Sivilce Nasıl Geçer Sorusuna Cevaplar!

Sivilce Nasıl Geçer Sorusuna Cevaplar!

Sivilce nasıl geçer? diyen herkese tam cevap olacak kaynak hazırladık!

Sivilce özellikle yüz, omuz, sırt, boyun, göğüs ve üst kollarda kist ve nodül ile sonuçlanan kronik iltihaplı bir deri hastalığıdır. Diğer ismi akne olarak bilinir. Bu isim genellikle tıp dilinde sivilcenin telaffuz ediliş şeklidir. her yıl milyonlarca insanı etkileyen önemli bir cilt rahatsızlığıdır. Bu sorundan dolayı her yıl milyarca dolar harcanmaktadır.

Bugün sizlere bu cilt sorunun ne olduğu anlatmamızın yanından sivilce nasıl geçer sorusuna da harika çözümler derledik bunları da yazımızın aşağısına doğru bulabileceksiniz. Herkesin ortak bir problemi olan bu soruna detaylı bir inceleme yapalım.

 

 

Bu Makalenin İçeriği :

 

1.Sivilce(Akne) Nedir?

2.Sivilce(akne) Hakkında Bilgiler

3.Nedenleri Nelerdir?

4.Türleri

5.Hafif Sivilce(akne) Tedavisi

6.Orta ve Şiddetli Sivilce(akne) Tedavisi

7.Sivilce Tedavisi İçin İpuçları

8.Yazar Görüşü

9.Doğal Tedavi Yolları

 

Sivilce(Akne) Nedir?

Akne halka arasında sivilce olarak bilinen rahatsızlığın tanımı şudur :  Derideki iltihaplanma sebebiyle  kist, nodül, siyah nokta, beyaz kafalı cilt rahatsızlığıdır. Tehlikeli değildir ama ciddi anlamda psikolojik sorunlar yaratabilmektedir. Ayrıca sonucunda ciltte izler bırakabilmektedir. Genellikle oluşma döneminde kırmızı görünümdedir zamanla beyazlaşarak içinde iltihap birikir ve zamanla meme başı şeklini alır. Kişiden kişiye renkleri değişiklik gösterse de genellikle kırmızı ve beyaz iltihap görünümündedir.

 

sivilce(akne)
Sivilceler için evde doğal maskeler

 

 

Sivilce (Akne) Hakkında Bilgiler

Sivilceler hakkında çok detaylı bilgiler vardır ve bu ayrıntıları da bilmemiz lazımdır.

-Sivilce(akne), saç foliküllerinin tabanındaki yağ bezelerini ilgilendiren bir deri hastalığıdır.

-11 ile 30 yaş arası her 4 kişiden 3’nü etkiler.

-Tehlikeli bir rahatsızlık değildir ancak ciltte izler bırakabilir.

-Tedavi şekli bu yapının ne kadar ısrarcı ve zor olduğuna bağlıdır.

-Genetik, stres, yağlı makyaj tercihleri, nemli iklimler, sıcaklık gibi etkenlere göre yatkınlık gösterir.

 

 

 

Nedenleri

Bir dizi faktör bu rahatsızlığı tetikler. Temel nedeni ise androjen seviyelerindeki artış olduğu düşünülmektedir. Androjen bir tür hormondır ve ergenlik dönemi başladığında artış göstermektedir. Bu hormon kadınlarda östrojene dönüşmektedir. Androjen artışları derinin altındaki yağ bezlerinin büyümesine neden olur. Büyümüş bez daha fazla sebum üretir. Aşırı sebum üretimi  gözeneklerdeki hücre duvarlarını parçalayarak bakterilerin büyümesine sebep olur. Yapılan bazı çalışmalar genetik faktörlerinde bu rahatsızlığı arttırdığını kanıtlamaktadır.

Diğer Nedenler Şunlardır :

-Yağlı kozmetik ürünler

-Duygusal stres

-Adet dönemi

-Hormonal değişiklikler

-Androjen ve lityum içeren bazı ilaçlar

 

 

Türleri

Akne tedavileri boyut, renk ve ağrı düzeyinde değişiklik gösterebilir.

Türleri şunlardır :

-Whiteheads: Deri altındadır ve küçüktür.

-Siyah kafalı sivilceler : Derinin üstünde açıkça görünürler ve siyahtırlar.

-Papüller : Küçük ve genellikle pembe renklilerdir.

-Püstüller : Cildin yüzeyinde açıkça görülürler ve tabanları genellikle kırmızıdır.

-Nobüller : Cildin yüzeyinde açıkça görülürler ve cildin içine gömülmüş ağır büyük sivilcelerdir.

-Kistler : Cilt yüzeyinde açıkça görülürler. Bu tür acı verici  ve sızlayabilirler, ayrıca izlere neden olabilirler.

 

 

Sivilcelerin (aknelere) Şiddetine Göre Tedavi Şekilleri

 

Tedaviler sivilcelerin şiddetine ve inatçılığına göre değişir.

 

Hafif Sivilce (akne) Tedavisi

Hafif sivilce(akne), cilde uygulanan jeller, sabunlar, kremler losyonlar ya da aşağıdaki doğal ürünlerle tedavi edilebilir.

Kremler ve losyonlar hassas ciltler için en iyi tercih olacaktır. Alkol bazlı jeller cildi kurutur ve yağlı ciltler için uygundur.

İşte hafif sivilceler için tedavi ilaçları

-Resorsinol: Siyah noktalar için ve beyaz başlı sivilceleri kurutmaya yardımcı olur.

-Benzoil peroksit: Bakterileri öldürüp, cildin yenilenmesini hızlandırır ve sebum üretimini yavaşlatır.

-Salisilik Asit: Siyah başlı sivilcelerin ve beyaz başlı sivilcelerin dağılmasına yardımcı olur. İltihaplanmayı önler ve şişkinliği azaltır.

-Kükürt: Tam olarak sivilceleri nasıl yok ettiği bilinmiyor ama gerçek anlamda etkisi vardır.

-Retin-A:  Gözeneklerin tıkanmasını engelleyerek sivilce oluşumunu önler.

-Azelaik Asit: Folikülleri çevreleyen hücreleri güçlendirir, sebum patlamalarını öner bakteriyelerin çoğalmasını azaltır. Sivilce için krem formudur bu. Başka formları da mevcuttur.

Bazı ilaçlar cildin tahriş olmasına, kızarıklığa veya ilk kullanımda yanmaya neden olabileceğinden, en düşük dozlarda başlamanızı tavsiye ederiz. Bu yan etkiler kullandıkça ilaçları azalacaktır, azalmazsa doktorunuza kesinlikle başvurun.

 

 

Orta ile Şiddetli Sivilce(akne) Tedavisi

Ciddi vakalar için mutlaka uzmandan destek almalısınız. Dermatologa gidip beraber iyi bir planlama yapmalısınız. Orta ve ağır sivilceleri kendiniz tedavi etmeye kesinlikle çalışmayın. Bu derecedeki türler için jel veya krem reçete edilebilir. Oral ya da topikal antibiyotiklere ihtiyaç duyulabilir.

 

Kortikosteroid enjeksiyonu

Akne kisti şiddetli bir şekilde iltihaplanırsa, rüptür olabilir . Bu, yaralar izlere sebep olabilir. Bu ilaç, skar oluşumunu önlemeye, iltihaplanmayı azaltmaya ve iyileşmeyi hızlandırmaya yardımcı olabilir. Kist birkaç gün içinde parçalanarak ortadan kalkar.

Ağız yoluyla antibiyotikler

Ağızdan alınan antibiyotikler orta şiddetli sivilceleri olanlar için 6 aya kadar kullanılabilir.  Bu antibiyotikler P. Acnes bakterisini azaltmayı amaçlayıp sivilceleri önlüyor. Yüksek dozda başlanılır bu antibiyotiğe gittikçe dozu azaltılır. Sivilceye neden olan bakteriler bu antibiyotiğe karşı direnç gösterebilir. Antibiyotikler bakterilerin büyümesiyle savaşıp inflamasyonu azaltabilir.

Oral kontraseptifler

Uzun süreli akne tedavileri için bu ilaç kullanılır. Yağ bezlerinin aktif çalışmasından dolayı sivilceleri kontrol etmeye yardımcı olur.

Şu hastalığı olanlar kullanmamalıdırlar :

-35 yaşın üzerindeki bayanlar

-Migreni olanlar

-Kan pıhtılaşma sorunlar

Topikal antimikrobik maddeler

Topikal antimikrobiyal ilaçlar, orta dereceden şiddetli akne hastalarında P. acnes’i azaltmayı önleyerek soruna çözüm bulur.  Örnekler, klindamisin ve sodyum sülfasetamiddir. Dermatologlar bu ilacı yazabilirler ancak. Topikal retinoidler A vitamininin bir türevidir. Gözenekleri açar ve beyaz yapılı sivilcelerin  ve siyah uçluların gelişmesini engellerler.

İzotretinoin

Ağır kistik sivilce ve diğer ilaçlara ve tedavilere cevap vermeyen şiddetli sivilcelerin tedavisinde kullanılan güçlü bir oral retinoid  içeren bir ilaçtır. Ciddi yan etkileri olan bir ilaçtır. Düzgün bir kontrol ister  ayrıca onay formu imzalatıp alınabilir.

Yan etkileri : Çok kuru cilt ve dudaklar, ruhsal değişimlerde, gebelerde anormallikler

Bu ilacı kullananlar A vitamini takviyelerini önlemelidirler.

 

 

Akne Tedavisi İçin İpuçları

Bu ipuçları gerçek anlamda ekstra katkılar sağlayacaktır.

1.Günde iki kez yüzünüzü ılık suyla ve özellikle akneler için hazırlanmış sabunlarla hafif yıkayın.

2.Deriyi tahriş etmeyin veya sivilceleri patlatmayın, çünkü bu, enfeksiyonu daha da aşağıya itebilir ve daha fazla tıkanmaya, şişmeye ve kızarıklığa neden olabilir.

3.Sivilceleri sıkmadan kaçınmayın, çünkü bu lekelenme yapabilir.

4.Bir uzman size iyi ilcalar yardımıyla tedavi edip sivilcelerinizi geçirebilir bu durumu göz ardı etmeyin.

5.Ellerinizi yüzünüzden çekin ve dokunmaktan kaçının.

6.Telefonla konuşuyorsanız yüzünüzden uzak tutun çünkü bu durum sebum üretimini artırır. Gerekirse telefonla hoparlörde konuşun.

7.Özellikle losyonları, kremleri ve makyajı uygulamadan önce ellerinizi yıkayın.

8.Sebum ve deri artıklarını toplamak için gözlüklerinizi düzenli olarak temizleyin.

9.Akne sırt, omuz veya göğüste var ise, cildin nefes almasına izin vermek için gevşek giysiler giymeyi deneyin. Baş bandı, başlık ve eşarp gibi sıkı giysileri kullanmaktan kaçının veya kullanıyorsanızda düzenli olarak yıkayın.

10.Hassas ciltler için makyajı doğru seçin ve yağlı ürünlerden kaçının. Uyumadan önce kesinlikle makyajınızı temizleyin.

11.Kakao yağı içeren yağlı saç ürünlerini kesinlikle kullanmayın. Ayrıca saç telleri yüzünze değeceği için saçlarınızı temiz tutun.

12.Aşırı güneşte durmayın.Çünkü bu durum daha fazla sebum üretimine sebep olur.

13.Tıraş olurken elektrikli bir tıraş makinası ya da keskin bir tıraş bıçağı kullanın. Tıraş kremi uygulamadan önce cildinizi ve sakallarınızı ılık sabunlu su ile yıkayın.

14.Sivilceyi şiddetlendiren kortizol ve adrenalin üretimini arttırabileceğinden stresten uzak durun.

15.Terlemeyi önlemek için  sıcak ve nemli noktalarda serin ve kuru kalmaya özen gösterin.

Sivilcelerden utanabilirsiniz ama bunun herkes için ortak bir sorun olduğunu da unutmayın. Yukarıdaki ve aşağıdaki önerilerimiz size çok katkı sağlayıp azaltma ve yok etme noktasında etkili olacaktır.

Siyah Noktalar Nasıl Geçer?

 

 

Yazar Görüşü

Kendimde sivilce olmuş ve yıllarca sıkıntılar çekmiş biriyim bu makaleyi de bu deneyimlerim sonucu yazdım. Eğer hafif sivilceleriniz var ise evdeki tedavi yolu ve dikkatli davranarak kolayca geçirebilirsiniz. Orta dereceli sivilcelere sahipseniz doktorunuz vereceği ilcalar etkili olacaktır. Ağır derecede sivilceniz var ise doktorunuzla uzun süreli tedavi yolunu tercih ettiğinizde geçecektir kesinlikle pes etmeyin derim.

Tüm tedavi yollarını tükettiyseniz çok inatçı sivilceleriniz var ise en son çare olarak roaccutane denen ilacı kullanmalısınız. Rouccutane sivilcelerinizi kesinlikle geçirecektir. Ben de bu ilca sayesinde sivilcelerimden kurtuldum kesinlikle korkmayın yan etkiler var ama kullanın. Düzenli kullanılınca bu sorundan kurtulacaksınız. Yalnız bu ilacı kullanırken dikkatli olun ve uyarıları dikkate alın. Roaccutane denen akne ilacını son çözüm olarak deneyin tüm tedavi yollarını deneyip çözüm bulamayanlara önerimdir.

Özellikle bu konuda görüşümü belirtmek için parantez açtık yine de sorularınız olursa aşağıdaki yorum kısmından yazın  bu konuda çok iyi tecrübelerim var sizlere yardımcı olacağım.

Cilt Bakımı Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

Akne,sivilce, sivilce nasıl geçer

 

 

Evde Yapacağınız Doğal Çözüm Yolları

 

1.Diş Macunu

 

 

Özellikle öğrencilik yıllarında fazla ekonomik gücünüz olmadığında imdadınıza yetişecek bir öneridir. İlaçlara para harcamak istemiyorsanız bu günlük kullandığımız ürünü cildinize uygulayabilirsiniz. Diş macunu sivilcelerinizi kurutur ve iyileşme süresini kısaltır. Cildinizde tahriş olmasını önlemek içinde katkı maddesi içermeyen bir diş macunu satın alın. Cilde etkili olduğu sonuçlarla kanıtlanmıştır basit bir öneri olduğu için kullanmanız gerektiğiniz aklınızda bulunsun.

 

Siyah Noktalardan Kurtulmanın Yolları

 

2.Tarçın, Hindistan Cevizi ve Bal

 

 

Bu öneriyi kullanmayı çok seviyorum. Bal, tarçın ve Hindistan cevizini az bir şey alıp karışım yaptıktan sonra sivilcelerin üzerine uygulayın. Bu karışım sivilcedeki iltihapları emip iyileşme sürecini hızlandıracaktır. Elinizde çok fazla imkan yok ise ya da hafif sivilceleriniz var ise deneyebilirsiniz.

 

3.Tuz ve Limon Suyu

 

Taze limon suyu, doğal bir sıklaştırıcı ve cilt parlatıcı olarak kullanılabilir. Bu karışıma bir de tuz ilave ettiğinizde hızlı bir şekilde sivilce ve lekelerini iyileştirecektir.  Miktar olarak bir yemek kaşığı limon ve yarı çay kaşığı tuz karışımı yeterli olacaktır.

 

4.Buz

 

Sivilceler büyümeye başlamış olgunlaşmışsa bunların üzerine buz koyarak küçültebilirsiniz. Bir küçük beze buzu sarıp sivilcelerinizi üstüne uygulayın bu şekilde cilt gözeneklerinizi donduracak ve yağdan kirden arınacaktır.

 

5.Domastes Suyu

 

Yüzünüze taze sıkılmış  domates suyu uygulamak cildinizi ilk başta sıkılaştıracaktır. Domatesin içinde C vitamini ve antioksidanlar olduğu için cildinizi genç tutacaktır.

 

6.Sarımsak

 

Sarımsakla yapamayacağınız bir şey yoktur. Sarımsak mantar enfeksiyonları için birebirdir. Sarımsak salisilik asit bakımından çok zengindir bu etken madde de sivilcelerle savaşmak için çok harika fikirdir.

 

7.Etkili Limon Maskesi

 

 

Malzemeler : 1 yemek kaşığı şeker, 1/2 taze limon

Hazırlanışı : Yarım limonu alıp güzelce sıkın. Daha sonra ise şekerin sıkılmış limon suyunun için döküp karışımı homojen hale getirin ve yüzünüze uygulayıp ortalama 15 dakika kadar durdurduktan sonra yüzünüzü ılık suyla yıkayın.

 

8.Akneyi Sonlandıran Aspirin Maskesi

 

 

Malzemeler : 1 tane taze orta büyüklükte limon, 5 adet aspirin, yarım tatlı kaşığı ile karbonat

Hazırlanışı : Aspirinleri alıp güzelce ve iyice eziyoruz yani toz kıvamına getiriyoruz. Daha sonra ise karbonat ile limon suyunu ilave edip homojen bir hal alana kadar karıştırın. Elde ettiğimiz iksiri cildimize uygulayıp 15 dakika sonra ılık su ile durulayın.

 

9.Bitkilerle Sivilce Maskesi

 

 

İçindekiler : 3’er çay kaşığı taze nane bitkisi, adaçayı bitkisi, papatya bitkisi, ıhlamur bitkisi

Hazırlanışı: 500 mililitre suyu kaynatın. Daha sonra bu bitkileri hepsini demliğe atarak demlenmesini sağlayın. Bu karışım demledikten sonra süzerek suyunu ılık bir şekilde pamukla cildinize hafif hafi sürüp kurumasını bekleyin. Bu karışım bitene kadar yüzünüze bol bol sürüp en sonda yüzünüzü durulayın.

 

10.Kuru Maya İle Maske

 

 

Malzemeler : ½ yarım çay bardağı arıtılmış su, 1 paket kaliteli kuru maya

Hazırlanışı :  Mayayı suyun içerisine ekledikten sonra  krem formu almasını sağlayın. İyice suya karıştırın ve oluşan kremsi maskeyi cildinize sürün. Maya sivilcelerin küçülmesini ve kurumasını sağlayacaktır. Uygulamayı yaptıktan 25 dakika sonra ise cildinizi güzelce ılık suyla yıkayın.  Haftada 1 defa yapacağınız bu maske ile düzenli  ve dengeli kullanımda sivilceleri tamamen bitirecektir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

11 yorum

  • Helin hanım merhabalar resminizi göndermek istiyorsunuz galiba yanlış anlamadıysak resminizi facebook sayfamıza mesaj olarak atarsanız size yardımcı olacağız teşekkür ederiz bizi takip etmeye devam edin.

 1. Sivilce Neden Oluşur, Detaylı Anlatım İle Sivilcelere Kesin Çözüm | Cilt Bakımı dedi ki:

  […] düşüren bu cilt sorununda kurtulmak için önemli çözüm önerilerimiz var. Ayrıca bu konuda sivilce nasıl geçer?  adlı kaynaktan da faydalanabilirsiniz. Bu yazıyı oluştururken oradaki fikirlerden […]

 2. Selam 3 senedir gül hastasıyım. Gitmediğim doktor almadigim ilac kalmadı yüzümde sivilce Akne var ne önerirsiniz . Simdi den tesekkurler

  • Merhabalar Müyesser hanım bu sıraladığımız kürlerden hangisi size uygunsa ilk onu deneyin başarılı olamazsanız biz size tekrardan yardımcı olacağız acil şifalar dileriz.

 3. Oncelikle herkese Merhaba! Benim de yuzumde sivilceler var ama sivilcenin izi cok onu nasil gidere bilirim? NE OLUR YARDIM EDIN! SIVILCEDEN WE SIVILCENIN IZLERINDEN BIKDIM NE OLUR IZINI GIDERE BILEN. BIR ŞEYLER OLSUN LUTFEN !!BANA WE BENIM GIBI KADINLAR WE ERKEKLER ICIN YARDIM EDIN !

 4. MERHABA YAPDIGINIZ YARDIMLAR ICIN TEŞEKKUR EDERIM!BU TAVSIYELER COK ISE YARIYOR COK AMA COK TESEKKUR EDERIM! COK SAOLUN AZ YAVAŞ IŞE YARIYOR INŞALLAH HEPSI GECER!

  • Biz teşekkür ederiz biraz yavaş ilerler sabırlı olun sadece, güzel sonuçlar alacaksınız. Bizim takip etmeye devam edin.

  • Merhabalar sivilce ve akne sorununuz büyük ölçüde bu ilaçlarla halledilmiş olacak biz teşekkür ederiz bizim takip ettiğiniz için.

 5. COK TEŞEKKÜR EDERIM! INŞALLAH ALLAH YARDIMCIMIZ OLURSA HEPSI ERKEKLERIMIZ WE KADINLARKMIZ YANI HERKESIN YUZUNDEKI SIVILCE AKNE SIVILCE IZLERI WE LEKELER GIBI HERŞEY GECER INSALLAH

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?