Kara Merhem(İhtiyol) Nasıl Bir Şeydir, Faydaları Nelerdir, Yan Etkisi Nedir?

Kara Merhem(İhtiyol) Nasıl Bir Şeydir, Faydaları Nelerdir, Yan Etkisi Nedir?

Kara merhem adı herkes tarafından duyulmuştur. Etkili bir krem olarak bilinen kara merhem, geçmişten bugüne kadar gelen kremlerden bir tanesidir. Hatta bu merhem insanların birbirine sık sık tavsiye ettiği merhemler arasında bulunur. Her deva olarak bilinen kara merhem ne işe yarar?  Bu kadar ünlü olmasına rağmen oldukça da ucuz bir kremdir. Faydaları da fiyatına göre fazladır. Cilt üzerinde oluşan bütün iltihaplı sorunlarda son derece etkilidir. Bu ilacın uygulaması da basittir. Uygulama sırasında tek dikkat edilmesi gereken nokta hijyen kurallarına uymaktır. Bu cilt ürünü genellikle iltihaplı lezyonlara sürüldüğü için hijyene dikkat etmemek iltihabın daha da kötüleşmesine neden olabilir. Öncelik her zaman temizliktir. Genital bölge ya da koltuk altı gibi alanların temizliği biraz zor olduğu için duştan sonra kara merhem sürmek tavsiye edilebilir. Bu sayede merhemin sürüleceği bölge temizlenmiş de olur.

 

 

Kara Merhem Nedir?

 

Peki kara merhem nedir, gerçek ismi nasıldır? Merhemin adı ihtiyol pomattır. Antiseptik özellikli olan bu kremin adına kara merhem denilmesi, diğer kremlerin aksine renginin beyaz olmamasından kaynaklanır. Siyah rengi halk arasında bu kreme kara merhem denilmesinde neden olur. Krem %10 ihtiyol, %10 ‘u lanolin ve %80’i vazelin içerir. Ayrıca bitki ekstreleri de bulunur. Merhem deri üzerine haricen uygulanır. Özellikle basur tedavisinde kullanılabilmesi ile bilinir. Basur tedavisinde basur memeleri ortadan kalkana kadar bu merhem kullanılmalıdır. Formül aynı zamanda ameliyat olmuş basur hastalarında da işe yarar. Ameliyat sonrasının daha rahat geçirilmesini sağlar.

 

 

İsmi Neden Kara Merhem Olmuştur?

 

Kremin renginden dolayı ismi kara merhem olarak bilinir. Kükürt bu kremin renginin siyah olmasına neden olur. Hatta kreme kara merhem demek o kadar yaygındır ki, kendi ismi ile bilinmez. Genel olarak birisine tavsiye edilecekse kara merhem olarak telaffuz edilir. Bazı ilaçların ünü isminin de önüne geçer ve etkisi, rengi gibi özellikleri ile anılır. Kara merhem de bu ilaçlar arasında yer alır. Kokusu biraz kötü olsa bile bu formülü kullananlar bu kremi her zaman bir başkasına tavsiye ederler. Ancak kara merhem adı halk arasında geçerli olan addır. Tıp dilindeki ismi İhtiyol Pomad’dır. Bu ismi de etkin maddesinden dolayı alır.

 

 

 

Kara Merhem Neye İyi Gelir, Ne İçin Kullanılır?

 

İlaç bütün eczanelerden satın alınabilir. Kara merhem doğrudan lezyonlar üzerine uygulanır. Küçük bir parça sürüldüğü takdirde ilaç hemen etkisini gösterir. İçi iltihap dolu sivilceler de kısa sürede belirgin bir iyileşme sağlar. Kara merhem sivilce tedavisinde küçük bir miktar kremi sivilce üzerine sürmek yeterlidir. Yine bir başka iltihaplı durum olan kıl dönmelerinde de bu krem kullanılabilir. Batık tırnakların tedavisinde de kara merhem oldukça işe yarar. Tırnak kesilir, uygun bir dezenfektan ile temizlenir be ardından üzerine kara merhem sürülür. Tırnak kenarında oluşabilecek iltihaplarda önlenir. Egzama da çok can sıkıcı bir deri hastalığıdır. Yoğun kaşıntısının yanında görüntüsü de rahatsız eder. Bu hastalığın hem kaşıntısını hem de cilt üzerindeki etkisini iyileştirir. Bu ilaç aşağıda yazan rahatsızlıkların giderilmesinde işe yarar;

 • İltihaplı çıbanlar
 • Sivilce tedavisi
 • Cilt sorunlarına tedavisi için kullanılır.
 • Derideki döküntüler
 • Egzama
 • Tırnak batması
 • Basur
 • Dolama

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Nasıl Kullanılır?

 

Bu ürünün kullanımı oldukça kolaydır. Sürüleceği bölge su ile güzelce temizlenir. Daha sonra merhemden bir parça alınarak bir pamuk yardımı ile lezyon üzerine sürülür. Çıban tedavisinde üzeri kapatılır. Böylece birkaç gün kara merhem sürülür ve çıbanın kendi kendine aktığı görülebilir. Deri üzerinde oluşan lezyon tam olarak iyileşene kadar tedaviye devam edilir. Sivilce tedavilerinde üzerini kapatmaya gerek yoktur. Egzama, tırnak batması ve diğer cilt sorunlarında da bölge açık bırakılabilir. Ancak çıban oluşumunda kapatılması özellikle tavsiye edilir. Çıbanları sıcak tutmak iyileşme süreçlerini hızlandırır. Çıbanın patlamadığı durumlarda cerrahi müdahale gerekebilir.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad) Basura İyi Gelir Mi ?

 

Kara merhem basur tedavisinde de kullanılır. İlacın içinde bulunan doğal maddeler birçok sorunu tedavi etmesine yol açar. Basur tedavisi zor ve sıkıntılı bir hastalıktır. Hastalığın tedavisinde bu kremin kullanılması çok eski bir gelenek sayılabilir. Krem basurun durumuna göre etki gösterir. Genellikle 10 gün gibi bir zaman iyileşme sürecinin başlamasına yeterlidir. Ayrıca bu kremin bir başka özelliği basur oluşumunun tekrar olmasını engellemesidir. Kanamalı basurlar da da etkilidir. Kanamayı keserek hastanın rahat etmesini sağlar. Basur tedavisinde bu merhemi kullanmak isteyenlerin çekinmesi gereken bir durum yoktur. Çok uzun yıllardır kara merhem basur da kullanılır ve etkisi kanıtlanmıştır.

İlginizi Çekebilir: Biogaia Damla Nedir, Nasıl Kullanılır?

 

 

Kara Merhem Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

Bu ürünün genel olarak çok fazla olumsuz etkisi görülmez. Ancak yine de bazı durumlarda dikkatli olunması gerekir. Kara merhem kullananların bilmesi gereken bazı detaylar bulunur;

 • Krem kükürt ihtiva eder.
 • Tamamen iyileşme sağlanan kadar kullanılması gerekir.
 • Kükürt konusunda hassasiyeti olanların kullanması sakıncalıdır.
 • Nadiren cilt üzerinde alerjiye neden olabilir.
 • Şeker hastalarında bu merhem kullanılmaz.
 • Hamile ve emziren kadınların doktora danışmaları şarttır.
 • Kremi kullanırken iltihabı sıkarak çıkartmamak gerekir.
 • Ağız ve göze temas ettirilmemelidir.
 • Haricen kullanılır.
 • Çocuklarda kullanımına dikkat etmek gerekir.
 • Kara merhem kullanırken bölgenin ve ellerin temiz olması şarttır.
 • Son kullanma tarihi geçen ilaçların kullanılması sakıncalıdır.
 • Bu merhemin çocuklar ile teması engellenmelidir. Saklama sırasında bu noktaya dikkat etmek gerekir.

 

 

 

Kara Merhem (İhtiyol Pomad ) Fiyatları?

 

Kara merhemin fiyatı 3 TL’dir. Bu kadar ucuz olmasına rağmen etkileri çok yüksektir. Krem eczanelerden satın alınabilir. Reçeteye gerek yoktur. Yırtık kaplarda satın ürünleri almayın,ayrıca alırken son kullanma tarihine dikkat edin.

 

 

Zararı Var Mıdır?

 

Bunu çok fazla kişi soruyor bunun içinde sizlere açıklama gereği duyduk. Özellikle bu ürünü çok fazla sürmeyeceksiniz. İçerisinde kükürt olduğunda çok fazla kullanımlarda zehirlenmelere kadar gitmektedir. Bunun yanında bazı ciltlerde alerji yapabilme gibi özelliği vardır. Alerji yapma durumundan dolayı ilk önce küçük bir bölgede uygulama yapın daha sonra kullanın. Yoksa alerjiden dolayı kötü sonuçlar ortaya çıkabilir. Bunun yanında fazla miktarda ciltte kızarıklık yapabilmektedir.

 

 

 

Kullananlar Ne Diyor?

 

Kara merhem(ihtiyol) kullananlar aşağıda düşünceleri paylaşmıştır. Bu kullanıcı yorumları size yön gösterecektir. İşte yapılan yorumlar;

Serdar diyor ki: Benim için mucizedir tabiki başkaları için nedir bilemem. İltihabım için yani çıbanım için kullandım söküp attı bundan dolayı süper

Pervin diyor ki: Kullanım güzel sonuç verdi ama deriyi deforme etti bu hoşuma gitmedi. Çok güçlü bir özelliği var.

Salih diyor ki: Kokusunu hiç beğenmediğim ama basurum için süper sonuç vermiş hoşuma giden bir merhemdir. Birçok olumsuz yorum görsem de denedim ben de sonuç verdi.

Meltem diyor ki: Görünümü sanayideki yağlara benziyor ama ilginç işe yarıyor. Bende kullandım tırnak batması için sonuç verdi.

Feyyaz diyor ki: Bende herhangi bir yan etki göstermedi ama tam sonuç da alamadım. Birçok arkadaşım denemişti sonuç almıştı bende onun üzerine kullandım.

 

 

Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Yüzümde çok fazla sivilce var, kullansam olur mu?

Cevap 1: Evet, özellikle iltihaplı sivilceler de kara merhem oldukça etkilidir. Ancak sivilcelerinizi sıkmamanız ya da kaşımamanız önerilir.

Soru 2: Bu deri ilacının basura iyi geldiği doğru mu?

Cevap 2: Düzenli kullanımda basur tedavisinde oldukça etkilidir. Hatta basurun tekrar etmesini önlediği bilinir. Basur ameliyatı sonrasında da kullanılabilir.

Soru 3: Koltuk altımda çok büyük bir çıban var, kara merhem kullanmam söylendi, nasıl uygularım?

Cevap 3: Öncelikle koltuk altınızı güzelce yıkayın. Bir pamuğun ucuna kara merhemi sürün, ardından bu pamuk ile merhemi çıbanlı bölgeye uygulayın. Sonra üzerini gazlı bez ile kapatın. Birkaç gün içinde iyileşmenin farkına varacaksınız.

Soru 4: Bu cilt ürünü kaç gün kullanılır?

Cevap 4: Kara merhemin ne kadar kullanılacağına dair kesin bir süre vermek zordur. Uygulama bölgesinde oluşan sorun ortadan kalkana kadar kullanmak gereklidir.

Soru 5: İlaç ne kadar sürede etkisini gösterir?

Cevap 5: İlacın etkisini gösterme süresi çok kısadır. Birkaç gün içerisinde lezyonlu bölgede iyileşme görülür.

Soru 6: Kara merhemi sürdükten sonra üzerini kapatmak gerekir mi?

Cevap 6: Çıban tedavisinde kara merhemi sürdükten sonra üzerini steril bir bez ile kapatmak doğru olur. Hem çıbanın mikrop kapması engellenir hem de iyileşme süreci hızlanır.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

106 yorum

 1. Yüzümde iltihap vardı kara merhem sürdüm ve kızarma oldu. Kızarıklığın geçmesi için ne yapmalıyız?

  • Çok fazla kızarıklık oldu ise kullanımı bırakın, Eğer hafif bir kızarıklık ise az bir şey sürerek kullanmaya devam edin. Kızarıklık için bir ürün kullanmayın çünkü tahriş olabilir. Su ile yıkamanız ve güneşe çıkmamanız yeterli şu an.

 2. Merhana yeni doğum usptım 40 hün oldu dikişimin bittiği yer hala acıyo iltihap mıdır bilmem ama kullansam sorun olurmu ?

  • Merhabalar doğum sonrası olduğu mutlaka doktorunuza danışmalısınız, doktorunuza danışmadan kullanmamalısınız acil şifalar.

 3. 7 inci aydan bu yana bende hemorait var.arada b bir kanìyor.hic iyi olmuyor2 adet nohut büyüklüģünde dìşarda içerdede 2 adet 4.5 santim yìrtìk var.dr recbutin 58mg/5mg rektal krem. anrecta %04 rektal merhem kortos 27mg/5mg fitil modet 1000mg tablet.bekunus tablet verdi.yaklaşìk 2 ay ara verdim.6 aydìr kullanìyorum.geçmedi çok aģrìm var.karamerhemin faydasi olurmu

  • Karamerhem bu konuda çok fayda sağlamaktadır, kullanmanızı tavsiye ederiz. Acil şifalar dileriz.

 4. Bacağımın en üstünde kıl dönmesi meydana geldi. Kara merhem sürdüm herhangi bir delik oluşturup içini akıtmadı bu yüzden kıl dönmesi hala içinde fakat her sürdüğümde şişliğini azalttı şuan ufacık kaldı diyebilirim.Bu normal midir devam edersem sonuç alır mıyım?

  • Merhabalar düzenli bir şekilde kullanmanızı tavsiye ederiz bu şekilde olabiliyor. Anlattıklarınıza göre fayda da görmüşsünüz.

 5. Ayak parmagimin altinda nasir gibi birsey olustu ama çıbanda olabilir diyorlar genel cerrahi bakmadi bile cildiyeye gonderdi bu sure zarfinda antibiyotik ve krem kullandim bi faydasi olmadi gittikce buyudu ve enfeksiyon kapmis aşırı sert ve yayilmaya başlıyor etkisini görür muyum kullanirsam ?

  • Enfeksiyon kapmış ise kara merhem kullanımı önerilmez. Bu durum için kullanmanızı önermeyiz.

 6. merhabalar benim ayak parmağımda tırnak batması var üç aya yakındır devam ediyor acaba bu kremi kullansam iyi gelir mi

  • Tırnak batması için kullanabilirsiniz fayda görenler var yalnız görmeyenlerde var. Acil şifalar dileriz.

 7. merhaba kuyruk sokumumun bittiği noktada şişlik çıktı üzerine uturamıyorum daha öncede çıkmıştı sivilce gibi sıkmıştım ama derinden çıkıyor.
  şimdiki daha derin gibi kara melhem kullansam fayda görürmüyüm sizce

 8. Koltuk altında 7,8 aydır kol dönmesi çıban gibi bişey var sıkınca çıkmıyor bezelye gibi bir top var içinde kara krem kullansam fayda görürmüyüm

  • Tam olarak ne olduğunu bilmeden bir şey demek güç, muayane olun ilk önce sonra teşhisten sonra doktor önerisine göre kullanın.

 9. merhaba kuyruk sokumumun bittiği noktada şişlik çıktı üzerine uturamıyorum daha öncede çıkmıştı sivilce gibi sıkmıştım ama derinden çıkıyor.
  şimdiki daha derin gibi kara melhem kullanıyorum bir faydası olurmu doktora gittim boşaltalım dedi istersen 3gun sonra kendi kendine patlar dedi yardımcı olurmusunuz ne yapmam lazim

  • Merhabalar kara merhem kullanın fayda edecektir şayet etmezse de doktorunuza gidip orayı boşalttırın acil şifalar dileriz.

 10. Merhaba bir yaşında bebeğinin parmağı iltihap oldu patlamadı bir türlü bu merhem iyi gelir mi bir de patladıktan sonra kullanmayı bırakmak mi gerekir

 11. Merhaba tırnak batmam var fakat, seker hastasıyim kara merhem kullanmak uygun degil yaziyir neden acıklarmısınız.

  • Merhabalar hastalığınızdan dolayı etkileşim olup yan etki riskleri fazla onun için doktor önerisi alırsanız kullanabilirsiniz. Bunun haricinde direk kullanın dememiz risk olur, muayene olun hekim önerisi olursa kullanabilirsiniz.

 12. Merhabalar
  Makat bölgesinden 3 cm yukarda oluşan iltihaplanmada şişlik oluştu şuan oturamıyorum ve yürümekte zorluk cekiyorum daha önce bu bölgeden iltihap boşaltırmıştım tekrar oluştu kullanabilir miyim.

 13. Parmağımda dolama çıktı bitkisel yollarla gidermeye çalıştım ama faydası olmadı iltihap akıp akıp geri birikiyor kara merhem kullansam sıkıntı olur mu

 14. Merhaba benim de kalçamın iç kısmında şişlik oluştu apse dendi içi boşaltıldı ancak hala ağrısı devam ediyor ve sürekli iltihap akıyor ve çok sert demir gibi kara merhem kullanmam uygun olur mu

  • Merhabalar faydası olur kullanın fayda göremezseniz de proctolog krem isimli ilacı kullanın. Acil şifalar dileriz.

 15. Rozasea hastalığımdan ötürü burnumun üstünde, yanlarında ve elmacık kemikleri bölgesinde sivilceler ile kılcal damar büyümesi var.
  Kara merhem o kullanabilirmiyim.
  İyi günler diliyorum.

 16. Merhabalar. dudağımın üstünde siyah nokta vardı onu sıktım . Iki gun sonra cok garib bi şekilde uçuğa benzer şeyler çıktı. Üzeri de şuan kabuk bağladı. Bunu kullansam mı diye düşündüm. Ama yorumlarda iz bıraktığını duydum kullanmalı mıyım. Sosyal medya hesabiniz varsa yaranın fotografını da atabilirim

  • Merhabalar anlattığınıza göre bu merhemi kullanmanız doğru değil. Bir de tam teşhis önemli bundan dolayı da bir doktora muayene olmalısınız.

 17. Genital bikini bölgesini ağada yaptırtıktsn 1 hafta sonra bir cıban oluştu inçinde irin yok kan var kara merhem kullanmam doğru olur mu teşekürler

  • Tam olarak teşhis konmadan kullanmanız doğru olmaz. Net bir sorun olsaydı kullanabilirsiniz muayene olmanızı tavsiye ederiz.

  • Slmlar vertigo için üretilmiş bir ürün değildir ama kullanıp fayda görenler var deneyebilirsiniz.

 18. Merhaba alnımda kocaman bir şiş şeklinde bir sivilce var bugün eczaneye gittim bana bunu önerdi bende aldım bide yarabandı aldım. Sizce nasıl kullanmalıyım akşam mı sürmem gerekiyo yatmadan önce mi ve sürdükten hemen sonra yarabandı ile yapıştırmalımıyım. Ve bu krem iz bırakır mı ? Yardımcı olursanız çok sevinirim

  • merhabalar kullanım şekli yazımızda mevcuttur,yarabandı kullanmadan akşam sürebilirsiniz. Krem iz bırakmaz.

 19. Mrbalar aşil tendonu zedelenmesinden dolayı topuk dış kemiğinin olduğu bölgede ödem oluştu faydası olur mu yardımcı olursanız çok sevinirim

 20. Bende işaret parmağı büyüklüğünde bir hemoroit var.dun eczaneden aldım kara merhemi bugün sürdüm vaydasi olurmu teşekkürler.

 21. Merhaba bende kolumda 2.5 cm capında yumuşak doku kist var şişti enfeksiyonlu gibi kızardı kolumun üzeride sebasekist gibi kullansam bu krem nasıl olur

  • Merhabalar enfeksiyon var ise kullanmanızı önermeyiz tam teşhis için doktora görünmelisiniz farklı durumlar olabilir acil şifalar dileriz

 22. Ayağımda 2 yıla yakın topuk dikeni var kara melhem sürüyorum dayanılmaz acılar çekiyorum bu krem geçirirmi

  • Topuk dikeni etki alanı değil ama kullanıp fayda görenler var denemenizi tavsiye ederiz acil şifalar.

  • En az iki saat su ile temas etmemesi gerekmektedir, kullandıktan 2 saat sonra cildiniz bu merhemi emdikten sonra denize girebilirsiniz.

 23. Bende kan pıhtılaşmasından dolayı basur olmuş 2 gündür kullanıyorum şişlik küçüldü. Doktora gittim sende kullanılmaz dedi. Fakat küçülüyor.

  • Doktor önerisi önemli, tabiki etkili merhem iyi gelme ihtimali yüksek.Doktorunuz reçete ettiği ürünleri tercih etmenizde yarar var.

 24. Merhabalar kalcamin birleşim yerinde makat yakınında kıl dönmesi var 4 aydır ne ağrı ne akıntı hiçbirşey yoktu geçen hafta hortladı akintida olmuyor sistikce şişti ve ağrıdan duramıyorum bu krem iltihabin bosalmasina yardımcı olur mu ne şekilde ve günde Kaç kez kullanmam lazım

  • Merhabalar faydası olur kesinlikle kullanım şekli yazımızın içinde detaylı olarak var,acil şifalar.

 25. Ben de bu kremin yüzdeki benleri yok ettiğini duymuştum açıkçası pek güvenemedim ilk başta onun için soruyorum yüzdeki kahverengi benleri yok etmek için kullanımı uygun mudur?

 26. Ben de bu kremin yüzdeki benleri yok ettiğini duymuştum ama ilk başta güvenemedim o yüzden soruyorum bu krem yüzdeki benleri yok eder mi?

  • Benleri yok etme gibi bir özelliği yok normalde ama kullanan bazı kişiler bu şekilde benleri azalttı durumunu yaşamıştır. Bu açıdan belirli bir süre deneyebilirsiniz ama dikkatli olmalısınız.

  • Normalde benleri yok etme gibi bir etksi bulunmuyor ama benler için kullanıp da fayda görenler var. Sizde deneyebilirsiniz benleriniz için.

 27. Yüzüm de şişlik ve kızarıklık oluştu içi dolu ve sert çıban galiba. Kara merhem kullanmalı mıyım? Kullanırsam nasıl kullanabilirim?

  • Kullanabilirsiniz ama az miktarda kullanın kullanım şekli detaylı olarak konu içerisinde var yine de tam anlayamadı iseniz tekrar yazınız.

 28. İyi günle 4 gündür bikini bölgede sağ altarafa doğru çıban çıktı ansızın ama simdi çok açıyor kara merhem iyi gelirim bide siz sarın falan diyorsunuz sürdükten sonra eğer tuvalet konusunda nasıl olacak bide bikini bölgesi için önerirmisiniz

 29. Ellerimde egzama vardı fakat egzamalıktan çıkıştı iltihaflanmalar başladı parmak aralarında. Geçiyor fakat zaman içinde tekrarlıyor. Eczacım kara merhemi önerdi henüz kullanmadım iyi gelir mi diyelim iyi geldi tekrarlar mı yine. Kalıcı Bi çözümmüdür

 30. Benim 6 aylık bir oğlum var ve doğuştan tutmak batması var neredeyse gidersem gidin hangi doktora götürürsem goturim hiç bir faydası olmadı.bende şifa ihtiyaç %10 pomad yani kara Melhemi önerdiler ama korkuyorum bişey olur mu DİE küçük bebeklere de kullanabilir miyiz her hangi bir sakıncası olur mu kullanırsak da nasıl kullanmalıyız?

  • Bu merhem iyi gelebilir ama 6 aylık bebekte yan etkiler ortaya çıkarabilir.Küçük bebekler için uygun değil ama yine de son karar sizin.

 31. Alınımda kocaman uçsuz bir sivilce oluştu yüzüm burunlarıma kadar çok fazla şişti kara merhem kullanmalı mıyım?

 32. Göz kapağımda arpacık çıktı.Akabinde iltihap yaptı.Dr a gittim göz damlası antibiyotik pomat verdi.Ilaçlar yaradı gözümdeki kızarıklık ve şişlik gitti.Ancak sadece küçük beze şeklinde kan topladı.Dr.şelazyon oluşmuş dedi.Yani iltihabın tamamı çıkmamış.Kara merhemi sürsem faydası olur mu?

 33. 2 gündür hemoroid problemi yaşıyorum.Proctolog ve daflon kullandım banamısın demedi.Kara merhem e başlayayım mı ve nasıl kullanmalıyım?

  • Kara merhem daha etkilidir doğru mantık yalnız biraz sabırlı olun ve düzenli kullanın kullanım şekli konu içinde ayrıntılı vardır. Acil şifalar.

 34. Merhaba
  Gezi esnasinda ayağına bir cisim battı,sivri bir tas olabilir.
  Galiba çıktı üstünde 2 haftadır.dolaşıyorum,üstüne basabiliyorum ama topuğunda minnacık bir sislik oluştu elimle bastırınca çok hafifte olsa açıyor,
  Her hangi bir renk değişikliği yara yok,acaba topuğum o batan cismi içine mi aldı diye düşünüyorum.
  Buna kara merhem.iyi gelir mi acaba?

 35. Yanağımda kocaman kızarıklık çıktı çıban gibi ağrı sızı var ucu yok ama kara merhem aldım sürdüm açıkmi duracak yoksa üstüne peçete VS koymamız lazimmi

 36. Merhaba Yanağımda kocaman kızarıklık çıktı çıban gibi ağrı sızı var ucu yok ama kara merhem aldım sürdüm açıkmi duracak yoksa üstüne peçete VS koymamız lazimmi

 37. Merhaba benim cinsel organımın etrafında şu kabarcığı şeklinde kaşıntıda yapan kabarcıklar oluştu daha önce çıban için kullanmıştım iyi gelmişti bu kabarciklari yok etmek için kullanabilirmiyim

 38. Merhaba benim 2 yıldır Hidradenitis suppurativa rahatsızlığım var. Göğüs aramda iltihaplı açık yaralar oluşuyor kara merhem kullansam etkisini görür müyüm?

  • Merhabalar bu sorun için kullanmanız riskli olabilir doktor önerisi kullanmanızı tavsiye ederiz acil şifalar.

 39. Merhabalar benim göğüs ucunda iltihap birikimi var doktora gittim antibiyotik ve bir merhem kullanıyorum kara merhem kullansam iyi gelirmi

 40. Merhabalar göğüs ucunda iltihap birikimi vardı antibiyotik kullanıyordum ama açısından uyuyamiyordum kara merhem kullana bilirmiyim diye yazdım ama cevap gelmedi bir gece sabaha doğru agrım çekilmez oldu sabah hemen eczaneden aldırdım ilk sürdüm rahatlık hissettim ertesi gün 2 defa sürdüm ve bir kaç saat sonra pecetenin içi gol olmuştu ve çok rahatladım o agrım acım gitti annem tavsiye etmişti allah annemden ve bunu üretkenlerden razı olsun harika bir merhem umarım herkese şifa olur allah tüm hastalara şifa versin

  • Merhabalar yorumlara anında yetişemeyebiliyoruz yoğunluktan dolayı kusura bakmayın bir cevapta yazdık aslında doktor önerisi ile kullansanız daha iyi olurdu ama şifa buldu iseniz devam edin dikkatlice.

 41. Merhaba benim hidradenitis suppurativa rahatsızlığım var. Göğüs aramda iltihaplı açık yaralar oluşuyor kara merhem kullansam etkisini görür müyüm acaba

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?