Tunus İşi Patik Modelleri Nelerdir, Yapımı?

Tunus İşi Patik Modelleri Nelerdir, Yapımı?

İçindekiler

Tunus İşi Patik Modelleri Hakkında Tüm Detayları Paylaşıyoruz!

Merhaba hanımlar bugünkü konumuz örgü hakkında olacaktır. Örgü sever bayanlar için tunus işi patik modelleri ve bunların adım adım yapılışını detaylı bir şekilde anlatacağım. Özellikle havaların soğuması ile beraber daha sık kullanılan patikler kış günlerinde çok sıcak tutuyor. O kadar çok çeşidi ve rengi var ki sizler bile hangisini yapmalıyım noktasında kararsızlık yaşayacaksınız. Bu konuda modelleri iyice inceleyip sizin için en iyi olanına karar verebilirsiniz.

Yapımı konusunda ise çoğu bayana ilk başta zor gibi gelse de gayet kolay ve pratiktir. Aşağıdaki anlatımla ve video ile çok kolay bir şekilde evde kendiniz yapmaya başlayacaksınız. Tüm yaştan kişiler patik modellerini rahatlıkla kullanabilir. Çoraba göre hem sıcak tutacak hem de ayaklarını daha rahat ettirecektir.

Tunus işi patik uzun yıllardır kullanılmaktadır. Son zamanlarda ise daha çok ilgi gösterilmektedir. Özellikle el emeği göz nuru parçaları yapmayı ve kullanmayı sevenler için süper bir fikirdir. Bir kere denedikten sonra çok beğeneceksiniz ve sürekli kullanacaksınız. Ayrıca bu modelleri denedikten sonra bir çok arkadaşınız komşunuz nasıl yapıldığını soracak ve hemen denemeye başlayacak. Bunlar tarafımca yaşanmış tecrübelerdir. Sözlerimizi daha fazla uzatmadan diğer ayrıntılara da bakalım.

 

 

Tunus İşi Patik Modelleri ve Adım Adım Yapılışları

 

Şimdi de detaylı bir şekilde nasıl yapıldığını ifade edelim. Bir örnek üzerinden başlayıp anlatacağız, diğer modeller içinde aynı şeyleri uygulayabilirsiniz. Bu anlatımı anlamayanlar için videoda koyuyorum onu da izleyip öğrenebilirler.

 

 

3.5 numara tığ şiş kullanılmıştır. İlk renk gri, ikinci renk ise pembenin tonudur.

1.Adım: İlk renk ile(gri) ile 18 zincir çekiyoruz, 18 tane düz ilmek örüyoruz ortalama 8 cm genişliğinde olacaktır. 18 sıra örme işlemi yapılır ve 14 cm olur.

2.Adım: İkinci renk ile yani pembe tonu ile 6 ilmek örme işlemi yapılır. (3 . resimde olduğu gibi) Birinci renken yani griden 7 ilmek örme işlemi yapılır.(2. Resimde olduğu gibi) 17 ilmek sayısına ulaşana kadar 1 adet arttırma işlemi yapılarak bu uygulamaya devam edilir. (4. Resimde olduğu gibi)

3.Adım:  Bir önceki adımda ki işlem 2 kere daha tekrarlanır 3 bölüm(kısım) oluşur. (5. resimde olduğu gibi) Üçüncü de son 17 ilmeğin devam eden noktasında ise 18. ilmek de alınır.(6. Resimde olduğu gibi) Daha sonra ise 18 sıra örme işlemi yapılır ve sonlandırılır. (7. Resimde olduğu gibi)

4.Adım: Taban kısmında örme işlemi yapmak içinde sağ kenar kısmından ikinci renk başlangıç sayılarak 14. Kenar ilmekten başlamak üzere 9 ilmek alınır.( 8. Resimde olduğu gibi) Bu 1 sıra örme işlemi gerçekleştirilir. 2 sıra ilmek örme işlemi yapılır. Kenar ilmekler birleştirilerek topuk kısmı da örme işlemi yapılarak bilek kısmın kadar devam edilir. Bilek kısmına 2 sıra halinde sık bir şekilde iğne uygulanır, ip dolamadan yapılan bu sık iğne sonlandırılır.(9. Resimde olduğu gibi)

5.Adım: İşte bu şekilde patiğimiz bitti. Bitmiş uzunluğu ortalama 21 santimetreye tekabül etmektedir. Bu ölçme değerine göre de ayak numarası 36-37 olanlar bu modeli kullanabilir.

 

Tunus İşi Patik Yapılış Videosu (Adım Adım Anlatımlı)

Videomuzu izleyerek de bu örgünün nasıl yapıldığını kolayca öğrenebilirsiniz. İşte videolu anlatımı hep beraber izleyelim.

Tunus İşi Patik Örnekleri ve En Güzel Fikirleri

 

1.Beyaz Renk Üzerine Tunus Patik Modeli

 

Beyaz renk üzerine kırmızı ve yeşil renkler işlemiş çok güzel uyumlu bir patik örneğidir. Yapımı birazcık daha zordur çünkü karmaşık desen grubu bulunur. Renk olarak açık renkler güzel diyorsanız kullanabilirsiniz yalnız biraz çabuk kirlenebildiğini unutmayın.

 

2.Tamanne Tunus İşi Patik Modeli

 

Üzerine bu şekilde kelebek gibi desenler işlenen örneklerine tamanne denmektedir. En güzel örneklernin başında gelmektedir. Bu şekilde desenli modelleri daha çok beğenilmektedir. Beyaz renk yoğunluktadır, açık renk sevenler için çok ideal bir işlemedir.

 

3.Farklı ve Çok Çeşit İsteyenlere

 

Görüldüğü gibi birbirinden farklı renk ve desen seçeneği mevcut. Özellikle acaba bunu mu yapsam yoksa bunu mu yapsam diyenler için bu öneriyi sunduk. Beğendiğinizi deneyip örmeye başlayabilirsiniz. Kesinlikle hepsi bir birinden güzel ve harika son seçim size kalıyor.

 

4.Mavi Renkli ve Çiçek Desenli Model

 

Mavi renkle beraber çiçek deseni müthiş uyum yakalamış kesinlikle  çok hoş görünüyor. Beyaz renkte daha farklı bir güzellik katmış. İlgisini çekenler hemen yapımına başlasınlar ve kullansınlar.

 

5.Uyumlu Görünüm İsteyenler İçin Öneri

 

En yeni modellerin başında gelmektedir. Son zamanlarda bu modeli fazlasıyla görüyorum bunun içinde size önermek istedim. renkler güzel eşleşmiş ve canlı tonlar kullanılmış. Bunun yanında sade ve hoş bir desen kullanılmış.

İlginizi Çekebilir: Örgü ve El İşi Kategorimize Bakın

 

6.Tek Renkli ve Fiyonklu Model

 

 

7.Çocuklar İçin Güzel Model

 

 

2021-2022 Yılının Bayan Kazak Modelleri

 

8.Renkli Model Arayanlara

 

 

9.Çocuklar İçin Uygun Bir Fikir

 

 

10.Pıtırcık Modeli Tunus İşi Patik

 

 

Galerimizde ki Diğer Modellere de Kesinlikle Bakın!

 

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?