Benexol B12 Nasıl Bir Şeydir, Faydası Nedir?

Benexol B12 Nasıl Bir Şeydir, Faydası Nedir?

İçindekiler

Zaman zaman herkes yorgunluktan, halsizlikten, unutkanlıktan şikayet eder. Bu şikayetlerin ortaya çıkmasındaki en önemli unsur vitamin eksikliğidir. Özellikle B vitaminin eksik olması unutkanlık sorununu tetikler. Vücut bütün öğelerinin eksiksiz olduğu durumlarda sağlıklı çalışan bir mekanizmadır. Benexol B12, B vitaminleri karışımından oluşan bir ilaçtır. İçeriğinde B1, B6 ve B12 vitaminleri bulunur. B vitamini eksikliği hafıza sorunundan halsizliğe kadar geniş çapta etkiler gösterir. Bu semptomların ortaya çıkması durumunda ise vitamin takviyesi almak şarttır. Benexol B12, 30 ve 50 tabletlik kutular halinde satışa sunulur.

Üreticisi ise Bayer’dir. Kutu içerisinde satılan bu ilaç tek tek B vitamini alma zorunluluğunu ortadan kaldırır. Peki Benexol B 12 nedir?

 

 

 

Benexol B12 Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Bu ilacın en önemli özelliği vücutta oluşan ağrıları dindirmesi ve kişinin kendisini daha enerjik hissetmesini sağlamasıdır.  Tek bir B vitamini çeşidi almak yerine bu ilaç ile B vitaminleri grup halinde alınabilir. Özellikle unutkanlık sorunu olanlar için tavsiye edilir. İlaç eczanelerden temin edilebilir. Bayer firması tarafından üretilmektedir. Ayrıca uzun yıllardır da güvenle kullanılmaktadır.

 

 

 

Etken ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

Her bir tablet içerisinde 250 mg B1 vitamini (Tiamin hidroklorür. IH2O), 250 mg B6 vitamini (Piridoksin hidroklorür), 1 mg B12 vitamini bulunur. Ana maddelerin dışında ilaçta yer alan yardımcı maddeler magnezyum stearat, metakrilik asit kopolimer 250.000, kolloidal silikon dioksitpovidon, sodyum karboksimetilselüloz, prejelatinize patates nişastası, polietilen glikol 6000, triasetin, talk, Mannitol (E 421) olarak prospektüste yazılmıştır.

 

 

 

Benexol B12 Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Benexol B12 aşağıdaki durumlarda fayda sağlar;

 • B vitamini eksikliği olanlarda,
 • Alkole bağlı zehirlenmelerde,
 • Yorgunluğa bağlı olarak vücutta oluşan ağrılarda,
 • Aşırı sinirli olma durumunda destek tedavi olarak,
 • Kas, eklem ve romatizmal ağrılarda,
 • Zona hastalığının tedavisini desteklemede,
 • Titreme, unutkanlık, halsizlik sorunlarında,
 • Sinir iltihaplarında.

 

 

 

Benexol B12’nin Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu vitamin günde 1 tablet olarak alınır. Hekim tarafından başka bir kullanım önerilmediği takdirde alınması gereken maksimum doz bu şekildedir. İlacın ne kadar süre ile kullanılacağına hekim tarafından karar verilir. Unutulan dozların iki tablet şeklinde alınmasına gerek yoktur. Aşırı doz alındığında herhangi bir yan etki oluşursa sağlık kuruluşlarına müracaat ediniz.

Çocuklarda kullanımı

12 yaşından küçük çocuklarda Benexol B12 kullanılmaz.

Hamile ve Emziren Kadınlarda Kullanımı

Kullanım tavsiye edilmez ancak doktor tarafından tavsiye edildiğinde kullanılabilir. Kullanım için öncelikle kar zarar hesabı gözetilir. Çok gerekli durumlarda doktor ilacın kullanılmasından yana görüş bildirebilir.

Araç ve makine ile kullanımı

Araç ve makine kullanımı ile ilgili bir kısıtlama yoktur. Ancak dikkat dağınıklığı gibi bir sorun oluşursa doktora danışmakta fayda vardır.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği

Böbrek ve karaciğer yetmezliği olan kişilerde kullanılmaz. Doktora mutlaka durumunuzu bildiriniz. Bazı ilaçlar ile etkileşime girmesi muhtemeldir.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bu ürünün kullanımı sırasında dikkat edilmesi gereken bazı noktalar vardır;

 1. İlacın içeriğinde bulunan etken ya da yardımcı maddelere karşı hassasiyeti olanların bu ilacı kullanmaları sakıncalıdır.
 2. İçerisinde laktoz barındırdığı için laktoz hassasiyeti olanlarda kullanımı sırasında hekime danışılması gerekir.
 3. Bazı ilaçlarla birlikte alındığında etkisi azalabilir. Özellikle doğum kontrol hapları ve antibiyotikler Benexol B12’nin daha az etki göstermesine neden olur.
 4. 3 haftadan uzun kullanımlarda doktora danışılması gerekir.
 5. Parkinson hastaları, tüberküloz hastaları ve yüksek miktarda alkol kullanımı alanlarda özel durumlar söz konusudur. Lütfen doktorunuzu bilgilendirin.
 6. Küçük çocuklar ve özellikle bebeklerde kullanılmaması gerekir.

 

 

 

Benexol B12 Yan Etkileri Nelerdir?

 

Benexol B12 faydaları çok olan buna rağmen yan etkileri nadir görülen bir ilaçtır. Ancak bazı yan etkilerin de oluştuğu saptanmıştır. Aşağıda yazan yan etkilerden birisinin farkına varırsanız doktorunuza danışınız.

 • İshal, karın ağrısı, idrarda anormal bir koku oluşması
 • Tam tersi kabızlık ve hazım sorunlarının yaşanması
 • Ciltte kızarıklık, döküntü ve şişme olması
 • Kurdeşen gibi cilt sorunlarının ortaya çıkması
 • Nefes alıp vermede zorluk
 • Parastesi
 • Baş ağrısı ve baş dönmesi
 • Tersi bir şekilde halsizlik sorunu
 • Kanda bulunan folat düzeyinde azalma

Yan etkiler ilacı kullanmaya başladıktan hemen sonra görülebileceği gibi uzun süreli kullanımlarda da ortaya çıkabilir. Bu nedenle bu ilacın kullanıldığı süre boyunca kişinin kendisini gözlemlemesi önemlidir.

İlginizi Çekebilir: Magnis Krem ve Mucize Etkileri

 

 

Benexol B12 Fiyat 2023?

 

Bu ilacı eczanelerden reçete ile satın alınabilir. İlacın 30 filmli kutusunun benexol fiyat 79.99 TL’dir. Ancak ilaç fiyatları döviz kurlarında yaşanan değişikliklere göre değiştiği için artış söz konusu olabilir. Reçetesi olmayanlar da bu ilacı satın alabilirler. Tabi ki vitamin bile olsa bütün ilaçların kullanımı sırasında doktor karar olması önemlidir.

 

 

 

Bu İlacın Muadilleri(Eş değerleri) Nelerdir?

 

Bu içeriğin yerine ilacın muadilleri de kullanılabilir. Muadil ilaçlar aynı etken maddeleri barındırırlar. Bu konuda doktorunuzdan ya da eczacınızdan fikir alabilirsiniz.

-Bemiks 5 ampul

-Benol 20 tablet

-Benol 50 tablet

-Apikobal tablet

-Acescap yumuşak kapsül

-Becovital tablet

-Bedonixal 30 tablet

-Bedonixal 50 tablet

-Benoral 250 mg

-Vıteksır şurup

-Nerox-B12

 

 

 

Benexol Saklama Koşulları

 

Bu tabletin üzerinde son kullanma tarihi yer alır. Son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanması sakıncalıdır. İlaç kuru ve güneş almayan bir yerde muhafaza edilmelidir. Oda sıcaklığının 25 dereceden daha düşük olması gerekir. Yırtılan, yıpranan ambalajlar içerisinde olan ilaçların kullanılması sakıncalıdır. İlaç çocukların ulaşamayacağı bir yerde saklanmalıdır.

 

Advantan Krem Ne İçin Kullanılır,Fiyatı Ne Kadardır,Kullananların Yorumları

 

En Fazla Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Benexol  B12 kilo aldırır mı?

Cevap 1: Kilo alımı bünyeden bünyeye değişiklik gösterebilir. Genel olarak bu tableti kullananlar kilo verdiklerini söyler.

Soru 2: Tablet aç karna mı tok karna mı alınır?

Cevap 2:  Aç veya tok olunması fark etmez.

Soru 3: Bu hap ne kadar süre kullanılır?

Cevap 3: 3 haftaya kadar kullanılabilir. Daha uzun kullanımlara doktor karar verecektir.

Soru 4: Cilt ve saç üzerinde faydaları var mıdır?

Cevap 4: Evet, B vitaminin cilt ve saç üzerinde faydaları olduğu bilinir. Ağız yoluyla alınan bu ürün, saçların daha parlak olmasını sağlar, cildin ise kendisini yenilemesine yardımcı olur.

Soru 5: Deriye uygulanır mı, bu şekilde kullanımı var mıdır?

Cevap 5: Deriye uygulanmaz böyle bir kullanım şekli yoktur kesinlikle.

 

 

 

 

Benexol B12 Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

Benexol B12 kullananlar ilaç ile ilgili şu düşüncelerini paylaşmışlardır.

 • Bu hapı kullanmaya kullanmaya başladıktan sonra kendimi daha enerjik hissediyorum. Özellikle yoğun olarak çalıştığım dönemlerde çok işe yarıyor.
 • Unutkanlık sorunum vardı. Benexol B 12 ile geçirdim. İlacı doktorum verdi.
 • Aralıklarla bu ilacı kullanıyorum. Kilo yaptığı yönündeki görüşler tamamen gerçek dışı. İlaç kesinlikle kilo yapmıyor.
 • Yapılan tahlillerde B vitamin düşük çıktı. Halsizlik ve ellerimdeki titremelerden bu nedenle oluyormuş. İlacın etkisini bir iki hafta içinde gördüm.
 • Cildim çok yıpranmış görünüyordu, ilacı kullanmaya başladıktan sonra daha güzel görünmeye başladı.
 • Zararı olmaz yararı olur. Doktorum önerdi, kendimi iyi hissetmiyordum. Aşırı stresli bir dönem geçirirken kullandım. Daha iyi hissettiriyordu.
 • İlacı uzun süre kullanmayın. Bende kaşıntı yaptı. Belirli bir süre sonra alerji yapma ihtimali varmış.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

60 yorum

    • Merhabalar normalde çarpıntı yapma gibi bir durumu söz konusu değildir bu sizin tansiyon durumunuzla alakası olabilir. Diğer kullanımlarda da aynı sorunu yaşarsanız tansiyonunuzu kontrol ettirmenizi öneririz.

 1. Yüzde sivilce çıkarmaya sebep olur mu böyle Bi yan etki yaşayan oldu mu aranızda. Yüzümde hiç görmediğim kadar sivilce çıkmaya başladı anlam veremiyorum

  • Sivilce çıkarma gibi bir etkisi yoktur, hormonlarınızla alakalı aktivite olmuş olabilir.

  • Bende 3 gün oldu kullanalı yüzümde değil de boynum da sivilceler çoğaldı bir anda idrar kokusuda yaptı çok kötü kokuyor

  • Bende normalde sivilce çıkmazdı ama bu ilacı kullanmaya başladıktan sonra yüzümde olmadığı kadar sivilce çıktı

 2. Çarpıntım kollarda karıncalanma uyuşma vardı. Kardiyolojide sıkıntı çıkmadı. Psikiyatriye gönderdiler. panik bozukluk tedavisi oluyorum. Carpıntım arada bir devam edince fiziğe gönderdiler. Fizik tedavim başladı boyun fıtığı sebebiyle. B12 tablette verildi. Çarpıntıma faydası olurmu acaba

 3. Hap aşırı ağır kokuyor, kokusu yüzünden kullanamıyorum direk midemi bulandırıp kusasım geliyor, resmen kokusu saatlerce gitmiyor burnumdan kötü oluyorum ve bir tane bile yutamadım ne yapmalıyım? (yemeğe fln karıştırıp kullanma şekli var mı)

  • Vitaminlerin hafif koku özelliği vardır ama çok ağır bir kokusu yok. Admin olarak bende kullanıyorum ama koku çok hafif. Siz iğne formlarını kullanmalısınız.

 4. Ben gece yatarken alıyorum bir sıkıntı olurmu acaba önceside d vitamini alıyorum.

  • Benexol B12 vitaminin gece yatmadan önce alınması sorun teşkil etmez kullanabilirsiniz.

 5. Bende idrarımı yaparken kötü koku oluyor gece yatarken kullanıyorum sabah tuvalete çıktığımda çok kötü koku geliyor

  • İdrar kokusu bir miktar yapabilmektedir ama bu zamanla azalır. Bırakınca da tamamen geçer.

 6. Ben doktora kilo alamıyorum dedim vitamin yazayım mi dedi
  Yazın dedim b12 yazdı yorumlar kilo verdirdiğini söylüyor anlamadım sizce ?

  • B12 genelde kilo aldırır kilo verdirmez çünkü vitamindir ve vücuda faydalı olur.

  • Merhabalar sipariş etmek yok sadece eczanelerde satılıyor. Eczaneden reçeteli ya da reçetesiz olarak alabilirsiniz.

  • Kişinin bünyesinden bünyesine göre değişiyor ama kilo verdiğini söyleyende var, yani kilo aldırıyor diyemeyiz.

 7. Değerli admin… Öncelikle herkese sabırla cevap verdiğin için güzel ve sağlıklı bir ömrün olmasını diliyorum. Ben de 3 gündür kullanıyorum. Rüyalarım HD kalitede olmakla beraber hapı kullandıktan yaklaşık 3 saat sonra ciddi bir karın ağrısı ortaya çıkıyor. İlerleyen dönemlerde bu sorun devam eder mi yoksa geçici mi acaba ? Şimdiden teşekkürler.

  • Güzel dilekleriniz için çok teşekkür ederiz geç cevap verdiğimiz içinde özür dileriz. Bu sorun arada olabiliyor ama geçicidir. şayet geçmezse başka rahatsızlığınız olabilir.

 8. B 12 hapını 2 haftadır içiyorum sırtımda inanılmaz derecede sivilce çıktı döküntü şeklinde. İçtiğim hap yaparmı aynı zamanda b 12 iğnesi de yaptırıyorum.

  • Yapma ihtimali var ama şuan için kesin B12 yapt demek zor biraz daha gözlemleyin ona göre sivilceler devam ederse bırakın bakalım sivilceler geçecek mi bu yolu izleyin.

 9. Peki gözlemleyip sizin dediğiniz şekilde bırakıcagim. Yanliz bir sorum daha olucak b 12 eksikligi vücutta uyusukluk yapıyor diye söyleniyor. Benim ayaklarımda ve ellerimde uyusukluk olmadı ama suratımda yanaklarımda uyusukluk oluyor. B 12 eksikligi yaparmı yüzde uyusukluk

 10. Bilginiz için teşekkür ederim bir sorum daha olucak.. b 12 eksikligi benim suratım da yanaklarım da uyusukluk yaptı. Yapar mı bu şekilde suratta uyusukluk

 11. Bu hapı günde 3 tane olarak içtim kullanım sürem bitti ve biteli 2 hafta oldu ağzımdan ilacın kokusu hala gelmekde bir sıkıntı olmuşuzdur acaba merak ediyorum

 12. Bu ilacı kullandıktan ne kadar saat sonra etkileşim yapma ihtimali olan başka ilaçlar kullanılabilir. Başka ilaçta kullanmamız gerekiyor.

  • Emzirme döneminde kullanılmaması tavsiye edilir. Çok kullanmak isterseniz de doktor önerisi ile olması gerekmektedir.

 13. Merhaba, solgar b comlex isimli bir b vitamini kullanıyorum. Bu vitaminle birlikte ilacı kullanmam bir sıkıntı yaratır mı? Ne önerirsiniz?

 14. İlacın yan etkileri ne zaman çıkıyor acaba bende 3 4 saat sonra başlıyo hazımsızlık falan normalmi

 15. Benim B 12 duzeyim 281 cikti doktor benoxol verdi, ayrica paxera adli antideprasan kullaniyorum iki ilaci kullanmak zarar verirmi

 16. bir kaç ilaçla ilgili bilgilendirmelerinizi okudum. harika bir iş yapmışşsınız. emeklerinize sağlık.

  • Teşekkür ederiz güzel yorumunuz için. Sitemizi takip etmeye ve önermeye devam edin güzel bilgilendirmelere devam edeceğiz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?