Tretin Krem Nerelerde Kullanılır, Yan Etkileri Nedir, Kullananlar Memnun Mu?

Tretin Krem Nerelerde Kullanılır, Yan Etkileri Nedir, Kullananlar Memnun Mu?

Merhabalar bugün sizlere cilt problemleri için güzel bir ürün önerisi sunacağız. Birçok kişi çeşitli dönemlerde cilt sorunları yaşıyor. İşte bu sorunu çözmek içinde kullanmanız gereken cilt ürünleri vardır. Onlardan biri hakkında detaylı bilgilerde şöyle. Tretin krem cilt üzerinde var olan sorunların tedavisinde kullanılan bir kremdir. En etkili olduğu alanlar cilt lekeleri, siya nokta, sivilce, sedef rahatsızlığı ve iltihap sorunlarıdır. Cilt soyucu bir etkiye sahiptir ve ciltteki renk farklılıklarının giderilmesinde etkilidir. Cildin üstteki hücrelerini yenileyen Tretin krem reçeteyle satılmaktadır. Cildi besleyen ve bu şekilde ölü hücre atımını sağlayan bu krem içindeki vitaminler sayesinde cildi canlandırmakta ve onarmaktadır. Alt başlıklarla tüm detaylarına değineceğimiz ürün bir cilt kremi olmanın çok ötesindedir.

Tretin Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Tretin cilt soyucu krem deriye uygulandığı anda üst kısımda yer alan hücrelerin yenilenmesini sağlar. Derinin kendini onarma mekanizmaları üzerinde etkili olur. Krem cilt tarafından oldukça kolay bir şekilde kabul edilmektedir. Ciltteki kan dolaşımının düzenlenmesinde yardımcıdır ve bu sayede cilt dokusunun güçlenmesini sağlar. 30 gr tüplerde beyaz renkte olan bir kremdir. Assos İlaç firmasının kullanıma sunduğu faydalı ve etkili bir ilaçtır.

 

Etken ve Yardımcı Maddesi Nedir?

 

İlacın içeriği hakkında bilgi verelim. Bu ilacın etken maddesi 1 g Tretin 0,5 mg Retinoik Asit yani Tretinoin içermektedir. İçerisinde farklı vitaminler de bulunur. Kremin yardımcı maddeleriyse sopropil miristat, polisorbat 80, karbopol 1382, migliol 812 (orta zincirli trigliserid), Sıvı parafin, gliserol, butil hidroksitoluen, metil parahidroksibenzoat, butil hidroksianisol, propil parahidroksibenzoat, sodyum hidroksid ve saf sudur.

 

Tretin Krem Hangi Durumlarda Yarar Sağlar?

 

Bu formül cilde faydalı olan ve genel olarak cilt sorunlarına etki eden bir ilaçtır. İçinde yer alan vitaminler sayesinde de cilt beslenmesinde önemli bir rol oynar. Cildin daha parlak bir şekilde ve daha sağlıklı olmasını sağlar. Daha gergin ve sıkılaşmış bir cilt oluşumuna destek olur. Krem aşağıdaki durumlarda fayda sağlar:

 • Cilt üzerinde bulunan ölü derinin yok edilmesini sağlar.
 • Cilt soyucu etkiye sahiptir. Cildin soyulmasını sağlayarak cilt lekelerini giderir.
 • Cilt üstünde bulunan siyah nokta ve sivilcelerin yok edilmesinde etkilidir.
 • Cilt hücrelerinin yenilenmesini sağlar.
 • Cildi ve gözenekleri sıkılaştırır.
 • Kolajen üretimini uyarıcı özelliktedir.
 • Derideki kan dolaşımını hızlandırıcı yapıdadır.
 • Derinin kalınlaşmasını engeller.
 • Cildi besler.
 • Üçüncü derece izlerin yok edilmesinde etkilidir.

 

 

 

Tretin Krem ’in Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu ilacın kullanımı mutlaka doktorun önerdiği şekilde olmalıdır. Bu formül tüm yüze veya çok geniş bir deri yüzeyine uygulanmamalıdır. Tretin krem günde bir defa kullanılır. Kremi gece bir defa deri üzerine uygulamanız gerekir. Uygulama sonrasında hafif bir batma ya da sıcaklık hissi olabilir. Etkiler gözlemlenerek çok yoğun bir hal alırsa, doktordan yeni bir doz ya da tedaviye ara verme istenebilir. Ancak en son şekli mutlaka doktor belirlemelidir. Kremin etkisi 2-3 hafta içinde ortaya çıkar. Ancak kremin tam anlamıyla fayda sağlaması için altı haftadan daha fazla bir süre gerekebilir. Sorunlar düzelmeye başladıktan sonra ilaç kullanımı yeniden düzenlenebilir.

Kremin sürüleceği bölge güzelce temizlenmelidir. Krem deriye ince bir tabaka halinde sürülür. Yavaşça ovalanarak kremin deri tarafından emilmesi sağlanır. Eğer krem cildi soymak için kullanılıyorsa ince bir tabaka şeklinde sürülmeli ve en az 1 saat güneş ışığına çıkılmamalıdır.

Çocuklarda Kullanımı

İlaç 12 yaş altındaki çocuklarda kullanıma uygun değildir. Doktora danışılmadan çocuklarda ve bebeklerde asla kullanılmamalıdır.

Hamile ve Emzirenlerde Kullanımı

Krem hamilelerde kullanıma uygun değildir. Benzer şekilde emzirme döneminde de kullanılmamalıdır.

Yaşlılarda Kullanımı

65 yaş üzeri kişilerde erişkin doz uygulanır.

Böbrek Ve Karaciğer Yetmezliği Kullanımı

Doz ayarlamasına ihtiyaç yoktur.

Araç Ve Makine Kullanımı

Araç ve makine kullanımına dair bir etki bildirilmemiştir.

Kullanmanız Gerekenden Daha Fazla Kullandıysanız

Daha fazla kullanılması tedavi süresinde kısalma sağlamaz. Benzer şekilde tedavi sonucunun iyileşmesine etki etmez. Bunun yanı sıra yan etkilerin ortaya çıkmasını tetikleyebilir. Bu cilt ürününü daha fazla dozda kullandıysanız bu durumu doktorunuz veya eczacınıza bildirin.

Kullanmayı Unutursanız

Unutulmuş olan dozların dengelenmesi için çift doz alınmamalıdır.

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gereken Detaylar

 

 • Tedavinin en başında bu kremden az bir miktar, derinin küçük bir bölgesine uygulanarak muhtemel bir yan etki var mı diye kontrol edilebilir.
 • Bu içeriği gözlerle, burunla, ağız içi ve müköz membranlarla temas ettirilmemelidir. Eğer temas olursa bol su ile temizlenmelidir.
 • Çok fazla güneşe maruz kalınacaksa kreme ilaveten yüksek doz güneş koruyucuların kullanılması önerilir. Yoğun bir şekilde güneşe maruz kalınacaksa bir gün evveli, o gün ve bir gün sonrası bu ilacın kullanılmaması önerilir. Ancak güneş koruyucu kullanımına devam edilmelidir.
 • İlaç doktora danışılmadan asla çocuklarda ve bebeklerde kullanılmamalıdır. Krem 12 yaş altı çocuklarda kullanıma uygun değildir.
 • Kremden tam olarak fayda sağlanması altı haftadan daha uzun bir süreyi bulabilir.
 • Bu cilt formülü cilt soyucu etki için kullanılacaksa sonbahar ya da kış mevsimi tercih edilmelidir. Çünkü cilt soyulacaktır ve savunmasız kalacaktır. Yaz aylarında da güneşin zararlı etkilerine hedef haline gelecektir.

 

 

Tretin Krem Yan Etkileri Var Mıdır?

 

-Tretin krem yan etkileri olabilen bir ilaçtır. Krem içerisindeki maddelerden birine ya da birkaçına alerjisi olanlarda ya da doz aşımı durumlarında bu yan etkiler ortaya çıkabilir. Yan etkilerle karşılaşılması durumunda hemen ilaç kullanımı kesilmeli ve doktora bilgi verilmelidir.

-Bu formülün kullanımında yan etki olarak kepeklenme, kızarıklık, kaşıntı, cilt kuruluğu ve onu takiben yağlanma ve ağrı olabilir. Yan etkiler ortaya çıkarsa kullanım sıklığı doktora danışılarak azaltılabilir veya doktor önerisinde ilaç kullanımı durdurulabilir. İlacın kullanımında yan etki olarak hipersensitivite (aşırı duyarlılık) çok nadir görülebilir.

 

 

 

Tretin Krem Fiyat Bilgileri

 

Tretin krem fiyatı 17.86 TL’dir. Bu ürün reçeteli olarak satılmaktadır. Eczanede  satışa sunulmaktadır ve de eczane dışında herhangi bir yerde satılmamaktadır. Alım yaparken fiyatına ve paketine dikkat edin. Paketi yırtık ürünleri ve son kullanma tarihi geçmiş olanları kesinlikle almayın. En İyi Yanık Kremi İçin Tıklayınız.

 

 

 

Bu İlacın Muadilleri (Eş Değerleri) Var Mıdır?

 

Tretin krem muadili sayılabilen yani aynı içeriğe sahip olan ilaçlar mevcuttur. Ancak hangi ilacın kullanılacağına doktor karar vermelidir. Genellikle cilt soyucu özelliğinden dolayı tercih edilen özel bir kremdir. Ancak başka rahatsızlıklar için muadil ilaçların kullanılıp kullanılmayacağına doktor karar verebilir. Bu çerçevede muadilleri ise şöyledir;

-Acnelyse krem

-Acnelyse fort jel

-Tre krem

-Vesanoid yumuşak kapsül

 

Tretin Krem Muhafaza Etme Koşulları

 

Kremi çocukların görmeyeceği, erişemeyeceği yerlerden ve ambalajında saklanmaya uygundur. 25 derece altında oda sıcaklığında saklanılmalıdır. Ambalaj üzerinde yazan son kullanma tarihine dikkat edilerek kullanılmalıdır. Tarihi geçen kremler kullanılmamalıdır.

İlginizi Çekebilir: En İyi Morluk Kremi Hangisidir?

 

En Fazla Sorulan Sorular ve Cevaplar

 

Soru 1: Bu içeriğin kullanımı tüylenmeye neden olur mu?

Cevap 1: Krem cilt alt tabakasını besler. Bu nedenle kıl köklerini de beslemektedir. Uzun süreli kullanılması tavsiye edilmez.

Soru 2: Saç çıkmasına etki eder mi, seyrelen saçlarım için kullansam gürleşir mi?

Cevap 2: Kremin tüylenme etkisinden dolayı saç çıkarmada da etkili olup olmadığı en fazla merak edilenlerdendir. Ancak  kremin saç çıkarmak için kullanılan bir krem değildir.

Soru 3: Tretin kremi reçetesiz bir şekilde almak mümkün müdür?

Cevap 3: Tretin krem reçeteyle satılan bir kremdir. Reçetesiz de alınabilir, reçetesiz satıldığında devlet tarafından büyük kısmı karşılanmaz. Ancak reçetesiz alınıyor olsa da bilinçsiz bir şekilde ilaç kullanımından kaçınmak gerekir.

Soru 4: Kremi yüze kullanım için uygun mudur?

Cevap 4: Krem yüze kullanılabilir. Yalnızca sorunlu olan alana sürülmesi yeterlidir.

Soru 5: Yüzümde çillerim var bunun için kullansam fayda eder mi?

Cevap 5: Lekelerde etkilidir, çillerde ise lekeler kadar etkili değil ama önemli ölçüde azalttığı da bilinmektedir.

Soru 6: Cilt soyucu kremler arasında ne kadar iyidir?

Cevap 6: Cilt soyucu kremler içerisinde en iyisi diyebiliriz.

 

 

Tretin Krem Kullananların  Deneyimleri

 

Tretin krem kullananlar tecrübelerini ve yaşadıklarını paylaştılar:

 • Doktor tavsiyesiyle bu ürünü kullanmaya başladım. Yaklaşık olarak 3 ay oldu. Düzenli bir kullanımda gerçekten işe yarayan bir krem. Sivilcelerim neredeyse tamamen geçti.
 • Çok güzel bir ilaçtır. Tek ilaçla birden fazla sorun halletmiş olursunuz. Sivilceler, çizgiler, lekeler gibi pek çok sorun çözümüne katkı sağlar.
 • Bu cilt ilacını kullananların yorumlarından sonra kremi aldım. Sanırım biraz fazla kullandım. Cildimde kızarıklık meydana geldi ve ilacı bırakmak zorunda kaldım. Dikkatli kullanmak ve ince bir tabaka şeklinde sürmek çok önemli.
 • Sivilce izlerim de etki gösterdi. Ancak cildimi sanki biraz kuruttu. Nemlendirici desteği yapmak zorunda kaldım.
 • Bu ürün kullandım etkili bir ilaç. Ancak lekelerin kaybolması zor. Sabır göstermek gerekiyor.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

 1. kremi iki gün üst üste çok az bir miktarda yüzüme uyguladım sonrasında sürdüğüm bökgelerde kızarıklık yanma döküntü meydana geldi bunların normal olduğunun farkındayım ancak bu yan etkiler ne zaman geçer iki kez gece sürdüm bir daha sürmeyeceğim kış geldiğinde devam etmeyi düşünüyorum çünkü gerçekten faydalı bir krem güzelliklere ulaşmak için biraz zorluk çekmemiz gerekir ^-^

  • Kızarıklık yanma 2 hafta içerisinde geçmektedir doz düzeyini düşürerek kullandığınız bu etkiler azalacaktır.

 2. Bu ilacı sadece sivilceli bölgeyemi sürmemiz lazım yoksa tüm cilde uygulayarak mı kullanıcaz

 3. Peki yüzde kararma gibi lekeler oluşturması normalmidir cildimin rengi olduğundan koyulaştı

 4. Ben bilmeden 3 gun ust uste tum cildime surdum ve dudak etrafimda cenemde pullanmalar oldu yanaklarimda hassasiyet oldu cok korktum hatta sivilce bile cikardi 2 3 tane iltihapli gibi sivilcelerimden kurtiyim derken basima is actim sanirim cok korktum. Birde yuzum icin lazer epilasyona gidicem haftaya sorun olur mu acaba?

  • Lazer epilasyon yaptırmayın bu kremi kullanırken. ilk kullanımda bu durumların olması normal ve bu durum geçicidir.

 5. Tretin kremi yaklaşık 5 gün kullandım ve yüzümde kuruluk ve aşırı kızarıklık oldu geçmesi için ne yapmalıyım…birşey kullanmadan kaç günde gecer

  • 5 gün kullanıma ara verin ve nemlendirici kullanın ayrıca bol su için bunun yanında 5 gün sonra kullanma başlayacaksanız da 3 günde 1 bu kremi kullanın.

 6. merhaba,tretin kremi en fazla kaç ay kullanabilirim.Belli bir süre kullanıp ara verip daha sonra tekrar kullanabilir miyim? Hangi aylarda kullanmak sakıncalı?Tşk..

  • Merhabalar en fazla diye bir şey yok ama yaz aylarında kullanmayın. 6 ay kullanıp sonra ara vermeniz mantıklı olabilir.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?