Kabaran Saçlar Nasıl Düzleştirilir?

Kabaran Saçlar Nasıl Düzleştirilir?

Saçlarımızın güzel görünmesi için çok uğraşırız. Özellikle de kadınlar güzel görünen saçlar için daha çok çaba harcar. Fakat genellikle, güzel görünmesi için o kadar uğraşılan saçlar kabarıklardan dolayı bozulabilir ve emekleriniz boşa gidebilir. Yaz aylarında nemden, soğuk kış aylarında ise yağmurlu havalardan dolayı kabarmalar olabilir. Fakat buradaki tek suçlu havalar değil elbette. Saçların kabarmasının asıl nedeni nem eksikliğinden kaynaklanır.

Saçlarınızın ihtiyacı olan nemi sağlayamazsanız kabarmalar devam edecektir. Peki, saçlarımızın kabarmaması hangi için pratik yöntemleri kullanabiliriz? Kabaran saçlar için ne gibi önlemler alabiliriz?

İnce Telli Saçlara Nasıl Bakım Yapılır

Öncelikle bu sorunun köküne inerek saçlarınızı yıkamanızdan başlayabilirsiniz. Saçlarınızın nemini korumak için şampuan tercihlerinize dikkat etmelisiniz. Özellikle sülfat içermeyen şampuanları kullanmalısınız. Çünkü sülfat içeren şampuanlar içeriğinde tuz barındırıyor. Bu tuz sayesinde şampuan daha çok köpürüyor. Fakat oluşan köpükler saçın nem kaybetmesine zemin hazırlıyor. Bu nedenle sülfat içermeyen şampuanları tercih etmenizde yarar var.

kabarik-saclar-icin-cozum

Saç kremi kullanmak da oldukça faydalı olacaktır. Çünkü saçınız gerekli nemi karşılayamadığınızda dışarıdaki nemi emerek kabarır. Bunu engellemek için saç kremi kullanmak gereklidir. Saç diplerinize sürmeden, uçlara doğru saç kremi uygulamak saçınızın nemini korumasına yardımcı olacaktır. Saçlarınızın şeklini kaybetmesini istemiyorsanız şekillendirici özellikli saç kremleri kullanabilirsiniz.

sac-bakim-kadin-guzellik

Saçlarınız için maskeler yapmak da yararlı olacaktır. Saç tipinize göre maskeler uygulamak saçınızın kurumasını ve nem kaybetmesini engelleyecektir. Haftalık olarak saç tipinize uygun saç maskeleri uygulayarak kabarıklığı başlamadan bitirmeniz mümkündür. Daha önceki yazılarımızda saç maskelerinden ve nasıl yapılacaklarından bahsetmiştik. Bu maskeleri uygulayarak kolaylıkla kabarıklığı önleyebilirsiniz.

hergun-sac-yikamak-sac-dokuyor

Saçlarınızı taramak da saçınızın nem kaybetmesini önlemede yardımcı olacaktır. Çünkü saçlarınızı sık taramak, saç diplerinizde bulunan doğal yağın saçınıza dağıtılmasına ve saçın nemini korumasına yardımcı olacaktır.

Saçlarınızın kurumasının başlıca sebeplerinden biri de ısı yayan aletleri çok fazla kullanmaktır. Fön makinesi, düzleştirici gibi yüksek ısıda çalışan aletler saçın nem kaybına neden olur. Bu da kabarıklığı beraberinde getirir. Bu aletleri mümkün olduğunca az kullanmaya çalışın. Ayrıca bu aletleri kullanmadan önce ısıya karşı koruyucu özelliği bulunan kremleri kullanmanızda da fayda var.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?