Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır? Ruj Seçim Rehberi

Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır? Ruj Seçim Rehberi

İçindekiler

Makyaj denilince pek çok kişinin aklına ilk olarak ruj gelir. Tene göre ruj rengi seçimi yapılarak dudakların renklendirilmesi ve makyajın son dokunuşla tamamlanması mümkündür. Kötü seçilmiş bir ruj tonu ise özenle yapılan makyajın görünümüne zarar verebilir ve elde edilmek istenen sonuçtan uzaklaşılmasına yol açabilir. Bu nedenle doğru ruj rengi seçimi çok önemlidir. Bu içeriğimizde ruj seçimi sırasında göz önünde bulundurulması gerekenler hakkında bilgi bulabilirsiniz.

Doğru Ruj Seçimi Nasıl Yapılır?

Doğru ruj rengi seçmenin ilk adımı hangi ten rengine sahip olduğunuzu belirlemektir. Buğday ten ruj seçimi ile açık ten ruj seçimi aynı olmayacaktır. Yine de ruj rengi seçimi söz konusu olduğunda ten rengi kadar makyajın genel tarzı da göz önünde bulundurulmalıdır. Örneğin şeftali tonu ruj açık ten ile harika bir görünüm elde edilmesini sağlarken doğru makyaj malzemeleri ve uygulamaları ile farklı ten renklerinde de güzel bir etki yaratabilir.

Ruj seçimi yapılırken dikkat edilmesi gereken diğer nokta cilt alt tonu hakkında bilgi sahibi olmaktır. Soğuk, sıcak ve nötr olmak üzere 3 tür alt ton vardır. Dudakların şekli ve boyutu da ruj seçimini etkileyen diğer bir faktördür. İnce dudaklarda koyu ve gösterişli rujlar yerine parlatıcı etkili ve kremsi dokuya sahip rujlar tercih edildiğinde daha hoş bir görünüme kavuşulabilir. Dolgun dudaklarda ise çok hafif ve parlak, ışıltılı dokulu rujlar kullanılmamalıdır. Ruj rengi seçilirken saç, diş ve göz rengi de dikkate alındığında en iyi etkiye ulaşmak mümkün olabilir.

Ruj Çeşitleri Nelerdir?

Günümüzde kozmetik sektörünün geldiği nokta sayesinde ruj çeşitleri birçok efekte ve özelliğe sahiptir.

Krem rujlar pürüzsüz yapılarıyla düzgün bir görünüm sağlar. Diğer ruj türlerine göre daha fazla bal mumu içeren krem rujlar çok parlak olmadığı için üzerlerine dudak parlatıcısı sürülebilir.

Parlak ruj çeşitleri küçük ve ince dudaklı kadınlar için çok popüler bir ruj türüdür. Dudaklara parlaklık kazandırarak biraz daha dolgun görünmelerini sağlayan bu rujlar günlük makyaj rutininin vazgeçilmezleri arasında yer alır.

Uzun süre kalıcı ruj çeşitleri dudaklarda 4 ila 8 saat hatta daha uzun süre bozulmadan kalabilir. Bu özellikleri sayesinde makyaj tazeleme imkânının olmadığı, uzun ve kesintisiz organizasyon katılımlarında önemli bir konfor sunarlar.

Mat rujlar parlaklık yerine ışıltısız bir görünüm kazandırarak dudakların daha pürüzsüz ve genç görünmesini sağlar. İçinde E vitamini ve/veya aloe bulunan çeşitler aynı zamanda dudakları koruyabilir.

Nemlendirici rujlar dudakları kuru olan ya da dudaklarının kurumasını engellemek isteyen kişiler için idealdir. E vitamini, gliserin ve aloe gibi bileşenler içeren nemlendirici rujlar dudakları nemli tutmanın yanı sıra dudaklara pürüzsüzlük ve yumuşaklık da kazandırır. Ayrıca ıslak bir görünüm vererek daha çekici bir hale getirebilir. Saten rujlar dudakları besleyip nemlendirirken daha parlak bir görünüm sağlar.

Ruj Seçimi Yaparken Nelere Dikkat Edilmeli?

Ruj seçimi yaparken ruj tonları arasından hangisinin kişiye en uygun olduğu değerlendirilmelidir. Bu aşamada cilt alt tonu başta olmak üzere az önce değinilen etkenler göz önünde bulundurulmalıdır. Rujun kaliteli malzemelerden üretilmiş olması, akneye neden olabilecek ve sağlığa zararlı maddeler içermemesi çok önemlidir. Yalnızca ucuz olduğu için kalitesinden emin olunmayan markaların ürünleri tercih edilmemelidir.

Ruj Sürmenin Püf Noktaları Nelerdir?

Canlı ve dolgun görünen dudaklara sahip olmak doğru ruj seçimine olduğu kadar “Ruj nasıl sürülür?” sorusunun yanıtına ve bunun doğru uygulanmasına da bağlıdır.

İyi görünen, etkileyici dudaklara sahip olmak için kullanılan rujla aynı renk ya da bir açık tonda dudak kalemi kullanılarak dudak çizgisi belirginleştirilmelidir. Ruj sürmeden önce dudaklara peeling yapmak sonrasında sürülen rujla birlikte ipeksi bir görünüm yaratır. Ruj sürerken dudak çizgilerini taşırmamaya özen gösterilmelidir. Eğer ruj fazla sürüldüyse ince bir kâğıt mendil dudaklara hafifçe bastırılarak fazlalık alınmalıdır. Ruj sürülürken dudak bitimindeki köşeler es geçilmemelidir. Bu özellikle koyu renk rujlarda kötü bir görünüme neden olur.

Cilt Alt Tonuna Göre Ruj Rengi Nasıl Seçilir?

Doğru ruj seçiminin ilk adımlarından biri cilt alt tonunu belirlemektir. Pek çok kişinin cilt alt tonu soğuk ya da sıcak iken bazı kişilerde nötr olabilir.

Bileklerindeki damarlar mavi görünen, cildi gümüş takılarla uyum gösteren ve cildi güneşte bronzlaşmadan önce yanmaya eğilimli olanlar cilt alt tonu soğuktur. Soğuk cilt alt tonu olanlara pastel renkler uygundur. Açık renkler günlük makyajda kullanılırken koyu renk rujun kullanılacağı durumlarda koyu kırmızı ya da mor ruj uygun olabilir.

Bileklerindeki damarlar yeşil görünen, cildi altın takılarla uyum gösteren ve kolayca bronzlaşabilen kişilerin cilt alt tonu sıcaktır. Bu kişiler hemen her renk ruju kullanabilir. Koyu ve iddialı renklerin yanı sıra nude renkleri de tercih edebilirler. Bu aşamada dikkat etmeleri gereken kendi dudak renklerinden daha açık bir ton tercih etmek olacaktır.

Damar renginin mavi mi yeşil mi olduğu tam anlaşılamayan aynı zamanda cildine hem gümüş hem altın takılar yakışanlar nötr cilt alt tipine sahiptir. Şeftali tonu ruj bu kişilere çok yakışır. Pembelik ya da kahverengilik de bulunan nude ruj renklerini, leylak ya da gül kurusu tonlarını tercih edebilirler.

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?