Eslem İsminin Anlamı Hakkında Bilgiler

Eslem İsminin Anlamı Hakkında Bilgiler

İçindekiler

Birçok anne baba bebekleri olacağına çok sevinir ve ilk düşündükleri ise bebeğimize ne isim koyalım olmaktadır. Bebeğin cinsiyeti belli olduktan sonra yoğun bir şekilde belirleme çalışmaları olur. Birçok kişim isim konusunda sıkıntı yaşamaktadır ve anlamının ne olduğunu merak etmektedirler. İşte bugünkü konumuzda bu çerçevede olacak ve Eslem isminin anlamı hakkında geniş bilgiler vereceğiz.

Bu isim çok fazla kullanılmamaktadır ama son zamanlarda çok fazla tercih edilmeye başlanmıştır. Bu isim daha çok kızlara konulsa da her iki cinsiyet için tercih edilen bir addır. Eslem isminin anlamı Nihat Hatipoğlu tarafından da değerlendirildi aşağıdaki bilgilerde buna yer verdik. İşte bu konu hakkında diğer tüm detaylar

 

 

Arapça da Bu İsminin Anlamı Nedir?

 

Bu ismin(adın) Arapça kökenli olduğunun altını çizelim. Yani Arapçadan türeyerek gelmiştir. Peygamberimizin Hz. Muhammed (S.AV) zamanında bu ad hep erkeklere verilirdi ama artık daha çok kızlara verilmeye başlandı. Birçok kişi kızlar daha çok yakıştığını düşünmektedir. Günümüzde ise hem erkek hem de kız bebeklere bu isim sıkça konulmaya başlandığını da ifade edelim.

Anlamı: Yaratıcıya (Allaha) teslim olan kişi, teslim, sağlam, çok sağlam, sakin olan, selametli olan, günahsız ,çok değerli olan

 

 

Eslem İsminin Kuran-ı Kerimdeki Yeri ve Anlamı(Açıklaması)

 

Birçok kişi bebeklerine isim vermeden önce Kuran-ı Kerim’de bu ismin geçip geçmediğini soruyor. Bu isim Kuran’da farklı yerlerde geçmektedir. Bu ayetleri aşağıda açıkladık, bunlara bakabilirsiniz.

 

  • Bakara Suresi 131. Ayette bu ad bulunmaktadır.

Bismillahirrahmanirrahim”

بِسْــــــــــــــــــــــمِ اﷲِارَّحْمَنِ ارَّحِيم

إِذْ قَالَ لَهُ رَبُّهُ أَسْلِمْ قَالَ أَسْلَمْتُ لِرَبِّ الْعَالَمِينَ ﴿١٣١﴾

İz kâle lehû rabbuhû eslim kâle eslemtu li rabbil âlemîn(âlemîne).

O zaman Rabbi, İbrahîm’e, râm ol, teslîm ol dedi. İbrahîm dedi ki: Âlemlerin Rabbine teslîm oldum.

  • Saffat Suresi 103. Ayette Allah-u Teala Şöyle buyuruyor!

فَلَمَّا أَسْلَمَا وَتَلَّهُ لِلْجَبِينِ ﴿

Fe lemmâ eslemâ ve tellehu lil cebîn(cebîni).

İkisi de teslîm olunca onun alnını yere koymuştu.

 

  • Nisa Suresi 125. Ayette Şöyle Buyuruluyor!

وَمَنْ أَحْسَنُ دِينًا مِّمَّنْ أَسْلَمَ وَجْهَهُ لله وَهُوَ مُحْسِنٌ واتَّبَعَ مِلَّةَ إِبْرَاهِيمَ حَنِيفًا وَاتَّخَذَ اللّهُ إِبْرَاهِيمَ خَلِيلاً ﴿١٢٥﴾

Ve men ahsenu dînen mimmen esleme vechehu lillâhi ve huve muhsinun vettebea millete ibrâhîme hanîfâ(hanîfen). Vettehazallâhu ibrâhîme halîlâ(halîlen).

Kimin dini daha güzeldir iyilikte bulunarak özünü Allah’a teslîm eden ve Tanrıyı bir tanıyan İbrahîm’in dinine uyan kişinin dininden ve Allah İbrahîm’i dost edinmiştir.

 

Bu İsmin Bebeklere Konması Caiz Midir,Herhangi Bir Sakınca Var Mıdır?

 

Din alimlerin ve isim konusunda bilgiye sahip olan kişilerine fetvasına göre herhangi bir sakın yoktur. Konmayan isimler listesinde bulunmamaktadır. Yüce kitabımızda da yer almaktadır ve anlamı da gayet güzeldir. Bunlarda dolayı da gönül rahatlığı ile doğacak çocuğunuza bu adı verebilirsiniz.

 

 

Türkiye’de Bu Adı Taşıyan Kaç Kişi Mevcuttur?

 

Bu bilgi çok fazla soruluyor. Aslında sabit rakam vermek çok da doğru değildir. Çünkü sürekli değişecek bir istatistiki bilgidir. Yine de merak edenler için belirtelim. Türkiye’de 2957 kişi de bu ismi bulunmaktadır. Zamanla sayı artıp azalabilir bunu göz önünde bulundurun.

 

 

Kişilik Olarak Bu Adın Değerlendirilmesi

 

Geniş ve güzel ruh yapıları vardır. Yani güzel düşünürler ve de güzel şeyler oluşturmak isterler. Dost konusunda çok seçicidirler herkesi dost kabul etmezler. Bunun içinde dostlarının sayısı bir elin parmak sayısını geçmez.Genel olarak heyecanlı bir duygusal özelliğe sahiptirler. Bundan dolayı da çok işte girişken atılgandırlar. Karşısındaki kişilerle samimi ilişkiler kurarlar ve de cana yakındırlar. Her şeyi çok düşünür ve ince eleyip sık dokurlar.

 

 

Bu İsmi Kullanan Ünlü Var Mı?

 

Bu hemen akla gelen ilk durumdur. Belki de bazı yerde duymuşunuzdur ya da okumuşsunuzdur. Eski dönemde hadis alanında alim olan Zeyd Bin Eslem bu ismi kullanan kişilerin başında gelmektedir. Birçok hadis kitabında da adı sıkça geçmektedir. Ayrıca Avlu dizisinde oynayan, dizideki Ece’yi canlandıran Eslem Akar ve Tv8 de yayınlanan Masterchef yarışmasında da yarışmacılardan birinin adı Eslem idi.   Günümüzde ise yeni bilinmeye başladığı için bir yavaş yavaş yaygınlaşmaya başlıyor. Önümüzdeki zamanlarda çokça kullanılmaya başlanacaktır.

 

 

Adın Numara Olarak Karşılığı İle Analiz

 

Bu analiz yapılarak birçok bilgi edinmek mümkün. Tabiki numaralojiden herkes bir karşılık çıkaramaz bu çok zor ama birçok detaya ulaşmak mümkün bizde bunun hakkında bilginizi olsun diye belirtmek istedik. İşte bumara olarak kısa analizi;

E: 6. alfabede

S: 22. alfabede

L: 15. alfabede

E: 6. alfabede

M: 6. alfabede

 

 

Bu İsimle Beraber Kullanılacak İsimler Hangileridir?

 

Bu ismi tek başına kullanmayacak olan kişiler için yanına yakışacak isim önerisi de sunalım. Aşağıda sunduklarımızdan beğendikleriniz olacak ona göre seçimler yapabilirsiniz. Bu öneriler geniş çaplı derlendi ve de bazıları kullanılıyor.

Kız isimleri

-Eslem Nehir

-Eslem Ayşe

-Eslem Duru

-Eslem Nejla

-Eslem Serra

-Eslem Sueda

-Eslem Mihriban

-Eslem Beren

-Eslem Çisil

-Eslem İrem

-Eslem Özlem

-Eslem Tuğçe

-Eslem Feyruzan

-Eslem İpeksu

Erkek İsimleri

-Eslem Abdulkerim

-Eslem Muharrem

-Eslem Ethem

-Eslem Ertem

-Eslem Mehmet

-Eslem Kerim

-Eslem Özdemir

-Eslem Erdem

-Eslem Cem

-Eslem Tuşad

-Eslem Ekrem

 

 

Eslem İsminin Kısa Analizi

 

Son zamanlarda analizler sıkça yapılıyor biz de harflere göre kısa ve öz bir şekilde bunu size ifade edelim. İşte özet şekilde yapılan analiz;

E: Duygusal anlamda çok geniş düşünen, zaman zaman duygu karmaşası yaşayan olarak nitelendirilir.

S: Öz güveni yüksek ve hayallerini gerçekleştirmeyi seven, bakış açısı geniş olan kişi.

L: İnsan ilişkilerinde başarılı ve zirvede olmayı sever. Bunun yanında sürekli olarak çevresinden takdir görür.

E: Aşk çok önemlidir hayatlarında bunun yanında işlerine çok düşkündürler. İşlerin çok önem verirler.

M: Maharet,yeteneklilik,beceriklilik,kabiliyet

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?