Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir?

Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir?

İçindekiler

Bugün sizlere sağlık açısından çok önemli faydaları olan bir üründen bahsedeceğim. Sağlığınıza dikkat ediyor ve organik kullanımları seviyorsanız yazımız sizin çok dikkatinizi çekecektir. Bugün vereceğim bilgiler  Hindistan cevizi yağı hakkında olacaktır. Sürekli televizyonlardan, gazetelerden veya birinden bazı yağların faydalarını duyarız ama detaylarını hiç bilmeyiz. Aklımıza hep gelir acaba kullanmalı mıyım diye ama yeterli bilgi sahibi olunmadığı için es geçilir.

Bu harika yağın cilt bakımı, saç bakımı, kilo verme, maya enfeksiyonlarının tedavisi, bağışıklık sisteminin güçlendirilmesi ve sindirim sisteminin tedavisinde çok önemli faydaları olduğu bilim adamları tarafından kanıtlanmıştır. Hindistan cevizi yağı sadece tropikal ülkelerde değil Asya’dan Amerika’ya oradan Avrupa’ya dünyanın dört bir tarafında kullanılmaktadır. Gittikçe daha fazla keşfedilen bu yağ hakkında tüm bilgileri sizler için derledik. İşte bu bitkisel ürünün detayları…

 

Hindistan cevizi yağı
Hindistan cevizi yağı ve saymakla bitmeyecek faydaları

 

Hindistan Cevizi Yağı (coconut oil) Nasıl Bir Yağdır?

Hindistan cevizi tropikal bölgelerde yetişen bir bitkidir. Normal olarak tüketileceği gibi zeytinden yağ almak gibi soğuk sıkım yöntemi ile Hindistan cevizinden elde edilen yağın adıdır. Genellikle Hindistan cevizini çikolataların içerisinde ya da pastaların üzerinde beyaz renk ve ince şeklinde görürüz. Hindistan cevizini yağ olarak kullanımını son derece az kişi yapmıştır. Ayrıca bu yağ son yıllarda keşfedilmiş faydaları yeni yeni bilinmeye başlamıştır. İçerisinde doymuş yağ asitlerinin olduğu bir besin türüdür. Doymuş yağları da doğru bir şekilde kullandığınız müthiş etkiler göreceksiniz.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağının İçeriğinde Neler Var?

ABD tarım örgütünün verdiği rakamlara göre 1 çorba kaşığı (15 gram) Hindistan cevizi yağının içeriği:

-120 kaloridir.

-Protein içermez (0 gram)

-Kolestrol içermez (0 miligram)

-12 gram doymuş, 2 gram doymamış, 1 gramda karışık yağ içerir.

-Hiçbir vitamin ve mineral içermez.

Bu yağ türü hayvanlardaki doymuş yağlardan çok farklıdır bundan dolayı da vücutta depolanma özelliği yoktur. Ayrıca normal yağlara göre yakımı çok daha kolaydır.

 

 

Hindistan Cevizi Yağı (coconut oil) Nelere İyi Gelir?

 

Bağışıklık Sistemini Güçlendirir : İçeriğindeki laurik asit ve kaprik asit bağışıklığa güçlendirir. Bu iki asit antifungal, antibakteriyel, antiviral görevi görür.

Cildi Nemlendirir ve Besler : Yapay nemlendiricilerden çok daha etkili özelliklere sahiptir. İçeriğindeki antioksidan özelliklerden dolayı cildi nemlendirir ve besler. Ayrıca kırışıklıklarda ve cilt tahrişlerinden de çok başarılı sonuçlar alabilirsiniz.

Sindirime Yardımcı Olur :  İçeriğindeki yararlı yağ konsantrasyonu  sindirime yardımcı olur. Antimikrobiyal özellikli Candida bağırsak enfeksiyonlarına karşı etkili olur.

Zihinsel Performansı Artırır : Yapılan çalışmalar sonucunda zihinsel performansa katkıda bulunduğu kanıtlanmıştır, özellikle okul çağındaki çocuklara bu yağ çok faydalı olacaktır. Dersi anlama noktasında beyni iyi çalıştırmaktadır.

Astım Belirtilerini Azaltır : Tavşanlar üzerinde Hindistan cevizi yağı ile yapılan bir araştırmada astım belirtilerinin geçtiği gözlenmiştir. Bu deneyde tavşanlara Hindistan cevizi yağı koklatılmıştır.

Karaciğer Kaynaklı Hastalıkları Önler: Kemirgen canlı grubunda yapılan deneyde karaciğer hastalığının bir çeşidi olan hepatosteatozu iyileştirdi. Bu demek oluyor gerçek anlamda karaciğer rahatsızlıklarını önlüyor.

Göbek Yağlarını Eritmeye Yardımcı Olur : Bu yağ iştahınızı azaltıp yağ yakma oranınızı arttıracağı için kilo vermenize yardımcı olur ve göbekte ki yağları eritir. Diyet yapmadan 40 kadın üzerinde yapılan araştırmada günde 2 çorba kaşığı Hindistan cevizi yağı kullanılarak önemli ölçüde karın yağlarından kurtuldular. Bu diyet ve sporla desteklendiğinde harika sonuçlar çıkacaktır.

Alzheimer Hastalarında Beyin Fonksiyonlarını Artırıyor : Yaşlı kişiler çok sık görülen bu hastalığın henüz net bir tedavisi yok. 2007 yılında yapılan bir çalışmada orta zincirli trigliseridlerin alımı daha hafif düzeydeki alzheimer hastalarında beyin işlevinde ani düzelme sağladı. Sonuç olarak Hindistan cevizi içindeki yağ asitleri beyin hücrelerindeki kan seviyelerini artırıp alzheimerın iyileşmesine katkı sağladığı görüldü.

Zararlı Mikroorganizmaları Öldürür : Hindistan cevizi yağındaki yağ asitlerinin yarısı on iki karbonlu laurik asittir. Laurik asit sindirildiğinde ise monolaurin isimli madde oluşur. Bu iki yapı bakteri, virüs ve mantarları öldürerek hastalıkları önlerler.

Daha Fazla Yağ Yakımını Sağlar :  Obezite denilen problem dünyayı tehdit etmeye başladı. Eğer beslenme düzeninizde bu yağı kullanırsınız vücudunuzda bulunan yağlardan daha fazla yakacaksınız.  Günlük %5 oranında daha fazla kalori yaktığı araştırmalar sonucunda kanıtlanmıştır.

Açlığınızı Yatıştırır (tok tutar) : Bu besinin bir önemli ve ilginç özelliği ise tokluk hissi vermesidir. Yani bir nevi iştahınızı kesiyor.  6 sağlıklı erkeğe düzenli Hindistan cevizi yağı kullandırıldı ve günlük olarak normal sağlıklı insana göre çok daha az kalori aldığı gözlendi. Bu da demek oluyor ki tok tutuyor ve bu şekilde daha çabuk kilo vermenizi sağlıyor.

Hasarlı Saç Derisini ve Saç Tellerini Tedavi Eder: Saçlara gelen güneş ışınlarını ¼ oranında bloke ederek daha az hasar görmesini sağlayarak tedavi eder.  Ayrıca saçlarınızın daha sağlıklı görünmesi sağlayarak parlaklık kazandırır.

Ağız Kokusunu Önler : Ağızdaki zararlı bakterileri öldürerek ağız ve diş sağlığını sağlar. Gargara kullanımını tavsiye ederiz.  Gargara şeklinde kullanıldığında ağız kokusu ciddi anlamda sonlanıyor.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Çeşitleri Nelerdir?

Bu sağlıklı yağında kendi içinde çeşitleri mevcuttur. Bunun detaylarını aşağıda açıkladık.

Arıtılmamış Organik Hindistan Cevizi Yağı :

En iyi çeşidi budur. Yukarıdaki saydığımız faydaların hepsi bu tür yağda vardır. En kaliteli olan arıtılmamış olanı diyebiliriz. Onun için çok fazla fayda görmek istiyorsanız arıtılmamış olanı almalısınız.

Soğuk Sıkım ile Alınan Hindistan Cevizi Yağı:

Zeytinyağı için soğuk presleme ile çok güzel bir sıkım seçeneğidir ama bu durum Hindistan cevizi yağını alırken doğru değildir. Bu şekilde içeriğinde faydalı antioksidanlar yok olmaktadır.

Rafine Hindistan Cevizi Yağı:

Kokusu ve tadı yoktur.  Katı haldedir ve ısıtılır, sağlık açısından çok faydalıdır.

Parçalanmış Hindistan Cevizi Yağı :

Parçalanmış yağ 76 derce sıcaklığın altındaki katılaşmayan sıvı bir yağdır. Arıtılmamış Hindistan cevizi yağının tüm yararlı özelliklerini içermez. Fakat zihinsel fonksiyonlar için kullanıldığında daha etkili bir formdur.

 

 

 

Hindistan Cevizi Yağı Kullanımı ve Tarifleri

 

1.Makyajı Temizlemek İçin Kullanın

 

 

Makyaj temizleyiciler kimyasal ürünlerdir bunun yerine doğal öneriler tavsiye son derece sağlıklı olacaktır.

Kullanımı: Elinize pamuk alıp birkaç damla Hindistan cevizi yağı damlatıp makyajınızı temizleyin. Suya dayanıklı maskaranızı ya da kırmızı ruju bile çok kolay bir şekilde çıkarıyor.

 

2.Kuru Saçlar İçin Kullanın

 

 

Saçlarınız çok kuru ise bir türlü nemlenip istediğiniz parlaklığı yakalayamıyorsa bu formülü deneyin deriz. Güzel maske önerisi ile kuru saçlarınız artık sağlık bulacaktır.

Kullanımı : Hindistan cevizi yağını bir kaba koyup fırında 25-30 saniye kadar bekleterek eritin. daha sonra saçlarınıza kökten uca doğru iyice uygulayın.  Saçlarınıza sürülmedik yer bırakmayın. Yağın saç tellerine iyice işlemesi için saçlarınızı topuz yapıp bone ile kapatarak 40 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ılık su ile güzelce durulayın.

İlginizi Çekebilir : En İyi Hızlı Saç Uzatma Yöntemleri Nelerdir?

 

3.Bebeklerde Diş Çıkarken Kullanın

 

 

Bebekler diş çıkartırken çok huysuz olurlar ve güncelerce annelerini babalarınız uykusuz bırakırlar. Bu durumu daha rahat atlamak için yağ kullanın deriz gerçekten çok faydası oluyor.

Kullanımı: Elinize birkaç damla bu yağı damlatıp bebeğinizin diş etlerine sürün bu şekilde daha rahat bir şekilde bu süreci atlatacaksınız.

 

4.Göz Çevresi Kırışıklıkları İçin Kullanın

 

 

Bu yağ türü serbest radikallere karşı çok zengin antioksidan içerir. Bundan dolayı da ciltte oluşan kırışıklarla çok etkili bir şekilde savaşır.

Kullanımı: Her gece yatmadan önce pamuğa birkaç damla yağı damlatıp göz çevremize sürelim, 2 ay sonra güzel sonuçlar almaya başlayacaksınız.

 

5.Böcek Isırmalarına Karşı Bire Bir

 

 

Vücudunuz bir böcek tarafından ısırıldı ve çok kaşınıyorsa bu yağı aşağıda önerdiğimiz şekilde kullanın. Ayrıca bu ısırıklarla oluşan kızarıkları da hemen geçirecektir.

Kullanımı: Günde iki defa böcek ısırılan yere bu yağ ile uygulama yapınız. Birkaç damla pamuğa Hindistan cevizi yağı döküp uygulamanız yeterli olacaktır.

 

6.Kıyafetlere Yapışan Sakızı Çıkartır

 

 

Bu durumla herkes karşılaşmıştır , eğer kıyafetinize sakız yapıştı ve fark ettiyseniz bunu çıkarmanın kolay bir yolu vardır.

Kullanımı : Bir beze birkaç damla bu yağı damlatıp sakız yapışan bölgeye iyice ovalayın çok kolay bir şekilde gevşeyip çıkacaktır.

 

7.Deodorant Olarak Kullanın

 

 

Hindistan cevizi yağı içindeki laurik asit bakterilerin ölmesine neden olur. Böylelikle de kötü kokuları hızlı bir şekilde önler.

Kullanımı : Koltuk altı bölgenize parmağınızın ucu ile alıp sürün bir süre sonra etkisini gösterip deodorant gibi çok güzel kokacaktır.

 

8.Kepeğe Karşı Kullanın

 

 

Saç derisinde oluşan bu beyaz yapılar çoğu zaman moralimizi bozabilirler.  Bunun içinde çözümü Hindistan cevizi yağı olacaktır.

Kullanımı : Saç derisine masaj yaparak az az bu yağı uygulayın daha sonra 45 dakika bekletip yıkayın. Hafta 2-3 kere bunu tekrarlayın birkaç ay sonra kepeklerden eser kalmayacaktır.

 

9.Boğaz Gıcıklanmalarında Kullanın

 

 

Boğazınızda sürekli tahriş oluyor ve rahatsız oluyorsanız rahatlatmak için kullanın.

Kullanımı : Bir çorba kaşığı Hindistan cevizi yağını yutarak boğazınız yatışacaktır. Bunu ara ara tekrar edin.

 

10.Soğuktan Çatlamış Dudaklar İçin Kullanın

 

 

Kış günleri vücudumuzun dışarıda kalan noktaları soğuktan etkilenerek çatlar. Bunların başında ise dudaklar gelir. Bunu tedavi etmek içinde bu besinde yararlanabilirsiniz.

Kullanımı: Sabah ve akşam olmak üzere günde 2 defa birkaç damla yağı dudaklarınıza uygulayın hızlı bir şekilde sonuç verecektir.

İlginizi Çekebilir: Güzellik Kategorimizdeki Diğer Fikirler İçin Tıklayın.

 

Hindistan Cevizi Nerede Satılır ve Fiyatı Ne Kadardır?

Bu ürünü bazı marketlerde, internette ya da aktarlarda (bitkisel ürün satanlar) bulabilirsiniz. Marka marka değişmektedir bundan dolayı da kaliteli ve doğal olmasına dikkat edin.  Katkılı ürünler çok fazladır bundan dolayı da yukarıdaki faydaları göremeyebilirsiniz, güvendiğiniz ürünleri satın alın deriz. Hindistan cevizi yağı fiyatı 300 gramı ortalama 50 ile 155 tl arasında değişmektedir. 150 gramlık kavanozları ise 25 ile 70 TL arasında satılmaktadır.

 

 

 

Hindistan Cevizi Kullananlar

-İsimsiz bir Üye Yorumu: Saçlarımda kullandım ben hayatımda bu kadar hızlı ve güzel etki eden bir şey görmedim. Saçlarımı yumuşattı, rahatlattı daha parlak hale getirdi kesinlikle tavsiye ederim.

– İsimsiz bir Üye Yorumu: Saçlarım için nemlendirici olarak aldım ve kullandım istediğim etkiyi gördüm güzel gerçekten düzenli olarak da kullanıyorum.

– İsimsiz bir Üye Yorumu: Kabaran saçlarım için tesadüf bir yerde görerek denedim aslında ilk önce faydasına inanmadım denedikten sonra haksızlık ettiğimi düşündüm saçlarımı yatıştırdı artık çok güzel şekil alıyor.

– İsimsiz bir Üye Yorumu: Saçlarıma uygulamak için aldım saçlarımı çok hızlı uzatıyor müthiş gerçekten.

– İsimsiz bir Üye Yorumu: Kıyafetime bulaşan sakızı bezle ve bu yağ ile ovarak çok hızlı bir şekilde çıkardım harika her işe yarıyor.

-İsimsiz bir Üye Yorumu: Kırışıklıklardan muzdariptim özellikle de göz çevresi için kullandım çok başarılı sonuçlar elde ettim sizlere de tavsiye ederim.

İlginizi Çekebilir : Pirinç Suyu Saç ve Cilt İçin Nasıl Kullanılır?

 

 

Hindistan Cevizi Yağı  Kullanımı Öncesi ve Sonrası Fotoğrafları

 

                                                       Videomuzu da Kesinlikle İzleyin!

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?