Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

Günümüzde birçok insanın saçlarıyla ilgili bazı problemleri vardır. Erkekler genellikle dökülen saçlardan dolayı problemler yaşasa da kadınlar, cansız ve sağlıksız saçlardan dolayı sıkıntı yaşamaktadır. Elbette bunlar dışında da saçımızla ilgili problemler yaşayabiliyoruz. Fakat bu problemlerin bazılarını gidermenin yolu temel işlemlere dikkat etmekten geçiyor. Bu temel işlemlerden biri de saç yıkamadır.

Canlı, gür ve sağlıklı saçlara sahip olabilmek için saçlarımızı yıkarken dikkat etmemiz gereken birkaç nokta bulunuyor. Bundan dolayı bu yazımızda da saç yıkama sırasında dikkat etmemiz gereken noktalara değineceğiz.

Kabaran Saçlar İçin Öneriler

Öncelikle saç dökülmelerinin önüne geçmek ve saçların daha hızlı uzamasını istiyorsanız çam terebentini kullanabilirsiniz. Kullandığınız şampuana 1 çay kaşığı kadar eklemeniz yeterli olacaktır. Ayrıca çam terebentin içeren şampuanları da piyasada bulabilirsiniz.

031514-her-gun-sac-ykamak-zararl-1

Saçlarınızı yıkamak için kullandığınız ürünler kadar zaman aralığı da önemlidir. Daha önceki yazılarımızda bu konuya değinmiştik. Eğer saçlarınızı her gün yıkıyorsanız bunu hemen bırakmanızda fayda var. Çünkü her gün yıkanan saçlar doğal yağını kaybeder ve yağ salgısını arttırır. Bu da daha çabuk yağlanan saçlara neden olur. Saçınızı haftada 3 kere yıkamanız yeterli olacaktır.

hergun-sac-yikamak-sac-dokuyor

Şampuan alırken çok fazla köpürmeyen şampuanları tercih etmeye özen gösterin. Çünkü fazla köpüren şampuanlar sülfat içerdiğinden dolayı saçın nem kaybetmesine neden oluyor. Bundan dolayı sülfatsız şampuanlar saçınız için daha yararlı olacaktır.

musluk

Saçınızı yıkarken kullandığınız şampuan miktarına da dikkat etmelisiniz. Çok fazla miktarda şampuan kullanmak saçınıza oldukça zarar verecektir. Bunun yerine az miktarda şampuan kullanmak en doğrusu olacaktır. Unutmayın; fazla şampuan daha temiz saç demek değildir.

sac_eee86ea6-5ec2-43fc-b4f6-18adc59f1e4e_1

Saçlarınızı yıkadıktan sonra saç kremi kullanmayı ihmal etmeyin. Unutmamanız gereken nokta ise saç kremleri nemli saçlarda daha etkili olur. Bir diğer önemli nokta ise saç diplerine sürülmemesi gerektiğidir. Saç kremini, saçınızın orta kısmından başlayarak saç uçlarına doğru sürmelisiniz.

Bunların yanı sıra saçınızı asla sıcak suyla yıkamamalısınız. Sıcak su saçlara çok fazla zarar verir. Ilık su ile yıkamak saçlarınız için daha yararlı olacaktır. Ayrıca saçlarınız yıkarken hafif hareketler ile yıkamalısınız. Saç yıkama işleminden önce ise saçlarınızı hafifçe açmalısınız. Çünkü saçlarınızı, birbirine girmişken yıkarsanız çözülmesi daha da zorlaşır ve yıkarken zarar görmesi kaçınılmazdır.

Saçlarınız yıkadıktan sonra ise nemini almadan kesinlikle fön makinesi gibi ısı yayan makineler kullanmamalısınız. Saçınızı hafifçe sarın ve ıslaklığının geçmesini bekleyin. Havluyla kurulamak da saça oldukça fazla zarar verecektir.

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?