Magvital 365 Ne İçin Kullanılır, Fiyatı?

Magvital 365 Ne İçin Kullanılır, Fiyatı?

İçindekiler

Magvital magnezyum eksikliğinin ortadan kaldırılmasında, kalp atımının hızlanması, kalp atım düzensizliği durumlarının tedavisinde kullanılan etkili bir ilaçtır. Magvital nedir, ne işe yarar, etken maddesi nedir, nasıl kullanılır, yan etkileri nedir, kimler kullanamaz, muadili nedir, fiyatı ne kadardır, özellikleri nedir, kullanıcı yorumları nasıldır gibi soruların cevaplarını alt başlıklar halinde anlattık.

 

Magvital Nedir?

 

Bu tablet magnezyum eksikliğinin ortadan kaldırılmasında, kalp atımının hızlanması, kalp atım düzensizliği, kalp krizi, anjina pektoris (kalbi besleyen damarların daralması/tıkanması ile ortaya çıkan göğüs ağrısı), hafif şiddette yüksek tansiyon, kaslarda ani ve aşırı kasılmalar (tetani), kaslarda kramp oluşumu, mide-bağırsak krampları, kas ve sinirlerin artmış uyarılabilirliği, yeni doğmuş ve küçük çocuklardaki kramplı durumlar, stres, kireçlenme, kemikleşmeler, şeker hastalığı tedavisi, migren (şiddetli kronik baş ağrısı), böbrek taşının oluşumunun önlenmesi (kalsiyum oksalat ürolityazı tekrarının önlenmesi),

ağrılı adet görme, rahim ağzı yetmezliği, erken zar yırtılması, zamanından önce (pre-term) kasılmalar, betamimetik kullanımı gerektiren tokolizis (döl yatağı kasılmalarının durdurulması), pre-eklampsi (gebelikte kan basıncı artışı, idrarda protein bulunması ve vücudun su tutmasıyla seyreden hastalık), enerjisiz kalma, dikkat dağınıklığı, tahammülsüzlük, umutsuzluk, karamsarlık gibi ruhsal bozukluk, vücut ödemi, memede ağrı, ayaklarda karıncalanma, uyuşma, kaslarda kist, zayıflık ve ağrı gibi durumların iyileştirmek için kullanılır.

Magvital 365 mg ve 30 saşe PE / Alüminyum / Kuşe kağıt ambalajda şeklinde eczanelerde satılmaktadır. 30 adet şeklinde plastik tüpte bulunmaktadır. Mineral destek ürünleri olarak isimlendirilen ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır. Mavi-beyaz kutusu ve ambalajı vardır. Kullanan kişilerde iyi sonuçlar veren bir ilaçtır. İyi sonuçlar veren bir ilaç olduğundan dolayı da sıklıkla tercih edilmektedir. Ağız yoluyla suda eritilerek kullanılmaktadır. Normal reçeteli bir ilaçtır.

Reçeteli ya da reçetesiz olarak satılmaktadır. Reçete edildiğinde devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. Aile hekimleri de bu ilacı reçete edebilmektedir. Kortizon içermeyen bir ilaçtır. Bu ilacın ruhsat sahibi Vitalis İlaç Sanayi ve Ticaret A.ş’dir. Üretimi Neutec İlaç Sanayi Ticaret A.ş tarafından yapılmaktadır. Üretim yeri Sakarya’dır.

 

Magvital 365 Mg Saşe İçeriği

 

Son derece başarılı ve iyi bir içeriği vardır. Etkili maddelerin bir araya gelmesiyle oluşmuş bir haptır. İçeriğinde kortizon yoktur. Ayrıca birçok hastalıkta başarılı olan bir ilaçtır.

Etken (etkin) maddesi: Her bir saşe 365 mg magnezyum iyonuna eşdeğer 670 mg magnezyum karbonat ve 342 mg magnezyum oksit içerir.

Yardımcı maddeleri: Sitrik asit anhidrus, sodyumhidrojen karbonat,potasyum hidrojen karbonat, sodyum karbonat anhidrus, limon aroması, sodyum siklamat, sodyum klorür, sodyum sakkarin, polivinilpirolidon.

 

 

Magvital 365 Mg Endikasyonları

 

Bu tablet magnezyum eksikliği sonucu görülen kemik, kas, damarlar ve sinir sistemindeki düzensizlik durumlarında kullanılmaktadır. Enerji azalması, dikkatsizlik, tahammülsüzlük, karamsarlık gibi ruhsal durumların iyileştirilmesinde kullanılmaktadır. Vücutta iltihaplanma, kalsiyumun dokularda birikmesi, solunumla ilgili sorunlar, çarpıntı, sindirim organlarındaki kas spazmları, kalpte, atardamarlarda ve toplardamarda dolaşım bozukluğu, kemik erimesi, osteoartrit, osteoporoz, kemiklerde hareket kısıtlılığı, kas ve kemik tümörü, ayaklarda kramp ve karıncalanma, kaslarda ağrı ve spazm, erken doğum, adet döneminde sancıların şiddetli olması, vücut ödemi, adet döneminde önce sinirlilik gibi durumları tedavi etmektedir. Magnezyum takviyesine ihtiyaç duyulduğu durumlarda kullanılmaktadır.

Bu Yazıyla Alakalı İçerikler

 

Magvital Ne İşe Yarar?

 

Tam olarak bu ilacın nerelerde kullanıldığını aşağıda ifade ettik. Aşağıdaki hastalıklar size ortaya çıktı ise bu tableti kullanabilirsiniz. İşte kullanım alanları:

 • Magnezyum takviyesine gerek olan durumlarda kullanılır.
 • Magnezyum eksikliğinin giderilmesinde tercih edilir.
 • Magnezyum eksikliğinden dolayı görülen semptomların tedavisinde kullanılır.
 • Kireçlenme ve kemikleşmelerin iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Şeker hastalığının tedavisinde tercih edilir.
 • Migren tedavisinde kullanılır.
 • Böbrek taşı oluşumunun önlenmesinde (kalsiyum oksalat ürolityazı tekrarının önlenmesi) tercih edilir.
 • Hafif yüksek tansiyon durumunun düşürülmesi için kullanılır.
 • Kalp atışının hızlanması, kalp atışının düzensizliği, kalp krizi tedavisinde tercih edilir.
 • Anjina pektoris (kalbi besleyen damarların daralması/tıkanması ile ortaya çıkan göğüs ağrısı) tedavisinde kullanılır.
 • Kaslarda kramp oluşumunu engeller.
 • Mide ve bağırsak krampları tedavisinde kullanılır.
 • Kas ve sinirlerin artmış uyarılabilirliği, baldır krampları, yeni doğmuş çocuklarda kramplar, stres tedavisinde kullanılır.
 • Ağrılı adet görme durumunda ağrıyı geçirmek için kullanılır. Adet görme öncesinde kullanıldığında rahat geçirilmesini sağlar.
 • Rahim ağzı yetmezliği, erken zar yırtılması, zamanından önce (pre-term) kasılmalarda tercih edilmektedir.
 • Betamimetik kullanımı gerektiren tokolizis (döl yatağı kasılmalarının durdurulması) durumunda kullanılır.
 • Pre-eklampsi (gebelikte kan basıncı artışı, idrarda protein bulunması ve vücudun su tutmasıyla seyreden hastalık) tedavisinde kullanılır.
 • Gebelikte kasılmalar (eklampsi gebelikte havale nöbetleri, kan basıncı artışı, idrarda protein bulunması ve vücudun su tutmasıyla ilgili hastalık) durumunda tercih edilir.
 • Enerjisiz kalma durumunda kullanılır.
 • Dikkat dağınıklığı, tahammülsüzlük, karamsarlık gibi ruhsal bozuklukların iyi edilmesinde kullanılır.
 • Kalsiyumun dokularda birikmesi durumunda tercih edilir.
 • Vücudun iltihaplanması durumunda kullanılır.
 • Osteoartrit, kemik erimesi durumunun iyileştirilmesinde kullanılır.
 • Osteoporoz, kemiklerde hareket kısıtlılığı, kas ve kemik tümörü tedavisinde kullanılır.
 • Bacaklarda kramp ve karıncalanmanın tedavisinde kullanılır.

 

Magvital 365 Mg Saşe Faydaları

 

Magnezyum eksikliği ve magnezyum eksiliği durumunda ortaya çıkan durumları iyi eder. Kas, sindirim, solunum sisteminin sağlığını korumaktadır. Kişiyi sosyal hayattan koparan durumların iyi edilmesini sağlar. Ruhsal bozuklukları tedavi ederek kişiyi duygusal olarak da sağlıklı yapıya kavuşturur.

Birçok sistemin sağlıklı yapıya kavuşturulmasına katkı sağlar. Kadın hastalıkların iyi edilmesinde önemli rol oynar. Enerjik olma ve kişinin daha zinde yapıya kavuşmasında da önemli rol oynar.

 

Magvital Nasıl Kullanılır?

 

-Doktorunuz bu ilacı reçete etti ise söylediği gibi kullanın. Doktorunuz reçete etmedi ise aşağıdaki kullanım talimatlarına uyun.

-Ağız yoluyla kullanılmalıdır ve başka kullanım yolu yoktur. 1 saşeyi yarım su bardağı (75 ml) suda bekleterek yemekle birlikte için.

-Yetişkinler ve ergenlerde günlük 1 ya da 2 şase kullanılmalıdır. Hamilelikte ve laktasyon döneminde günlük 1 ya da 2 saşe kullanılabilir.

Çocuklarda ve bebeklerde kullanım durumu

6 yaşından küçük çocuklarda doktor önerisi ile kullanılmalıdır. 6-11 yaş arasında kişilerde günlük doz miktarı yarım ya da 1 saşedir.

Yaşlılarda kullanım durumu

Yaşlılarda bir veri yoktur bundan dolayı da doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Hamile(Gebe) ve emzirenlerde kullanım durumu

Hamile(gebe) ve emziren kişilerde doktor onayı ile kullanılabilir.

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olanlarda kullanım durumu

Ciddi böbrek yetmezliği olan kişilerde bu tablet kullanılmaz. Karaciğer yetmezliği olanlarda ise doktor önerisi ile kullanılmalıdır.

Diğer ilaçlarla birlikte kullanma durumu

Diğer ilaçlar ile magvital saşe beraber kullanıldığında tedavi etkilenebilmektedir. Bundan dolayı aşağıdaki ilaçlar ile beraber bu saşeyi kullanacaksanız hekiminize bilgi verin.

-Kas gevşetici ilaçlar (Non-depolarize edici nöromusküler blokörler)

-Aminokinolonlar, penisilamin, tetrasiklinler, nitrofurantoin, florokinolonlar (antibiyotik)

-Digoksin (kalp yetmezliği tedavisinde kullanılan ilaçlar)

-Lityum (duygu değişikliği ve depresyon hallerinin kontrolü)

-Sodyum polistiren sülfonat (potasyumun vücuttan atılmasını sağlar.)

-Selüloz sodyum fosfat (böbrek taşlarını önlemek için kullanılır.)

-Magnezyum içeren diğer ilaçlar (magnezyum enamaları dahil)

-Nifedipin (yüksek tansiyon veya kalp problemlerinde kullanılan ilaçlar)

-Barbiturat (uykusuzluk tedavisi için kullanılan ilaçlar), opioidler (vücutta morfin gibi etki gösteren maddeler), hipnotikler (uyuku vericiler)

-Levotiroksin içeren ilaçların (tiroid hastalıklarının tedavisinde kullanılan ilaç) efermag ile birlikte alındığında emilimi bozulduğundan, iki ilacın en az 2 saat ara verilerek alınması gerekmektedir.

Araç ve makine kullanma durumu

Araç ve makine kullanımını etkilememektedir.

Kullanım miktarından fazla kullanırsanız

Fazla kullanımı yan etki riskini ortaya çıkarabilir bundan dolayı da doktora muayene olmalısınız.

Kullanım dozunu unutursanız 

Unutulan miktarı dengelemeye çalışmadan normal rutinde kullanılmaya devam edilmelidir.

Yiyecek ve içecekle beraber kullanma durumu

Yiyecek ve içeceklerle bir etkileşim yoktur.

 

Magvital 365 Mg Saşe Hakkında Bilinmesi Gereken Hususlar

 

 • Bu saşenin etken ya da yardımcı maddesine karşı alerjiniz var ise kullanmayın.
 • Hekiminize sormadan bu ilacın kullanımını bırakmayın.
 • Yemeklerle beraber kullanın çünkü aç karnına kullanmak ishal yapabilir.
 • Suda eritilerek kullanılmalıdır, yutarak kesinlikle kullanılmamalıdır.
 • Bu ilacı kullanırken doz miktarlarına dikkat edin.
 • Bu ilaç sodyum içerir bundan dolayı sodyum diyetinde olanlar bu durumu göz önünde bulundurmalıdır.
 • Magnezyum seviyesi 1.5 mEq/L’nin altında olanlarda dikkatli şekilde kullanılmalıdır.
 • Kalp yetmezliğinde kullanılan digital grubu ilaçlardan kullananlarda dikkatli şekilde kullanılmalıdır.
 • Bu ilaç orta yaş üzerindeki bireylerde ishal ortaya çıkarabilir. Bu durumu hekiminize söylemelisiniz.
 • Heyecan bozukluğuna bağlı olarak gelişen duygu değişikliği ve depresyon hallerinin kontrolü için lityum tedavisi gören kişilerde dikkatli şekilde kullanılmalıdır.

 

Magvital 365 Mg Saşe Kimlerde Kullanılmaz?

 

 • Bu ilaca karşı alerjisi olanlar
 • Ciddi böbrek yetmezliği ve bozukluğu olanlarda

 

Magvital Yan Etkileri

 

Bu ilacın içeriğindeki maddelere karşı duyarlı olan kişilerde yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu hapın yan etki gösterme ihtimali ise oldukça azdır.

Hafif yan etkiler

 • Bulantı durumu
 • Kusma olması
 • İshalin ortaya çıkması
 • Zayıflık
 • Yorgunluk hissinin ortaya çıkması
 • Zihin karışıklığı durumu
 • Kramp

Ciddi yan etkiler

 • Düşük tansiyon
 • Depresyon
 • Kalbin elektriksel etkinliğine ait kayıt (EKG) değişiklikleri

Çok ciddi yan etkiler

 • Koma
 • Solunum depresyonu
 • Ciddi alerjik reaksiyon (kaşıntı, döküntü, kızarıklık, ağız ve boğaz şişmesi)

 

Magvital Fiyat

 

Bu ilacın fiyatı 55.15 TL‘den eczanelerde satılmaktadır.  Bu fiyat 30 saşe içindir ayrıca fiyatlara zaman zaman zamlar gelebilmektedir. Normal reçete ile satılmaktadır. Doktorunuz reçete ederse devlet tarafından ödenen bir ilaçtır. Reçetesiz satışı da vardır. Aile hekimine de bu ilacı reçete ettirebilirsiniz. Satın alırken son kullanma tarihine ve ürünün ambalajının zarar görmemiş olmasına dikkat edin.

 

Magvital 365 Mg Muadili

 

Bu ilacı bulamadığınızda aynı sonuçları alacağınız başka ilaçlarda vardır. Bu jelle muadil yani eşdeğer olan ilaçların listesi şu şekildedir;

 • Magosit film tablet
 • Efermag efervesan tablet
 • Magnezi kalsine toz
 • Magneral tablet
 • Enorno efervesan tablet
 • Biolectra magnesium forte efervesan tablet
 • Dimag tek kullanımlık toz içeren saşe
 • Magnezinc
 • Magnorm efervesan tablet

 

Magvital 365 Mg Granül İçeren Saşe Saklama Koşulları

 

İlacın etkisini kaybetmemesi açısından doğru saklamak önemlidir. Buzdolabına kesinlikle koymayın, 15-20 derecedeki rutubetsiz nemsiz yerlerde saklayın. Ayrıca direk güneş ışığı alan bir yere bu ilacı kesinlikle koymayın. Kendi ambalajında ve kutusunda muhafaza edin. Renginde bir değişiklik olursa kesinlikle kullanmayın. Bozulduğunu hissettiğiniz ürünleri kesinlikle kullanmadan atın. Son kullanma tarihine göre kullanın, son kullanma tarihi geçenleri kullanmadan tıbbi atıklara atın.

 

Magvital Prospektüs

 

Özet şeklinde prospektüs bilgilerini verdim bu konuda da prospektüs bilgilerinin tüm detaylarını size ulaştırdık. Bu bilgilere göz atmadan bu ilacı kullanmaya başlamayın.

 

Magvital 365 Mg Saşe Hakkında Sorular ve Cevaplar

 

Soru 1: Magvital Aç Mı, Tok Mu?

Cevap 1: Tok karnına kullanılmalıdır çünkü bu ilaç aç karnına ishal yapabilir.

Soru 2: Magvital Kilo Aldırır Mı?

Cevap 2: Kilo aldırma gibi bir durumu yoktur.

Soru 3: Magvital Adet Ağrısına İyi Gelir Mi?

Cevap 3: Adet ağrısına iyi gelmektedir.

Soru 4: Magvital Reçetesiz Alınır Mı?

Cevap 4: Reçetesiz olarak da bu ilaç eczaneden satın alınabilir.

Soru 5: Magvital Gebelik Kategorisi ?

Cevap 5: Bu ilacın gebelik kategorisi B’dir.

Soru 6: Magvital Günde Kaç Kez Kullanılır?

Cevap 6: Günde 1 ya da 2 tane kullanılmalıdır.

Soru 7: Magvital Emziren Anneler Kullanabilir Mi?

Cevap 7: Emziren anneler doktor önerisi ile bu tableti kullanabilir.

Soru 8: Magvital Etken Madde?

Cevap 8: Bu tabletin etken maddesi Magnezyum iyonuna eş değer Magnezyum oksittir.

Soru 9: Magvital Kaç TL?

Cevap 9: Bu tablet 55.15 TL’dir.

Soru 10: Magvital Öksürüğe İyi Gelir Mi?

Cevap 10: Öksürüğe iyi gelecek bir ilaç değildir.

Soru 11: Magvital Sıcak Suda Mı Eritilir?

Cevap 11: Sıcak su olmasına gerek yoktur ılık su olması daha iyidir.

Soru 12: Magvital İshal Yapar Mı?

Cevap 12: İshal yapabilmektedir bundan dolayı da aç karnına kullanmayın.

Soru 13: Magvital Ne Zaman İçilir?

Cevap 13: Sabah akşam olacak şekilde günde iki kere ya da bir kere tok karnına içilmelidir.

Soru 14: Magvital Aç Karnına Mı İçilir?

Cevap 14: Aç karnına içilmez tok karnına içilir.

Soru 15: Magvital Baş Ağrısı Yapar Mı?

Cevap 15: Baş ağrısı yapma gibi bir durumu yoktur.

Soru 16: Magvital Uyku Yapar Mı?

Cevap 16: Uyku yapma gibi bir özelliği yoktur.

Soru 17: Magvital Zayıflatır Mı?

Cevap 17: Zayıflatma gibi bir etkisi yoktur bu tabletin.

Soru 18: Magvital İlacı Devlet Ödüyor Mu?

Cevap 18: Reçete edildiği takdir de devlet tarafından ödenmektedir.

Soru 19: Magvitali Aile Hekimleri Yazabilir Mi?

Cevap 19: Bu ilaç aile hekimleri tarafından da yazılabilmektedir.

Soru 20: Magvital 365 Mg Hamilelikte Kullanımı?

Cevap 20: Hamilelerde doktor önerisi ile bu tablet kullanılabilir.

Soru 21: Magvital Mi Magnorm Mu?

Cevap 21: İkisi de yakın etkileri göstermektedir. Etken maddeleri aynıdır.

Soru 22: Magvital Ne Zaman Alınmalı?

Cevap 22: Magnezyum eksiliği ve buna bağlı durumlarda alınmalıdır.

Soru 23: Magvital Eşdeğeri?

Cevap 23: Bu ilacın eşdeğerlerini muadil başlığı altında bulabilirsiniz oraya göz atın.

Soru 24: Magvital Gaz Yapar Mı?

Cevap 24: Gaz yapma durumu yoktur.

Soru 25: Magvital Hangi Formda?

Cevap 25: Suda eritilecek formdadır.

Soru 26: Magvital SGK Karşılıyor Mu?

Cevap 26: Reçete edildiğinde SGK tarafından karşılanıyor.

Soru 27: Magvital Satın Al?

Cevap 27: Bu ilacı eczaneden alabilirsiniz.

Soru 28: Magvital Uyku Yapar Mı?

Cevap 28: Uyku yapmaz ama bazı kişilerde uyku yapabilmektedir.

Soru 29: Magvital Mide Bulantısı Yapar Mı?

Cevap 29: Yan etkileri arasında mide bulantısı vardır bazı kişilerde mide bulantısı görülebilir.

Soru 30: Magvital Bozulur Mu?

Cevap 30: Kullanım koşullarına uyulmadığında bozulabilir.

 

Magvital Kullananların Yorumları

 

Bu ilacı kullanan kişilerin yorumları nasıl ve de neler yaşadılar sizlere bunları sunuyoruz. Kullanıcı yorumları son derece önemlidir ve dikkate alın.

Kullanıcı yorumu: Sinirli bir insanım bundan dolayı da magnezyum tüketiyormuş vücut bundan ötürü bana çok iyi geldi. Beni rahatlattı. Sizlere de öneririm iyi bir vitamin takviyesi.

Kullanıcı yorumu: Kas kramplarım için doktorum yazmıştı ve dördüncü gün kramplarım geçmişti. Kramp sorununuz var ise ve sporcu iseniz güvenle kullanabilirsiniz. Herhangi bir yan etki görmedim.

Kullanıcı yorumu: Tadı güzel ve suda eritilerek kullanılıyor ve etki gösteriyor. Aç karnına kullanmayın ishal ihtimalini arttırıyor. Bana gazoz gibi geliyor bu ilaç.

Kullanıcı yorumu: Benim mideme dokundu bu ilaç bundan dolayı kullanımı kestim ve başka ilaç kullandım. Herkese iyi gelmeyebiliyor.

Kullanıcı yorumu: Adet ağrılarım için doktora gittim tahlil yaptı sonucunda bu ilacı verdi güzel etki sağladı. Kızlar öneririm.

Kullanıcı yorumu: Bacak ağrısı ve kramp için kullandığım müthiş ilaç. Suda eriterek kullanılması da hoşuma gidiyor. Bazı kişilerde uyku yapabiliyor bende yapmadı ama uyku. Fiyatı pahalı ama devlet ödüyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?