Saçlarınızın Hızlı Uzamasını Sağlayan 7 Besin

Saçlarınızın Hızlı Uzamasını Sağlayan 7 Besin

İçindekiler

Uzun saçlar, birçok bayanın hayalidir. Çoğu kadında uzun saçlara sahip olmak için kendine hedef koyar. Bu hedefe ulaşmak içinde birçok şey dener. Uzun saça sahip olmak için özel şampuanlar, maskeler, saç kesimleri gibi birçok uygulanmanın yanında beslenme değişiklikleri de saçlarınızın daha çabuk uzamasının sağlayacaktır. İşte bugün sizlere saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayan 7 besin neler bunlar hakkında detaylı bilgiler vereceğiz. Bu  besinler sadece saçlarınızı hızlı uzatmakla kalmayıp aynı zamanda daha sağlıklı hale getirecektir. Kullandığınız diğer saç uzatma ürünleri de fayda sağlıyordur şüphesiz ama etkili besinleri tüketmeden bu yapılan işlemin bir ayağı eksik kalacaktır.  Bu besinleri öğrenerek tüketmeniz sizlere daha iyi sonuçlar aldıracaktır. Saçlarınızın hızlı uzamasını sağlayan 7 besinin saç tellerinde önemli boy uzamaları testler sonucunda kanıtlamıştır. Ayrıca bu besinlerin hiçbir yan etkisi de yoktur. Bazen tek başına kullanılan bir şampuan yeterli derecede etki etmeyebiliyor buradaki sorun asıl besin takviyesi ile desteklenmediği içindir. Şimdi de saçları hızlı uzatan besinler nelermiş bunları derinlemesine inceleyelim.

 

                                                                               Somon

 

Bu balıkta bulunan omega-3 yağ asitleri  saç foliküllerini güçlendirir ve saç köklerini uyarır. Bilimsel deneyler, bu asitleri içeren  ürünlerin tüketilmesi durumunda telefoz fazını (saç folüküllerinin dinlenme periyodu ) yaklaşık olarak yarısı kadar kısalttığı kanıtlanmıştır. Ek olarak somon B12 vitamini ve demir içerir; bu aynı zamanda saçlarınızın daha hızlı uzamasına yardımcı olur.

 

                                                                               İstidriye

 

İstiridye, çinko madeni gibidir. Çoğumuz çinkonun saçlar için ne kadar önemli olduğunu bilir, saçları hızlı bir şekilde uzatarak parlaklaştırır. Bir istiridye bir günlük çinko ihtiyacınızı karşılar. Elbetteki her gün istiridye bulup tüketmek zor olabilir bunun yerine alternatif öneriler ise : Buğdaylı kepek ekmeği, sığır eti (özellikle karaciğeri ) bu gıdalarda yeterli derecede çinko içerir.

 

                                                                                   Tavuk

Saç Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

Tavuk protein bakımından çok zengin olan hayvansal gıdadır. Keratin üretiminde tavuğa çok ihtiyacımız vardır. Saçlarımızın %80’i keratinden oluşur hal böyle olunca da bu besine çok ihtiyacımız olacaktır. 2-3 ay süreyle sık tavuk tükettiğinizde var ise saç dökülmenizde durur. Diğer yağsız hayvansal protein önerilerimizde hindi eti ve tavşan etidir. Tavuktan başka bu iki et de aynı ihtiyacı karşılayacaktır.

 

                                                                                Yumurta

 

Yumurtanın içeriğindeki biotin ve protein saçların hızlı uzamasını sağlayan iki etken maddedir. Biotin için saç vitamini adını kullanırlar bu madde yumurtada bol miktarda bulunur bunun yanında eczanelerden kapsül şeklinde de satın alabilirsiniz. Bunun yanında yumurta lösin (hücre bölünmesinden sorumludur) ve saçlarımızın ihtiyaç duyduğu diğer aminoasitleri içerir. Her gün kahvaltınız da yumurtaya yer verenlerin saçlarının daha hızlı uzadığı da kanıtlanmıştır.

 

                                                                                  Badem

 

Badem, saçları hızlı uzamasını sağlayan ve güçlendiren E vitamini içerir. 30 gram badem (yaklaşık 15-20 tane) günlük E vitamini ihtiyacının %70’ni karşılar. Buna ek olarak badem, biotin, yağlı asitler, v B vitamini içerir. Bademinde saçları güçlendirdiği ve uzattığı bilimsel testler sonucunda kanıtlanmıştır.

Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

                                                                          Kabak Çekirdeği

 

Saç derisi için son derece hayati öneme sahip B1, B2, B3 ve B4 vitaminleri kabak çekirdeğinde bol miktarda bulunur. Bu vitaminlerin yanında B5 ve B6 vitaminleri de saçların uzamasından sorumludur bu iki vitaminde yine kabak çekirdeğinde mevcuttur. Ciddi saç dökülmeniz de var ise kesinlikle aldığınız besinlere bal kabağı yağı ekleyin deriz müthiş derecede etkilidir. Saç dökülmeniz için önemli ölçüde katkı sağlayacaktır.

 

                                                                             Mercimek

 

Mercimek, sağlıklı saç uzamasının en önemli unsurlarından biri olan demir içerir. Bir kase mercimek çorbası, günlük demir ihtiyacının yarısını karşılayacaktır. Mercimek demire ek olarak çinko, kolin (kafa derisine gelen kanı normalleştirir ) ve diğer yararlı maddeleri içerir. Mercimeği de bol bol tüketmenizi öneririz kesinlikle fayda göreceksiniz.

 

Videomuzu da izleyebilirsiniz.

 

Yukarıda saydığımız 7 besinle beraber önemli bilgiler verdik. Bu söylediklerimizi yaptığınız takdirde önemli faydalar sağlayacaksınız. Uzman bilgiler ışığında sizi aydınlatmaya çalıştık umarım faydalı olmuştur. Daha güzel saç sağlığı ile başka konularda beraber olmak dileğiyle hoşçakalın.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

3 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?