Gliserin Nasıl Bir Şeydir, Fiyatı Nedir?

Gliserin Nasıl Bir Şeydir, Fiyatı Nedir?

İçindekiler

Tüm herkese selamlar diyerek bugünkü konumuz olan gliserin hakkında tüm detayları paylaşacağız. Öncelikli olarak şunu söyleyelim bu maddenin diğer gliserol olarak geçmektedir. Yani iki isimlidir ikisi de aynı maddedir, bu konuda birçok kişinin kafası karışmaktadır. Gliserin Karbon(C), Hidrojen(H), Oksijen(O) elemenlerinden oluşan saf bir bileşiktir. Bu madde, bitkisel yağların çeşitli kimyasal işlemlerden geçirilmesi ile elde edilir. Sıvı bir halde bulunur. Rengi, kokusu yoktur, tadı ise çok az tatlı gibidir.

Su ve alkol ile karışarak çözelti oluşturabilir, asetonda ise çözünür. Hayvansal ve bitkisel kaynaklı olmak üzere iki çeşidi mevcuttur. Vücudumuz için birçok alanda rahatlıkla kullanılabilir. Özellikle güzellik noktasında saç, cilt, tırnak gibi noktalara çok fazla faydası bulunmaktadır. Sadece insan vücudu için değil çeşitli sektörlerde de bu ürün kullanılmaktadır.

Nemlendiriciler, sabunlar, kremler, ilaçlar, kozmetik ürünleri, saç bakım ürünleri gibi yerlerde sıklıkla kullanılmaktadır. Ortalama olarak bin yedi yüz farklı kullanım alanı bulunmaktadır. Bu konu hakkında diğer detaylara hep beraber bakalım.

 

Gliserin(Gliserol) Nasıl Bir Şeydir?

 

Gliserin nedir diyorsanız net bir şekilde bunu açıklayalım. Üç temel atomdan oluşan bu madde yapısında karbon, oksijen, hidrojen bulundurmaktadır. İlk ortaya çıkışı ise 1779 yılında olmuştur. Bulunduğu tarihten itibaren mum daha sonra sabun yapımında sık olarak kullanıldı. Gliserinin herhangi bir yan etkisi ve zararı şu ana kadar bulunmuş değildir. Bu şekilde faydalı ve herhangi bir yan etkisinin olmaması da ayrı bir ilgi görmesini sağlamaktadır.

İçeriğinde %35 gliserin, %20 metanol, %30 yağ, %10 su, %5 sodyum bulunur. Kaynama noktası çok yüksek donma noktası ise düşüktür, bu demek oluyor ki yüksek sıcaklığa karşı dayanıklı bir maddedir. Kimyada C3H8O3 olarak kimyasal bir ifadesi vardır. Bu bileşik formülünü gördüğünüzde orada gliserinin olduğunu bilin.

 

Tüm Faydaları(Yararları) Nelerdir?

 

Birçok faydası bulunmaktadır. Bundan dolayı da sıklıkla kullanılmaktadır, Saç, cilt, deri olmak üzere bir çok noktada size katkılar sunacaktır. Şimdi gelin gliserinin faydaları neler bunlara detaylı bakalım.

 

1.Topuk Çatlaklarını İyileştirir

Bu sıkıntıyı sürekli yaşıyorsanız ve birçok ilaç deneyip çözüm bulamadıysanız bu organik ürünü deneyin. Topuk çatlaklarını yumuşatıp sağlıklı bir görünüme kavuşturuyor. Bu bölgedeki ölü deri hücrelerini de hızlıca uzaklaştırarak normal cilt yapısına kavuşturur. Kullanan birçok kişi bu konuda olumlu görüşlerini belirtmişlerdir.

Kullanım Şekli: Topuk çatlaklarının olduğu bölgeye haftada 3-4 defa bir miktar sürmelisiniz. Miktar olarak birkaç damla diyebiliriz.

 

2.Ağız İçi Yaralarına Bire Birdir

Ağız içinde oluşan yaralar çok acı veri ve her yemek yendiğinde sızlar. Bu süreç için hemen arayışa girilir, bunun için de bu maddeyi kullanmanızı tavsiye ederiz. Gliserinin antiseptik özelliği ağız içindeki bakterileri hızlı şekilde öldürerek bu aftları hızlı şekilde iyileştirir. Ayrıca koruyucu olarak da zaman zaman ağzınızda kullanabilirsiniz.

Kullanım Şekli: Bunun için gargara şeklinde kullanmanız yeterli olacaktır. Yarım bardak kadar suya 1.5 yemek kaşığı gliserin ilave edin. Daha sonra oluşan bu karışımı birkaç dakika ağzınızda gargara yapın ve tükürün. Hemen arkasına bir şeyler yememeye özen gösterin.

 

3.Cilt İçin Nemlendirici Görevi Görür

Bu maddeyi cildinizi nemlendirmek içinde kullanabilirsiniz. İçeriği güvenli olduğu için son derece iyi sonuçlar alırsınız. Sivilce gibi sorunlar oluşturmaz. Ayrıca çok yumuşak bir yapısı oluşturmaya katkı sağlar. Bunun yanında cilt gözeneklerini tıkamaz ve tam tersine doğal bir bakım uygular cilde. Piyasadaki birçok nemlendiriciden alacağınızdan daha iyi sonuçlar alırsınız. Pürüzsüz bir cilt için kesinlikle kullanmanızı tavsiye ederiz.

Kullanım Şekli: Gliserini pamuk yardımıyla alıp temiz cilde hafif hafif sürmeniz yeterli. Hemen yıkamayın cildinizde en az yarım saat kalmalı. Bu süreden sonra ise cildiniz durulayabilirsiniz. Bu uygulamayı haftada 3 ya da 4 kez yaptığınızda çok faydalarını göreceksiniz.

 

4.Saça Bakım Yapar ve Dökülmeyi Önler

Yıpranmış ve kuru saçlara nem katar ve canlandırır. Hacimsiz saçlara hacim katar, zor uzayan saçları hızlı uzatır. Bunun yanında saç dökülmeleri içinde faydalar sağlıyor, ayrıca saç teli kalınlığını arttırıyor. Saç sorunlarınız var ise düzenli kullanmaya başlayın deriz.

Kullanım Şekli: Bu kullanımı nemli saça yapmak önemlidir. Elinize çok aşırı olmamak kaydıyla gliserin alın ve onu hafif bir masaj ile saçlarınıza sürün. Ortalama olarak 7 dakika saçlarda kaldıktan sonra güzel bir şekilde saçlarınızı durulayın. Bu uygulamayın haftada 3 defa düzenli olarak yapın. Ortalama olarak 2 ay sonra sonuç almaya başlayacaksınız. Bir başka kullanım yöntemi ise bir püskürtme kabı edin ve buna eşit miktarlarda olacak şekilde su ve gliserin koyun günde bir defa her gün olacak şekilde saçlarınızın her yerine püskürtün.

 

5.Makyaj Sabitlemek İçin Kullanılır

Sizlerde doğallığa önem veriyorsanız bu yöntemi deneyebilirsiniz. Kimyasal makyaj sabitleyicilerin birçok zararı vardır ama bu yöntem herhangi bir zarar vermez. Doğal olduğu için tam tersine birçok fayda sağlar. Sürekli makyaj yaptığınızı da düşünürsek bu kadar kimyasal kullanmak hiç doğru bir şey değildir. Peki bunu nasıl yapacağız dediğinizi duyar gibiyiz hemen anlatalım.

Kullanım Şekli: Ortalama 4-5 damla gliserin, 1 tatlı kaşığı kadar taze limon suyu, 1 yemek kaşığı kadar organik gül suyu bu üç maddeyi temiz püskürtme kabına koyun ve güzelce sallayın. Oluşan bu karışımı makyaj yapımından önce cildinize yani yüzünüze püskürtmeniz yeterli olacaktır.

 

6.Orta Kulak İltihabını İyileştirir

Aşağıdaki yöntem sadece kulak iltihabına değil aynı zamanda kulak ağrısına ve kulak temizliğine de çok iyi gelmektedir. Orta kulak iltihabı içinde çok etkilidir, bu hastalığınız içinde kullanabilirsiniz. Basit bir kullanım şekli olması da diğer bir avantajıdır.

Kullanım Şekli:  Kulağın iç bölgesine 1 veya 2 damla olacak şekilde damlatılıp daha sonra kulak çöpü ile temizlenir.

 

7.Sedef ve Egzamayı İyileştirir

 

Sedef ve egzama birçok kişinin ortak problemidir. Bu önemli cilt sorunu için çözüm arayışında iseniz işte size güzel bir öneri. Kullanan kişiler önemli derecede fayda gördüğünü ifade ediyor. Sedef ve egzamaya sebep olan yapıları hızlı şekilde ortadan kaldırarak iyileşme sağlıyor.

Kullanım Şekli: 1/2 bardak suya 1/2 su bardağı gliserin ilave ederek sedefe ve egzamalı bölgeye pamuk yardımı ile uygulayın. 30 dakika sonra ise cildinizi su ile yıkayabilirsiniz. Bu sorunlu bölgeler iyileşinceye kadar günde 2 defa bu şekilde uygulanmalıdır. Şayet bu problem saç derinizde var ise eşit miktarda aloe vera jeli ile gliserini karıştırın. Bu oluşan karışımı kuru olan saç derinize uygulayın. 20 dakika kadar sonra saçlarını yıkayın. Sonuç alıncaya kadar haftada 3-4 defa uygulamanız yeterli olacaktır.

Kullanım Alanları Nerelerdir?

 

Oldukça geniş bir kullanım alanı vardır, bunların hepsini aşağıda sizlerle paylaştık. Birçok kişi bu maddeyi duyup bu kadar kullanım alanı var mı diye merak ediyor. Gerçekten yeni duyuyorsanız biraz şaşırabilirsiniz ama geniş kullanım alanına da sahip olduğunun altını çizelim.

 • Sabun ve mum yapımında
 • Kullanılan öksürük şuruplarının içeriğinde
 • Lekeleri hızlı bir şekilde çıkarmak için
 • Dondurmayı o görünümü vererek hafif katı şekil alması için
 • Gıdalarda koruyucu olarak
 • Göz damlaların içeriğinde
 • Birçok kozmetik ürünün içerisinde
 • Tırnak ve ayak bakımında
 • Farklı cilt tonu olduğunda eşitlemek için
 • Kulak damlası olarak
 • Nemlendirici olarak
 • Ayaktaki nasır tedavisinde
 • Sedef ve egzamanın tedavisinde
 • Parlak tırnak görünümünün kazanılmasında
 • Saç dökülmesi ve kepek problemlerinde

 

 

Evde Gliserin Yapılır Mı?

 

Evde kendinizde yapmanız mümkündür. Bunun için aşağıdaki tarifi uygulamanız yeterli olacaktır. Yapımının son derece kolay olduğunu da söyleyebiliriz.

Kullanılacak Malzemeler: Soda çözeltisi, hayvansal yağ, tuz, tencere, cam kavanoz, süzgeç

Yapımı : Yağ olarak sığır yağı kullanılıyor genellikle. İlk olarak alınan yağ topağı küçük parçalara ayrılır ve temiz tencerenin içerisinde hafif hafif az miktarda karıştırılarak eritilmesi sağlanır. Daha sonra ise tencerenin içine soda çözeltisi ve tuz ilave edilir ve bolca karıştırılması sağlanır. Bu karışım artık tencerenin dışına alınabilecek bir kıvama gelince de soğutulmaya bırakılır. Soğuma işlemi sonunda tencerede bulunanlar karışmış bir şekilde sıvı gliserin meydana getirmiş olacaktır.

 

 

Fiyatı Ne Kadardır,Nereden Alabilirim?

 

 1 Gliserin fiyatı ortalama 25 TL ile 56 TL arasında değişmektedir. Bu fiyat değişikliğinin sebebi ise markalarının farklı olmasından dolayıdır. Eczanelerden, online internet sitelerinden, kozmetikçilerden satın alabilirsiniz. Güvenilir internet satış sitelerinde biraz daha fiyatı uygun olabilmektedir.

 

 

Zararları(Yan Etkileri) Var Mıdır?

 

Gliserin zararları var mı diye çok fazla soran oluyor. Birçok kişinin bu soruyu sorması da çok doğaldır, çünkü ona göre kullanıp kullanmamaya karar verecektir. Bu kapsamda genel olarak herhangi bir zararın yan etkisinin olduğunu söyleyemeyiz. Sadece hassas yapılı ciltlerde kullanımda gliserini biraz su ile kullanmanız tavsiye edilir, bu da herhangi bir etki ortaya çıkarmaması için. Bunun yanında çok fazla kullanımlarda sıkıntılar ortaya çıkarabiliyor bundan dolayı da abartılı kullanımlardan kaçının. Aşırı sıcaklarda ise kullanıma bir miktar ara verin deriz.

 

 

Konu İle İlgili Sorular ve Cevaplar

 

Soru 1: Belli bir süre durunca bozulma olur mu?

Cevap 1: Öyle çabuk bozulacak bir madde değildir. Yalnız alındıktan sonra kapağı açılıp çok fazla havayla temas ederse bozulabilir. Bunun yanında çok yüksek sıcaklarda da bozulabilir.

Soru 2: Zehirli bir madde midir?

Cevap 2: Zehirli bir madde değildir ama öyle sıvılar gibi içilecek bir ürün değildir.

Soru 3: Bu maddeyi kullandığımızda tüylenme oluşturur mu?

Cevap 3: Çok fazla ve uzun zaman kullanılırsa tüylenme yapabilir. Doğru ve ideal zamanlarda kullanımda tüylenme yapmaz.

Soru 4: Bebeğim için kullanabilir miyim, bir sakıncası olur mu?

Cevap 4: Bebeklerde doktor önerisi olmadan kullanılamaz. Doktor önerirse kullanabilirsiniz.

Soru 5: Hamile ve emziren annelerde kullanılabilir mi?

Cevap 5: Hamile ve emziren kişiler doktor tavsiyesi olmadan kullanmamalıdır.

Soru 6: Gliserin yüze sürülür mü, herhangi bir durum oluşturur mu?

Cevap 6: Evet direk olarak yüzdede kullanılabilir, yüzünüze sürebilirsiniz bu maddeyi. Su ya da gül suyuyla kullanımı da mümkündür.

Soru 7: Gliserin içilir mi, bunda bir sakınca var mıdır?

Cevap 7: Direk saf haliyle içilmez ama günlük hayatta birçok maddenin içerisinde mevcut bu şekilde zaten içiyoruz.

Soru 8: Gliserin kulak için kullanılabilir mi?

Cevap 8: Kulak temizlemek için, kulak ağrısı ve iltihabı için damla şeklinde kullanılabilir.

Soru 9: Saçlarda kullanılabilir mi, sürsem sorun olur mu?

Cevap 9: Saçlarınızda kullanabilirsiniz. Saç dökülmesi, kepek, cansız saçlar için kullanılabilir.

Soru 10: İçeriğinde neler var?

Cevap 10: Yukarıda da bahsetmiştik içerisinde karbon, hidrojen ve oksijen atomları bulunmaktadır.

Soru 11: Göz çevresine ve göz altlarına uygulanabilir mi?

Cevap 11: Bu iki bölgeye de az miktarda olacak şekilde sürülebilir.

Soru 12: Gliserin yağı nereden temin edilebilir?

Cevap 12: Eczanelerden, kozmetikçilerden ve internet üzerinden temin edilebilir.

Soru 13: Cinsel ilişkide kullanılsa sorun olur mu?

Cevap 13: Cinsel ilişkide kesinlikle kullanmayın.

Soru 14: Genital bölgeye uygulanabilir mi?

Cevap 14: Genital bölgede az miktarda yüzeyde kullanılabilir. Vajina içine kesinlikle sürmeyin.

Soru 15: Burun içine damlatılır mı?

Cevap 15: Burun tıkanıklıklarında burun içine damlatabilirsiniz. Bu şekilde çok güzel sonuçlar elde edeceksiniz.

İlginizi Çekebilir: Dermaroller Nedir, Ne İşe Yarar?

 

Kullanıcı Yorumları 

 

Gliserin kullananlar aşağıdaki düşünceleri paylaştılar. Bu düşüncelerin gerçek kişilerin deneyimlerinin sonucudur. İsimlerini gizleyerek bu ayrıntıları paylaşıyoruz. Bu bilgiler sizlere yön verip işinizi kolaylaştıracaktır.

A.Ş diyor ki: Saç bakımı için kullandığım ve çok işe yarayan bir sıvı diyebilirim. Saçlara çok güzel bakım yapıyor bunu gözlerimle gördüm. Doğal yapısından dolayı da hiç bir zararı yok.

F.T diyor ki: Piyasadaki birçok nemlendiriciden çok ama çok güzel. Ben cildime nemlendirici olarak uyguluyorum gerçekten başarılı. Cildim daha parlak ve sağlıklı gözüküyor. Birçok kişi cildinde ne kullanıyorsun diye sürekli soruyor.

K.Y diyor ki: Ben yüz sıklaştırıcı maskesi içinde kullandım sonuçlar çok ama çok güzel. Kullanmanızı tavsiye ederim.

U.P diyor ki: Kullandım ama ben olumsuz olumlu bir etkisini görmedim. Belki bende işe yaramadı bilemiyorum.

Z.A diyor ki: Saçları çok iyi nemlendiriyor ve de çok fayda sağlıyor. Saçlarınız için kesinlikle etkili bir maddedir kullanın derim.

B.Ö diyor ki: El ve ayak bakımı için kullanıyorum, elleri yumuşacık yapıyor. Ayrıca topuk çatlakları içinde kullandım ve topuklarım iyileşti.

E.Y diyor ki: Ağız içi yaraların da kullandım çok iyi geldi. Aftlar için güzel sonuç veriyor, olursa deneyin derim.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?