Ursactive 250 Mg Reçetesiz Satılır Mı 2024?

Ursactive 250 Mg Reçetesiz Satılır Mı 2024?

İçindekiler

Ursactive reçetesiz alınır mı sorusu takipçilerimiz tarafından sıklıkla sorulmaktadır bizde bugün bu soruya geniş bir şekilde cevap vereceğiz. Safra kanallarına bağlı gelişen karaciğer sirozunda, safra taşlarının ameliyatsız eritilmesinde, kistik fibroz hastalıklarında bu ilaç kullanılır. Genellikle ameliyatsız şekilde safra taşlarının ortadan kaldırılması için bu ilaç kullanılır. Hastalığın durumuna göre bu ilaç 6-24 ay içerisinde şikayetleri ortadan kaldıracaktır.

Beyaz toz içeren opak bir kapsül şeklindedir. Su ya da meyve suyuyla çiğnenmeden yutulmalıdır. Tok karnına günde 1 ya da 2 kapsül kullanılabilir. Bu ilaçla beraber şikayetlerin geçip geçmediği doktor tarafından kontrol edilmelidir. Gebe olan kişiler bu ilacı sadece doktor önerisi ile kullanılabilir aksi durumda kullanılmamalıdır. Kullanırken düzenli kullanım son derece önemlidir.

Bu kapsülün etken maddesi ursodeoksikolik isimli yapıdır. Bu kapsülün etken maddesi son derece güçlüdür bundan dolayı iyi sonuçlar vermektedir. “Gastrointestinal (mide barsak sistemi) ilaç grubu içerisinde bulunmaktadır.

 

Ursactive Reçetesiz Alınır Mı?

Reçetesiz olarak satılan bir ilaç değildir reçeteli olarak alınabilmektedir. Mutlaka hekimden reçete edildikten sonra alınabilmektedir. Önceki yıllarda SGK tarafından ödenmeyen bu ilaç artık SGK tarafından ödenen ilaç içerisinde bulunmaktadır. Reçete edildikten sonra bu ilacın katkı payını sadece siz ödeyeceksiniz onun haricinde kalan kısmını devlet karşılamaktadır. Unutmadan hatırlatalım zaman zaman SGK ödeme listesindeki ilaçlarda değişiklik yapabilmektedir.

Bunlarda İlginizi Çekecektir:

 

Ursactive Reçeteli Mi?

Reçeteli olarak satılan bir kapsüldür. Reçetesiz olarak alınmak istendiğinde bu ilacı eczaneden alamazsınız.

 

Ursactive 250 Mg Fiyat

250 mg 100 kapsül eczane fiyatı 775.42 TL‘den satılmaktadır. Bu fiyatlara zaman zaman zam gelebilmektedir. 775.42 TL reçetesiz eczane fiyatıdır bunun altını çizelim.

 

Ursactive 500 Mg Fiyat

İlacın hem 250 mg’lik olanı hem de 500 mg’lik olanı vardır. 500 mg 60 film tablet 642.53 TL’den satılmaktadır.

 

Ursactive Ödeme Şartları

Ödeme şartları reçete durumuna göre değişmektedir. Beyaz reçete ile satılan bu ilaç reçete edilmesi durumunda sigorta tarafından ödenecektir. Sigortalı olarak ise kalan payı 58 TL gibi bir rakamla bu ilacı satın alınabilir.

 

Ursactive Günde Kaç Defa Kullanılır?

Hastalık durumuna ve doktorun muayenesi göre doz miktarı değişebilir ama genel olarak bu ilaç günde 1 kapsül şeklinde kullanılması önerilmektedir.

 

Ursactive Ne Kadar Süre Kullanılır?

Bu ilacın kullanım süresi 6 ay ile 2 yıl arasında değişmektedir. Hastalığa göre safra taşlarının erimesine göre bu süreyi doktorunuz belirleyecektir.

 

Ursactive Aç Mı Tok Mu?

Ekstra durumlar haricinde aç ya da tok olma durumuna bakmadan bu kapsülü kullanabilirsiniz. Bu noktada önemli olan düzenli kullanımdır.

 

Ursactive Ne Zaman Etki Eder?

Etki süresi bünyeye ve hastalığa göre değişmekle beraber ilk etkiler 1-2 ay içerisinde ortaya çıkmaya başlayacaktır.

 

Konu Hakkında Diğer Sorular

Soru 1: Ursactive Zararları?

Cevap 1: Yan etkileri görülebilir bunlarda ishal, ürtiker (kurdeşen) gibi durumlardır.

Soru 2: Ursactive Hangi Teşhislerde Ödenir?

Cevap 2: Safra, karaciğer ve reflü sorunlarında bu ilaç devlet tarafından ödemektedir.

Soru 3: Ursactive Etken Maddesi?

Cevap 3: Bu ilacın etken maddesi ursodeoksikolik (tavuk safrası kaynaklı) asittir.

Soru 4: Ursactive Reçeteli Fiyatı?

Cevap 4: Reçeteli fiyatı 58 gibi bir rakam çıkmaktadır.

Soru 5: Ursactive Uzun Süre Kullanılır Mı?

Cevap 5: Süre konusunda bir kesinlik yoktur doktor önerisi ile 2-3 yıl kadar bile kullanılabilir. Özetle uzun süre kullanılabilir.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?