Protein Diyeti İle 1 Haftada 4 Kilo!

Protein Diyeti İle 1 Haftada 4 Kilo!

İçindekiler

Tüm kilolarından muzdarip olanlara selam olsun, onlara yardımcı olmak için güzel bir şekilde araştırma yaptık ve kilolarını kolayca verecekleri bir yöntem bulduk. Piyasada çok fazla öneri dolaşıyor. Fakat bunlardan hangisi kilo verdiriyor bu soru işareti. İşte bugün bu soru işaretini aralamak için size önerimiz protein diyeti. Protein sağlığımız açısından çok önemli bir besindir ve vücudumuzun her gün bu maddeyi alması lazımdır. Ortalama olarak  çeşitli vücutlara göre günlük kilo başına protein alımı 0.36 ile 0.80 gram arasında değişmektedir. Yüksek düzeyde protein alarak sağlıklı   Neden bu kilo verme yönteminin detaylarını aşağıda detaylı bir şekilde anlattık.

 

 

 

Protein Nedir, Niçin Önemlidir?

 

Protein, karbonhidratlar ve yağlarla birlikte üç temel besin elementlerinden en önemlisidir. Protein, aminoasit denilen yapıtaşlarının bir araya gelmesiyle oluşur. 22 aminoasit çeşidinden 9 tanesi temel kabul edilir ve bunları da vücudumuz sentezleyemez dışarıdan hazır almak zorundayız. Bazı gıda maddeleri protein bakımından çok zengindir. Hayvansal gıdalar eksiksiz olarak bu elementi vücudumuza almamızı sağlar.

En iyi hayvansal kaynaklı proteinler : Yumurta, balık, kırmızı et ve beyaz ettir. Bitkisel kaynaklı olanlar yeterli amino asit sağlayamazlar bundan dolayı da hayvansal olanlarla kombine edilip yenmelidir. Protein kalitesi önemli olsa da, tükettiğimizin protein miktarı da kesinlikle önemlidir.

Proteinin Vücudumuzda Rolleri

 • Onarım ve Bakım: Protein kasların, kemiklerin, saçların ana bileşenidir. Bundan dolayı da çok önemli bir bileşen rolü üstlenir.
 • Hormonlar : Vücudumuz için gerekli maddenin yapısında da protein bulunur. Vücuttaki birçok önemli görevi hormonlar yapar.
 • Enzimler: Vücudumuzun her yerinde gerçekleşen binlerce kimyasal reaksiyonu yönlendirir bunların yapısında da yine bu temel bileşen bulunur.
 • Taşıma ve Depolama : Hemoglobinin hücrelere oksijen taşıması gibi diğer taşıma ve depolama işlemlerinde görev alır.

 

 

Proteinin Zayıflama Üzerine Etkileri

 

Kilo verme konusunda önemli etkileri vardır. Bu etkilerinden dolayı da protein diyeti ortaya çıkmıştır. İşte zayıflama üzerine önemli etkileri

-İştahınızı Azaltır ve Tokluk Hissi Verir : Bu yediklerinizle daha çabuk doyup daha geç acıkacaksınız. Ayrıca açlık hormonu ghrelin düzeyini de düşürecektir. Açlık hissinin azalmasıyla beraber daha az yiyip daha fazla kalori yakacaksınız. Bu da size zayıflık olarak geri dönecektir.

-Metabolizmayı Hızlandırır: Protein alımının artması vücut aktivitelerini arttırarak daha iyi bir şekilde vücudu çalıştırdığı kanıtlanmıştır. Ayrıca karbonhidrat alımı sınırlı olduğu içinde yağ dönüşümü yoktur. Örnek olarak yemek yedikten sonra bu diyet programını uygulayanlarda daha fazla kalori yakıldığı saptanmıştır.

-Kilo Kaybına Yardımcı Olur :Proteinin iştahı azaltması ve metabolizmayı çalıştırmasından dolayı daha kolay kilo verdirdiği belirlenmiştir. Bununla beraber daha fazla yağ kaybı sağladığı bu durumda daha hızlı kilo verdirdiğini kanıtlamıştır. Genetik faktörlerden dolayı kilo veremezseniz tahliller yaptırmalısınız. Çünkü genetik faktörlerden  dolayı hiçbir diyet programı sonuç vermez.

 

 

Proteinin  Diğer Yararlı Etkileri

 

Bu madde sadece kilo vermeye yardımcı olmaz. Bundan başka vücutta önemli işlevleri de vardır. İşte sağlığımız için diğer faydaları

 • Kas kütlesini arttırır: Egzersiz faaliyetleri ile beraber kas kütlenizi artırır. Kısa zamanda daha kuvvetli bir yapıya kavuşursunuz.
 • Yaşlanma sürecinde kas kaybını azaltır: Birçok insan yaş geçtikçe kas kütlesini kaybeder. Bu durumda sarkmalara ve kötü görünümlere sebep olur. Bu nokta da daha fazla protein alımı yapan kişilerde kas sağlığını korunur.
 • Kemikleri güçlendirir: Yapılan bir çalışma sonucunda daha fazla protein alan kişilerin kalça kırığı riskinin %69 azaldığı kanıtlandı. Bu da gösteriyor ki kemikleri güçlendiriyor.
 • Yaraların hızlı iyileşmesini sağlar: Onarım ve kas yapım işlemi olduğundan dolayı daha fazla tüketildiğinde burada yaraları onararak daha çabuk iyileştirecektir.

 

 

 

Bu Diyet Hakkında Sorulan Sorular

 

Soru 1: Protein diyeti tam olarak nasıl bir kilo verme yöntemidir?

Cevap 1: Protein değerleri yüksek (et,balık,tavuk) ile, karbonhidrat ve yağ değerleri düşük olan besinlerin kombine edilmesinden oluşan bir tür diyettir.

Soru 2: Bu diyet gerçek anlamda kilo verdiriyor mu?

Cevap 2: Bildiğin gibi protein vücudumuzun temel yapı taşıdır. Bunun üzerine kurulan güzel bir zayıflama taktiğidir. Protein sindirimi zor olan bir besindir bu açıdan  çok zor acıkmayı sağlar. Aynı zamanda da metabolizmayı oldukça hızlandırır ve güzel bir şekilde fazlalıkları atar.

Soru 3: Bu kilo verme stilinde hangi gıdalar ağırlıklı yenmektedir?

Cevap 3: Balık, Kırmızı et, tavuk, yumurta, yoğurt, peynir

Soru 4: Bu diyette yenmemesi gereken besinler nelerdir?

Cevap 4 :  Aşırı şeker içeren ve aşırı yağlı besinler yasaktır. Şeker bakımında yüksek meyvelere de bu zayıflama yönteminde yer verilemez.

Soru 5: Bu zayıflama yönteminin amacı nedir?

Cevap 5: Sağlıklı ve güvenli bir şekilde orta hızlılıkta kilo vermek amacıdır. kişiden kişiye değişmekle beraber haftada 3-4 kilo arasında kilo kaybı mümkün kılmaktadır.

Soru 6: Sağlık için bir zararı var mıdır?

Cevap 6 : Çok güvenli bir yöntemdir. Yenilenler temel vücut yapı maddeleridir. Biraz hızlı kilo verdiriyor diye sağlıksız anlamına gelmez. hatta bir çok yavaş kilo verdiren yöntemlerden çok daha  sağlıklıdır.

 

 

Protein Diyeti Yaparken Dikkat Edilmesi Gerekenler

 

 • Günde ortalama olarak 2 litre su için. Suyun alkali olması kiloların daha kolay gitmesi anlamına gelecektir. Bu gibi küçük temel noktaları ihmal ederseniz kilo vermeniz zorlaşacaktır.
 • Bu diyetten dolayı kabızlık yaşama ihtimaliniz olabilir. Bunun içinde size önerimiz günde en az 2 litre su ve bol yeşillik tüketin. Yeşillik olarak maydonoz, tere, dere otu, marul, yeşil sarımsak, yeşil soğan tüketebilirsiniz.
 • Aşağıdaki beslenme programında ki meyveleri es geçmeyin kesinlikle tüketin. Ayrıca meyvelerin taze yenmesi de çok önemlidir.
 • Vücudun kendi toparlanması daha fit görünüm içinde egzersiz hareketlerine yer verin. illa spor salonuna gitmenize gerek yok. Evde de bu hareketleri yapabilirsiniz.
 • İlginizi Çekebilir: İsveç Diyeti Nedir? Nasıl Yapılır?

 

 

Protein Diyeti Yemek Listesi

 

Aşağıdaki önerimiz günde 100 gram protein almak üzerine kurgulanmıştır.

Pazartesi

Kahvaltı: 3 tane yumurta, 1 dilim tam tahıllı ekmek, 1 çorba kaşığı badem yağı ve 1 tane armut

Öğle Yemeği : 1 tane portakal, taze avakoda ile peynir salatası (1 tabak)

Akşam Yemeği : 170 gram biftek, ızgarada  kabak ve patates ( 1’er adet)

 

Salı

Kahvaltı: Smoothie, 1 fincan Hindistan cevizi sütü ve 3-4 tane çilek

Öğle Yemeği : 120 gram konserve somon, yeşillikli bol zeytinyağlı salata (1 kase), 1 elma

Akşam Yemeği : 120 gram ızgarada tavuk ve lahana ile salata ( 1 tabak)

 

Çarşamba

Kahvaltı: Yulaf ezmesi ile 1 kase yoğurt, 1 tane doğranmış limon

Öğle Yemeği : 120 gram tavuk, kırmızı biber, 1 tane şeftali

Akşam Yemeği : Kıymalı patates yemeği (1 tabak), kahverengi pirinç pilavı ( 1 tabak)

 

Perşembe

Kahvaltı: 3 yumurta, 1 kibrit kutusu peynir, 1 tane biber, 4 tane siyah zeytin

Öğle Yemeği : 1 tabak pirinç pilavı ve patates haşlaması ( 2 tane)

Akşam Yemeği : Izgarada kırmızı et (200 gram), zeytinyağlı salata (1 küçük kase), 1 fincan yoğurt

 

Cuma

Kahvaltı: ¼ fincan çekilmiş ceviz, ½ fincan rendelenmiş elma ve üstüne tarçın,  100 gram süzme peynir

Öğle Yemeği : 120 gram somon ve üzerine havuç, 1 dilim tahıl ekmeği

Akşam Yemeği : Soslu tavuk köfte, spagetti (1 tabak)

 

Cumartesi

Kahvaltı: 3 tane  haşlanmış yumurta, 2 parmak büyüklüğünde peynir, yarım fincan rendelenmiş patates

Öğle Yemeği : Soslu tavuk köfte, spagetti, 1 tane elma

Akşam Yemeği : 100 gram soğan ve biberle ızgarada karides,  meyse salatası ( 1 tabak)

 

Pazar

Kahvaltı: 2 tane haşlanmış yumurta, 1 kibrit kutusu peynir, 2 dilim tahıl ekmeği

Öğle Yemeği : ¼ oranında doğranmış fındık, ananas ile karıştırılmış bir kase yoğurt

Akşam Yemeği :  170 gram ızgarada somon, patates ve sotelenmiş ıspanak

 

Özet : Protein ağırlıklı diyet ile alınan yemekler, sağlıklı karbonhidrat ve yağ kaynakları ile dengelenmiştir.

 

 

Protein Diyetini Uygulayan Kişilerin Yorumları

 

Halime şöyle diyor : 3 ayda yaklaşık olarak 14 kilo verdim çok mutluyum. İlk başta acaba dedim kilo verdikçe zaten sımsıkı bu yönteme sarılıp harfiyen uydum. Birazcık da irademle beraber hallettim. Sizlere öneriyorum kesinlikle deneyin.

Saliha diyor ki : Vücudunuzda başka hastalık ve problemler var ise sonuç alamayabilirsiniz. Ben denedim 8 kilo verdim ama arkadaşım veremedi. Bununda sebebi başka hastalıkların olması bu noktaya dikkat edin derim. Onun haricinde sağlıklı bir yöntem aradan 6-7 ay geçti geri kiloları da almadım.

Mehmet diyor ki : Yapımı o kadar sıkıcı değil. Özellikle et yemeyi sevenler için daha keyifli. Ben çok diyete baktım benim için en uygulanabilir ve sağlıklı öneri bu geldi başladım. Bir miktar zorlandım ama gerçekten kilo verdim. Yaklaşık olarak 2 ayda 7 kilo verdim.

Tarık diyor ki : Zengin diyeti dedi arkadaşlarım ama gayet sağlıklı olduğu için kesinlikle tercih edilmesi gerek. Başladığım da veremem diye düşündüm ama fazlalıklar bir bir gidince yüzüm güldü ve şuan mutluyum. Bu diyet listesine dikkat ederek güzel kilolar veriliyor ben en büyük şahidiyim. Birazcık kabızlık yaptı bende ona dikkat edin.

İlginizi Çekebilir: Göbek Eritme Diyeti Nasıl Yapılır?

İlginizi Çekebilir: Yağ Yakımı Sağlayan İçecekler

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?