Domates Kaç Kaloridir, Besin Değerleri?

Domates Kaç Kaloridir, Besin Değerleri?

İçindekiler

Bugün size domates kaç kalori bunun cevabı net bir şekilde vereceğiz. Bunun yanında besin değerleri ve zayıflatma etkisi olup olmadığını geniş bir şekilde anlatacağız. Domates en sık tercih ettiğimiz bitkilerin başında gelir. Düşük değerli kaloriye sahip olduğu için ve içerisinde C vitamini, potasyum, likopen gibi besin değerleri bulunduğu için önemli etkileri vardır. Bu bitkiyi yerken en az işlenmiş olanını tercih etmelisiniz çünkü işlendikçe içerisindeki vitaminler azalıp özelliğini kaybedebiliyor.

Kalorinin yanında domates besin değeri içeriği de çok çok önemlidir. Besin değerlerine de bakarak çok sağlıklı bir besin olduğunu söyleyebiliriz. Birçok diyet için en temel gıdaların başında gelmektedir. Yalnız bu diyetlerde organik olanların yenilmesi öneriliyor. Çünkü organik olmayanlar tam zıt etkiler oluşturabiliyor. İçeriğini incelediğimizde düşük glisemik indeksli olması da zayıflamak için kullanılacağı anlamına geliyor. Şimdi de diğer detaylara bakalım.

 

 

 

Kalori Değerleri Nedir?

 

 • 1 küçük boy domates(91 gram) : 16 kalori
 • 1 orta boya domates (100 gram) :17.3 kalori
 • 1 büyük boy domates (120 gram) : 22 kalori
 • 100 gram ağırlığın kurutulmuş domates : 248 kalori
 • 100 gram pişmiş domates : 17.3 kalori
 • 1 tane çeri domates : 2.1 kalori

 

 

 

100 Gram Domatesin Besin Değerleri

 

Kalorisi(kcal):                 17.3 

Karbonhidrat(g):           3.92

Şekerler(g):                     2.63

Protein(g):                       0.88

Yağ(g):                               0.2

Sodyum(g):                     0.01

Alkol(g):                           0

Lif(g):                                1.2

 

 

 

 

 

Domates Zayıflatır Mı, Kilo Mu Aldırır?

 

Yukarıda kalori miktarı ve besin değerlerini verdik. Uzman bir diyetisyen gözüyle en doğru şekilde değerlendirelim. Öncelikle organik olanları tükettiğimizi varsayarak bilgiler veriyorum. Organik olmayanlar bir çok farklı etkiyle karşılaşabilirsiniz hatta kanser gibi birçok sağlık problemi bile ortaya çıkabilir. Bunun için doğal kendiniz yetiştirin ya da organik ürün satan yerlerden alın. Kilo aldırmaz tam tersine zayıflatır bunun için size bir tarif de verelim.

Domatesli karışımın gerekli malzemeleri:

 • 2 tane organik domates
 • 1 adet sıkılmış limonun suyu
 • 1/2 çay kaşığı kadar taze karabiber
 • 2 yemek kaşığı kadar organik sirke
 • 1 çay kaşığı kadar kırmızı biber

Yapımı ve tarifi

İlk önce domatesleri güzelce yıkayın daha sonra parçalara bölerek iyice çekin. Daha sonra kırmızı biber, sirke, limon suyu,karabiberi ilave edip soğuk ortama yani buzdolabı koyuyoruz. Soğuduktan sonra düzenli olarak haftada 3 kez tüketin. Ortalama 1 ay içerisinde 2-3 kilo zayıflama sağlayacaktır. Yalnız ekmek ve şekeri kesmeniz şartı ile.

 

 

 

Faydaları Nelerdir?

 

1.Kansere karşı korur: Kansere karşı koruduğu önemli birçok çalışma ile kanıtlanmıştır. Yapılan çalışmada domates içeriğindeki maddeler kanser karşı bir zırh etkisi yapmaktadır. Sürekli olarak tüketmenizi öneriyoruz.

2.Kalp sağlığını destekler: İçeriğinde C vitamini, potasyum ve lifli yapılar kalp sağlığını destekler. Kalp krizi gibi riski önemli ölçüde azalttığı kanıtlanmıştır.

3.Şeker hastalığı riskini azaltır: Lifli gıdalar tüketen kişilerde şeker hastalığı ortaya çıkma ihtimali düşer. İçeriğinde lif olduğu için şeker hastalığına yakalanma ihtimalini azaltır.

4.Kabızlığı azaltır: Bağırsakları çalıştırdığı için kabızlık problemi yaşayan kişiler domates tüketmelidir. Hızlı bir şekilde kabızlığı giderecektir.

5.Gözlerin sağlıklı işlevini sağlar: Yaş geçtikçe gözler görme düzeyi azalır ama domates yiyen kişilerde bu durum çok azalmaktadır. Yaşa bağlı olarak bile görme derecesini çok iyi düzeylerde tutmaktadır.

6.Cilt sağlığı için bire birdir: İçeriğinde antioksidan bulundurduğu için cilt,saç,tırnak için önemli katkılar sağlar. Kırışıklık,leke,cansızlık gibi cilt sorunlarında etki şekilde çalışır.

7.Hamilelerde bebeğe çok faydalıdır: Gebeler yeterli miktarda folik asit alımı yapmalıdırlar. Folik asitte bol miktarda domates de bulunur. Bunun için bolca tüketilmelidir.

 

Hindistan Cevizi Yağı Nelere İyi Gelir, Nasıl Kullanılır,Fiyatı Ne Kadardır?

 

 

Domatesin Yan Etkileri(Zararları) Nelerdir?

 

Basur, reflü, karaciğer şikayeti olan kişilerde zarar vermektedir. Reflü şikayetini artırabilmektedir. Bunun için mide sorunu olanlar çok fazla tüketmemeli. Basur(hemoroid) sorunu olanlarda çok fazla tüketmemeli, çünkü basur arttırma etkisi vardır. Karaciğer sorununuzda çok fazla ise önermiyoruz mümkün olduğu kadar farklı gıdalar tüketin.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?