Buscopan Plus Ne İçin Kullanılır, Kullanımı?

Buscopan Plus Ne İçin Kullanılır, Kullanımı?

İçindekiler

Bugün sizlere buscopan hakkında geniş bilgiler vererek bu konuda en doğruları öğrenmenizi sağlayacağız. Buscopan plus spazm giderici grubunda yer alan etkili bir ilaçtır. Sindirim sistemi, boşaltım sistemi ve üreme sistemindeki spazmları ortadan kaldıran bir etkiye sahiptir. Spazm ne diye olacak olursanız da ağrılı kasılmalar olarak tanımlayabiliriz. Yani normal ağrıdan farklı olarak ağrılı bir kasılma ortaya çıkmaktadır. Draje şeklindeki bu ilaç beyaz renkte ve yuvarlaktır. Hava almayacak bistlerde eczanelerde satılmaktadır. Aşağıdaki detaylı bilgilerde sonra daha bilinçli ve doğru kullanarak istediğiniz etkiyi sağlayacaksınız. Şimdi de diğer tüm detayları açıklayalım.

 

 

Buscapon Plus 10 Mg Nedir?

 

Buscapon nedir diye soracak olursanız mide, bağırsak, idrar kesesi,idrar yolları, safra kanalları, üreme organları gibi yapılarda ortaya çıkan ani,şiddetli kasılmaları(spazmları) ve hareket bozukluğunun giderilmesinde kullanılan ilaçtır. Buscopan ne ilacı  derseniz de spazm giderici grubuna giren ilacını cevabını verebiliriz. 10 miligram şeklinde beyaz ve yuvarlak görünüme sahiptir. Kutusunda 20 adet bulunmaktadır. Hava almayacak şekilde ambalajlanmış yeşil beyaz renkli kutuda eczanede satılmaktadır. Tek bir organ ve Sistem için değil çokça vücut yapısı için kullanılır.

 

 

 

Buscopan Hangi Durumlarda ve Ne İçin Kullanılır?

 

Buscopan ne işe yarar sorusu çok sık soruluyor bunun cevabını ayrıntılı bir şekilde verelim ve bu ilacın kullanımı doğru yapılsın. Birçok zaman görüyoruz malesef yanlış yerlerde yanlış ilaçlar kullanılıyor. İşte kullanılacağı durumlar;

 • Aşırı kasılmalı karın ağrılarında
 • Yoğun böbrek taşı ağrılarında
 • Üreme organları şiddetli spazmlarında(ağrılarında)
 • Adet döneminde ağrılı kasılmalarında
 • Doğum anında yumuşak doku spazmlarında
 • Bağırsak ağrılarında ve sancılarında
 • Mide sancılarında ve ağrılarında
 • Safra kesesi spazmlarında
 • Sindirim sistemi spazmlarında (ağrı ve sancılarda)

Bu yukarıda saydığımız noktalarda oluşan sorunu kısa sürede çözerek rahatlatır. Çok iyi bir kas gevşetici özelliğe sahiptir. Herhangi bir sebepten dolayı bu organlarda sorun yaşarsanız güvenle bu ilacı kullanabilirsiniz.

 

 

İlacın Etken ve Yardımcı Maddesi Nedir?

 

Etken madde sorunları ortadan kaldıran temel bileşendir. Etken madde ne kadar güçlü olur ise o derece sonuç alma durumu artar. Etken maddesi Hiyosin-N-butilbromür adını taşır. Yardımcı maddeleri ise sükroz, tartarik asit, stearik asit ,nişasta, dibazik kalsiyum fosfat, povidon, talk, akasya, çözülebilen mısır nişastası ve propildir. Bu şekilde etkili bir karışımla ortaya çıkan durumlara karşı iyi bir formül sunulmuştur. 10 miligram boyutunda yuvarlak 20’l, şekilde kutularda satılmaktadır.

 

 

Bu İlaca Başlanmadan Önce Bilinmesi Gereken Durumlar

 

 • Bu ilacın etken maddesine karşı herhangi vücudunuzun alerji oluşturma durumu var ise kesinlikle denemeyin.
 • 6 yaşından küçük olan çocuklarda herhangi bir sebepten dolayı kullanılmamalıdır.
 • Gebe ya emzirme döneminde bir bayan ise kullanmamalısınız önerilmez.
 • Kalp atış sayısına yol açan bir hastalığınız var ise kullanmanız tavsiye edilmez, önerilmez.
 • Terlemeyi azaltıcı etkisi vardır bundan dolayı da herhangi bir ateşli rahatsızlıkta tedbirli kullanılması tavsiye edilir.
 • Bağırsaklarınızda enfeksiyon var ise bu ilaç sindirim sisteminde yavaşlatma etkisi oluşturacağı için tedbirli kullanılmalıdır.
 • Prostat büyümesi, kabızlık, tiroid büyümesi gibi durumlarda dikkatli şekilde kullanılmalıdır.
 • Gözünüzde glokom denilen hastalık var ise bu ilacı da kullanacaksanız tedbirli olun.
 • Kronik alkol sorunu, karaciğer yetmezliği, böbrek yetmezliği, hepatit B-C gibi hastalıklar var ise bu ilacı kullanmayın.

 

 

 

Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Kullanımı ile ilgili madde madde açıklamalar yaparak doğru şekilde kullanmasını sağlamak istiyoruz. Birçok ilaç yanlış kullanımından dolayı fayda sağlamamaktadır.

-Hekiminiz sizin için bir kullanım şekli önerdi ise o şekilde kullanın.

-Buscopan 10 miligramlık draje yetişkinlerde günde 3 kez 1-2 draje kullanılır.

-6 ile 12 yaş arasında çocuklarda ise günde 3 kez 1 tane kullanılır.

-Hekim önerisi olmadan 10 miligramdan daha yüksek dozlar kullanmayın.

-Bu ilaç çiğnemeden sadece ağız yoluyla alınarak üzerine bol u içilmesi şeklinde kullanılmalıdır.

-Kullanmanız gereken miktarı unuttu iseniz aklınıza geldi zaman hemen kullanın şayet diğer kullanmanız gereken miktarın zamanı gelmişse zamanı geçin atlayıp sadece almanız gereken dozu kullanın.

-Kullanmanız gereken miktardan fazla kullanmanız durumunda ise ağız kuruluğu, nefes almada sıkıntı, geçici görme bozukluğu gibi sorunlar ortaya çıkabilir.

Çocuklarda kullanımı:

6 yaştan küçük çocuklara verilmemesi tavsiye edilir.

Yaşlılarda kullanımı:

50 yaşında üstündeki kişilerde herhangi bir özel durum söz konusu değildir. Normal kullanıma tabidirler.

Gebe ve emzirenlerin kullanımı:

Çeşitli yan etki ortaya çıkmasına karşı tedbirli olunmalı ve kullanılmamalıdır. Hamile olduğunuzu fark ederseniz hemen ilacı kesip doktorunuza muayene olun.

Diğer ilaçlarla beraber kullanımı:

Bu durum önemlidir bu ilaç başka ilaçlarla etkileşme durumu vardır. Kullandığınız başka ilaç var ise bunu doktorunuza söylemeniz gerekmektedir. Antidepresan grubu ilaçlar, antihistaminik ilaçlar, amantadin isimli ilaç, kinidin, dizopramid ve beta-adrenerjik ilaçlar etkileşime girerler. Bu saydıklarımızdan birini kullanıyorsanız bunu doktorunuza söyleyerek tedbirini alın.

Bu İlacın Muhtemel Yan Etkileri Nelerdir?

 

Ortaya çıkacak yan etkilerin görülme durumu çok çok azdır. Bu riskler %1 ve daha aşağısı için değerlendirilmektedir. İşte ortaya çıkabilecek yan etkiler;

 • Görmede bulanıklık
 • Deri reaksiyonları ve ağız kuruluğu
 • Aşırı duyarlılık ve alerji yapabilir.
 • Kan basıncında düşme yüzde kızarma görülebilir.
 • İdrar kesesinde idrarın birikmesi ve idrarın yapılmasında zorluk çekilmesi.
 • El ve ayaklarda aşırı terleme ortaya çıkabilir.
 • Baygınlık hissi, baş dönmesi, kaşıntı, yüz ve dudakta şişme, deride döküntü, boğazda yutkunmanın zorlaşması ortaya çıkabilir.

 

 

 

Hangi Koşullarda Saklanmalıdır?

 

Bu ilacı çocukların ulaşamayacağı yerlerde muhafaza etmeniz çok önemlidir. Kendi ambalajında saklamanız önerilir ve paketlerin delinmeden korunması önemlidir. 25 C derecede oda sıcaklığında muhafaza edilmelidir, çok yüksek ve çok düşük yerlerde bozulma riski ortaya çıkabilir. Son kullanma tarihi geçen ürünü kesinlikle kullanmayın illa kullanmanız gerek ise yeni tarihli olanı gidip eczaneden alın. Bu ürün Zentiva sağlık ürünleri san. ve tic. a.ş tarafından İstanbul’da üretilmektedir. Ruhsat sahibi ise Boehringer Ingelheim ilaç ticaret a.ş olan İtalyan firmasıdır.

 

 

 

 

Buscapon Fiyat 2023

 

Bu ilacı reçeteli ya da reçetesiz eczanelerden alıp kullanabilirsiniz. Reçete ile alımlarda sigorta tarafından ilacın büyük miktarı karşılanmaktadır, çok az bir kısmını eczaneye ödemektesiniz. Bir kutunun içerisinde 30 tablet mevcuttur. Buscopan plus 30 tablet fiyatı 33.26 TL’dir. Eczane dışında herhangi bir yerde bulamazsınız bu rakamdan daha yükseğe satmak isteyen yerlerden de alım yapmayın.

 

https://kombinkadin.com/etol-fort-nedir-neye-iyi-gelirnasil-kullanilmalidir/

 

Buscopan’un Muadilleri(eş değerleri) Nelerdir?

 

Aynı özelliğe sahip aynı etkiyi oluşturacak ilaçlara muadil denmektedir. Bu ilacı bulamadığınızda aşağıdaki muadillerini de alıp kullanabilirsiniz. İşte bunla eşdeğer özelliğe sahip ürünler ve isimleri

-Spazmol plus tablet (fiyatı: 15.87 tl)

-Molit plus (fiyatı:53.81 tl)

-Buscopan plus 30 film tablet ( fiyatı: 49.03 tl)

 

 

 

 

Bu Konuyla İlgili En Fazla Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: İshal gibi bir yan etkisi var mıdır, ona göre kullanmak istiyorum?

Cevap 1: Çok düşükte olsa ishal yapabilir ama bu risk çok çok azdır.

Soru 2: Adet ağrım için kullanmak istiyorum adet gecikmesine etkisi olur mu?

Cevap 2: Yapılan klinik çalışmalarında bu konuda net bir bilgi saptanmamıştır. yani adetin gecikip gecikmeyeceğine dair bir bulgu yoktur.

 

Soru 3: Kullandıktan ne kadar sonra etki görmeye başlarım?

Cevap 3: İlacı yuttuktan sonra ortalama 45 dakika sonra etki gösterecek ve spazmlarınızı ortadan kalkmaya başlayacaktır.

 

Soru 4: Uyku yapma riski var mıdır, yola çıkarken kullanılmamalı mı?

Cevap 4: Kas gevşetici özelliğine sahip bir ilaç olduğu için uyku yapabilir. Araba sürmeye başlayacak kişilerde sorun oluşturabilir.

 

Soru 5: Kabızlık oluşturur mu?

Cevap 5: Kullandıktan sonra kişiden kişiye değişmekle beraber kabızlık oluşturabilir.

 

https://kombinkadin.com/sudocrem-nasil-bir-seydir-yararlari-nelerdirkullananlarin-yorumlari-nasildir/

 

 

Kullananların Yorumları ve Tecrübeleri

 

Buscopan kullananlar neler yaşadıklarını aşağıda detaylı bir şekilde anlatmışlardır. Bu düşünceler sizlere de önemli bir yol gösterecektir. İşte anlatılanlar;

F.K diyor ki: Çok fazla adet sancım vardı arkadaşım tesadüfen önerdi bende alıp hemen kullandım gerçekten kısa sürede sancım geçti ve rahatladım. Adet döneminde ne zaman sıkıntım olsa hemen kullanırım. Evde sürekli bulunuyor tavsiye ederim.

A.D diyor ki: Bir defasında çok fazla bağırsak spazmım var denedim gerçekten çok kısa sürede ortadan kaldırdı yukarıda söylenenlere katılıyorum güzel etkili bir ilaç.

T.K diyor ki: Çok güçlü bir ağrı kesici olduğunu söyleyebilir birçok durumda kullandım pek yan etki de görmedim her evde bulunması gerek. Bağırsakta ki mide, böbrek gibi organlardaki sıkıntıları hızlıca geçiriyor.

R.Ç diyor ki: Benim şiddetli karın ağrım vardı ölecek gibiydim kullandım yarım saatte hiçbir şeyim kalmadı mide ve bağırsak sorunumda ve ağrı kesici olarak bu ilacı kullanıyorum. Memnun kaldım hala da sıkıntım olduğunda devam ediyorum kullanmaya.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

16 yorum

 1. Hayatımda böyle berbat bir ilaç kullanmadım idraryolu enfeksiyonun verdi Dr sindirim sistemim durdu aşırı gaz sancısıyla hastanelik oldum 3 gündür içmediğim halde halen sancı hazımsızlık gaz doğum sancısı gibi sancılar çekiyorum aşırı sıvı aldığım halde bağırsakları durdu resmen çalışmıyor lanet bir ilaç bence

  • Etkiler kişiden kişiye değişebiliyor sizde fayda görememişsiniz. Bazı bünyelere bazı ilaçlar yaramayabiliyor. Bazı kişilerde bu ilaçtan çok fayda gördüklerini söylüyorlar.

 2. 2 gündür bu ilacı kullaniyorum tuglerim diken diken sanki vücuduma elektrik verilmiş gibi çeneme kadar uyuşuk gibi üşüyorum gibi anlayamadigim bir durum yaşıyorum

 3. Resmen beni öldürüyor du. Berbat bir ilaç.acile mide. Ağrısıyla gittiğimde iğne olarak buzcopan yaptılar ondk sonra nefesim kesilmeye beynim uyuşmaya kalbim çarpmaya başladı.ciddi yan etkisi var.

 4. Bende kasık bölgesinde ağrılar vardı gün boyunca devam eti doktora gittiğimde bu ilacı verdi ve 15dk sonra ağrılarım gitti iyi geldi…şunu sormak istiyorum bu ilaç antibiyotikmi vucuta ne gibi bir yararı oluyor sadece geçiriyorumu yoksa ağrıları dindiriyormu.

 5. Benim kaşık ağrılarım vardı gün boyu devam eti doktora gittiğimde bana bu ilacı verdi ve 15 dakka sonra ağrılarım gitti. ..şunu sormak istiyorum bu ilaç antibiyotik mi yani vücuttaki mikropları ölduruyormu yoksa geçici olarak ağrıyı kesiyormu vücuttaki faydası nedir …

 6. Çok şiddetli bel kasık ve bacağa vuran ağrım var bir haftadır Ancela tavsiye etti, buzkopan ,oğlan az önce almış geldi ve bir tane yuttum hamdolsun şimdilik hafifledi gibi.Teşekkür ederim ❤️

 7. Benim gaz sıkışması problemim var sancı olunca hareket edemiyorum terleme ve bayılacak gibi oluyorum buskopan ilacı bi defa içtim 15 dakika sonra rahatladım gerçekten tavsiye ederim adet sancısınada çok iyi geliyor

 8. Ayağa kalkıp yuruyemiyordum çok fazla gaz sancısı vardı sırtıma kadar ağrılar içindeydim çok başarılı bir ilaç

 9. Adet öncesi karın,ve vücutta agrılarım oluyor du,Arkadaş ım önerisi sayesinde kullanmaya başladım,çok memnun kaldım..Alerjisi çok yüksek biri olarak bana güç bir yan etkisi olmadı …

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?