Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şeyi Paylaşıyoruz!

Saç Bakımı Hakkında Bilinmesi Gereken Her Şeyi Paylaşıyoruz!

Merhabalar bugün sizlere önemli bir konudan bahsedeceğiz. Bilindiği üzere saçlarımız bizim her şeyimizdir. Bayan erkek olsun saçlar güzelliğimizin en önemli noktasıdır. İşte bu önemli güzelliği noktası da güzel görünmesi içi bakım ister. Bugün saç bakımı hakkında size geniş bilgiler paylaşacağız. Bu konuda yapılması gerekenleri bilerek her daim güzelliğinize güzellik katabilirsiniz. Bu konuda size sunacağımız ipuçları önemli derecede işinize yarayacaktır. Hadi şimdi gelin bunlar neler hep beraber bakalım.

 

 

Saç Bakımında Yapılması Gerekenler

 

1.Saçlarınızı Yıkarken Suyun Sıcaklığını Doğru Ayarlayın

 

Bu konu birçok kişiye çok basit gelebilir ama gerçekten durum sanıldığı kadar basit değildir. Çünkü aşırı sıcak su ile sürekli duş aldığınızda birçok noktaya zarar veriyorsunuz. Saçlarınızı ılık su ile hatta mümkünse soğuk su ile yıkayın. Sıcak su saç köklerine ve saç tellerine zarar veriyor. Bunun yanında saç boyası gibi işlemleri de deforme ediyor. Siz siz olun saçlarınızı seviyorsanız su sıcaklığını doğru ayarlayın.

2.Sürekli Olarak Değişen Çevre Şartlarını Dikkate Alın

 

Hiç düşündünüz çevrenizde olan birçok şeyin saçlarınıza zarar verdiğini. İşte bu değişen koşullar sizin saçlarınızı cansızlatıyor, parlaklığını alıyor,hacim kaybetmesine neden oluyor. Güneş,yağmur ve rüzgar saç yapısına en çok zarar verenlerdir. Bunlara karşı doğru saç maskelerini,doğru şampuanları ve doğru bakım ürünlerini kullanarak zararları en aza indirebilirsiniz.

3.Yağların Gücünden Yararlanın

 

Yağların son zamanlarda saçlar için ne kadar sık kullanıldığını duymuşsunuzdur. Hatta eski çağlarda birçok bayan zeytinyağı ile saçlarını korurmuş. Bu yağlardan en faydalısı argan yağıdır. Argan yağının organik olanını bulup kullandığınızda gerçekten çok iyi sonuçlar elde edeceksiniz. Argan yağından başka zeytinyağı, biberiye yağı,menekşe yağı,fındık yağı,badem yağı,hindistan cevizi yağı,lavanta yağı,jojoba yağı müthiş fayadalar sağlıyor. Bu yağlar parlaklık,saç tellerinin kalınlığı gibi noktalarda çok işe yarıyor.

4.Doğru Şampuan Seçimi Yapın

 

Bu konuda yapılan yanlışlar gerçekten çok fazla. İlk olarak saçlarınızı analiz ettirin nasıl bir yapıya sahip bunu öğrenin. Kuru saç, yağlı saç,normal saç gibi çeşitlere göre şampuan tercihleri yaptığınızda çok daha fazla yarar göreceksiniz ve her daim saçlarınız göz alıcı görünecektir. Ayrıca boyalı saç yapısına sahipseniz bunun içinde boyalı saçlar için özel üretilmiş şampuanlar kullanın böylece bu keratin yapısının ihtiyacını karşılamış olacaksınız. Şunu da özellikle belirtelim bitkisel içerikli şampuanları daha çok tercih edin, çünkü yoğun kimyasal içerikli olanlarda saç tellerine zarar veriyor.

5.Biotin(vitamin H) Kullanın

 

Saç vitamini olarak bilinir ve saç tellerini kalınlaştırır,dökülmeyi önler. Biotin ayrıca saç boyası,fön gibi işlemler sonucunda yıpranmış saç tellerini onarır. Kapsül şeklinde eczanelerde satılmaktadır, içeriği tamamen doğal bir üründür. Birçok dermatolog bu vitamini şiddetle öneriyor ve reçete ediyor.Haftada 2-3 kapsül kullanmanız yeterli olacaktır.

6.Her Gün Duş Almamaya Dikkat Edin

 

Birçok kişi temiz olmak için sürekli duş alıyor, bu durumda size zarar olarak geri dönüyor. Haftada 2-3 kere duş almanız yeterli olacaktır. Bu noktada saç köklerinin doğal yağlanmaya ihtiyacı vardır, siz sürekli olarak bu yağları uzaklaştırdığınız için fayda yerine zarar göreceksiniz. Bunun içinde acil olmadıkça haftada 2 en fazla 3 kez duş alın.

7.Dengeli ve Düzenli Beslenmeye Önem Verin

 

Beslenme birçok durumun baş aktörü konumundadır. Beslenme şeklinizi sebze ağırlıklı yapmanızı öneririz. Bunun yanında kahvaltıyı kesinlikle ihmal etmeyin. Karbonhidratı da minumuma indirin bu şekilde daha kolay sonuçlar alacaksınız. Dengeli ve düzenli beslenilmediğinde diğer yapacağınız birçok ekstra işleminde faydasını göremezsiniz. Vücudu içeriden doğru beslediğinizde istediklerinize ulaşma şansınız çok daha fazla olacaktır.

8.Fön ve Boya İşlemlerini Mümkün Olduğunca Aza İndirin

 

Fön saç kırıklarına sebep oluyor ayrıca saçları dökebiliyor. Fön işlemi yapıyorsanız mümkün olduğu kadar uzak mesafeden ısıyı dağıtın. Ayrıca elinizde geldiği kadar az fön çekin saçlarınıza. Bir de boya işlemlerinde en kaliteyi boyayı kullanın,sürekli saçlarınıza açma işlemi uygulamayın. Bunlara dikkat ettiğinizde bakım yapmış olacaksınız. Ayrıca boyalı saçlar için satılan saç bakım setleri de bu konuda size çok fayda sağlayacaktır.

9.Sirke Kullanımı Saçlara Bakım Yapıyor

 

Yanlış duymadınız sirke çok önemli katkılar sağlıyor. Peygamberimiz Hz. Muhammed(s.a.v) sirkeyi hep hayatına bulundurmuştur. Banyoda saçlarınızı yıkadıktan sonra bir yemek kaşığı organik sirkeyi saç uçlarına ve diplerine sürün ve iyice duruladıktan sonra duştan çıkın. Sirkeyi bu şekilde her duşta kullanın,çok ama çok fayda göreceksiniz.

10.Kaliteli Bakım Ürünleri Kullanın

 

Bakım ürünleri kullanmalısınız. Saç maskesi başta olmak üzere kaliteli ürünler tercih edin. Merdiven altı bilinmedik markalardan kesinlikle uzak durun. Ucuz diye aldığınız ürünler fayda yerine zarar getirecektir. Dünyada marka olmuş ürünler size katkı sağlayacaktır. Nemlendiriciler,saç maskeleri, saç yağları en çok kullanılması gereken ürünlerin başında gelmektedir.

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?