Travocort Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı?

Travocort Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı?

İçindekiler

Travocort krem sivilce, egzama ve mantar tedavisinde kullanılan oldukça etkili bir ilaçtır. Kremin pek çok cilt sorunu üzerinde başarılı bir etkisi olduğu kanıtlanmıştır. Özellikle kaşıntılı egzama sorunu yalayan kişiler için büyük faydalar sağlar. Travocort krem mutlaka doktor kontrolüyle kullanılması gereken bir ilaçtır.

Oldukça etkili olmasının yanı sıra krem içindeki maddelere alerjisi olan kişilerde ciddi yan etkiler açığa çıkarabilir. Bu nedenle asla bilinçsiz bir şekilde kullanılmamalıdır. Ayrıca cilt rahatsızlıklarının başarılı bir şekilde giderilebilmesi için de kremin doğru sürede ve doğru bir şekilde kullanılması önemlidir. Bu nedenle kremle ilgili tüm detaylara alt başlıklar şeklinde bakalım.

 

 

Travocort Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Kremin ambalaj büyüklüğü 15 gr şeklindedir. Travocort krem nedir sorusunun yanıtına gelecek olursak, bu krem ağır iltihapla beraber devam eden egzama ya da mantar sorunlarını tedavi etmede kullanılmaktadır. Bunlar dışında birtakım başka cilt yüzeyi problemlerinde de kullanıma uygundur. Kapalı ambalajlarda ve reçeteli bir şekilde satılır. Almanya lisansıyla Bayer İlaç Fabrikaları A.Ş tarafından İstanbul’da üretilir.

 

 

Etken ve Yardımcı Maddesi Bilgileri

 

Etken madde: 1 g Travocort 1 mg (%0,1) diflukortolon valerat ve 10 mg (%1) izokonazol nitrat etken maddelerini içermektedir.

Yardımcı maddeler: Polietilenglikol-Sorbitan stearat, setostearil alkol, sorbitan stearat, beyaz vazelin, disodyum edetat, kalın parafin ve demineralize sudur.

 

 

Travocort Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Bu ilaç oldukça çok sayıda cilt rahatsızlığına fayda sağlayan bir kremdir. Mantar ve egzama bu kremin en sık kullanıldığı alanlardır. Bu krem aşağıdaki durumlarda fayda sağlar:

 • Oldukça ağır iltihabi şekilde devam eden yüzeysel mantar enfeksiyonlarının başlangıç ya da ara tedavisi için kullanılır.
 • Deride var olan yüzeysel mantar rahatsızlıklarının tedavisinde kullanılır.
 • Bu cilt formülü pek çok mikroba karşı etkili olan bir kremdir.
 • Maya benzeri mantarlara, dermofitlere ve mayalara neden olan organizmalara karşı etkili olan bir kremdir.
 • Derideki iltihabi ve alerjik durumlarda sızı, kaşıntı ve yanma şikayetlerinin giderilmesinde yardımcı olur.
 • El ve ayak parmakları aralarındaki mantarlarda fayda sağlar.
 • Genital bölgedeki mantar rahatsızlığında fayda sağlar.
 • Özellikle iltihaplı sivilceler de faydalıdır.
 • Pişik tedavisinde doktor tavsiyesiyle kullanılabilir.
 • Egzama rahatsızlığında fayda sağlar.
 • Tırnak mantarının tedavisinde kullanılabilir.

Bu ilaç pişik ve genital bölgedeki mantar sorunları için kullanılacaksa mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır. Belirtilen doz asla aşılmamalıdır ve krem çok uzun süre boyunca kullanılmamalıdır.

 

 

Travocort Krem ’in Kullanımı Ne Şekilde Yapılmalıdır?

 

Bu ürün mutlaka doktorun belirttiği şekilde kullanılmalıdır. Kullanımından emin olunamayan durumlarda mutlaka doktora danışılması gerekir. Doktor tarafından başka bir doz belirlenmemişse krem günde iki defa uygulanır. Krem kullanımı, doktorla ortak hareket edilerek en geç 2 hafta süre sonunda bırakılmalıdır. Bu kremin kullanımı sonlandırıldıktan sonra tedaviye başka bir kremle devam edilip edilmeyeceğine doktorunuz karar verecektir. Özellikle genital bölgede ve kasıkta kullanımlar için bu durum oldukça önemlidir.

Çocuklarda Kullanımı 

Çocuklarda doktor tavsiyesiyle ve çok dikkatli bir şekilde kullanılmalıdır.

Hamile ve Emzirenlerde Kullanımı

Kişilerde gebelik durumu varsa bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir. Çünkü doktor, bu ilacı reçete ederken bu durumu göz önünde bulunduracaktır. Özellikle gebeliğin ilk üç aylık süresinde krem kullanımı tavsiye edilmez. Sonraki dönemlerde ise mutlaka doktora danışılmalıdır.

İlaç emzirme döneminde kullanılacaksa bu durum mutlaka doktora bildirilmelidir. Eğer doktor kremi kullanmanızı uygun görürse krem asla göğüslere sürülmemelidir. Geniş alanlarda ve uzun süre kullanılmamalıdır.

Araç ve Makine Kullanımı

Kremin araç ve makine kullanımını etkilediğine dair bilinen bir etkisi bulunmaz.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliğinde Kullanımı

Böbrek ve karaciğer yetmezliği gibi özel durumlarda kullanımı mutlaka doktor kontrolünde olmalıdır. Doktorunuz durumunuza göre kremi kullanmanızı uygun görmeyebilir.

Kullanmayı Unuttuğunuzda

Unutulan dozunun ne zaman alınacağına doktor karar vermelidir. Unutulan dozlar dengelensin diye asla çift doz kullanımı yapılmamalıdır.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Kullandıysanız

Olması gerekenden dozundan bir defalık olacak şekilde daha fazla kullanımında herhangi bir risk oluşumu beklenmez. Endişelenmenize gerek yoktur. Ancak doktorunuz ya da eczacınızla konuşmanızda fayda vardır.

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 • Kremin içinde yer alan etken ya da yardımcı maddelerden herhangi birine karşı alerjiniz varsa kremi kullanmayınız.
 • Tedavi edilecek alanda başka bir rahatsızlık varsa ya da kronik bir hastalık varsa krem mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır. Çünkü böyle durumlarda kremin asla kullanılmaması gerekebilir.
 • Krem asla gözlerle temas ettirilmemelidir.
 • Tedavi edilen enfeksiyonun yeniden oluşmaması için kıyafetler günlük olarak değiştirilmelidir.
 • Düzenli bir şekilde şahsi hijyenin sağlanması kremin daha etkili olabilmesi için önemlidir.

 

 

Travocort Krem Yan Etkileri(Zararları) Var Mıdır?

 

 • Her ilaçta olduğu gibi Travocort krem içindeki maddelere karşı hassasiyeti olan kişilerde yan etkiler meydana gelebilir. Kremin yan etkileri genellikle kremin geniş alana uygulanması sonucunda ve uzun süreli kullanımlarda ortaya çıkabilmektedir. Bu nedenle kremin doktoruna önerdiği dozda ve önerdiği şekilde kullanılması çok büyük önem taşır. Deride incelme meydana gelmesi, kılcal damar genişlemesi, deride şerit meydana gelmesi, deride oluşan sivilce benzeri değişiklikler oluşabilecek yan etkilerdir.
 • Krem kullanımında seyrek şekilde bağışıklık sistemi bozuklukları yan etkisiyle karşılaşılabilir. (Alerjik kontakt dermatit)
 • Yan etki olarak deri ve deri altı bozuklukları ortaya çıkabilir. Kıl kökü iltihabı, aşırı kıllanma, ağız çevresi derisinde iltihaplanma, deride renk değişimi, yanma, döküntü, kaşıntı, kızarıklık, deri üzerinde iltihaplı kesecik oluşması, kuruluk, tahriş, deride yumuşama ve isilik seyrek görülen, hafif olan ve genellikle geçici olan yan etkilerdir. Bu şikayetler tedavinin devamında genellikle kaybolmaktadırlar.
 • Gebelik ve emzirme dönemlerinde krem mutlaka doktor konturolünde kullanılmalıdır. Bu dönemlerde geniş alana yapılan uygulamalarda ve uzun süreli krem kullanımlarında bebeklerde yan etkiler görülebilmektedir. Örneğin hamilelik son haftalarında krem kullanımında bebeklerde böbrek üstü bezinde gerilemeye rastlanabilir.

 

 

Travocort Krem Fiyatı 2023

 

Travocort fiyatı 55.57 TL’dir. Krem asla reçetesiz olarak alınmamalıdır. Bilinçsiz kullanımda ciddi yan etkilerle karşılaşılabilir. Bu nedenle mutlaka doktor kontrolünde kullanılmalıdır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Mantar Kremleri

 

Bu İlacın Muadilleri (Eş Değerleri) Hangileridir?

 

Muadil ilaç kullanımı mutlaka bir doktor ya da eczacıya danışılarak olmalıdır. Travocort krem muadili olan ilaçlar aşağıdakilerdir:

 • Fuggy 15 g Krem
 • Fungoid Krem 15 g
 • Funocord Krem 15 g
 • Mantazol Krem 15 g
 • Oly Plus Krem 15 g
 • Tinagen Deri Kremi 15 g
 • Travazol Krem 15 g
 • Travocort Krem 15 g
 • Troderm Krem 15 g

 

 

Travocort Saklama Koşulları Detayları

 

İlaç 30 derece sıcaklık altında, oda sıcaklığında, ışıktan ve nemden korunarak, çocukların görüp erişemeyeceği yerlerde ve ambalajında saklanmalıdır. Son kullanma tarihinden sonra asla kullanılmamalıdır. Kendi kabında muhafaza edilmeli ve de kesinlikle ağzı açık tutulmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: Dermovate Saç Losyonu Ne İşe Yarar?

 

 

Kafanıza Takılan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Travocort krem regl döneminde kullanılır mı?

Cevap 1: Regl döneminde kullanımda bir sakınca yoktur. Bu dönemde genital bölgeye sürülmemelidir.

Soru 2: Bebeklerde kullanım için uygun mudur?

Cevap 2: Bebeklerde kullanım için uygun değildir. Başka kremler mutlaka doktora danışılarak kullanılmalıdır.

Soru 3: Travocort krem yüze sürülür mü?

Cevap 3: Krem yüz bölgesinde kullanıma uygundur.

Soru 4: Açık yaralara sürülebilir mi?

Cevap 4: Kesinlikle açık yarlarda kullanılmamalıdır. Kullanılacaksa şayet iyileşme olduktan sonra kullanılmalıdır.

Soru 5: Hamilelikte ve emzirmede kullanılabilir mi?

Cevap 5: Krem gebelik kategorisi C sınıfı ilaçlardandır. Hamileler ve şüphesi olanlar asla kullanmamalıdırlar. Hamilelik ve emzirme gibi önemli dönemlerde krem kullanımı mutlaka doktora danışılarak olmalıdır.

Soru 6: Alsam devlet tarafından ödemesi yapılır mı?

Cevap 6: Sigortanız tarafından yani devlet tarafından bedeli karşılanan ilaç grubundadır.

Soru 7: Reçetem olmadan da gidip eczaneden satın alabilir miyim?

Cevap 7: Reçeteniz olmasa ilacın tüm bedelini ödeyerek eczaneden alabilirsiniz. Yalnız hekim önerisi ile kullanmanızı tavsiye ederiz.

Soru 8: Faydalarını ne zaman görmeye başlarım?

Cevap 8: İlk kullanımdan itibaren faydasını görürsünüz.

Soru 9: Günde ne kadar kullanmalıyım?

Cevap 9: Günde 2 defa kullanılması tavsiye olunur. Yalnız doktorunuz farklı miktarda kullanmanızı öneririse o şekilde kullanmalısınız.

Soru 10: İçeriğinde kortizon var mıdır?

Cevap 10: Bu ilacın içeriğinde kortizon vardır. Bundan dolayı da dikkatli kullanılmalıdır.

Soru 11: Kullanmaya başladığımda tüylenme sorunu yaşar mıyım?

Cevap 11: Çok uzun kullanımlar olmazsa tüylenme oluşmaz. Şayet uzun süreli kullanımlarda tüylenme yapabilmektedir.

Soru 12: Vücudumda yanık var bunun için kullansam fayda eder mi?

Cevap 12: Yanık için bir etkisi olmaz. Yanık için hametan kullanmanızı öneririz.

Soru 13: Basur(hemoroid) için bu cilt ürününü deneyebilir miyim,fayda eder mi?

Cevap 13: Bu sorun için kullanılması önerilmez.

Soru 14: Egzamam var kullansam fayda eder mi?

Cevap 14: Egzama için kullananların birçoğu olumlu etkiler görmüştür.

Soru 15: Uçuk problemini ortadan kaldırır mı?

Cevap 15: Uçuk çıkan noktaya çok fazla olmamak kaydıyla sürdüğünüzde kısa sürede yok edecektir.

 

 

 

Travocort Krem Kullananların Elde Ettiği Deneyimler

 

Travocort krem kullananlar düşüncelerini paylaştılar. İşte yaşananlar:

 • Ben krem kullanımından hiç memnun kalmadım. O nedenle değiştirdim.
 • Göz çevresindeki kaşıntı için kullandım. İyi geldi. Ancak göze temas ettirilmemesi önemli.
 • Penisim de mantar rahatsızlığı vardı. Krem kullandıktan sonra büyük ölçüde şikayetler yok oldu.
 • Vajinam da kaşıntı problemi vardı. Krem kullanmaya başladıktan sonra 3-4 gün içinde sorunum yok oldu.
 • Cildimde mantar enfeksiyonu vardı. O nedenle bu kremi kullandım. İyi gelen bir krem olduğunu söyleyebilirim.
 • Parmaklarımın arasında mantar vardı bir arkadaşım söyledi denemeye başladım gerçekten geçirdi. Artık mantarda olmuyor.
 • Sivilcelerim için denedim yüz yüze sonuç alamazsam da önemli ölçüde fayda etti ve size de öneririm.
 • Pişikler için sürekli ecza depomda bulundururum süper sonuç verir. Sizlere de bu konuda kullanmanızı öneririm.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

18 yorum

 1. Merhaba vajinamda ciddi anlamda mantar var ve ilişkide koku geliyor son5 gündür bu ilacı kullanıyorum bana yardımcı olur mu bu kokuyu giderir mi ?

  • Merhabalar kullanıma devam edin geçirmezse size daha etkili bir krem önereceğiz. Normal şartlarda geçirmesi gerek.

   • Kremi aldığım san 3 gün vajinamda yanma oldu şuna mesela kullanıyorum yanma falan geçti koku da hissetmiyorum sadece kremi sürmediğm de peynirimsi şeyler baya azaldı
    Önereceğiniz krem nedir

 2. Merhaba yardımınıza ihtiyacım var bu kremi kullandım kaşıntım geçti ilişkiye girerken agrılar geçti vajinamdaki ilişkiden sonra şişlik oluyor du oda geçti
  Sadece koku geliyor ve çok rahatsız oluyoruz eşimle ben ne olur bana yardımcı olun

 3. Genital siğillerin neden olduğu kaşıntı için kullandım çok iyi geldi fakat 2 günden fazla kullanmamam gerekiyormuş neden? Kullanırsam ne olur?

  • Uzun kullanımlarda yan etkiler oluşturabiliyorum birkaç gün daha kullanın bırakın

 4. Bazı doktorların hpv virüsü, bazılarının ise yine cinsel ilişki ile bulaşan siğil olduğunu ileri sürdükleri, için su dolu görünümünde olan sivilcemsi kızarık ve kabartılarda da kullanılır mı?

 5. Merhaba benimde vajinada mantar icin doktor verdi ama kreminsurdukten sonra kasinti ve yanma artiyor bu nornalmi

  • Merhabalar ilk kullanımlarda yapabilmektedir bundan sonra devamında yavaş yavaş geçecektir.

 6. Merhabalar Labioplasti sonrası dikişli bölgedeki kaşıntı yanma için kullanılabilir mi
  Dikişlere zararı olur mu

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?