Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

Erkek Saç Bakımı Nasıl Yapılmalı?

İçindekiler

Günümüzde sadece bayanların saçlarına özen gösterdiğini düşünüyorsanız yanılıyorsunuz. Çünkü artık erkeklerde kendilerine fazlasıyla özen gösteriyor. Bunun içinde en öneli noktaları tabi ki saçlarıdır. Erkek saç bakımı işte bundan dolayı çok önem arz etmektedir. Saçlara yapılan katkılar hemen kendini gösterir ve görünümünüzü çok önemli ölçüde değiştirir.

Her zaman saç modelinin yanında saç bakımının da çok önemli olduğunu bilmelisiniz. Saçlarınıza gereken ilgiyi göstermezseniz parlaklığını, sağlığını, güçlülüğünü zamanla kaybedecektir. İşte size aşağıda kılavuz niteliğinde bir yazı hazırladık, önerilerimizi dikkate alarak harika görünüme kavuşacaksınız.

 

 

 

Erkek Saç Bakımında Yapılması Gerekli Olanlar

 

  • Duştan sonra her zaman bakım yapın: Birçok kişi duşa girip çıktıktan sonra saçların temizlendiğini düşünür ve bunun iyi bir bakım olduğunu düşünür. Bu doğru ama yeterli değildir. Her zaman duş aldıktan sonra rutin yapılması gerekenler vardır. Saçlarınıza banyodan sonra saç bakım yağı ve saç bakım spreyi uygulamalısınız. Bakım yağı ve spreyi saçlara müthiş bir etki oluşturacaktır. Sürekli olarak yapıldığında harika bir görünüm kazandığını göreceksiniz.
  • Saçlarınızdaki kırıkları düzenli olarak aldırın: Saçlarınızı düzenli olarak kestirip kırıklarını aldırmanız daha sağlıklı olmasını sağlayacaksınız. Çok fazla uzadığı halde hiç kuaförün yolunu tutmayan kişiler vardır bu son derece yanlıştır. Çünkü uzun süre saçlarınızı kestirmezsiniz bile kırıklarını aldırmanız gerekmektedir. Uçları kırık olan saçlar cansız,sağlıksız ve kötü görünüme sebep olur. Hatta bu saç dökülme sebebi bile olabilir. Kırıkların oluşmasını en aza indirmek içinde ısıya karşı saçlarınız korumalısınız. Yani fön işlemlerinden mümkün olduğu kadar uzak durmalısınız. Kırıkların oluşmaması için bakım ürünlerini de tavsiye ederiz.
  • Saç bakım kremi kullanın: Bu önerimiz özellikle uzun saçlı olanlar içindir. Saçları duşta yıkadıktan sonra saç tellerinin boylarına sürerek nem kazanmasını sağlayabilirsiniz. Ayrıca saç bakım kremleri saçların beslenmesini de sağlayacaktır. Saç kreminin doğru kullanımı duşta iken her şampuandan sonra saçlarınıza sürüp iyice durulama şeklinde olmalıdır.
  • Saç bakım maskesi kullanın: Pürüzsüz müthiş saç telleri için bakım maskesi şarttır. Birçok erkek bu durumu göz ardı etmektedir. Saç bakım maskesini haftada bir ya da iki kere uygulamanız yeterli olacaktır. Parlaklık, canlılık, pürüzsüzlük katan bu maskeleri internetten ya da kozmetikçilerden satın alabilirsiniz.
  • Saç tipinize uygun şekillendirici kullanın: Saç tipine göre şekillendirici kullanmak en mantıklı yoldur. Birçok erkek hoş bir görünüm için bu ürünleri kullanmayı tercih ederler. Deneme yapmak ilk yöntemlerden biridir. Yani kullanacağınız ürünü deneyip buna göre karar vermeniz mantıklı bir yoldur. Bunun yanında kalın telli bir saç yapınız var ise wax kullanmalısınız. İnce telli saç yapısına sahipseniz de  yoğunluk veren ve donduran sprey seçmelisiniz. Kalın ya da ince telli değilse de normal bir yapıya sahipse de şekillendiricilerin çoğunu gönül rahatlığı ile kullanabilirsiniz.
  • Saçlarınız için vitamin kullanın: Saçlarınız için saç vitamini olarak bilinen biotin(vitamin H) kullanmanız müthiş bir etki oluşturacaktır. Eczaneden alıp düzenl bir şekilde kullandığınız iyi bir bakım yapmış olursunuz. Bunun yanında düzenli beslenebilirsiniz. Ayrıca A,B,C ve E vitaminlerini de alarak sağlıklı saç tellerine sahip olabilirsiniz.

 

Saç Tiplerine ve Uzunluklarına Göre Bakım Nasıl Yapılmalıdır?

 

Birçok saç tarzı vardır bunların hepsine aynı şeyi uygulamak çok yanlış olur. Bunun içinde saç uzunluğuna ve saç tipine göre bakım yapılmalıdır. İşte önemli bilgiler;

 

1.İnce Telli Erkek Saçlarının Bakımı

 

İnce telli saç yapısına sahipseniz sizin için ilk önerimiz saç bakım kremi yerine saç spreyi kullanmanız olacaktır. Durulanmayan saç spreyi saçlarınızın hacminiz almaz ve tam tersine hacim katar. Kremler ince telli saçlarda hantal görünüme sebep olabiliyor. Bakım spreyleri ile de saçlarınıza güzel bir etki katabilirsiniz. Duştan sonra bu spreyler saça nem yüklemesi yapacaktır. Son dönemde yaygınlaşan sıcak makas kesimi bu saç tipi için harika sonuçlar ortaya çıkarıyor. En başta saç tellerinde bir kalınlık sağlıyor.

 

 

2.Dalgalı Erkek Saç Tipinin Bakımı

 

Dalgalı erkek saç bakımı diğer saç tiplerine göre daha kolaydır. Çünkü saçın hacmi ve yoğunluğu zaten vardır. Bu saç tipine sahip erkekler özellikle sıcak su kullanmamaya dikkat edecek. Çünkü sıcak su saç derisine ve saç dalgalarına zarar veriyor. Saç dalgalarını çok kabartıyor ve şekil almaz hale getiriyor bunun için dikkat etmenizde fayda var. Bu saç tipi için önerimiz doğal bir şampuan, saç kremi ve saç bakım yağıdır.

Şampuanınız iyi olduğunda dökülme sorunu yaşamazsınız. Saç kremi ve saç bakım yağı da istenen bir saç teli için her şeyi fazlasıyla size kazandıracaktır.

 

 

3.Uzun Erkek Saç Modellerinin Bakımı

 

Uzun saçlar doğal olarak daha çok ilgi ister. Saçlarınızı uzatıyorsanız ona göre de gerekli olanları bu canlı yapıya vermeniz gerekecektir. İlk yapılması gereken saç bakım kremini düzenli kullanmak olacaktır. Her duşta şampuanlama işleminden sonra saç tellerinin boy kısmına kremin sürülüp uygulanması gerekmektedir. Bu şekilde uzun saçlar daha kusursuz görünecektir. Bakım kremi ile beraber saç tellerinin nem kapasitesi yükselecektir. Uzun saçlarda kırıklar çok olur bunun içinde düzenli olarak kırıklarını aldırmalısınız.

Kırıkların artmasını istemiyorsanız da saç bakım yağını saçlarınızın uç kısımlarına uygulamalısınız. Ayrıca saçlarınıza çok ısı işlemleri uygulamayın. Çünkü bu işlemler hızlıca saçları kurutur ve kötü görünüme sebep olur. Mümkün olduğu kadar uygulamayın deriz. Şekillendirici kullanıyorsan hafif kullanmaya dikkat edin ve kaliteli ürünler tercih edin. Erkek uzun saç bakımı özetle bu şekildedir.

 

 

4.Kısa Erkek Saçlarının Bakımı

 

Kısa saçlar için bakım kolay ve zahmetsizdir. Bu durum sizi yoracaksa saçlarınızı kısa kestirin. Kısa saçlar için yapılması gerekenler daha basittir. Düzenli olarak yıkamanız ve şampuan seçimi önemlidir. Şampuan seçimi dökülmeyi önleyici ve güçlendirici özellikte olmalıdır. Bunun yanında şekillendiricileri abartmadan kullanmanızı tavsiye ederiz.

 

 

5.Kıvırcık Erkek Saç Bakımı

 

Kıvırcık saç bakımı için önerilerimizi dikkate aldığınızda daha iyi sonuçlar elde edebileceksiniz. Belirli bir görünüm ve şekil verilemesi çok güçtür. Bu tip saçlar için yapılması gereken saç bakım maskesi ve durulanmayan bakım kremi uygulanmalıdır. Bu iki ürünü kullandığınızda saçlarınız keçe gibi olmayacak hem de çok kolay şekil alacak. Bu iki ürünü düzeli kullanmanız şart. Birçok kozmetikçi de bu iki ürünü rahatlıkla bulabilirsiniz.

 

 

6.Saç Ekimi Yaptıran Erkeklerin Saç Bakımı

 

Saç ekimi yaptıranlar saçlarının bakımına özen göstermelidir. Özellikle saç kalitesi ve görünümü için şarttır. Kakao yağı formülünü aşağıda paylaştık bunu deneyebilirsiniz. Bunun yanında iyi bir şampuan şarttır. Özellikle de dökülmeyi önleyici bir ürün. Wella canlandırıcı şampuanı da öneriyoruz. Bu saçlarda kozmetik ürünlerde daha dikkatli kullanılmalıdır. Ekim yapılan saç kalitesinin arttırılması için biotin yani vitamin H kullanılmalıdır. Biotin eczanelerde satılmaktadır.

 

 

7.Kalın Telli Erkeklerin Saç Bakım İpuçları

 

Bu saç tipinin sorunu kontrol altına almak zordur. Bunun içinde dikkatli ve yerinde gerekenler yapılmalıdır. Yumuşaklık sağlayan şampuan ve saç bakım maskesi kullanılmalıdır. Bunun yanında şampuanın kaliteli olması çok çok önem arz etmektedir. Saçlarınızı yıkadığınız mümkün olduğu kadar klorlu olmasın. Çünkü klor bu saç tipini çok fazla etkiliyor.

Protein destekli yumurta maskesi yöntemini uygulayın. Bu formülü de aşağıda anlattık uygulayabilirsiniz. Saç telleri kalın olduğu için protein ihtiyacı da daha fazla olacaktır. Bu şekilde rutin bakımlar yapıldığında ortaya mükemmel sonuçlar çıkacaktır.

 

 

Erkek Saç Bakımı İçin Uygulanacak Doğal Yöntemler

 

a)Kakao Yağı Yöntemi

Saçlar için çok etkili bir yağdır. Sadece bakım yapmakla kalmaz saç tellerini güçlendirir ve dökülmeyi önler. Düzenli uygulandığında saçlara canlılık katar.

Gerekli malzemeler: 1 tatlı çay kaşı kadar organik kakao yağı, yarım çay bardağı kadar ayçiçeği yağı,1 tatlı kaşığı lanolini, 1 yemek kaşığı su

Uygulanışı: İlk olarak içinde su kaynayan bir kabı alıyoruz ve bunun içine girecek bir kap koyuyoruz. Yukarıda saydığımız malzemeleri ikinci kaba yani küçük olan ilave ediyoruz. Bu yağları ve suyu iyice karıştırın ve kıvamını almasını sağlayın. Bundan sonra da bu karışımı saçlarınıza ve diplerinize masaj yaparak uygulayın. Ortalama 25 dakika kadar bekledikten sonra saçlarınızı güzelce yıkayın. Haftada düzenli olarak 1 defa uygulayın.

b)Yumurta İle Yöntem

Yumurta en kaliteli proteindir. Saçın yapısında da büyük oranda protein vardır bu açıdan protein takviyesi yapmak çok başarılı olacaktır. İşte uygulama yöntemi;

Gerekli malzemeler: 2 tane yumurta, 1 çorba kaşığı zeytinyağı, 1 tatlı kaşığı kadar doğal zeytinyağı,1 tatlı kaşığı gliserin, 1 tatlı kaşığı elma sirkesi

Uygulanışı: Yukarıda saydığımız malzemeleri iyice karıştırın. Saçlarınızı bir defa yıkadıktan sonra bu karışımı saç tellerinize güzelce uygulayın. Ortalama 25 dakika saçlarınızda kaldıktan sonra saçlarınızı güzelce durulayın. Haftada bir defa yaptığınızda saçlarınızın daha hacimli ve hoş bir görünüm aldığını göreceksiniz.

c)Hint Yağı Yöntemi

Doğadan gelen müthiş bir şifa kaynağıdır. Uzun yılların kullananlar saçları için gördükleri faydaları anlatmakla bitiremiyor. Kepekten saç dökülmesine kadar birçok saç sorunu önlüyor ve canlılık,parlaklık katıyor.

Gerekli malzemeler: 1/2 fincan Hint yağı,havlu,tarak

Uygulanışı: Hint yağını alıp biraz ısıtın ve ılık noktaya getirin. Bunu yavaş yavaş saç derinize ve saç tellerinize sürün. Havluyu da ısıtıp başınıza güzelce sarın. Yağ emildikten sonra saçlarınızı iyice durulayın ve kurutun. Haftada bir defa uygulamanız yeterli olacaktır.

 

 

Erkek Saç Bakımı İçin Kullanılabilecek Kozmetik Ürünler

 

  • Wella Erkekler İçin Saçları Canlandırıcı Şampuan

Fiyatı: 64 TL

Saçların nem kapasitesini artırıyor. Saç derisini kirli,zararlı etkenlerden arındırıyor. Çok iyi derece ferahlama sağlıyor. Saç tellerini canlandırıyor. Normal rutin bakım yapmış olan bir ürün.

 

  • Kuaf Onarıcı Saç Bakım Maskesi

 

Fiyatı: 15.95 TL

Saçlarınıza gerekli olan bakımı yapar ve ipeksi bir görünüm oluşturur. Özellikle de yıpranmış saçlar için gereklidir. Bu ürünü alarak saçlarınızı şımartabilirsiniz. Farklı marka tercihleri de yapabilirsiniz karar sizin.

 

  • Pantene Argan Yağlı Saç Bakım Serumu

 

Fiyatı: 27.90 TL

İçerisinde argan yağı olması zayıflamış, kötülenmiş saçları onarıyor ve sağlıklı görünümüne kazandırıyor.Saç dökülmeleri içinde oldukça etkili. Düzenli kullanım sonucunda çok faydalar göreceğiniz bir ürün.

 

  • Elseve Saç Bakım Yağı

Fiyatı: 23.51 TL

Mucize olarak nitelendirilen yağ karışımıdır. Saç tellerini kalınlaştırır ve pürüzlülüğünü giderir. Ayrıca saçları ağırlaştırmaz ve kırıkları ortadan kaldırır. Saçlarınız değerli ise kullanılacak harika bir ürün. Kullananların da birçoğu çok memnun.

İlginizi Çekebilir: Erkek Saç Modelleri İçin Tıklayın.

 

Videomuzu da İzleyebilirsiniz

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?