbrek sorunları durumu, kalp atışının hızlanması, nefes alış verişinin yavaşlaması, prostat sorunların görülmesi, vertigo(başta dönem), gastrit oluşumu(mide mukozasının oluşumu), nefes darlığı, taşkınlık hali, karaciğer hücre hasarı, iltihabı(hepatit), gırtlakta şişme(larinks ödemi),yorgunluk, pankreasta iltihaplanma, kan pulcuklarının azalması(trombositopeni),akyuvar hücre sayısının düşmesi(nötropeni),idrar renginin koyulaşması,

Çok ciddi yan etkiler

Havale(nöbet), kan kusma, bayılma, baygınlık(vazovagal senkop), hava yollarının daralmasıyla nefessiz kalma(bronkospazm), çarpıntı, ani şekilde aşırı duyarlılık durumu, yüzde veya boğazda, dudakta şişme (anjiyonörotik ödem),açık yaralar(stevens johnson sendromu), cilt, ağız, göz ve genital bölgelerde şişlik, kaşıntı

 

Leodex Plus Fiyat 2023

 

Şuanda 25 mg/4 mg 20 film kaplı tablet 77.31 TL‘den eczanelerde satılmaktadır. Bu ilaç normal reçete ile satılmaktadır. Reçete edildiğinde devlet tarafından karşılanan ilaç listesindedir. Ayrıca SGK tarafından da bu ilacın bedeli ödenmektedir. Çeşitli durumlardan ötürü fiyatlara zamlar gelebilmektedir. Satın alırken kesinlikle  son kullanma tarihine ve kutusunun daha önce açılmamış olmasına dikkat edin.

Göz Atın: Dex-Forte Nedir, Neye Yarar?

 

Leodex Plus Muadilleri(Eşdeğerleri)

 

Bu ilaçla aynı etkileri gösteren ilaçlara muadil ya da eşdeğer denmektedir. Bu hapı bulamadığınızda aşağıdaki ilaçları kullandığınızda yakın sonuçlar alacaksınız.

-Leodex plus jel

-Leodex 25 mg film kaplı tablet

-Leodex 50 mg/2 ml enjeksiyonluk çözelti içeren ampül

-Tiyokas jel

-Sarcopen jel

-Nimes combo tablet

-Nimes combo jel

Dex-forte tablet

-Etna combo tablet

-Etodolak film tablet

-Elektra plus jel

-Flexmus efervesan tablet

-Etotio film tablet

-Etoplus tablet

-Etolex tablet

-Etofam film tablet

-Diclomec plus jel

-Dexplus efervesan tablet

-Dexplus film kaplı tablet

-Dexcoril efervesan tablet

-Deksit topikal sprey

-Deksit tablet

-Destiyo film kaplı tablet

-Detroits film kaplı tablet

-Dikloflex jel

-Majezik duo film kaplı tablet

-Megaflex kapsül

-Multiflex kapsül

-Muscoflex duo jel

-Rastel plus efervesan tablet

-Sarcopen jel

-Tiyokas 20 şase

-Tio-dexiren film tablet

-Tiyoksen 14 film tablet

-Voltonik 14 efeversan tablet

 

Leodex Plus Saklama Koşulları

 

Kendi kutusunda ve ambalajında muhafaza edin. Çocukların ellerine alıp ağızlarına götürebilecekleri yerlere kesinlikle koymayın. Ayrıca nemsiz rutubetsiz ve direk ışık alan yerlere koymayın. Bunun yanında ortalama 20 derecedeki ılık yerlerde saklayın. Bu hapın ambalajın bir bozukluk olduğunu düşünürseniz kesinlikle kullanmadan atın. Son kullanma tarihi geçenleri ise kullanmadan tıbbi atık kutusuna atın.

 

Leodex Plus Prospektüs

 

Prospektüs bilgilerini de aşağıda özetle sunduk. Bu bilgiler önemlidir bundan dolayı da her fırsatta bunu belirtmek istiyoruz.

 

Leodex Plus 25 Mg Hakkında Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Diş ağrısı için kullansam fayda sağlar mı?

Cevap 1: Diş ağrısı için tam etki etmez diş ağrısı için arveles ya da majezik gibi ağrı kesicileri kullanın.

Soru 2: Gebelik kategorisi nedir?

Cevap 2: Gebelik kateogorisi X’dir.

Soru 3: Antibiyotik mi bu ilaç?

Cevap 3: Antibiyotik değildir bu ilaç, ağrı kesici kas gevşetici özellikli bir ilaçtır.

Soru 4: Adet geciktirir mi acaba?

Cevap 4: Adet(regl) geciktirici özelliği yoktur genelde. Çünkü kısa kullanım süresi vardır.

Soru 5: Leodex plus kilo aldırır mı?

Cevap 5: Kilo aldırma ya zayıflama gibi bir özelliği yoktur.

Soru 6: Bu hapı kullanmak için yaş sınırı var mıdır, varsa kaçtır?

Cevap 6: Yaş sınırı vardır 18 yaşından küçükler kesinlikle kullanmamalıdır.

Soru 7: Reçetesiz alınabilir mi?

Cevap 7: Reçetesiz olarak da eczanelerden alabilirsiniz ama reçetesiz olduğu için devlet tarafından ödenmez.

Soru 8: Diş ağrısına iyi gelir mi, ne dersiniz?

Cevap 8: Ağrı kesicidir ama diş ağrısına tam etki etmez. Diş ağrısı için majezik kullanmanızı tavsiye ederiz.

Soru 9: Aile hekimleri de yazabilir mi bu ilacı?

Cevap 9: Aile hekimleri de reçete edebilmektedir.

Soru 10: Emziren anneler kullanabilir mi?

Cevap 10: Emziren anneler bu ilacı kullanamaz.

Soru 11: Baş ağrısı için kullanılır bu tablet?

Cevap 11: Baş ağrısı için kullanılmaz. Baş ağrısı için arveles, majezik gibi ağrı kesiciler kullanın.

Soru 12: Devlet ödüyor mu bu ilacı?

Cevap 12: Devlet bu ilacı ödüyor ama reçete etmek gerek. SGK da ödemektedir.

Soru 13: Hamileler bu ilacı kullanabilir mi?

Cevap 13: Hamileler yani gebeler bu ilacı kullanamazlar.

Soru 14: Günde kaç kere kullanılır bu tablet?

Cevap 14: Günde 2 defa 12 saat aralıklarla kullanılır.

Soru 15: Kullanım dozu ne kadardır?

Cevap 15: Kullanım dozu günde 2 tablet şeklindedir. Kullanım süresi maksimum 7 gündür.

 

Leodex Plus Kullananlar

 

Bu ilacı kullanıp deneyimleyenler aşağıda görüşlerini paylaştılar. Deneyimlere göre kesinlikle kararınız oluşacaktır. İşte o deneyimler;

Ç.K anlatıyor: Kas ve vücuttaki ağrılar için en iyilerden biri. Doktora gittiğimde her tarafım ağrıyordu ve de grip olmuştum bu ilacı verdi gerçekten iyi geldi.

D.E anlatıyor: Yan etkileri biraz fazla ama gerçekten iyi sonuç veriyor. Kas, eklem kökenli ağrıları hızlı kesiyor. Ayrıca zindelik veriyor. Hafif uyku yapabilir bunu söyleyeyim.

E.R anlatıyor: Sırt, bel, omuz ağrıları için her zaman kullandığım bir hap işe yarıyor ağrılarınızı alıyor. Pek yan etki de görmedim diyebilirim.

S.S anlatıyor: Diş ağrısı, baş ağrısı için kullanılmayan eklem ve spor sonucu oluşan ağrılarda kullanılan bir tablet. İltihap kurutucu ve ağrı kesici özelliği vardır. Kasları da rahatlatıyor genel anlamda etkili.

B.A anlatıyor: Uzun süre kullanılmaz kısa süreli kullanım içindir. 7 günden uzun kullandığınızda yan etki riski artar söyleyeyim.

H.R anlatıyor: Romatizma ağrılarım için kullanmış çok fayda etmişti bundan dolayı da ecza depomda var sürekli. Yan etkileri biraz fazla gibi ama pek yan etki görmedim diyebiliriz.

Sosyal Medyada Paylaşın:

4 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?