Roza Krem Hangi Durumlarda Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullananların Yorumları

Roza Krem Hangi Durumlarda Kullanılır, Fiyatı Nedir, Kullananların Yorumları

Cilt hastalıkların başında gelen sivilce ve ondan daha da can sıkıcı bir durum olan rozase hastalığının tedavisinde kullanılan kremlerden bir tanesi de Roza kremdir. Her iki sorun da kişilerin sosyal yaşamına kadar pek çok alana olumsuz etki eder. Özellikle rozase (gül hastalığı) belirtileri ve hastaya yaşattıkları ile oldukça can sıkıcı bir hastalıktır. Bu hastalığı yaşayanlar ancak sorunun ne kadar kötü olduğunu bilirler. Görüntüsünün yanında bir de cilt üzerinde yarattığı yanma hissi nedeniyle rahatsızlık verir. Roza krem de öncelikle gül hastalığının etkilerini ortadan kaldıran bir kremdir.

İlaç içerisinde bulunan etken madde cilt üzerinde hastalık yaratan bakterilerin azalmasını sağlar. Bu bakteriler akne ve gül hastalığına neden olan bakterilerdir. Cilt üzerinde oluşan bu sorunlar cildin aynı zamanda dokusunun da zedelenmesine neden olur. Elastikiyetini kaybeden cildin toparlanmasına yardımcı olan bu krem mevcut sorunları gidererek görüntünün de normale dönmesini sağlar. Siyah nokta ve sivilceler de azalma olur. Gül hastalığı ise yüzde sıcaklık hissi, damarların genişlemesi, iltihaplı kabarcıklar, kızarıklık gibi rahatsız edici semptomlar gösterir.Sponsorlu Bağlantı


Roza Krem Nedir, Nasıl Bir İlaçtır?

 

Roza krem beyaz renkli, homojen bir ilaçtır. Etken maddesi cilt üzerinde sorunlara yol açan bakterilerin giderilmesini sağlar. Bu ilaç sadece akne ve gül hastalığı tedavisinde kullanılır. Gül hastalığı nedeniyle cilt üzerinde oluşan kabarcıkların, kızarıkların ve yanma hissinin ortadan kalkması için kullanılır. Aşırı akne(sivilce) sorununda ise akneye(sivilceye) sebep olan bakterileri azaltır ve bu sayede de akneler iyileşir. İlaç çok etkili bir ilaç olduğu için kullanım sırasında dikkat edilmesi gerekir. Özel durumu olan hastaların bu durumlarını doktorları ile paylaşmaları gerekir.

 Sponsorlu Bağlantı


 

 

Roza Krem Hangi Durumlarda Fayda Sağlar?

 

Roza krem, gül hastalığı ve akne tedavisinde fayda sağlar. Her iki sorun için de tedaviler de kullanılan bu krem mutlaka doktor tavsiyesi ve önerdiği dozlarda kullanılması gereken kremlerden bir tanesidir.

 

 

 

Etken ve Yardımcı Maddesi Nelerdir?

 

1 g krem içerisinde 10 mg Metronidazol ve 20 mg Üre bulunur. Yardımcı maddeler ise sıvı parafin, beyaz yumuşak vazelin, Siklometikon, Butil hidroksianizol (E320), Triklozan, Klorheksidin hidroklorür, Disodyum EDTA, Setostearil alkol, Gliserinmonostearat, İzopropilmiristat, Polisorbat 80, Poloxamer 401, Polisorbat 20, saf su’dur.

 

 

 

Roza Krem Kullanım Şekli Nasıl Olmalıdır?

 

Bu cilt ürünü doktorun önerdiği şekilde kullanılır. Tedavi bitene doktorun önerilerinden çıkılmaması gerekir. İlacın sürüleceği bölge önce ılık su ve sabun ile yıkanır. Ellerin de temiz olmasına ve sabun kalıntılarının güzelce arındırılmasına dikkat edilmesi gerekir. Ardından yıkanan bölge kurulanır. İnce bir tabaka halinde krem sürülür. Bu krem sürüldükten sonra güneşe çıkılması sakıncalıdır.

Hamilelik durumunda kullanımı

İlacın içerisinde olan maddelerin hamilelikte cenine zararlı olup olmadığına dair bir veri yoktur. O nedenle hamilelik sırasında kullanımında hastanın yarar ve zarar dengesi gözetilir. Buna rağmen gebeliğin ilk üç ayı içerisinde kullanılması sakıncalıdır. Tedavi süresince hamilelik fark edilirse doktora bilgi verilmesi gerekir.Sponsorlu Bağlantı


Emzirme bayanlarda kullanımı

Etken madde anne sütüne geçebilir. Bu nedenle kullanım tavsiye edilmez. Çok gerekli olmayan haller dışında emziren annelerde bu krem kullanılmamalıdır.

Çocuklarda kullanımı

Bu ilaç çocuklarda kullanılmaz.

Yaşlılarda kullanımı

Yetişkin doz olarak kullanılabilir. Özel durumların doktor ile paylaşılması gereklidir.

Araç ve Makine kullanımı

Araç ve makine kullanımı üzerinde bilinen bir etki yoktur.

 

 

 

Bu İlaç Hakkında Bilinmesi Gerekenler

 

İlacı kullanırken dikkat edilmesi gereken birtakım hususlar vardır.

 • Krem, ağız mukozası, burun içi gibi alanlara temas ettirilmemelidir.
 • Yaraların, özellikle açık yaraların üzerine uygulanmaz.
 • Etken maddelerden birisi olan metronidazol gözlerde sulanmaya neden olur. Gözlerle temas ettirilmesi sakıncalıdır. Gözle temas etmesi halinde bol ılık su ile gözlerin yıkanması gerekir.
 • Herhangi bir kan hastalığı bulunanlar doktor aksini söylemediği sürece bu kremi kullanmamalıdır.
 • Çok uzun süre kullanımdan kaçınılması gerekir.
 • Roza kullanırken solaryum, güneş ışığı gibi cilde ters etki yapacak unsurlardan kaçınılması gerekir.
 • İlacın kullanımı sırasında tahriş durumu oluşmuş ise kullanım sıklığı azaltılabilir. Tahrişin durumuna göre ilaç kullanımı kesilebilir.
 • Metronidazol, bazı hayvan türlerinde kansere yol açmıştır. Ancak insanlar ile ilgili net bir veri bulunmaz.
 • Bu formül çocuklarda kullanılmaz.
 • Bu ürünü kullananlarda parastezi (karıncalanma, uyuşma, yanma) ve
 • Metronidazolü sistemik olarak kullanan (örneğin tablet olarak ağızdan alan) hastalarda, uzuvlarda parestezi (karıncalanma, uyuşma, yanma, batma gibi hisler) ve periferal nöropati (çevresel sinir sistemindeki sinirlerde hasar) görülmüştür. Böyle bir durumun ortaya çıkması halinde doktorunuz ile görüşün ve hali hazırda merkezi sinir sistemi hastalığınız varsa bunu doktorunuza belirtin.

 

 

 

Roza Krem Yan Etkileri Nelerdir?

 

Döküntü, nefes almada zorluk, ciddi baş dönmesi, ağız, yüz, dudaklar veya dilde şişme gibi etkiler az görülen ancak ciddi yan etkiler grubunda olan yan etkilerdir. Bunlar görüldüğü takdirde alerjik bir durum oluşmuş demektir. Acil tıbbı müdahale alınız. Bunlar dışında görülen yan etkiler ise şu şekildedir;

 • Cilt kuruluğu
 • Yanma
 • Kızarıklık
 • Kaşıntı
 • Ciltte tahriş
 • El ve ayak parmaklarında uyuşukluk
 • Pullanma veya ödem
 • Gül hastalığının kötüleşmesi

 

 

 

Roza Krem Fiyatı Ne Kadardır?

 

Roza krem fiyatı 5.87 TL’dir. Eczanede satılmaktadır. Eczane dışında herhangi bir noktada bulmanız mümkündür. Alırken de son kullanma tarihine ve ürünün kapağının açılmış olmamasına dikkat edin. Bu gibi şikayetler çok fazla olmaktadır.

 

 

 

Bu İlacın Muadilleri (Eş değerleri) Nelerdir?

 

İlacın eşdeğeri bulunmaktadır. Yani piyasa da farklı ilaçlar mevcut ama tam olarak aynı özelliği sağlayacak olan yoktur. Buna yakın içerikli olanlar ise şöyledir;

-Metrazol

-Meronıdazol

-Flagyl

-Exagyn

 

 

Roza Krem Saklama Koşulları

 

Krem 25 derecenin altında, çocukların erişmeyeceği bir alanda saklanır. Roza krem prospektüs kutusunda yer almalıdır. Son kullanma tarihi geçerse de kullanmadan imha etmelisiniz. Birçok kişi daha yeni geçmiş bir şey olmaz diyerek kullanabiliyor, bu durumda faydadan çok zarar görebilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: En İyi Egzama ve Sivilce Kremi Hangisidir?

 

 

 

En Çok Sorulan Sorular ve Cevapları

 

Soru 1: Bu krem başka ilaçlar ile birlikte kullanılabilir mi?

Cevap 1: Kremi başka ilaçlar ile birlikte kullanmadan önce doktorunuza danışınız.

Soru 2: Sivilceler üzerinde ne kadar sürede etki gösterir?

Cevap 2: Etkisi kişiden kişiye değişir ancak iki hafta içinde iyileşme belirtileri ortaya çıkar.

Soru 3: Roza krem kullanıyorum ama cildim sanki daha da kızarmış gibi görünüyor, ne yapmalıyım?

Cevap 3: Doktorunuza danışın, ilacın yan etkilerinden biri olabilir.

Soru 4: Bu ilaç cildimi yakıyor, nemlendirici sürsem olur mu?

Cevap 4: İlacın kullanımının hemen ardından nemlendirici sürmeniz tavsiye edilmez. Belki ilacı sürdükten bir süre sonra nemlendirici ile cildinizi rahatlatabilirsiniz.

Soru 5: Hamileyim şuan bu ilacı kullanabilir miyim? Merak ettim cevaplarsanız iyi olur

Cevap 5: Gebelerin kullanmasını kesinlikle önermiyoruz. Çünkü bebeğe zararları olabilir.

Soru 6: İçeriğinde kortizon var mıdır?

Cevap 6: İçeriğinde kortizon bulunmaz. Kortizonlu ilaç grubundan değildir.

Soru 7: Bu ürüne ne kadar süre devam etmeliyim?

Cevap 7: Ortalama 3 ay devam etmelisiniz. Doktorunuz faydalara göre bu süreyi arttırıp bir miktar daha kullanmanızı önerebilir.

Cevap 8: Reçetesiz gidip satın alabilir miyim?

Cevap 8: Reçetesiz satılmamaktadır. Mutlaka doktora yazdırıp öyle eczaneden almalısınız.

Soru 9: Roza krem ile jel arasında herhangi bir farklılık var mıdır?

Cevap 9: İkisi de aynı hastalıklar için kullanılmaktadır. Sadece içeriğinde etken madde yoğunluğu değişmektedir. Jel daha hafif düzeyler için krem ise daha ağır durumlar için tercih edilmektedir.

İlginizi Çekebilir: Basur(hemoroid) İçin En İyi İlaç 

 

 

Roza Krem Kullananların Tecrübeleri ve Yaşadıkları

 

Roza krem kullananlar bu ilaç ile ilgili tecrübelerini şu şekilde ifade etmişlerdir;

 • Gül hastalığı ile uzun süredir mücadele ediyorum. Bitkisel, kozmetik denemediğim ürün kalmadı. Roza krem bugüne kadar kullandıklarım arasında en iyisi. Kesinlikle bundan başka bir ilaçtan çözüm bulamadım.
 • Yüzümde ve sırtımda çıkan sivilcelerim için bu kremi kullandım. Biraz rahatsız etti ama sivilcelerim de ciddi bir azalma oldu. Daha önce kendi yüzüme bile bakamıyordum. Doktorum bir süre daha kullanırsam tamamen geçeceğini söylüyor.
 • Gül hastalığını ancak yaşayan bilir. Bir anda ortay çıkan bu hastalık nedeniyle cildimin yırtılacağını düşündüm. O kadar kötü görünüyordu. Roza kremi devlet hastanesinde gittiğim doktor önerdi. Kullanırken de dikkatli olmamı, yan etkilerinin çok olduğu bir krem olduğunu belirtti. Kısa sürede yüzümdeki o kötü görüntüden kurtuldum. Artık kendimi daha rahat hissediyorum.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?