Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç Dökülmesine Ne İyi Gelir?

Saç deyince akan sular durur. Erkek olsun bayan olsun yediden yetmişe saçlar herkes için güzelliğin en önemli noktasıdır. Çoğu kişi saçsız güzelliğin eksik kalacağını düşünür kesinlikle haklılarda. Günlük hayatta karşılaştığımız birçok sebepten dolayı saç kaybı yaşarız. Bu saç kaybını en aza indirmek ve ortadan kaldırmak içinde saç dökülmesine ne iyi gelir? Sorusunun cevabını net bir şekilde vermemiz gerekmektedir.

Gerçek anlamda tedaviler işe yaramakta ve çözüm olmaktadır ama yüzde yüz bir başarılı olan bir çözüm ise henüz bulunamamıştır.  Saç dökülmesine ne iyi gelir sorusuna cevaplar başlığına geçmeden önce genel bilgiler vererek bu durumun ne olmasını sizlere anlatmak istiyoruz. Daha sonra ise neler yapmanız gerek bu çözümleri sunacağız. İşte yazımızın devamı…

 

 

Bayanlarda Saç Dökülmesi

Erkeklerle bayanlardaki dökülme sebepleri çok ayrıdır. Bayanlardaki dökülmeler daha çok çevresel etmenlerden kaynaklanır ve de dökülme önlenebilir. Bir bayan kendini kesinlikle erkeklerle kıyaslamamalıdır bu yönden çünkü erkeklerdeki saç kaybının %80 nedeni erkeklik hormonlarıdır. Kadınlık hormonları kesinlikle bu durumun sorumlusu değildir. Bundan dolayı da olaya böyle yaklaşarak çok daha pozitif düşünebilirsiniz.

Kadınlara baktığımızda beslenme kaynaklı, kimyasal işlemler kaynaklı ya da doğum sürecindeki sorunlardan dolayı saç seyrelmeleri oluyor bunlar içinde çözüm önerileri uygulandığında başarılı oluyor ve saç seyrelmesi duruyor. Hatta kaybedilen saç telleri tekrar çıkmaya başlıyor. Zaten kel olan bir bayan hiç görmemişsinizdir böyle bir durum varsa ise istisnadır zaten onun haricinde bayanlardaki saç dökülmeleri önlenebilir.

 

Nedenleri

-Aşırı stres

-Beslenme Düzensizliği

-Çinko eksikliği

-Vitamin eksikliği

-Saçları kimyasal  etkenlerle  yıpratma

-Yanlış şampuan kullanımı

-Kalitesiz saç boyaları

-Aşırı fön kullanımı

-Saçlara ağır kimyasal uygulamalar yaptırma

-Saçlara yeteri kadar bakım yapmama

-Doğum sürecindeki sıkıntılar

 

 

Erkeklerde Saç Dökülmesi

Erkeklerin saç dökülme olayı bayanlardan çok farklıdır. Yukarıda da ifade ettiğimiz gibi bayanlardaki dökülmeler durdurulabilir önlenebilirken erkeklerdeki genetik kaynaklı ise bunun için etki olan sadece iki ilaç vardır o da durumu öteleyebilir. Maalesef erkeklerdeki saç sorunu  genetik kaynaklıdır. Bunun içinde normal çözümler pek işe yaramamaktadır.

Genetik bir dökülmeniz var ise hiçbir şeye inanmayın sadece proscar (ya da propecia) ve minoksidil kullanın onun haricinde diğer öneriler boşa para ve zaman kaybı olacaktır. Bu iki ilaç genetik dökülmeleri durdurabilir. Şayet genlerden gelen bir sorun değilse aşağıdaki önerilerimizi yaptığınızda kısa bir süre sonra saç dökülmeniz duracaktır. Beslenme ve mevsim değişikliği gibi sorunlarda aşağıda uygulayacağınız kürlerle beraber çok kısa sürede geçecektir.

 

Nedenleri

-Aşırı Stres

-Genetik faktörler

-Saç yapısı

-Hormonal nedenler

-Mevsimsel değişiklikler

-Saçlara yeterli bakım yapmama

 

Yukarıdaki nedenleri arttırabilir ama genel olarak sorunları bu şekilde açıklayabiliriz. Bu noktalara dikkat ettiğimizde ve aşağıda sunacağımız çözüm önerilerini uyguladığımızda gerçek anlamda başarılı sonuçlar elde edebileceğiz. Saçlarınızın Hızlı Uzamasını Sağlayan 7 Besin

 

 

Saç Dökülmesine İyi Gelen Besinler ve Kullanımı

 

1.Saç Yağı Masajı

 

 

Saç dökülmesini azaltmak için atabileceğiniz ilk adım, saç derisine uygun saç yağı ile masaj yapmaktır. Saç yağı masajla beraber saç derisindeki  kan akışını hızlandırarak seyrelmeyi önleyecektir. Aynı zamanda masajla beraberde stresi de azaltacaktır. Hindistan cevizi yağı, badem yağı, zeytin yağı, hint yağı, amla yağı veya diğer yağları kullanabilirsiniz. Daha iyi ve hızlı sonuç almak içinde kullandığınız yağa biberiye esansı yağı ilave edin. Kullanabileceğiniz diğer yağ türleri ise emu yağı, argan yağı ve buğday tohumudur.

 

Kullanımı

-Yukardaki saç yağlarından herhangi biri ile saç derisine masaj yaparak uygulayın.

-Bunu haftada en az bir kez yapın.

 

2.Hint Böğürtleni(Amla)

 

 

Doğal ve hızlı saç uzatmayı sağlayan bir maddedir. C vitamini bakımından zengin olduğu için ekstra katkıda sağlar. Hindistan böğürtleninde bulunan anti-inflamatuar, antioksidan, antibakteriyel ve eksfoliye edici özellikler, sağlıklı bir kafa derisinin oluşturulmasına ve saç uzamasını sağlar.

 

Kullanımı

-Amla  hamurunu limon suyu ile karıştırın.

-Saç derisine karıştırarak iyice masaj yapın.

-Gece boyunca saçlarınızda kalsın sabah kalkıp saçlarınızı şampuanlayıp durulayın.

 

3.Çemen

 

 

Çemen saç dökülmesi tedavisinde oldukça etkilidir. Çemen çekirdekleri, hızlı saç uzamasını sağlar ve saç folliküllerini yeniden yapılandıran hormon öncüllerini içerir. Ayrıca içeriğinde saç büyümesini arttıran proteinler ve nikotinik  asit içerir. Saçlarınızı Yıkarken Nelere Dikkat Etmeli?

 

Kullanımı

-Bir fincan çemen tohumunu bir gece suda bekletin.

-Sabahları öğütüp uygulayın.

-Yaptığınız macunu ve 40 dakika sonra durulayın.

-Bir ay boyunca her sabah yapın.

 

4.Soğan Suyu

 

 

Soğan suyu, yüksek kükürt içeriğinden dolayı saç dökülmesine, saç köklerine kan dolaşımını artırmaya, kıl foliküllerini yeniler ve iltihaplanmayı azaltmaya yardımcı olur. Soğan suyundaki antibakteriyel özellikler ayrıca mikropları ve parazitleri öldürmeye yardımcı olur ve saç dökülmesine neden olabilecek  kafa derisi enfeksiyonlarını tedavi eder.

Dermatoloji dergisinde 2002 yılında yapılan bir araştırmada, kafa derisine soğan suyu uygulamış olan araştırmaya katılanlarının yaklaşık yüzde 74’ünde önemli derecede saç büyümesi yaşadı.

 

Kullanımı

-Soğan suyunu sıkın.  Bu suyu doğrudan kafa derisine uygulayın. Ortalama olarak 30-35 dakika bekletip saçınızı şampuanla durulayın.

-Üç  yemek kaşığı soğan suyu ve iki çorba kaşığı aloe vera jelini karıştırın. Ayrıca bir çorba kaşığı zeytinyağı da ekleyebilirsiniz. Bu karışımı saç derinize uygulayın ve durulamadan önce en az 30 dakika bekletin ve saçlarınızı şampuanlayın.

– Bu iki yöntemden birini  haftada 2 ya da 3 defa yapmanız yeterlidir.

 

Saçlarınızın Hızlı Uzamasını Sağlayan 7 Besin

 

 

5.Aloe Vera

 

 

Aloe vera doğrudan sağlıklı saç büyümesini teşvik eden enzimler ihtiva eder. Ayrıca, alkalileştirme özellikleri, saç derisinin ve saçın pH’sını daha istenen seviyeye getirmeye yardımcı olur ve bu da saç büyümesini önemli ölçüde teşvik eder. Düzenli kullanıldığında kafa derisi kaşıntısını giderir, kafa derisi kızarıklık ve iltihaplarını azaltır, saçlara kuvvet ve parlaklık katabilir ve kepeği hafifletebilir.

Kullanımı

-Kafa derisine aloe vera suyunu veya jelini uygulayın.

-Birkaç saat bekleyin ve ılık su ile yıkayın.

-İşlemi haftada iç ila dört kez tekrarlayın.

Daha etkili sonuçlar almak istiyorsanız günlük bir çorba kaşığı aloe vera suyunu tüketebilirsiniz.

 

6.Meyan Kökü

 

 

Meyan kökü saç sıklığının azalmasında etkili olan başka bir bitkidir. Meyan kökü saç gözeneklerini açar, kafa derisini yatıştırır ve tahrişlerden kurtulmanızı sağlar. Bu bitki kepek, saç dökülmesi ve kellikte etkilidir.

Kullanımı

-Çeyrek çay kaşığı safran içeren  bir fincan süte bir çay kaşığı meyan kökü ilave edip iyice karıştırın.

-Kelleşmiş bölgelere uygulamayı yapın  ve gece boyunca saç derinizde kalsın.

-Sabah kalktığınızda saçlarınızı yıkayın.

-Haftada bir ya da iki kez bu uygulamayı yapın.

Meyan kökünü günde 3 kez de içebilirsiniz.

 

7.Çin Cazibe Çiçeği (Hibiscus)

 

 

Halk dilinde adı Çin cazibe çiçeğidir diğer adı ise Hibiscustur. Bu bitkini saç sorunları tedavisi noktasında çok etkili sonuçları vardır. Saç uzamasını desteklemesinin yanında kepeği önlemek, saç ucu kırıklarını düzeltmek, saç tellerini kalınlaştırmak ve saç beyazlamasını önlemek gibi etkileri vardır.

Kullanımı

1.İki fincan Hindistan cevizi yağına on tane Çin hibiscus bitkisini ilave edin.

2.Daha sonra bu karışımı ocağa koyup ısıtın.

3.Yatmadan önce ise yağı saçınıza uygulayın. Sabahları ise saçınızı yıkayın.

4.Haftada birkaç kez bu uygulamayı tekrar edin.

Bu bitkinin çayını da demleyip içebilirsiniz ve de çayını soğutup saçlarınızı durulama oalrak da kullanabilirsiniz.

 

8.Kırmızı Pancar

 

 

Pancar suyu karbonhidrat, protein, potasyum, fosfor, kalsiyum ve B ve C vitaminlerini ihtiva eder. Tüm bu besinler sağlıklı saçlar için gereklidir .

Kullanımı

-Diyetin yapıyorsanız taze kırmızı pancar suyu kullanın.  Buna ek olarak, ıspanak suyu, yonca suyu, marul suyu veya havuç suyu saçlarınız sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

-Bir diğer önerimiz ise kına ile birlikte birkaç tane pancar yaprağını ( suda kaynatılmış olacak) ezin  ve oluşan macunu kafa derinize uygulayın. Saçınızı durulamadan önce 15- 20 dakika kadar bekletin. Bunu haftada birkaç kez yapmanız yeterli olacaktır.

 

9.Keten Tohumu

 

 

Keten tohumu, saç kaybını önleyen  ve saç uzamasına etki eden zengin  omega-3 yağ asitleri içerir.

Tüketimi

1.Bu sorunu yönetmek için, sabah taze olarak çekilmiş keten tohumlarını bir bardak su ile tüketin. Ayrıca salataya, çorbaya, ve diğer yemeklere keten tohumu ilave edebilirsiniz.

2.Bunun haricinde keten tohumu yağı da alıp saçlarınıza uygulayabilirsiniz. Bu yağı saçlarınıza uyguladığınızda hem say seyrelmesi duracak hem de saçlarınız güçlenecektir.

 

Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

 

 

10.Hindistan Cevizi Sütü

 

 

Hindistan cevizi sütü, saç uzamasını artıran  ve saç dökülmesini önleyen protein ve esansiyel yağlar bakımından  zengindir. Saça uygulandığında, Hindistan cevizi sütü hızlı sonuçlar verir.

Uygulanışı

1.Bir tencereye taze olarak sıktığınız Hindistan cevizi sütünü koyun.

2.5-6 dakika kadar tencerede kaynatın.

3.Soğuduktan sonra sütü saçlı deriye güzelce uygulayın. 20 dakika kadar başınızda beklettikten sonra saçınızı şampuanlayarak durulayın.

Bu tedaviden daha iyi sonuç almak isterseniz Hindistan cevizi sütüne karabiber ve toz çavdar tohumlarını az miktarda çekerek karıştırabilirsiniz.

 

 

Saç Dökülmesine İyi Gelen Doğal Kürler

 

Saç Dökülmesini Etkili Şekilde Durduran Kür

 

Gerekli  Malzemeler

-2 kaşık kadar çam terebentin yağı

-2 kaşık kadar badem yağı

-3 yemek kaşığı zeytinyağı

-2 yemek kaşığı bal

-2 tane E vitamini

 

Yapılışı

-Yemek kaşığı ile aldığımız yağları derin bir kapta güzelce karıştırın.

-Daha sonra üstüne  E vitamini kapsülünü açıp tozu dökün, şayet hap şeklinde ise toz haline getirerek ilave edin.

– Balı da ilave ettikten sonra güzel karıştırın. Ardından temiz bir fırça ile ( pasta fırçası da kullanabilirsiniz) hazırlamış olduğumuz karışımı saçlarımızın diplerine sürelim.

-Tüm karışımı saç diplerimize uyguladıktan sonra parmak uçlarımızla saçlarımıza hafif masaj yapalım.

-Bundan sonra streç filmle veya boneyle kafamızı sarıp 30-35 dakika kadar bekleme yapıyoruz. Daha sonra ise saç tipinize ve saç derinize uygun bir sülfatsız şampuanla yıkıyoruz.

Bu kür saç kırıklarınıza da çok iyi gelecektir aynı zamanda saç dökülmenize de. Deneyip farkı görün.

 

 

Hem Saç Dökülmesini Durduran Hem de Saç Çıkaran Kür

 

Bu kürün üstekinde farkı ekstra olarak ölmemiş saç köklerini çıkarmasıdır. Yaşınız 20 ile 40 lı yaşlar arasında ise dökülen saçlar yerine yenileri de çıkacaktır.

Malzemeleri

-5 gram çam yağı

-5 gram sarımsak yağı

-5 gram ısırgan yağı

-5 gram biberiye yağı

-5 gram badem yağı

-5 gram zeytin yağı

Yapılışı

-Tüm yağları bir şişeye döküp güzelce çalkalayın. Oluşturduğumuz bu karışımı ilk hafta her gece saçlarımıza sürüyoruz. İkinci hafta ise 2 gecede bir kere sürmemiz yeterlidir.  Üçüncü hafta ise 3 gecede bir kez sürün bu şekilde üç ay devam ettiğinizde sonuç alacaksınız.

-Elde ettiğimiz yağ karışımını saç diplerine sürüyoruz  ve masaj yapıp bütün saçlara yediriyoruz.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?