Afra İsminin Anlamı Hakkında Rehber

Afra İsminin Anlamı Hakkında Rehber

İçindekiler

İsimler ve kastettikleri çok önemlidir çünkü bir kişiyi ömür boyunca tanıtacak olan ismidir. Adınızın analizi ve detaylarını bilmek birçok faydalar sağlayacaktır. Bunun yanında yeni doğacak çocuklara da ad vermek için detayları bilmek gerekmektedir. Bugünkü konumuz afra ne demek hakkında olacaktır. Bu kapsamda sizlerin kafasındaki tüm soruların cevabını vereceğiz. Afra isminin anlamı hakkında en geniş kapsamlı bir içerikle tüm ayrıntılarını öğreneceksiniz.

Son dönemde yaygınlaşmaya başlayan bir ad günümüzde de gittikçe kullanımı artmaktadır. Fazilet Hanımın kızları dizisinde oynayan Afra Saraçoğlu ile beraber daha da bilinmeye başlamıştır. Ünlüler bu konuda da çok öncü olmaktadır. Gelin hep beraber Afranur dahil olmak tüm detaylara bakalım.

 

Anlamı(Manası),Kökeni, Cinsiyeti

 

Bu nokta da derinlemesine inceleme yaparak uygunluğuna bakabilirsiniz. Bu ismi çocuğunuza koyacaksanız da aşağıdaki bilgileri önem arz etmektedir. Ayrıca Afranur isminin anlamı da aşağıdaki gibidir.

Anlamı(manası): 

1.El değmemiş tertemiz beyaz toprak

2.Pembemsi beyaz renk

3.Parlak ay ve her ayın 14. gecesi anlamına gelir.

4.Galip gelen geyik

5.Sahabe kadınlardan Afra Binti Ubeyde

6.Cennette el ve ayak değmemiş tertemiz toprak

Cinsiyeti: Kız

Kökeni: Arapça’dan gelmektedir.

Arapça yazılış şekli: عفراء

Osmanlıca yazılış şekli:  افرا

Çince yazılış şekli: 奥弗劳

Korece yazılış şekli: 아프 라

Rengi(tonu): Açık pembe-beyaz

Toplam harf adedi: 4 tane (2 tane sesli,2 tane sessiz)

 

 

İsmin Açıklaması ve Yorumlanması

 

Bu konuyu açıklayalım ve yorumlayalım. Çok sevecen ve son derece tatlı,ilgi gören birisin. Bunun yanında kesinlikle dengeli,tutarlı davranışların var. Girdiği ortamlarda çok sevilen ve ilgi gören biri olur. Sakin yapısı bununla beraber asilliği ile her zaman öndedir. Acıma duygusunun fazla olmasından dolayı hayvanlara çok ilgi gösterir ve yardım eder. Azimli yapısı vardır bununla beraber hedefine odaklanır. Biraz maddiyatçı yapısı vardır bu durumdan dolayı çok hırs yapıp üzülebilir. Parayı biriktirme ve harcama konusunda oldukça başarılır. Güven noktasında zerre kadar güvensizlikte bulunmaz ayrıca dürüstlük konusunda hiç taviz vermez.

 

Kuran-ı Kerim’de Geçiyor Mu, Konulması Caiz Midir?

 

Kuran-ı Kerim’de bu ad geçmiyor konulması da dini açıdan caizdir. Birçok diyanet yetkilisi de kızlara konulmasını uygun görüyor. Bunun yanında güzel bir anlamı vardır ve cennet kelimesi geçmektedir. Ad konulacak bebeklere kesinlikle önerilmektedir. Konulmasında bir sakınca bulunmamaktadır bazı sakıncalı isimler olsa da bu durum bunda yoktur. Kuran’da geçmemektedir, özellikle Kuran’da geçenlerden istiyorsanız başkalarına bakmalısınız.

 

İsminin Analizi 

 

Analiz yaparak kişinin nasıl ruhsal ve kişilik özelliklerine sahip olacağı hakkında ipuçları elde edebiliriz. Biliyorsunuz adın insan üzerine çok etkileri vardır. Harflerin diliyle bu ismi geniş şekilde yorumladık. Bu yorumlar kesinlikle önemli derecede doğrular içermektedir.

A: Atılgan,hareketli

F: Fedekar,özverili

R: Renkli,çok yönlü

A: Akıllı,zeki

Afra Adının Numerolojisi

 

Numerolojisi rakamların dilinden neler ifade ettiğine bakmaktır. Yani harflerin alfabedeki sıra numarasından yola çıkarak birçok durumu belirlemek demektir. Biz aşağı bu numaraları verdik bunun hakkında  çok fazla yorum yapılabilir. Bu yorumları uzmanlarından yaptırabilirsiniz.

A:1

F:7

R:21

A:1

 

Afra İsminin Yanına Yakışan İsimler

 

Bazı kişiler tek başına değil de ikili kullanımlardan hoşlanır. Bundan dolayı da yakışacak ad arayışına girerler. Sizlere fikir olsun diye aşağıdaki öneri sunduk. Aşağıdaki önerileri inceleyip en beğendiğinizi kullanabilirsiniz.

-Asel

-Su

-Ahu

-Nur

-Zeynep

-Bade

-Ceren

-Ece

-Gizem

-Hande

-Müjde

-Betül

-Tülin

-Yağmur

-Şule

-Sıla

-Mısra

-Işıl

Kesinlikle Bakın: Eslem İsminin Anlamı

 

Benzer İsimler Nelerdir?

 

Benzerlik taşıyan ve çok yakın olanlar nelerdir bunları bilmek isteyen takipçilerimiz de var. Bunları da aşağıda belirttik. Yakın olanları da sizin için bir alternatif olabilir.

-Arya

-Azra

-Hafssa

-Afran

-Asel

-Alara

-Almira

-Asayra

-Ahra

-Akdora

-Afraze

-Adira

-Adara

 

Türkiye’de Bu Adı Taşıyan Kaç Kişi Var?

 

Türkiye’de kaç kişi taşıyor bu adı derseniz araştırma yaptık ve değerleri sunduk. Bu rakamlarda değişimler olabilir ama genel anlamıyla doğrudur. Türkiye dışında yaşayan gurbetçilerimizde bu adları kullanıyor ama onları tam olarak belirleme durumuz yoktur. Bundan ötürü Türkiye’de bulunma durumuna bakıyoruz. Sayılar ne sıklıkta kullanıldığını belirlemek adına fikir vermektedir. Bu ismin kullanım oranı çok fazla değildir.

Türkiye’de kaç kişide vardır: 3278 kişide vardır.

İstanbul: 578

Şanlurfa: 439

Ankara: 175

İzmir: 148

Bursa: 101

Adana: 99

Eskişehir: 97

Diyarbakır: 94

Mersin: 91

Kayseri: 90

Samsun: 88

Gaziantep:86

Antalya: 84

Sakarya: 82

Konya:79

Bu şekilde il bazında sayılar azalarak gitmektedir. Tunceli,Bayburt,Şırnak,Siirt,Kilis,Iğdır’da kullanım miktarı en düşük olan şehirlerdir.

Kesinlikle Bakın: İsim Anlamları Kategorimiz İçin Tıklayın.

 

Bu İsmi Kullanan Ünlü Var Mı?

 

Ünlü kişiler bize bu konuda örnek olacaktır. Bu konuda araştırma yaptık ve akla ilk gelen dizilerdeki oyuncular işte onlardan biri

Afra Saraçoğlu

Son dönemine genç dizi oyuncularındandır. İstanbul doğumlu 21 yaşındaki ünlü isim güzelliği ile ön plana çıkıyor. Göz rengi,saç rengi ile ekranlara çok yakışıyor. Türkiye onu Star Tv ekranlarına  her hafta gelen Fazilet Hanım’ın kızları dizisi ile tanıdı. fazilet Hanım’ın kızları dizisinden öncede İkinci Şans, Kötü Çocuk gibi projelerde de oyunculuk yapmıştı. Son döneminde en beğenilen genç oyuncularından biridir yakında onu başka dizilerde de göreceğimiz kesin. İşte sizlerde bu güzel oyuncudan esinlenerek bebeklerinize aynı adı koyabilirsiniz.

Afra Binti Ubeyde: Çok cesaretli kadın sahabelerden biridir. İslamiyeti Medine’de tanımış ve hiç kuşku duymadan Müslüman olmuştur. Peygamber efendimiz Hz. Muhammed(S.A.V) hiç tereddüt etmeden inanmış ve onun doğruluğuna inanmıştır. Mekke’den Medineye gelene muhacirlere de çok hizmet etmiştir. Çok güçlü bir kadındı aynı zamanda da çok şefkatliydi. İki oğlu Bedir savaşında şehit olmuş ve onların şehadetine çok sevinmiştir. Ayrıca kendisi de çok şehit olmak istemiş ama olamamıştır. şehit düşen çocukları da Afra’nın oğulları lakabıyla bilinmektedir.

 

Afra İsmi Hakkında Yorumlar

 

Konu hakkındaki yorumlarda son derece önemlidir. Bazı kişilerin yaşadıklarını sizlerle paylaşarak kafanızda somut durumlar oluşmasını sağlayalım. İşte sizin için seçtiklerimiz;

Kullanıcı anlatıyor: Çok güzel çok hoşuma gidiyor ama sıklıkla bana afra tafra yapma diyerek de dalga geçiliyor. Ben bu durumu çokça yaşadığım bebeğine koymayı düşünenler bu durumu iyi düşünsün derim. Bunu haricinde kısa ve hoş bir tarzı var. Ayrıca modern bir izlenim de sağlıyor:

Kullanıcı anlatıyor: Basit,sade ve bir o kadar da akılda kalıcı. Ayrıca çok fazla konulan bir şey değil ben bndan dolayı tercih ettim ve kızama koydum. Herkeste çok beğeniyor ayrıca kızımda çok memnun öneririm.

Kullanıcı anlatıyor: Ben ikili olarak koydum kızıma. Betül ile beraber kullanıyoruz ve de çok uyumlu. Değişiklik arayanlar ikili kullanabilirler. Kısa olduğu için ikili kullanımlarda çok problem olmuyor.

Kullanıcı anlatıyor: Söylenmesi çok kolay bundan dolayı da çok akılda kalıcı oluyor. Anlamını bilmeyen biraz çok bunu sorabiliyorlar bazıları erkek ismi olur mu diyor ama hiç uygun değil bence olmaz. Uniseks isim diyenler var ama bunlar bence uydurmaca. Bunun uniseks bir özelliği yok.

Kullanıcı anlatıyor: Düşünülebilecek güzel önerilerden biri. A ile başlaması diğer bir taraftan artı. Manası da çok güzel bence. Manasının birinde cennet olması kişiye güzellikte yansıtıyor diye düşünüyorum. Kaç kişi tanıdı isem bu isimli hepsi güzel olur mu 🙂 oluyor işte. Sonradan anlamına bakınca cenneti gördüm ve cennetin güzelliği yansıyor diye düşündüm.

Kullanıcı anlatıyor: En beğendiklerim arasından bir çok avantajı vardır yeni yeni ön plana çıkmaktadır. Kesinlikle önereceğim ilk on içindedir, çok beğeniyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?