Parol Niçin Kullanılır, Fiyatı Nedir?

Parol Niçin Kullanılır, Fiyatı Nedir?

İçindekiler

Ağrı kesici ve ateş düşürücüler grubunda bulunan Parol, bu gruptaki en kuvvetli ilaçlardan bir tanesidir. Kısa sürede ağrıyı kesme özelliği ile bilinir. İlaç güçlü etkiler gösterdiği için mutlaka kontrollü bir şekilde kullanılması gerekir.  İlaç reçete ile satılır ve kullanım sırasında herhangi bir yan etki görüldüğü takdirde anında kullanım kesilmelidir. Peki Parol nedir, hani durumlarda ve ne şekilde kullanılabilir. Bu ilaç, herkes tarafından bilinen ilaçlardan bir tanesidir. Çoğu evde bulunur. Ancak ilacın doğru bir şekilde kullanılmaması ilaçla ilgili sorunların yaşanmasına neden olabilir.

 

 

 

Parol Nasıl Bir Şeydir?

 

Ateş düşürücü ve ağrı kesici olarak tanımlanmaktadır. Yapısı ve içeriği ile ne kadar etkili olduğunu da gösterdi. Farklı miktarlarda olmak üzere çeşitleri de mevcuttur. Evinizde bu ürün ecza deponuzda bulunmalıdır. Birçok sızınız ı ve problemleri hızlı bir şekilde giderir.

 

 

 

Parol Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Parol ilaç içerisinde parasetamol bulunur. İlacın etken maddesi olan parasetamol ağrı kesici ve ateş düşürücü özelliği olan bir maddedir. Ağrının geçici bir süre durdurulmasını sağlar. Ağrı hissine yol açan prostoglandin salınımını azaltan Parol, etkisi devam ettiği sürece ağrı duyulmasını engeller. Etkisini yaklaşık olarak 15 dakika içerisinde göstermeye başlar ve bu etki 4 saat kadar devam eder. Aynı zamanda bu hap ateş düşürücü olarak da görev yapar. Bu ağrı kesici aşağıda yer alan durumlarda kullanılabilir;

 • Migren ve tüm diğer baş ağrıları
 • Diş ağrısı
 • Kas ağrıları
 • Romatizmal ağrılar
 • Grip ve yüksek ateş
 • Enfeksiyonlar
 • Travma sonucu oluşan ağrılar

Ağrı kesen bu formül eczanelerden reçetesiz olarak satın alınabilir. Doğrusu ise bütün ilaçların reçeteli olarak alınması ve reçetede yazan talimatlara göre kullanılmasıdır.

 

 

 

Etkin ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

İlacın ana etken maddesi parasetamoldür. Her bir tablet 500 mg parasetamol ihtiva eder. Bunun dışında ilaç içerisinde yardımcı maddeler de bulunur. Bu ürün için genel olarak etken maddeden söz edilir. İçeriği son derece güvenli ve etkili maddelerden oluşuyor.

 

 

 

Parol’un Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Yetişkinlerde 4-6 saatte bir tablet şeklinde kullanılabilir. Maksimum günlük doz ise Parol tablet için 6 ile sınırlıdır. Bu hesap 24 saat süre için yapılır. Çocuklarda kullanımı sırasında oldukça dikkatli davranmak gerekir. 12 yaşından küçük çocuklarda genellikle kullanılması tavsiye edilmez. Ancak kullanıma doktor karar verebilir. Gerekli görüldüğü takdirde yarım tablet kullanmak mümkündür. 6-12 yaş aralığında doktor kontrolünde kullanımı serbest olsa bile 6 yaşından küçük çocuklarda kullanılmaz. Çocuklar için günlük maksimum doz ise günlük 4 tablettir.

Tabletler ağız yolu ile alınır. Tabletlerin alımı sırasında su dışında başka bir sıvının kullanılması tavsiye edilmez. Diğer sıvılar ilaç ile birlikte ters etki yapabilir ya da ilacın etkisini düşürebilir. Bunun için her bir bu tablet alımında bol su ile bir tablet ilacın alınması yeterlidir. İki tabletin ayını anda kullanılması önerilmez. Bu hapın özellikle alkol ile birlikte kullanıldığında sakıncalı sonuçlara yol açabilir. Bu konuda ilacı alacakların hassas davranmaları önerilir.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Anemili veya kardiyak, pulmoner, renal ya da hepatik hastalıkları olanlarda mutlaka doktor kontrolü altında kullanılır. Analjezik ilaçlar ile birlikte kullanılacaksa doktora danışılması gerekir. Karaciğeri etkileyen ilaç kullanımı mevcutsa yine doktor kontrolünde kullanılması şarttır. Hastanın ağrı şikayeti 5 günün üzerinde, ateşi ise 39.5 dereceden fazla ise ve 3 gün boyunca tekrarlayan ateş durumu varsa kullanmadan önce doktora danışılmalıdır.

Hamilelik döneminde çok zorunlu olduğu hallerde kar zarar hesabı yapılarak kullanılabilir. Emziren annelerin dikkatli kullanması tavsiye edilir. Parasetamol alerjisi veya hassasiyeti olan kişilerin kullanması sakıncalıdır. Hangi ilaç olursa olsun öncelikle bir doktordan fikir almak önemlidir. Özel durumu olan kişiler ise ilaçların reçete edilmesi kısmında bu durumlarını doktorları ile paylaşmalıdırlar.

 

 

 

Parol’un Yan Etkileri Nelerdir?

 

Parasetamol yan etkileri nadir görülen bir madde olsa da, bazı bünyelerde alerjik reaksiyona yol açabilir. Yine de kaşıntı, deride döküntü, mide bulantısı gibi yan etkiler ortaya çıkabilir. Bu etkiler görüldüğü zaman ilaç kullanımının kesilip doktor ile iletişime geçilmesi şarttır.

Uzun süre kullanımlarında hemolitik anemi, trombositopenik purpura ve agranülositoz görülmüştür. Bu ilacı kullanırken vücutta aniden ortaya çıkan şiddetli döküntü, kaşıntı ve nefes alamama gibi sorunlar oluşursa bu ciddi bir durum oluşturur. Acil bir şekilde kişinin sağlık kurumlarına ulaştırılması ve tedavi altına alınması gerekir. Bu şekilde ortaya çıkan belirtiler kişinin ilaca karşı alerji geliştirdiğinin işaretidir.

İlginizi Çekebilir: Dideral Ne İçin Kullanılır,Yan Etkileri Nelerdir?

 

 

Parol Fiyatı 2023

 

Parol 500 mg 20 tablet fiyatı 18,38 TL’dir. İlaç SGK ödeme kapsamında olan ilaçlardandır. Sadece eczanelerde satılmaktadır. Bunun harici alacağınız yerler için sıkıntı olabilir. Hafif ve orta şiddetteki ağrılar için ekonomik bir üründür.

 

 

 

Bu İlacın Muadilleri(Eş değerleri) Nelerdir?

 

Bu tabletin yerine geçebilecek eş değer(muadil) ilaçlar ise şunlardır;

 • MİNOSET TABLET 500 MG
 • PANADOL TABLET 500 MG
 • PARACET JUNİOR LAK TABLET 160 MG
 • PARANOX TABLET 500 MG
 • PARASEDOL TABLET 500 MG
 • PHARMADOL TABLET 500 MG
 • PİROFEN TABLET 500 MG
 • SETAMOL TABLET 500 MG
 • TAMOL TABLET 500 MG
 • TERMACET TABLET 500 MG
 • TYLOL TABLET 500 MG
 • VOLPAN TABLET 500 MG

 

 

 

Parol  Saklama Koşulları

 

Bu ürün kutusunda ve çocukların ulaşamayacağı, güneş görmeyen bir alanda saklanabilir. İlacın prospektüsünün saklanması tavsiye edilir. Son kullanma tarihi geçen ilaçları kullanmak sakıncalıdır. İlaçların sağlık kuruluşlarına, eczanelere verilmesi ya da doğru bir şekilde imha edilmeleri gerekir. Çocuklar tarafından bu ilacın alındığının farkına varılması halinde sağlık kurumlarına ya da Sağlık Bakanlığı hatlarına başvurunuz. Kutu içerisinde açılmış olan tabletler varsa bunları kullanmayınız.

 

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Bu tablet diş ağrısı için kullanabilir miyim?

Cevap 1: Diş ağrıları için bu ilacı kullanabilirsiniz.

 

Soru 2: Bebeğimin ateşi yükseldi, bu ateş düşürücüyü kullanabilir miyim?

Cevap 2: Bebeklerde kullanıma uygun değildir, doktorunuza danışmadan kesinlikle kullanmayın.

 

Soru 3: Karaciğer rahatsızlığı olanlarda bu hapı kullanılabilir mi?

Cevap 3: Doktor kontrolü olmadan kullanılması sakıncalı olabilir.

 

Soru 4: Parol ağrı kesici olarak ne kadar sürede etki eder?

Cevap 4: Ortalama 15-20 dakika arasında etkisini gösterir.

 

Soru 5:  Yerine başka bir ilaç kullanabilir miyim?

Cevap 5: Muadil ilaçlardan birisini kullanabilirsiniz. Eczacınıza veya doktorunuza danışınız.

 

Soru 6: Cildimde kaşıntı ve kabarıklar oluşmaya başladı. Bu tabletin etkisinden olabilir mi?

Cevap 6: Olabilir. İlacın kullanımını kesip en yakın sağlık kuruluşuna başvurmanızı tavsiye ederiz.

 

Soru 7: İlacı ne kadar süre kullanabilirim?

Cevap 7: Bu konuyu doktorunuz ile konuşun ve herhangi bir etki oluştuğu takdirde kullanımı kesin.

 

Benexol B12 Nasıl Bir Şeydir, Faydası Nedir, Yan Etkisi Var Mıdır?

 

Parol Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

 • Şiddetli baş ağrılarım için doktor verdi. Kısa sürede etkisini gösteriyor.
 • Bu ürün bende alerjiye neden oldu. Nefes alamama sorunu yaşadım. Bir daha kullanmam.
 • Hiçbir işe yaramıyor. Ne ağrılarımı kesti ne de ateşimi düşürdü. Hastalığım aynen devam ediyor.
 • Diş ağrımı geçiren başka bir ilaç yok, kesinlikle çok kuvvetli. Ancak aynı anda iki tane almamak lazım, dokunuyor.
 • Kutu kutu kullansam da bir etkisini görmüyorum. Daha kaliteli ağrı kesiciler var, onları deneyin.
 • Hamileyken doktoruma sormuştum, kesinlikle önermedi. Başka bir ağrı kesici önerdi. Parol hamilelikte kullanılmıyormuş.
 • Migren ağrılarında kesinlikle işe yaramıyor. Daha kuvvetli bir ağrı kesici kullanmanızı tavsiye ederim.
 • Ateş düşürme özelliği yok. Günlerce hasta yattım, ateşim bir derece bile düşmedi. Ancak eklem ağrılarımı hafifletti. Ateş düşürücü olarak değil, ağrı kesici olarak daha çok işe yarıyor.
 • Hafi ve orta şiddete ağrılarım olduğunda tercih ediyorum son derece güzel etki ediyor. Yalnız ağrı çok güçlü ise yetersiz kalıyor.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?