Hipokort Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı?

Hipokort Krem Ne İşe Yarar, Kullanımı?

İçindekiler

Cilt üzerinde oluşan sorunların giderilmesinde kullanılan hipokort krem içeriğimde kortizon olan ilaçlar arasında bulunur. Kortizon seviyesi düşük olmasına rağmen mutlaka doktor kontrolünde kullanılması gereken ilaçlar arasında bulunur. Bu nedenle bu ilacın bilinçsiz bir şekilde kullanılmaması tavsiye edilir.

Cilt, pek çok nedenden dolayı deformasyona uğrayabilir. Çeşitli hastalıklar, darbeler, güneşin etkileri, stres gibi nedenler cilt üzerinde olumsuz durumlara yol açan etkenler arasındadır.

 

 

 

Hipokort Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Hipokort krem nedir sorusuna yazının devamında cevap arayacağız. Öncelikle bu kremin haricen kullanılan bir ilaç olduğunu belirtmek gerekir. Krem 30 gramlık alüminyum tüpler içerisinde satılır. Bu ilaç ile ilgili bilinmesi gereken en önemli nokta kesinlikle doktor kontrolü dışında kullanılmaması gerektiğidir. Yani eczaneden satın alınarak kullanılması sakıncalı durumlara yol açabilir. Bu ilacın uzun süre kullanımı da olumsuz sonuçlar doğurabilir. O nedenle ilacın kullanımı devam ettiği sürece kontrollerin devam ettirilmesi tavsiye edilir.

 

Hipokort Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Bu krem aşağıdaki cilt sorunlarının giderilmesinde fayda sağlar;

 1. Kozmetik ürünler, temizlik malzemeleri gibi nedenlerden dolayı oluşan temas dermatiti hastalığının tedavisinde,
 2. Alerjiye yönelik egzamalarda, özellikle meslek hastalıkları gurubunda bulunan ve kişilerin mesleklerine doğru orantılı olarak gelişen alerji durumlarında,
 3. Herhangi bir nedenden dolayı ortaya çıkan egzama sorununda,
 4. Saçlı deride, koltuk altlarında, meme altlarında oluşan ve aynı zamanda burun-dudak çevresini etkileyen seboreik egzamada,
 5. Variköz egzama sorununda, ki bu sorun bacaklarda damarların genişlediği bölgelerde ortaya çıkan ve kaşıntı ile devam eden bir problemdir,
 6. Anal egzama,
 7. Lichen ruber planus hastalığında,
 8. derecedeki güneş yanıklarında,
 9. Böcek sokmalarında,
 10. Sedef hastalığında.

 

 

 

Etken ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

Bu ilacın her  1 gramında 5 mg Hidrokortizon asetat bulunur. İlacın etkin maddesi budur. Yardımcı maddeler ise Gliserinmonostearat, Butil hidroksianizol, İzopropilmiristat, Polisorbat 80, Siklometikon, Setostearil alkol, beyaz yumuşak vazelin, Polisorbat 20, sıvı parafin, zeytinyağı, Triklozan, Klorheksidin hidroklorür, Disodyum EDTA, saf su ilacın yardımcı maddeleri arasında yer alır.

 

Hipokort Krem Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu ilaç doktor tarafından reçete edilen şekli ile kullanılır. İlacın kullanımı sürdüğü süre içerisinde doktorun direktifleri harfiyen yerine getirilmelidir. İlacın önerilen şekillerde kullanılmaması tedavi edici etkisinin ortadan kalkmasına neden olur. Kremin uygulanacağı bölge önce güzelce temizlenir. Ardından ilaç ince bir tabaka halinde hafifçe ovalayarak sürülür. Ardından ellerin yıkanması gereklidir.

Günde 1 ya da 2 sefer uygulama yapılabilir. Bu ilacın kullanımı iki hafta ile sınırlıdır. Krem gözlere kesinlikle temas ettirilmemelidir.

Hamilelik ve Emzirme Sırasında Kullanımı

Hamilelik ve emzirme sırasında kullanımı önerilmez. Bu durumlarda ancak doktor gözetiminde bu ilaç kullanılabilir. İlaç kullanımı sırasında öncelikle kar zarar hesabı yapılır.

Araç ve Makine Kullanımı

Araç ve makine kullanımı ile ilgili herhangi bir veri bulunmaz.

Çocuklarda Kullanımı

Çocuklarda kullanımı kısıtlıdır. 6 yaşın altındaki çocuklarda en fazla 6-7 gün boyunca kullanılabilir.

Yaşlılarda Kullanımı

Yaşlılarda kullanımı sırasında doz ayarlamasına gerek yoktur.

Böbrek ve Karaciğer Yetmezliği Durumunda

Böbrek yetmezliği olan kişilerde doz ayarlaması yapılmasına gerek olmaz. Karaciğer yetmezliği olan kişilerde ilacın kullanımı sırasında hastanın gözlenmesi önemlidir.

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

 1. Hipokort kremi İlacın etkin maddesine alerjisi olanlar bu ilacı kullanmamalıdır.
 2. Mantar, bakteri veya virüs nedeniyle ortaya çıkan sorunlarda tedavi edici etkisi bulunmaz.
 3. Kızarıklık ile birlikte ortaya çıkan akneler de kullanılmaz.
 4. Balık derisi hastalığı bulunanlarda kullanılması sakıncalıdır.
 5. Göze ve göz kapaklarına uygulanması sakıncalıdır.
 6. Cinsel organların civarında dikkatli kullanılması önerilir.
 7. Çocuklarda kullanımı sırasında ekstra özen gösterilmelidir. 6 yaşından küçüklerde ise ancak doktor kontrolünde kullanılabilir.
 8. Bu tedavi sırasında cildi tahriş eden kozmetik ürünlerin kullanılması sakıncalıdır.
 9. Tedavi süresince mantar gibi bir enfeksiyon oluşması halinde kremin kullanımının kesilmesi gerekir.
 10. Deri tüberkülozu ve frengi özellikli deri hastalıkları olması halinde bu ilaç kullanılmaz.

 

Hipokort Krem’in Yan Etkileri Nelerdir?

 

İlacın yan etkileri iki grupta incelenir. İlk grup yan etkiler ciddi yan etkiler olarak nitelendirilir. Eğer ilaç kullanımı sırasında nefes almada zorluk, ciddi baş dönmesi, özellikle yüz, dil ve boğazda kaşıntı, şişme, döküntü gibi sorunların yaşanması durumunda acilen sağlık kuruluşlarından yardım almak gerekir. Bu yan etkilerin oluşması halinde kişinin hastaneye yatması gerekebilir.

İlacın bunlar dışındaki yan etkileri ise şöyle sıralanabilir;

 • Ciltte lekelenme,
 • İsilik,
 • Kilo kaybı,
 • Sürüldüğü bölgede tahriş,
 • Kaşıntı,
 • Folikül iltihabı,
 • Ciltte yanma ve batma hissi,
 • Deride soyulma,
 • Deride çatlama.

 

Hipokort Krem Fiyat 2023

 

Hipokort krem fiyatı 40.64 TL’dir. Bu ilaç reçete ile satılır. Nerede bulabilirim diyenler için hemen söyleyelim eczanelerde satılıyor. Eczanede dışında herhangi bir yerde bulma şansınız yoktur.

İlginizi Çekebilir: Bepanthen Ampul Nedir,Ne İşe Yarar?

 

 

Bu İlacın Muadilleri(Eş değerleri) Nelerdir?

 

-KORTOS 10 supozituar

-KORTOS 10 suppozituar

-KORTOS 24 supozituar

-UREACORT 30 gr krem

 

Hipokort Krem Saklama Koşulları

 

Bu krem çocukların ulaşamayacağı yerlerde ve ambalajında saklanır. Kremin 25 derecenin altındaki oda sıcaklığında tutulması ve doğrudan güneş ışığına temas etmemesi önemlidir. Son kullanma tarihi geçmiş ilaçların kullanılması sakıncalıdır. Doğru saklanmadığında kremde bozulmalar olabilir bunun için doğru şekilde muhafaza edin.

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Hipokort krem ne kadar süre kullanılabilir?

Cevap 1: Kremin kullanımı doktor kontrolünde olması gerektiği için bu karar ancak hekim tarafından verilebilir. Ancak kremin uzun süre kullanımı sakıncalıdır.

Soru 2: Bu krem kortizon içerir mi?

Cevap 2: Evet, bu krem az miktarda da olsa kortizon içerir.

Soru 3: Bu cilt ürünün kullanırken yüzümdeki tüylerde artış oldu. Bu normal midir?

Cevap 3: Kremin yan etkileri arasında tüylenme sorunu da bulunur. Yüzünüzdeki tüylerde meydana gelen artış bu yan etkilerden biridir.

Soru 4: Bu ürün cilt lekelerinde işe yarar mı?

Cevap 4: Hayır bu kremin cilt lekeleri üzerinde bir etkisi bulunmaz.

Soru 5: Bebeğimin pişiği için bu ilacı kullanabilir miyim?

Cevap 5: Hayır, bu ilaç bebeklerde kullanıma uygun ilaçlar arasında değildir. Bu nedenle pişik sorunu için bebeklere uygun bir ilacın kullanılması önerilir.

Soru 6: Sivilce tedavisi için bu ilacı kullanabilir miyim?

Cevap 6: Bu ilaç sivilcelerin tedavisi için önerilmez.

Soru 7: Bu ilacı vajina bölgesinde kullanılabilir mi?

Cevap 7: Kremi genital bölgelerde kullanırken çok dikkatli olunması ve uzun süre kullanılmaması tavsiye edilir.

Soru 8: Bu kremi başka bir krem ile birlikte kullanabilir miyim?

Cevap 8: Kremin başka bir krem ile birlikte ancak doktor tavsiyesi ile olabilir. Birbiri ile karışan kremlerin ne çeşit bir reaksiyon göstereceği kişisel deneyimler ile edinilebilecek bir bilgi değildir.

İlginizi Çekebilir: Hirudoid Forte Jel

 

 

Hipokort Krem Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

Hipokort kullananlar bu krem ile şu şekilde yorumlarda bulunmuşlardır;

 • Seboreik dermatit hastalığından dolayı yüzümde kızarıklığı, dökülmeyi ilk gün azalttı, dördüncü gün neredeyse tamamen geçirdi.
 • İlacı egzamam için doktor vermişti. Ancak daha çok kaşıntıya neden oldu.
 • Bu ilacı kullanırken cildimde kaşıntı ve döküntü sorunu yaşadım.
 • Yanlışlıkla geniş bir alana uyguladım ve cildim tahriş oldu.
 • Alerjilerimden dolayı ortaya çıkan kaşıntılarımı geçirmek için kullanıyorum. Oldukça iyi bir şekilde işe yaradığını söyleyebilirim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

14 yorum

 1. Bende kullanıyorum aşırı kasıntı ve yavaş yavaş kurutuyor sanki bu normal mi kafa arkasında da çok kasıntı var bebegim minik yan etkileri mi olmakta bu ilerleyisler bilemedim ama çok kötü bir duygu

 2. Bir haftadır gözlerimde sabahları normalinden fazla şişme yaşıyorum. Yan etkileri arasında olabilir mi diye baktım. Her hangi bir açıklama göremedim. Kortizon kullanımının yüzde şişkinlik yaptığını biliyorum. Sanırım benimki de böyle bir durum. Cildimdeki pullamma ve gerginlik kısmen gitti ama tam olarak bir rahatlama söz konusu değil yaklaşık 20 gündür doktor tavsiyesiyle kullanıyorum.

  • Olabilir etkisi ama kesin olarak bu kremden demekte zor çok rahatsız etmiyorsa kullanıma devam edin acil şifalar dileriz.

 3. Doktorum bana bu ilaç da dahil olmak üzere 3 tane krem yazdı ve avuç içine 3ün dende Bi miktar koyup karıştırıp sürmemiş istedi ama sanırım burda yazanlar benim aklımı biraz karıştırdı Bi de kremleri sadece leke üzerine mi kullanıyoruz yoksa tüm yüz lekesine mi kullanmalıyız

 4. Yüzümde alerjiye bagli sisme kızarıklık ve azda olsa kasinti var doktorum bu kremi verdi inşallah iyi gelir

 5. Banada koltuk altımda bırden sıyah leke olustu cıldıye doktoru yazdı ama benım fenıramın penısılın antıhıstamın alerjım var demıstım doktora bısey demeden yazdı tedırgınım au an kullansammı dıye bılgısı olan varmı

 6. Bir haftadır kullanıyorum yüzümde yanma dökülme ve kızarıklık sivilce yaptı acaba yeniliyor mu tabi expigment tre ve hipokort gece yatmadan karıştırıp kullanmamı söyledi de yüzümde sorunlar yaşıyorum zamanla gecicek mu

  • Bu durumu expigment ve tre krem yapıyor geçecektir ama kullanım sıklığını azaltın ve dozu düşürün ayrıca nemlendirici kullanın. Sivilceleri kusturup öyle kurutacaktır.

 7. Merhaba! Hipokort ve exs pigmentle birlikte gunde bir uygulamayla sadece geceleri leke için verdi doktorum ikisini karıştırıp az bi miktar sürücem emziriyorum sorun olurmu

 8. Merhaba! Lazer epilasyona başladım kreme devam edeyimmi dudak üstüne lazer işlemi yapıldı zararı varmı sürmemin

  • Merhabalar dudak sütü haricinde diğer bölgelerde bu kremi kullanabilirsiniz sorun olmaz.

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?