Yaş Maya Maskesi Nasıl Hazırlanır, Faydaları?

Yaş Maya Maskesi Nasıl Hazırlanır, Faydaları?

İçindekiler

Yaş maya maskesi ile güzelliğinizi ortaya çıkarın!

Birçok bayan cilt sorunları yaşar, bu sorunları en kısa yoldan da hızlı bir şekilde çözmek ister. Çözüm noktasında da devreye pratik ve harika faydaları olan maskeler devreye girer. İşte bu önerilerin en başında da yaş maya maskesi gelir. Her zaman pahalı kremler ve çok teferruatlı yollar yarar getirmez. Tam tersine basit ama ufak detaylar çok önemli katkılar sağlar.

Yaş maya son derece etkili ve aşırı derecede içeriği zengin bir maddedir. Uzun yıllardır insanoğlu yaş maya zengin içeriğe sahip olduğu için birçok cilt ve saç problemi için kullanıp şifa bulmuştur. Bizlerde sadece ekmek ya da diğer maddelerin oluşumu için düşünmemeliyiz. Bir güzellik uzmanı olarak bu yazıyı kaleme aldım ve kendimde bu maya maskesini sıklıkla deniyorum.

Kullanımım sonucunda da kesinlikle çok önemli faydalar gördüm pek bir zarar görmedim. İşte bu harika maddenin diğer detaylarına bakalım.

 

 

 

Yaş Mayanın İçeriğinde Neler Bulunur?

 

İçeriği hakkında bilgiler verip ne kadar zengin bir madde olduğunu göstermek istedim. Bu kadar vitamin ve minerali içinde bulunduran besinin faydasız olması mümkün değil. İşte içeriği;

Potasyum minerali: Cildi besleme, nemlendirme, esneklik sağlama özelliği vardır. Kuru ciltlerin en büyük problemi ise potasyum eksikliğidir. İşte bu gibi ciltlerde kullanıldığında potasyum dengesi kurarak kuruluğu önler.

Folik asit: Antioksidan özelliğe sahiptir. Cildiniz için çevresel yollarla gelen ya da gelebilecek zararlı yapıları tutar ve yok eder. Özellikle de cilt için zararlı olan bakterileri öldürerek cildinizin pürüzsüz olmasına katkıda bulunur.

B1 vitamini: B1 vitamini demek antioksidan demektir. Cildinizin arzu ettiği kadar antioksidan mayada bulunmaktadır. Kırışıklık sivilce lekeleri, diğer lekeler önlemek için etkili bir vitamindir.

B3 vitamini(niasin): Bu B vitamin türevi saç ve cilt için çok önemlidir. Bu vitaminde mayada bulunmaktadır. Özellikle akne problemlerine karşı çok iyi savaşır ve akneleri kurutur. Cilt lekeleri içinde etkisi kanıtlanmıştır.

B2 vitamini(riboflavin): Hücre yenileme işlemini sağlar. Ciltteki sağlıksız hücrelerin yerine sağlıklı hücre yapımını hızlandırarak çok güzel bir cilde kavuşmanızı sağlar. Bundan dolayı da belirli aralıklarla cildinize yaş maya maskesi uygulayın. Böylelikle hücre yenileme artarak cildiniz pürüzsüz bir yapıya kavuşacaktır.

B6 vitamini: Çok fazla miktarda B vitamini vardır. Ciltteki kuruluğu ortadan kaldırıcı ve nem tutmayı kolaylaştırıcı yapısı vardır. Bu vitaminden dolayı da cildiniz daha parlak ve sağlıklı görünecektir.

 

 

 

Yaş Maya Maskesini Kullanırsanız Göreceğiniz Yararlar

 

 • Çok güzel bir nemlendiricidir, ekstra nemlendiriciye ihtiyaç duymazsınız.
 • Ciltteki pürüzleri belirli süre içinde ortadan kaldırır.
 • Sivilce izleri ve diğer sebeplerle oluşan lekeleri azaltır ve giderir.
 • Cildin ihtiyaç duyduğu mineral ve vitaminleri sağlar.
 • Cilteki hücreleri yenileyerek cilt sorunları ortadan kaldırır.
 • Cildi  çok daha genç gösterir. Bu da antioksidanlar sayesinde olmaktadır.
 • Yaşlılık etkilerini ortadan kaldırır, cildi diri ve enerjik gösterir.
 • Egzama ve dermatit gibi problemlerde olumlu etkileri kanıtlanmıştır.
 • Ciltte zamanla biriken ölü deriyi ortadan kaldırır.
 • Göz çevresi ve göz altı kırışıklıkları için mucizevi özellik gösterir, bu problemi zamanla düzeltir.
 • Ciltte oluşan renk dengesizliklerini düzenler ve sağlıklı cilt tonuna kavuşturur.
 • Yağlı ciltlerdeki yağ üretimini dengeler ve yağları alır.

 

 

 

Maya Maskesi Denemek İsteyenlere Tavsiyeler

 

 • Kuru bir cilt yapısına sahipseniz bu maskenin içine zeytinyağı ve badem yağı ilave edebilirsiniz.
 • Yağlı bir cilt yapısına sahipseniz bu maskeye yumurta sarısı ilave edin.
 • Bu maskeyi düzenli uygulamaya başladıktan sonra düzenli olarak günde ortalama 2 litre su da tüketerek daha hızlı sonuç almayı sağlayabilirsiniz.
 • Bu maskenin içindeki herhangi bir maddeye karşı alerjiniz olabilir, bunun için hazırladığınız karışımı vücudunuzun çok az bir bölgesine uygulayın deneyin. Burada herhangi bir sorun gözlemlemezseniz tüm cilde uygulayabilirsiniz.
 • Bu maskeden sonra cildinizi ılık su ile durulayın. Şayet geniş gözenekli bir cilde sahipseniz de ılık su yerine soğuk su kullanın. Soğuk su cilt gözeneklerini kısa süre sonra küçültecektir.
 • Maya maskesi ile beraber cilt yapısına uygun bir nemlendirici kullanılması tavsiye ediliyor. Bunun içinde bu uygulamadan sonra nemlendiricinizi uygulayın. Çünkü maya cildi kurutacağı  için ekstra takviye çok yerinde olacaktır.
 • Bu doğal cilt bakım yönteminin uygulanma sayısı yaşa göre farklılık göstermektedir. Aşağıdaki gibi sıklıkla kullanılması önerilir.

20-30 yaş arası kişiler: Haftada 1 kez

30-40 yaş arası kişiler: Haftada 2 kez

40-50 yaş arası kişiler: Haftada 1 kez

50-60 yaş arası kişiler: Haftada  2 kez

 

 

 

Maske Tarifleri ve Kullanımı

 

1.Saçlarınızın İçin Deneyeceğiniz Maya Maskesi

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 tane yaş maya
 • 3 yemek kaşığı kadar saf zeytinyağı

Yapımı ve Kullanımı: Yapmamız gereken ilk olarak zeytin yağını ısıtıp, üzerine yaş mayayı ekliyoruz. Daha sonra ise bu karışımı iyice ezip kıvam haline getiriyoruz. Bu karışım oluştuktan sonra da saçlarımıza iyice uygulayıp streç film takıp ortalama 1 saat kadar bekliyoruz. Bundan sonra duşa alıp saçlarımızı ılık su ile durulayalım. Haftada 1 defa düzenli uygulayın. Bu uygulama ile saç dökülmesi duracak ve saça parlaklık kazandıracaksınız. Bunun yanında saçlarınız daha hızlı uzayacak.

 

2.Göz Altı Kırışıklıkları İçin Maya Maskesi

 

Gerekli Malzemeler

 • Yaş maya
 • Yulaf unu
 • Bal
 • Su

Yapımı ve Kullanımı: 1 çoraba kaşığı yaş mayayı alıp su ile biraz sulandırdıktan sonra bal ile kıvam oluşturup jel halinde olunca yulaf ununu aktarın. Yulaf unu bu karışımın içerisine iyice karışana kadar ezin. Bu karışımı göz altındaki kırışıklıklara çok hafif parmak hareketleri ile uygulayın.  Bu karışımı sürmeden önce göz altınızda makyaj kalıntısı var ise temizleyin. Bunun yanında bu maskeyi yapmadan öncede yüzünüzü ılık su ile yıkayın. Ortalama olarak 15-20 dakika bekletmeniz yeterlidir. Sonra da pamukla silmeniz yeterli olacaktır. Bal maskesi nasıl yapılır?

 

3.Suna Dumankaya Maya Maskesi Tarifi (sivilceler için)

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 çay kaşığı kuru maya
 • 1 tane aspirin
 • 1 çay kaşığı oksijenli su

Yapımı ve Kullanımı: Genişçe bir kapta kuru maya ile toz haline getirilmiş aspirini  oksijenli su ile karıştırarak güzel bir jel kıvamına getirin. Daha sonra bunu akneli(sivilceli) bölgelere sürüp 20-25 dakika bekleyip yüzünüzü ılık su ile durulayın.

 

4.Kırışıklık İçin Yaş Maya Tarifi

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 tatlı kaşığı ile elma suyu
 • 1 tatlı kaşığı kadar süt
 • 1 tatlı kaşığı kadar yaş maya

Yapımı ve kullanımı: Genişçe bir kap içerisine bu üç malzemeyi katıp iyice karıştırın. Karışımı karıştırıp homojen olunca cildinize sürün ve 15-20 dakika kadar bekleyin. Daha sonra ise  bir bezi buz ya da çok soğuk su ile nemlendirip ile şok bir etki oluşturun. Sonra da yüzünüzü bu yardımıyla temizleyin.

 

5.Ciltte Oluşan Lekeler İçin Tarif

 

Gerekli Malzemeler

 • 1 yemek kaşığı kadar su
 • 1 çay kaşığı karbonat
 • 1 çay kaşığı yaş maya

Yapımı ve kullanımı: İlk işlememiz mayamızı su içerisinde eritip karbonatı ilave edip iyice karıştırın. Daha sonrada cilt lekesi  olan kısımlara parmak dokunuşları ile sürün. Cildinizde 15 kadar durduktan sonra ılık su ile yıkayarak o bölgeyi temizleyin. Hafta 1 kere düzenli olarak bu karışımı cildinize uygulayın.

 

 

 

Maya Maskesi Yapımının Videosunu İzleyebilirsiniz!

 

 

Yaş Maya Maskesi Ne Kadar Süre Bekletilmeli?

 

Bu soru çok soruluyor. Birçok kişi daha iyi etki görmek için ayrıntılara daha fazla önem veriyor. Ortalama bekletme süresi 15-20 dakika kadardır. Bu süre yeterli olacaktır. Duruma göre bir 5 dakika kadar daha ekstra yüzünüzde kalmasını sağlayabilirsiniz. Çünkü bazı ciltlerin birazcık daha emme kapasitesi düşük olabiliyor.

 

 

 

Yaş Maya Maskesinin Yan Etkileri(Zararları)

 

İçerisinde kullanılan maddeye göre alerji gösterebilir, bu noktaya dikkat ederek kullanın. İçeriğindeki maddelerden birine ya da birden fazlasına alerjiniz var ise kullanmayın. Cildinizde kızarıklıklar oluşturabilir. Bunun yanında maskeyi yaparken aşırı gergin cilt oluşturabilir ve karıncalanma, kaşınma olabilir. Maya maskesini uyguladıktan sonra da cilt kuruluğu yaşayabilirsiniz.

İlginizi Çekebilir: Bal Maskesi Nasıl Yapılır, Faydaları Nelerdir?

 

 

 

Yaş Maya Maskesi Yüzümde Tüylenme Yapar Mı?

 

Bu konu bayanların en çok üzerinde durduğu noktadır. Kişiden kişiye değişen sonuçlar mevcut. Bilindiği gibi maya saç dökülmesine karşı kullanılıyor ama yüzde kullandığında tüyleri artırır diye kesin bir etki yoktur. Bazı bayanlar bu sorunu yaşayabiliyor, bu da hormonlarla alakalı bir durum. Deneyen gözlemleyin böyle bir şey ortaya büyük ihtimalle çıkmayacaktır.

 

Karbonat Maskesi Nedir, Faydaları Nelerdir, Nasıl Yapılır?

 

Yaş Maya Maskesi Kullananlar

 

-Selim anlatıyor: Bir erkek böyle maskeleri bayanlar dener algısı vardır ama sivilcelerim için denedim kuruttu ve güzel sonuç verdi. Şimdi sürekli düzenli olarak yapıyorum.

-Aliye anlatıyor: Kesinlikle tavsiye ederim, fayda görürsünüz bir zararı olmaz. Tüylenme sorunu olabilir mi diyenler var ben böyle bir şeyle karşılaşmadım.

-Safiye anlatıyor: Çok bariz sonuçlar görmesem de maya maskesi güzel cildimi sıkılaştırdı. Yağlı bir cildim var her yaptığımda yağı alıp nefes aldırıyor. Öneririm deneyin.

-Kerime anlatıyor: Bu cilt yöntemi ile ilgili deneyimi mi anlatayım size de bir ışık olsun. Cildimde ki lekeler için denemiştim gerçekten önemli ölçüde azalttı. Yüzde yüz geçirdi diyemem ama bu sonuçlar bile harika. Yalnız düzenli kullanım şarttır ve de hemen mucize beklemeyin.

-Ayşe anlatıyor: 4 haftadır kullanıyorum gerçekten fayda gördüm ve devam ediyorum güzel bir öneri gerçekten.

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?