Parol Adeti Keser Mi, Kaç Gün Geciktirir?

Parol Adeti Keser Mi, Kaç Gün Geciktirir?

İçindekiler

Birçok kadın adet düzeninin bozulmamasını ve bu sonucunda ortaya çıkacak durum ile karşılaşmamayı ister. Günümüzde ağrı kesiciler en sık kullanılan ilaçlardır işte böyle olunca da akla ağrı kesiciler adet keser mi durumu gelmektedir. Bu kapsamda parol adet keser mi, parol adet geciktirir mi, parol adet kanamasını artırır mı, parol adeti kaç gün geciktirir gibi sorular akla gelmektedir. İşte bizde bugün bu soruların hepsine cevap vereceğiz.

 

Parol Adeti Keser Mi?

 

Kadınların her ay düzenli adet (regl) kanamaları olmaktadır. Adet durumlarında zaman zaman ciddi ağrılar oluşur ve bu ağrıları geçirmek için ağrı kesici kullanırlar. Parol da adet (regl) ağrılarını hızlı şekilde geçirmektedir. Parol duruma göre adeti de kesebilir ama herkeste aynı etkiyi oluşturmaz. Hafif bir ağrı kesici olduğu için adeti kişiye göre kesebilmektedir. Parolun etken maddesi parasetamoldür bu etken madde de bu etkiyi oluşturabilmektedir.

Ağrı kesicilerden sadece parol değil minoset, majezik, arveles, dolorex de adeti kesebilmektedir. Güçlü ağrı kesicilerde bu durum daha fazla görülebilmektedir. Bundan dolayı da özel günlerinizde bu durumu göz önünde bulundurmalısınız ve dikkatli şekilde kullanmalısınız. Bunun yanında adet döngünüz değişirse de doktora muayene olmalısınız.

İlginizi Çekebilir: Zaldiar Tablet Nedir, Niçin Kullanılır?

 

Parol Adet Geciktirir Mi?

 

Adet( regl) döneminde ağrılar, sancılar beraber düzenli şekilde sağlıklı bireylerde devam etmektedir. Adet döngüsünün düzenli şekilde devam etmesi de son derece önemlidir. Adet durumunu geciktiren birçok etmen olabilir onlardan biri de tabiki ilaçlardır. İlaçlardan bazıları da adet gecikmesine neden olabilmektedir. Parol adeti kesebilir duruma göre de geciktirme durumu oluşturabilir ama bu durum çok az gerçekleşmektedir. Parol hafif bir ağrı kesici olduğu için adet geciktirme etkisini çok az kişide ortaya çıkarır.

Adet (regl) dönemin mümkün olduğu kadar parol ve diğer ağrı kesiciler kullanılmamalıdır. Çok gerekli olması durumunda doktor önerisine göre önerdiği dozlarda ağrı kesicileri kullanmak çok daha faydalı olacaktır. Bu özel dönemde bitkisel doğal ağrı kesicileri kullanmak adet döngüsü açısından çok daha faydalı olacaktır. Çok güçlü ağrı kesicilerin kullanılması ise direk olarak adet geciktirme oluşturabilmektedir bundan dolayı çok zorunlu olmadıkça kullanılmamalıdır.

 

Hangi Ağrı Kesiciler Adeti Keser?

 

Burada şu ağrı kesici adeti kesmez bu keser demek doğru olmaz. Bütün ağrı kesiciler adeti kesebilir yalnız hafif ağrı kesiciler ağrı kesicilere göre adeti kesme durumu çok daha azdır. Bundan dolayı da adet durumunun kesilmesini istemiyorsak daha az riskli olan parol, minoset ve vermidon kullanılmalıdır. Bu üç ağrı kesicilerde kesinlikle adeti (regli) kesmez demek son derece yanlış olur ama çok daha az kişide adeti kestiği görülmüştür.

 

Adetliyken Parol İçmek Zararlı Mı?

 

Adet durumunda sancıyı gidermek için parol hap içilebilir. Parol içmek direk olarak zararlı demek yanlış olur yalnız adeti kesebilme ihtimali vardır ama bu son derece az bir ihtimaldir. Bundan dolayı adetliyken parol içmek zararlı değildir.

 

Ağrı Kesici Adeti Keser Mi?

 

Ağrı kesici adeti keser mi evet kesebilir. Ağrı kesicilerin adet (regl) kesme etkisi vardır. Güçlü ağrı kesicilerin adeti kesme etkisi çok daha yüksek iken hafif ağrı kesicilerin bu etkisi çok daha az olmaktadır. Adet döneminde çok gerekli olursa ağrı kesici kullanın aksi takdirde ağrı kesici kullanmayın.

 

Parol Adet Kanamasını Artırır Mı?

 

Parol tam tersine adet kanamasını belirli oranda azaltabilmektedir bu da daha az kanama anlamına gelmektedir. Yani adet kanamasını arttırmaz genel olarak bir miktar azaltarak kişiyi rahatlatır.

 

Parol Adet Ağrısına İyi Gelir Mi?

 

Adet döneminde özellikle genç kızlar daha fazla ağrı hissetmektedir. Bu dönemde ağrıları azaltmak ya da geçirmek için parol iyi gelmektedir. Bu dönemde şiddetli ağrı durumunda parol kullanabilirsiniz.

 

Parol Adeti Kaç Gün Geciktirir?

 

Bu konuda süre vermek ve şu kadar gün geciktirebilir demek son derece yanlıştır. Herkeste geciktirme etkisi oluşturmaz bu durum nadir olarak görülür ve geciktirme etkisi yaptığı kişilerde de bünyesine göre süreyi değiştirebilir. Gereksiz yere kullanılmadıysa ağrı kesici büyük olasılıkla gecikme etkisi de yapmayacaktır. Doğru ve yerinde kullanımlar son derece önemlidir. Ayrıca hafif ağrı kesicilerin kullanımına dikkat edin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?