Cildimize Zarar Veren Duş Alışkanlıkları

Cildimize Zarar Veren Duş Alışkanlıkları

İçindekiler

Yanlış bir duş yapmak derinize zarar verecek en kötü şeylerden biridir. Evet, beni iyi dinleyin derim duşunuz sizi fazlasıyla  incitiyor olabilir. Artık bu bilgileri öğrenerek cildinize zarar veren duş alışkanlıkları olmayacaktır. Bir sürü insanın ucuz şampuanlarla çok kısa sürelerde duş yaptıklarını gördüm burada birçok yanlışlıklar vardı. Hem çok yüksek su faturası geliyordu hem de cilt ve saç sağlıkları çok kötü durumdaydı. Bunlar genellikle saçma duş alışkanlıklarından ileri geliyordu. Hızlı bir araştırma yaparak size zarar veren yanlışlıkları belirledik ve bu yanlışlardan kurtularak cildiniz artık çok daha güzel olabilir. Sağlık olarak düşündüğünüz banyo size zarar vermesi çok kötü bir durumdur. Bu durumdan kurtulmak mümkündür. Şimdide cildinize zarar verecek duş alışkanlıkları neler onlara bakalım.

 

 

Yapmamanız Gereken Duş Alışkanlıkları

 

1.Sıcaklığı düşük tutun! Sıcak banyolar cazip bir şekilde rahatlatıcı olsa da, deride tahribat yaratırlar ve bu da insanların en kötü duş alışkanlıklarından bir tanesidir. Cildiniz sıcak duş sonrasında gözeneklerin açılarak nem kaybına bu da cildinizin kuru ve donuk olmasına sebep oluyor. Bunun yerine ılık bir suyla banyo yapmayı tercih edin. Zaman zaman sıcak duşları rahatlatıcı olarak yapabilirsiniz ama bunun sonrasında hemen cildinize nem takviyesi yapmalısınız.

2.Bu denklemin ikinci noktası ise duşun uzunluğudur. Duşta çok uzun süre kalmak hem külfetli, hem de cilt için gerçekten yararlı değildir. Sıcak su cildimizi için zararlı ise su altında zaman geçirmek de cildimize zarar verebilir.

3.Şampuan ve temizleyiciler vücudumuzun yıkanmasını temizlenmesine yardımcı materyallerdir. Bu temizlik maddelerinin içinde sodyum lauril sülfat vardır. Bu madde vücudumuzdaki pisliklerin arınması için iyi bir maddedir ama aynı zamanda cildi tahriş edebilir ve de nemi azaltır. Eğer duş alırken çok fazla köpüğe maruz kalıyorsanız bu maddeyi olduğundan fazla kullanıyorsunuz demektir temizleyici ürün miktarını azaltarak cildinize zarar riskini en aza indirebilirsiniz.

 

4.Ayrıca bu temizlik maddelerini uzun süre vücudunuzda bırakıyorsanız örneğin saçınızda ve cildinizde çok zararlı olduğunu söyleyebiliriz. Kimyasal madde olduğu için cildinizde veya saçınızda bir dakikadan fazla bırakmayın. Bu şampuan gibi ürünler kaliteli dahi olsa uzun süre kalması cildimize zarar verecektir. Kuru ve tahriş olmuş ciltlerle karşılaşmamızın en temel nedenlerinden biridir bu durum.

5.Sürekli duşta aynı lifi ya da süngeri kullanmak çok yanlıştır. Sünger ve lifler bakterilerin çok fazla ürediği için size faydadan çok zarar getirebilir. Bu durum için yapmanız gereken belirli aralıklarla sünger veya lifini değiştirmenizdir ya da sünger ve liflerinizi çamaşır makinasında yıkayın. Bu şekilde kullanmak çok daha hijyeniktir.

6.Her gün duş almak son derece yanlış bir davranıştır. Sürekli spor yapmıyorsanız çok önemli bir şey olmadıktan sonra her gün duş alınmamalı. Sık duş alıyorsanız da duşlarınızı kısa tutun.

Saçlarınızı Yıkarken Dikkat Etmeniz Gereken Noktalar

7.Saçlarımız içinde az yıkamak sağlıklıdır. Saçlarım yağlı diye her gün yıkama algısına düşmeyin. Eğer üç günde bir duş almaya başladıktan sonra yağlanması geçecektir buna emin olabilirsiniz. Kuru ve kıvırcık saçlılarda haftada en fazla iki defa saçlarını yıkamalıdırlar.

 

 

8.Duşunuzu bitirdikten sonra havluyla cildinizi kurularken cildinize sürtmek yerine cildinize sadece bastırarak vücudunuzu kurulayın. Çünkü sürtme hareketi deriyi tahriş eder ve de suyu çok fazla çıkarır.

9.Duşta suyla temizlenen cilt nemlenir ancak sonrasında su buharlaşır işte bundan dolayı da duştan sonra cildimize nemlendirici uygulamamız gerekir bunu ihmal etmeyelim.

 

 

Güzellik Kategorimiz İçin Tıklayınız.

 

Sağlıklı Bir Duş İçin Yapacaklarınız

 

-Saçlarınızdaki kuruluğu önlemek için duştan önce saçlarınızı fırçalayın.

-Saç kremi, saçları nemlendirmenin güzel bir yoludur, ancak daha iyi bir yumuşaklık ve parlaklık için duştan önce saç maskesi uygulayın. Saçları besleyen, güç veren, hızlı nüfus eden Hindistan cevizi yağı ile kaplanması da çok yararlı olacaktır.

-Nemlendiricinin sülfatların kuruma etkisini hafifletmesi gerekirken, bunun yerine sülfat içermeyen ürünler kullanmak daha mantıklıdır. Nordstrom’dam Amazon Güzellik Rahua Şampuanı (112 TL) ve Ulpadan Bitkisel Vücut Yıkama Jeli(65 TL)

-Duşta maske kullanmak çok iyi bir zaman dilimidir. 5 dakikalık maskeleri kullanmak çok yerinde olacaktır.

Bizi Facebook adresimizden de takip edebilirsinizhttps://www.facebook.com/kombinkadin/?fref=ts

 

Sosyal Medyada Paylaşın:

2 yorum

Düşüncelerinizi bizimle paylaşırmısınız ?