Paxera Reçetesiz Alınır Mı?

Paxera Reçetesiz Alınır Mı?

İçindekiler

Paxera majör depresif bozukluk, yaygın endişe ve gerginlik hali, açık alan korkusundan (agorafobi) kaynaklanan panik atak durumunda kullanılır. Paxera 20 mg reçetesiz alınır mı, paxera 10 mg reçetesiz alınır, paxera yeşil reçete mi sorularının hepsi yazımızda.

 

Paxera 20 Mg Reçetesiz Alınır Mı?

 

5 yıl öncesine kadar reçetesiz olarak satılsa bile şimdilerde reçeteli olarak satılmaktadır. Reçeteli olarak eczanelerden alınabilmektedir ve eczane dışında da kesinlikle satışı yoktur. Bu ilacı uzman doktor yani psikiyatri doktoru yazmalıdır. Kullanım sürecinde doktor kontrolünde olmalıdır. Ayrıca bu ilacın antidepresan olduğunu da unutmayın doğru kullanılmadığında yan etkiler görülebilir.

 

Paxera Nedir?

 

Majör depresif bozukluk, arobsesif (saplantılı) ve kompülsif (kontrol edilemeyen) davranışlar, kişinin toplum önüne çıkması gereken durumlarda yaşadığı aşırı endişe ve gerginlik, travmatik olayları, örneğin trafik kazası, fiziksel saldırı, sel veya deprem gibi doğal felaketleri takip eden aşırı endişe, Açık alan korkusundan (agorafobi) kaynaklananlar dahil çeşitli korkulardan kaynaklanan
panik ataklar, yaygın endişe ve gerginlik durumlarında kullanılan etkili bir ilaçtır.

Yukarıda sayılan olumsuz durumlar beyinde serotonin isimli kimyasal maddenin azalması durumunda görülür. Bu ilaç ise üç hafta içerisinde beyindeki serotonin seviyesini arttırarak etki eder. Bu ilaç SSRI (Selektif Serotonin Geri Alım İnhibitörleri) ismi verilen ilaç grubu içerisinde bulunur.

Ağız yoluyla kullanılır ve 10, 20,30 mg şeklinde formları vardır. Her kutuda 28 ya da 56 tablet bulunur. 18 yaşından büyüklerde kullanılır ve doktor kontrolünde olmalıdır. Yemeklerle sabahları bol su ile kırmadan, çiğnenmeden kullanılmalıdır. Hastalığa göre doz miktarları doktorunuz tarafından belirlenecektir.

Bu ilacın içeriğinde kortizon yoktur. Yeşil reçete ile satılan bir ilaçtır. Reçete edilmesi durumunda devlet tarafından ödenmektedir. Raporu olan kişilerde aile hekimi de bu ilacı reçete edebilmektedir aksi durumda reçete edemez. Bu ilacın ruhsat sahibi ve üreticisi Ali Raif İlaç Sanayi A.ş’dir. Üretim yeri ise Başakşehir-İstanbul’dur.

 

Paxera Etken Maddesi?

 

Bu ilacın etken maddesi paroksetine eşdeğer  paroksetin hidroklorürdür. Yardımcı maddeleri ise Laktoz (inek sütü kaynaklı), emcompress (dikalsiyum fosfat),H.P.M.C.2910, Kroskarmelloz sodyum, Prejelatinize nişasta, primojel (sodyum nişastaglikolat), Magnezyum stearat, Beyaz Opadry Y-1-7000: (Polietilen glikol(makrogol), titanyum dioksit, hidroksipropil metil selüloz).

İlginizi Çekebilir: Citoles Nedir, Neye İyi Gelir?

 

Paxera Ne İşe Yarar?

 

 • Majör depresif bozukluk tedavisinde kullanılır.
 • Arobsesif (saplantılı) ve kompülsif (kontrol edilemeyen) davranışların tedavisinde kullanılır.
 • Travmatik olayları, örneğin trafik kazası, Fiziksel saldırı, sel veya deprem gibi doğal felaketleri takip eden aşırı endişe tedavisinde kullanılır.
 • Açık alan korkusundan (agorafobi) kaynaklananlar dahil çeşitli korkulardan kaynaklanan panik atakların tedavisinde kullanılır.
 • Yaygın endişe ve gerginlik durumlarının tedavisinde kullanılır.
 • Kişinin toplum önüne çıkması gereken durumlarda yaşadığı aşırı endişe ve gerginlik durumunu ortadan kaldırmak için kullanılır.

 

Paxera 10 Mg Reçetesiz Alınır Mı?

 

Bu ilaç reçeteli olarak satılmaktadır ve kesinlikle reçetesiz satışı yoktur. Yeşil reçeteli olarak satılır ve uzman doktor tarafından reçete edilebilir. Bu ilacı psikiyatri size yazabilir tabi ki muayene edip gerek gördükten sonra.

 

Paxera Muadili

 

Bu ilaçla aynı etken maddeye sahip aynı etkileri gösterecek ilaçlar aşağıdadır. Bu ilacı bulamazsanız aşağıdaki ilaçlardan birini alıp kullandığınızda yakın etkileri göreceksiniz.

 • Limsa film kaplı tablet
 • Nokturn film tablet
 • As-paroks film tablet
 • Paxil tablet
 • Paxotin film kaplı tablet
 • Seroxat tablet
 • Xetanor tablet
 • Zoxapar film tablet

 

Paxera Fiyat

 

20 mg 28 tablet fiyatı 68.36 TL’dir. 10 mg 28 tablet fiyatı ise 35.04 TL’dir. Alım yaparken mutlaka son kullanma tarihine ve kutunun açılmamış olmasına dikkat edin.

 

Paxera Hakkında Sorular

 

Soru 1: Paxera Reçeteli Mi?

Cevap 1: Reçetelidir hatta yeşil reçete ile satılmaktadır. Bu ilacın reçetesiz satışı yoktur.

Soru 2: Paxera Cesaret Verir Mi?

Cevap 2: Cesaret vermektedir ve kişinin yapacağa işe karşı olumsuz bir durum akla getirmemektedir.

Soru 3: Paxera Antidepresan Mı?

Cevap 3: Bu ilaç antidepresandır.

Soru 4: Paxera Bağımlılık Yapar Mı?

Cevap 4: Genel olarak bağımlılık yapma durumu yoktur.

Soru 5: Paxera Gece Mi Gündüz Mü İçilir?

Cevap 5: Gündüz sabah içilir her gün aynı saatte almaya özen gösterin.

Soru 6: Paxera ile Paxil Aynı Mı?

Cevap 6: Muadil yani eşdeğer ilaçlardır ama aynı değildir ikisi de aynı hastalıklar için yakın sonuçlar veren ilaçlardır.

Soru 7: Paxera Migrene İyi Gelir Mi?

Cevap 7: Migrene iyi gelen bir ilaç değildir.

Soru 8: Paxera Özgüven Verir Mi?

Cevap 8: Özgüven verir ve endişeyi, korkuyu giderir.

Soru 9: Paxera Saat Kaçta İçilmeli?

Cevap 9: Sabah içilmeli saat 9-10 gibi içilmesi uygundur.

Soru 10: Paxera Kilo Aldırır Mı?

Cevap 10: Yan etkileri arasında kilo alma vardır birçok kişide kilo aldırdığı görülmüştür buna dikkat edin. Kilo aldırma durumu herkeste olmasa bile yaygın yan etkileri arasındadır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?